Brand

Co fotografovat při západu Slunce? Trávy!

tráva jako přízraky

Podzim je doba, kdy Slunce začíná zapadat každým dnem dříve a zároveň také pozvolněji. Na podzim jsou zároveň louky a stráně stále ještě plné všemožných různých trav a porostů.

A toho se musí využít, dokud je ještě čas a zimní mráz nezkosí tak fotogenický porost, jakým jsou trávy. Ano, je to tak - v dnešním článku se vypravíme fotit něco tak obyčejného, jako jsou trávy. Co myslíte, budou z toho obyčejné fotky nebo ne?

Fotografovat trávy? To je ale nápad...

Představte si, že si navečer sbalíte své foto vybavení pěkně úhledně do batohu nebo brašny a doma řeknete, že jdete ven fotografovat trávy. Pokud je již Vaše okolí zvyklé, že každou chvíli s fotoaparátem poskakujete kolem všemožných nesmyslů, pak už jim to asi nijak zvláštní nepřijde.

Běžnému člověk by se však mohla zdát myšlenka "jít fotografovat trávy" přinejmenším zvláštní. Ponechme nyní stranou to, co si bude myslet okolí a povězme si nyní, jak, kdy a proč fotografovat trávy.

tráva

Brzy ráno nebo navečer je to tutovka

Trávy fotografujeme zásadně brzy ráno nebo navečer (takže to hravě zvládnete i cestou do nebo z práce). Proč zrovna v tuto denní dobu? Odpověď je jednoduchá - světlo není tak prudké jako přes den a navíc je daleko měkčí a tónově teplejší. Poskytne nám při fotografování velmi atraktivní barvy.

Rada pro fotografování trav tedy zní: fotografujeme tehdy, je-li Slunce nízko nad obzorem. To samozřejmě neplatí, pokud je zataženo. Sluneční svit pro tento druh fotografií nutně potřebujeme.

Jaké trávy budeme fotografovat

Nyní bych měl uvést na pravou míru, o jakých travách je celou dobu řeč. Nemám na mysli klasickou zelenou trávu, ale stébla trav, která převyšují všechen ostatní porost.

Stejně tak lze fotografovat různé rákosy, bodláky, květiny a další porosty. Nejde o to, o jaký druh se jedná, ale jestli vypadá na fotografii dobře.

zátiší s pavučinou

Technika fotografování

Nyní si vysvětlíme několik tipů a triků, jak fotografovat trávy tak, abychom dosáhli efektních výsledků.

Tip č. 1: Trávy fotografujeme ne jako celek, ale jako jednotlivá stébla. Abychom toho mohli dosáhnout, je nutné si vyhlédnout jedno vyčnívající stéblo a na to se soustředit.

Tip č. 2: Trávy fotografujeme pouze z minimálního nadhledu a nebo dokonce i z podhledu. Díky tomu dosáhneme toho, že pozadí bude již zcela mimo hloubku ostrosti, takže bude pouze dokreslovat obraz a nebude poutat pozornost.

Tip č.3: Při fotografování trav se snažíme dosáhnout velmi malé hloubky ostrosti - a to ze stejného důvodu, jako u předchozího tipu. Díky malé hloubce ostrosti bude pozadí opravdovým pozadím a ne rušivým prvkem. Malé hloubky ostrosti dosáhneme malými clonovými čísly v kombinaci s větší ohniskovou vzdáleností objektivu (jinak řečeno při větším zazoomování). Více o hloubce ostrosti v článku: Pracujeme s hloubkou ostrosti.

Tip č.4: Pro fotografování lze úspěšně použít i režim Makro (nebo makro objektiv v případě DSLR fotoaparátů). To, jakou úroveň detailu zvolíte, je již zcela na vás.

Tip č. 5: Tento tip je z celé předchozí řady asi ten nejdůležitější - fotografujeme ty trávy, na které ještě svítí Slunce. Z hlediska směru můžeme fotografovat mírně proti Slunci nebo kolmo na sluneční svit - to je jedno. Při fotografování po slunci bude pravděpodobně vadit vlastní stín - proto fotografovat po slunci nedoporučuji.

trávy při západu slunce

Tip č. 6: Tento tip souvisí s předchozí radou - nejlepších výsledků dosáhnete, fotografujete-li sluncem osvětlený objekt, přičemž pozadí je již ve stínu (nebo je méně osvětlené). Pozadí tak bude tmavší a hlavní motiv perfektně vynikne. Tento trik lze využít i v běžné makro-fotografii (stačí s sebou nosit třeba arch tmavého papíru...).

Tip č. 7: Počkejte si na bezvětří a nebo v případě větru čekejte, až poryv větru ustane. V reálu se to nezdá, ale i milimetrový pohyb stébla trávy se při tak malé hloubce ostrosti podepíše na jeho rozmazání na fotografii.

Nastavení fotoaparátu

Pro podvečerní nebo ranní fotografování trav, bodláků, rákosí a jiných podobných rostlinstev není nutné na fotoaparátu nastavovat nějaké speciální režimy.

Pro dosažení veškeré kontroly nad hloubkou ostrosti je vhodné použití režimu Priorita clony, při kterém si nastavíte nejmenší clonové číslo (= nejmenší hloubka ostrosti) a s tím pak následně fotíte. Programová automatika je nevhodná, protože ta téměř vždy bude používat vyšší clonová čísla, než ta nejnižší.

Z hlediska citlivosti ISO je vhodné nastavit nějakou nižší hodnotu (abychom zachovali kvalitu snímků).

tráva

Nastavení měření expozice bude záležet na tom, v jakém úhlu vůči slunci budete fotografovat a také jak bude scéna osvětlena. Velmi často lze s úspěchem použít buď přímo bodové měření a nebo raději měření poměrové s preferencí středu.

Ostření doporučuji nastavit zcela jistě bodové - vyhnete se tak nečekaným proostřením.

Blesk je lepší nechat vypnutý - a když už potřebujete přiblesknout, tak je lepší kompenzovat jeho výkon na minimum a nebo použít nějaký (třeba i doma vyrobený) difuzér.

Do kompozice patří jen to, co tam má být

Tento nadpis zní trochu zvláštně, ale má své opodstatnění. Při fotografování trav je nutné si uvědomit, že fotografie musí působit čistým dojmem a nesmí se na nich nacházet rušivé prvky. Zvláště pak ty, které se vyskytují prostorově blízko fotografovaného objektu, takže jsou relativně ostré. Ty tedy s ohledem na životní prostředí šetrně před fotografováním odstraníme.

Potřebné vybavení

Pro večerní či ranní fotografování trav není potřeba nějaké speciální vybavení. Jelikož jsme si již uvedli, že je velmi vhodné fotografovat ty trávy, na které svítí Slunce, není ve většině případů přímo nutný stativ. Z vlastní zkušenosti mohu ale říci, že stativ se vyplatí - už jen kvůli pohodlí. Ono čekat čtvrt hodiny bez hnutí v nepohodlné pozici a čekat, až na pár sekund ustane vítr a při tom ještě držet v ruce fotoaparát, to není nic pohodlného.

Pokud chceme fotografovat jednotlivá stébla trávy, vždy je lepší použít teleobjektiv, resp. v případě kompaktního fotoaparátu použít vyšší úroveň zoomu. Fotografované stéblo trávy se tím odpoutá od rušivého pozadí, takže bude moci pěkně vyniknout.

Velmi užitečné je vzít s sebou rozprašovač na vodu - díky němu lze na stébla trávy naaranžovat kapky vody, které budou vypadat jako rosa.

Závěrem

Fotografování různých porostů je záležitost jistě netradiční, ale při dobrých světelných podmínkách a při dodržení několika základních postupů se často setkáváme s dobrými výsledky. Je to opět ta velmi známá pohádka o naprosto obyčejném motivu ztvárněném fotograficky naprosto nevšedně a netradičně. A o tom fotografování je, že?

Při fotografování trav nezapomínejte, že nejde o to zachytit trávu tak, jak ji příroda stvořila. Jde o to, vytvořit umělecké dílo.

Trávy jsou sice velmi běžným porostem, ale pro fotografa jsou zdrojem hodin strávených při fotografování.

Přeji vám mnoho úspěchů při fotografování trav a jiných rostlin - své případné úlovky můžete vkládat do naší Fotogalerie. A pokud máte věcné komentáře, připomínky a nebo vlastní zkušenosti s fotografováním travních porostů, neváhejte se s námi o ně podělit v diskuzi k článku.


Štítky: fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada