Brand

4. ledna bude částečné zatmění Slunce

zatmeni_slunce_4_ledna_2011.jpgNa začátku ledna 2011 (a to hned ráno 4.1.) bude k vidění na ranní obloze vzácný úkaz - částečné zatmění Slunce. V tomto článku se dozvíte, jak bude zatmění vypadat, jaký bude jeho časový průběh a jak jej bezpečně fotografovat. Máme pro vás i tip na soutěž o nejzajímavější snímek zatmění Slunce.

Zatmění Slunce je poměrně vzácný jev, který nastává tehdy, když se mezi Zemi a Slunce dostane Měsíc. Ten může zastínit buď celý sluneční kotouč (pak nastává úplné zatmění Slunce) nebo jenom jeho část (v tom případě pozorujeme částečné zatmění Slunce).

Zatmění Slunce je úkaz vzácný ani ne tak proto, že by k němu docházelo zřídka. Ale spíše proto, že je pozorovatelný vždy jen v určitých místech (pásech) na zemi. Stín, který Měsíc vrhá, je totiž docela malý - při úplném zatmění bývá široký zhruba 190km. A to je v pozemském měřítku velmi malá vzdálenost.

2011_zatmeni_animace.gifČasový průběh zatmění

Jak již bylo napsáno v úvodu článku, k částečnému zatmění Slunce dojde ráno 4. ledna 2011. Začátek zatmění si pro nás příroda naplánovala na osmou hodinu ranní. Konkrétně 8:03 až 8:07 podle geografické lokality.

To znamená, že pro většinu pozorovatelů začne zatmění zrovna tehdy, když se Slunce vyhoupne nad obzor (pokud máte obzor trochu vyšší, uvidíte mírně "nakousnuté" Slunce již při jeho východu).

Konkrétní časový průběh:

Město Východ Slunce Začátek zatmění Maximální fáze Konec zatmění
Ostrava 7:44 8:07 9:29 10:58
Brno 7:48 8:05 9:26 10:54
Hradec Králové 7:56 8:06 9:26 10:54
Praha 8:01 8:04 9:24 10:51
Plzeň 8:07 8:03 9:22 10:49

Jelikož se jedná o částečné zatmění, měsíční kotouč nezakryje celé Slunce - na obloze tak bude i v největší fázi pozorovatelný srpek s rohy směřujícími vzhůru.

Jak zatmění Slunce pozorovat a fotografovat

Pozorování zatmění

Dívat se nechráněným zrakem přímo do Slunce je nebezpečné, protože může dojít k poškození zraku. Při částečném zatmění se zakryje jen část slunečního disku, takže intenzita slunečního svitu nepoleví. Proto pozorovat a fotografovat částečné zatmění je jako pozorovat či fotografovat celé Slunce.

speciální fólie pro pozorování Slunce

Pro bezpečné pozorování zatmění Slunce lze použít speciální papírové brýle s vlepenými skleněnými filtry. Další ochrannou pomůckou pro bezpečné pozorování Slunce může být svářečské sklo č. 13 a více, které lze koupit za pár korun. Samozřejmě lze použít i níže uvedenou folii - filtr z ní vyrobený lze s úspěchem nasadit na objektiv triedru nebo jiného dalekohledu.

Fotografování zatmění

Hlavní otázkou ale je, jak zatmění Slunce bezpečně fotografovat? K tomu už bude potřeba speciální objektivový filtr přímo určený pro fotografování a pozorování Slunce.

Asi nejlepší poměr cena/výkon poskytne speciální folie Astro Solar Baader, což je folie určená právě pro pozorování a fotografování Slunce. Stačí doma vyrobit objímku a vlepit do ní folii (cena za arch A4 se pohybuje kolem šesti set korun). Tuto folii můžete zakoupit například v obchodě Fotoškoda.cz.

Tip: Jelikož se folie prodává v A4 velkosti, tak si ji můžete rozdělit s ostatními kolegy fotografy (z jedné folie lze obvykle vyrobit dva až tři filtry, záleží na průměru objektivu).

Expoziční hodnoty se budou lišit dle použitých pomůcek (speciální filtr, fólie astro solar,...). Vše je možné vyzkoušet předem na nezakrytém slunečním kotouči. Je dobré nafotit pár cvičných snímků (samozřejmě přes filtr) ještě před zatměním, vyladit expozici a zjištěné hodnoty nastavit v manuálním režimu. Pokud má Váš fotoaparát pouze automatický režim, použijte kompenzaci expozice.

Není potřeba nastavovat žádné speciální režimy a hodnoty. Citlivost ISO postačuje nejmenší. Pokud selhává autofokus, použijte manuální ostření s nastavením téměř na nekonečno, nebo předostřete na nějaký velmi vzdálený objekt na obzoru.

Jaké jsou typické expoziční časy? To závisí kromě použitých filtrů i na světelnosti objektivu a konečně i na stavu oblohy. Nejvhodnější expoziční doby jsou v rozmezí od 1/100 do 1/2000 sekundy a clona f/5.6 až f/11.

Tip: Při použití folie Astro Solar Baader je nutno počítat s tím, že přes ní není normálně vidět (je to podobné jako třeba u infračerveného filtru). Propouští tak málo světla, že přes ní uvidíte Slunce jako světlý kotouč na zcela černém pozadí. Expoziční automatika se bude snažit obraz přeexponovat (kvůli černému pozadí kolem Slunce), takže použijte buď bodové měření expozice nebo plně manuální režim.

Ideální je použít samozřejmě nějaký teleobjektiv nebo kompaktní fotoaparát s velkým přiblížením (ultrazoom). Sluneční kotouč zabírá na obloze průměr zhruba 0.5°, takže čím větší optické přiblížení použijete, tím lépe.

Fotografování přes dalekohled

Zatmění Slunce lze s úspěchem fotografovat i přes jakýkoliv dalekohled (od divadelního kukátka až po astronomické teleskopy). Hlavní bezpečnostní zásadou je nedívat se dalekohledem bez filtru do Slunce - to je opravdu nebezpečné. Rozhodně nepřipojujte fotoaparát k dalekohledu mířícímu na Slunce, aniž by na objektivu dalekohledu byl nasazen sluneční filtr.

Nutnou podmínkou je před objektiv dalekohledu (tam, kde do dalekohledu vniká světlo) napevno umístit buď filtr vyrobený ze speciální fólie nebo již zakoupený k tomu určený filtr. Ten musí zakrýt celou plochu objektivu. Po zaostření dalekohledu stačí přiložit fotoaparát k okuláru a vesele mačkat spoušť. Doporučuji ale celou sestavu umístit na stativ, fotoaparát je vhodné (a bezpečnější) k dalekohledu připevnit nějakou redukcí.

Pokud budete fotografovat přes triedr, nezapomeňte nepoužívaný druhý objektiv vpředu napevno zakrýt. Nikdo nemá rád propálené oblečení...

Více o fotografování skrz dalekohled se dozvíte v článku Jak z běžného fotoaparátu udělat ultrazoom.

projekce zatmění Slunce

Mapování průběhu zatmění

Pokud Vám nestačí jedna momentka, můžete zkusit zmapovat celý průběh zatmění takzvanou časosběrnou technikou. Všeobecně se doporučuje pořídit fotografii každých 2 až 10 minut. Základem úspěchu je zvolit si interval a ten dodržovat. Celé zatmění bude trvat necelé tři hodiny, takže je jednoduché si spočítat, kolik snímků při jakém intervalu pořídím.

Stará dobrá dírková komora

Zcela bezpečná metoda pozorování zatmění je projekce. Stačí do čtvrtky tvrdého papíru vyříznout otvor o velikosti 3,5mm a tu podržet zhruba 1 až 1,5 metru od plochy, kam se bude Slunce promítat (to může být klidně zem). Jedná se o klasickou variantu dírkové komory. Světlo, které projde přiměřeně malým otvorem, na projekční ploše vykreslí převrácený a zmenšený obraz. Dírka dokonce nemusí být ani kruhová, a přesto se nám Slunce při zatmění zobrazí jako vykousnutý kotouček.

Soutěž o nejzajímavější snímek zatmění Slunce

Astronomická společnost Pardubice ve spolupráci s Hvězdárnou Pardubice, Českou astronomickou společností a Českým rozhlasem, vyhlašuje fotografickou soutěž se zaměřením na částečné zatmění Slunce 4. ledna 2011. Zapojit se může skutečně každý, kdo má po ruce nějaký ten fotoaparát. Fantazii se meze nekladou, naopak právě originalita snímku může přinést kýžené vítězství.

Soutěž je určena pro všechny fotografy bez rozdílu věku. Hodnotit se bude především originalita, kvalita nebo estetická krása zaslaného snímku lednového zatmění. U fotografií se však nesmí jednat o fotomontáž a musí jít o fotografii zatmění Slunce 4. ledna 2011.

Zahájení soutěže je 4. ledna 2011 (v den zatmění) a uzávěrka soutěže je 30. ledna 2011 včetně (rozhodující je datum odeslání soutěžních snímků). Vyhlášení výsledků pak proběhne ve středu 31. března 2011 na stránkách www.astropardubice.cz a www.astro.cz. Ceny do soutěže věnovali Česká astronomická společnost a Český rozhlas Leonardo.

Kategorie:

  • Zatmění jako astronomický úkaz: Kategorie pro zkušené zaměřená na jevy ve sluneční fotosféře, chromosféře, na útvary v profilu Měsíce a na průběh zatmění.
  • Zatmění jako inspirace: Kategorie pro všechny ostatní, cení se hlavně nápad.

Ceny:

V soutěži budou oceněna první tři místa obou kategorií. Mimo jiné se můžete těšit na následující ceny:

  1. místo: Radiopřijímač ČRo Leonardo, DVD Prohlídka Měsíce (P. Gabzdyl), Měsíc dalekohledem (P. Gabzdyl)
  2. místo: Soubor map Měsíce (A. Rükl), CD Aldebaran
  3. místo: Mapa Měsíce, Stopy na Měsíci (A. Vítek)

Cena pro absolutního vítěze (obou kategorií): Velká encyklopedie vesmíru (J. Klezcek).

Více informací o soutěži naleznete na www.astro.cz/clanek/4511.

Další podrobné informace o zatmění (například naplánované pozorovací akce pro veřejnost) naleznete na www.astro.cz/rady/ukazy/zatmeni/slunce/2011

Štítky: soutěž, fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada