Přeskočit na navigaci
Jan Bainar | 21.12.2011

Digitální nadržování a vykrývání

V tomto článku se pokusím navázat na výtvarné umění a popíšu pravděpodobně nejuniverzálnější a nejnadčasovější úpravu jakou Photoshop nabízí.

Úvod

Ztmavování (nadržování) a zesvětlování (vykrývání) jsou již po staletí činnosti neodmyslitelně spjaté s výtvarným uměním. Díky nim, použití perspektivy a kompozici byli renesanční malíři schopni modelovat reálnou trojrozměrnou scénu na dvojrozměrná plátna či fresky. Záměrným zesvětlováním části obrazu navíc daný umělec docílil nasměrování divákovy pozornosti na důležité prvky obrazu.

Později v polovině 19. století chemik Eugéne Chevreul svou studií barev ovlivnil dva nové a současně se vyvíjející výtvarné směry – impresionismus a fotografii. Chevreul rozdělil barvy na ,,studené“, které zdánlivě ustupují a ,,teplé“, které se zdánlivě přibližují. Popsal také zákon simultánního kontrastu barev a tzv. komplementární barvy.

O nadržování a vykrývání (angl. dodging and burning) mluvíme až v souvislosti s temnou komorou a úpravou černobílých negativů. Avšak v souvislostí s novými fotografickými vynálezy, tedy barevnými diapozitivy a přechodovými filtry, byl význam těchto technik podceňován a fotografie se z mého pohledu stala médiem dokumentárním a poněkud omezeným.

Dnes můžeme fotografie díky digitální technice upravovat dle našeho záměru a přiblížit se tím práci starých mistrů.

 

Úprava v praxi

Pro ukázku této úpravy jsem vybral panorama Starolesnianského plesa pořízené letos v září ve Velké Studené dolině ve Vysokých Tatrách. Nejdřív jsem udělal klasické úpravy. Pomocí Křivek jsem snímek lehce zkontrastnil a upravil barevné podání. Také jsem pomocí nástroje Color Range selektivně ztmavil oblohu. Následující postup samotného nadržování a vykrývání popíši již podrobněji.

 

Postup

iii.jpg

Výběrem Vrstva-Nová-Vrstva (Ctrl+Shift+N) se otevře okno, ve kterém nastavíme: Barva- Šedá, Mód - Překrýt, a zatrhneme Vyplnit neutrální barvou (50 % šedá) a následně nastavení potvrdíme. Od této chvíle můžeme libovolně štětcem s 0 % tvrdostí malovat (pozor - ne klikat) buď černou nebo bílou barvou po fotografii. Míru ztmavování či zesvětlování ovlivňuje nastavení Průhlednosti. Já jsem během své úpravy pracoval s Průhledností v rozmezí 5 až 25 %.

iv.jpg

Malováním černou barvou jsem se snažil, aby kameny v popředí přecházely od nejtmavějších těsně u okraje snímku až po nejsvětlejší, které postupně ubíhají do 2. plánu. Ztmavil jsem také kameny na pravé straně, aby odpovídaly těm na straně levé. Tím jsem vytvořil kontrast ne mezi pixely (Křivky), ale mezi částmi celého obrazu. Divákovo oko tímpádem snázeji postupuje scénou k osvětleným štítům. Také jsem ztmavil neosvětlené partie štítu u okraje snímku. Nejvyšší osvětlený vrchol a odrazy štítů v plese na levé straně jsem naopak zesvětlil.

Přejíždějte myší nad snímkem níže a sledujte, jaký vliv na něj má aplikovaný efekt.

panoramaplesapredupravou.jpg

Závěr

Je zřejmé, že popsání podstaty této úpravy není snadné. Nelze jasně říct kam posunout černého a kam bílého jezdce či do jakého tvaru vytvarovat křivku. K úspěšnému používání této úpravy je výhodná znalost výtvarného umění, časté sledování práce předních světových fotografů či jen dostatek času pro metodu ,,pokus-omyl“. Časem můžete také vyzkoušet místo černé a bílé barvy použit i barvy ostatní. V každém případě však doporučuji snímek ukládat ve formátu .psd nebo .tif se všemi vrstvami, abyste mohli později se snímkem dále pracovat.

Jan Bainar je mladý fotograf zaměřující se na krajinu CHKO Poodří, kterou zná již od útlého věku a ke které má nejen vzdáleností ale i srdcem velmi blízko.

Více o něm a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.janbainar.cz.

Líbil se Vám článek? Pošlete autorovi hlas a zlepšete tak jeho hodnocení. POSLAT HLAS

Komentáře

Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se nebo se zaregistrujte.

Voris | 22.12.2011, 19:05

Výborná finta! Už se těším na další článek. :-)

Děkuji

Kankrla | 22.12.2011, 13:07

už jsem si to zkusil a moc se mi uvedený postup líbí, určitě ho na těch vypiplanějších použiju :) mk

re: technická

Jan Bainar | 21.12.2011, 14:46

Díky za připomínku. 50% šedá je nutná z povahy režimu prolnutí Překrýt. Je totiž nastaven tak, aby snímek velmi zkontrastnil a ,,zničil" šedou jako takovou, aby žádný pixel nebyl šedý. Kdyby nebyla nastavená šedá a režim prolnutí by byl Normální, docházelo by k šedivění světlých pixelů. Samozřejmě je ale možné nechat režim prolnutí vrstvy Normální a změnit režim prolnutí samotného štětce na Překrýt popřípadě Měkké světlo a opět pracovat s černou a bílou barvou. Je to, ale nevýhodné, protože je nutné režim prolnutí přenastavovat např. při práci s maskou (je nutný režím Normální). Celá úprava se dá provést i jinými způsoby, podstata ale zůstává stejná.

Jen doplnění

jizapo | 21.12.2011, 14:13

Místo štětce s černou, či bílou používám nástroj "zesvětlení" nebo "ztmavení" středních tónů s 15-20% expozicí a zcela měkkým okrajem-štětcem. Krytí šedé vrstvy s volbou prolnutí v režimu překrýt může pak zůstat na 100% a zhledem k tomu že ztmavováním, či zesvětlováním vlastně odcházím ze středních tónů, tak bude tento jev čím dál tím pozvolnější.

technická

mba | 21.12.2011, 08:47

Ahoj, jaký smysl má vyplňovat novou vrstvu 50% šedou? Pokud bude vrstva průhledná a budu malovat přímo do ní, výsledek bude stejný ne?

inzerceNakupujte fotografické vybavení výhodně na Mall.cz

Právě prodávané fotografické vybavení Canon

Canon EOS 1D C ..|..Canon EOS 5D III ..|..Canon PowerShot SX240 HS ..|..Canon PowerShot A3400 IS ..|..Canon PowerShot A2300 ..|..Canon PowerShot A810 ..|..Canon Ixus 510 HS ..|..Canon PowerShot G1 X ..|..Canon Ixus 500 HS ..|..Canon PowerShot S100 ..|..

Přihlášení

Nová registrace

Hledat v katalogu

Hledat na fotorádci


google seznam
reklama:


Sigma Sigma Sigma
Sigma Sigma Sigma




specializovaná prodejna digitálních fotoaparátů

SLEVA
Canon EOS 600D
18-55 mm IS II
17 490 Kč s DPH

ZDARMA
16 GB karta

Další: DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY

VIDEOKAMERY

OBJEKTIVY

Průkazové fotografie
od 69 Kč

Kalendáře
z vašich fotek

od 287 Kč

WWW.AARON.CZ
WWW.AARONLAB.CZ

Inzerce:
Kvalitní baterie do digitálních fotoaparátů naleznete na Batteryshop.cz


Inzerce zdarma na internetu i v tisku. www.annonce.cz


Notebooky HP pro každého fotografa.






Fotografové.info – adresář fotografů





Profesionální svatební fotograf
RSS kanál Fotorádce.cz

Najdete nás na Facebook

RSS kanál Fotorádce.cz

Buďte v obraze díky RSS kanálu Fotorádce.cz