Přeskočit na navigaci
Tomáš Dolejší | 16.10.2007

Digitální zrcadlovku nebo kompakt?

kompakt nebo dslr

Digitální zrcadlovku nebo raději kompakt? To je otázka, kterou si klade mnoho spotřebitelů. V následujícím článku se budeme věnovat právě těmto dvěma typům fotoaparátů.

Poukážeme na výhody a nevýhody zrcadlovek a kompaktních digitálních fotoaparátů. Vysvětlíme si, jak tyto fotoaparáty pracují a jaký to má vliv na styl fotografování. A na závěr pro vás máme užitečnou pomůcku pro výběr toho správného typu fotoaparátu.

Digitální zrcadlovky a kompaktní fotoaparáty se vzájemně značně liší. A to nejen z pohledu jejich konstrukce a vybavení, ale i z hlediska použití. Digitální zrcadlovky přinášejí nové možnosti, ale je nutné počítat s odlišným stylem fotografování, resp. používání. Nepředbíhejme ale nyní a věnujme se nejprve kompaktním fotoaparátům.

kompakty

Kompaktní digitální fotoaparáty

Kompaktní digitální fotoaparáty patří v dnešní době mezi nejrozšířenější typ fotoaparátů v českých domácnostech. Není se čemu divit - splňují většinu požadavků typických spotřebitelů a navíc jsou malé a často i stylově dobře provedené.

kompakt nebo dslr

Z hlediska své konstrukce jsou řešeny následovně. Světlo, které projde objektivem, putuje nadále skrz závěrku (pokud ji má) na snímací čip fotoaparátu.

To s sebou přináší tu výhodu, že při komponování fotografií můžeme sledovat scénu na displeji fotoaparátu.

Pokud je kompaktní fotoaparát osazen hledáčkem, pak se jedná buď o hledáček:

Optický hledáček se hodí tehdy, když je displej pod sluncem nečitelný a nebo když chceme ušetřit energii (displej energii přímo hltá).

Z konstrukce kompaktních fotoaparátů tedy plynou jisté výhody a nevýhody, o kterých si nyní něco málo povíme.

Výhody kompaktů

Kompaktní fotoaparáty nabízejí určité výhody (oproti zrcadlovkám):

Digitální zrcadlovky (DSLR fotoaparáty)

Digitální zrcadlovky jsou dnes stále více rozšířené i mezi běžnou veřejností. A to především díky tomu, že se ceny digitálních zrcadlovek stále více přibližují cenám lepších kompaktů. Celkově lze pozorovat trend snižování cen digitálních zrcadlovek a jejich přibližování běžným spotřebitelům.

dslr

Konstrukce běžné digitální zrcadlovky je založena na principu použití sklopného zrcátka před snímacím čipem. Proto se zrcadlovky označují jako DSLR (Digital Single Lens Reflex).

Toto zrcátko odráží světlo, které projde objektivem, do optického hledáčku. A když je zmáčknuta spoušť, sklopí se toto zrcátko nahoru, čímž uvolní cestu světlu přímo směrem skrz závěrku na snímač. Proto u klasických zrcadlovek není možné pozorovat fotografovanou scénu na displeji. Logické zároveň je, že v době expozice v hledáčku nic neuvidíme (zrcátko je sklopené, veškeré světlo jde na čip a ne do hledáčku).

dslr

Proto u zrcadlovek slýcháme to opravdové cvakání, které je zapříčiněno tím, jak sklopné zrcátko narazí do zarážky při jeho sklopení (tj. při exponování jedné fotografie).

Z konstrukce klasických digitálních zrcadlovek vyplývá jedna základní výhoda a jedna nevýhoda:

Samozřejmě ihned dodávám, že dnes je na trhu stále více digitálních zrcadlovek, které mají funkci "Life View", což znamená, že umožňují sledovat fotografovanou scénu i na displeji.

Mezi takové zrcadlovky patří například Olympus E-410, Olympus E-510, Panasonic DMC-L10 a další.

Proč je možnost komponovat skrz optický hledáček tak výhodná? Především proto, že sledujete opravdu to, co fotografujete - a to se všemi atributy, které ovlivňuje objektiv. Takže například je možné pohodlně používat manuální ostření, které je u kompaktních fotoaparátů přinejmenším složitá záležitost.

Optický hledáček u DSLR fotoaparátů celkově poskytuje více pohodlí a větší kontrolu nad fotografiemi. Přece jen se jedná o optický obraz a ne o elektronicky zprostředkované informace, jejichž kvalita záleží na možnostech zobrazovacího zařízení (tím mám na mysli lcd displej).

Výhody digitálních zrcadlovek

Digitální zrcadlovky s sebou přinášejí značné výhody (oproti kompaktům):

Tabulka výhod a nevýhody zrcadlovek a kompaktů

Parametr porovnání Kompakty Digitální zrcadlovky
Jednoduchost ovládání Velká Malá až střední
Hmotnost Velmi malá až střední Střední až velmi vysoká
Rozměry Miniaturní až střední Střední až extrémně vysoké
Funkční vybavení Malé až střední Vysoké až velmi vysoké
Kvalita fotografií (celkově) Podprůměrná až velmi dobrá Velmi dobrá až vynikající
Rychlost fotoaparátu Malá až velmi dobrá Velmi vysoká až extrémně vysoká
Jednoduchost manipulace s fotoaparátem při fotografování Velmi vysoká Velmi nízká až mírně vysoká
Cena fotoaparátu Velmi nízká až mírně vysoká Mírně vysoká až neuvěřitelně vysoká
Ceny příslušenství Střední až vysoké Vysoké až extrémně vysoké
Komfort při fotografování Nízký až středně vyšší Vysoký až velmi vysoký

Zrcadlovku nebo kompakt?

Abychom se tedy dostali zpět k původní úvaze - jestli je lepší kompakt nebo zrcadlovka. Nyní, když znáte výhody a nevýhody obou typů fotoaparátů, tak již víte, že odpověď není jednoduchá a jednoznačná.

Pokud sháníte fotoaparát pro běžné jednoduché fotografování a jeho cena by se měla pohybovat do deseti tisíc Kč, tak je vše jasné. Jasnou volbou je kompaktní fotoaparát.

Horší rozhodování nastává v situaci, kdy nevíte, jestli by byla lepší volba opravdu kvalitní kompakt a nebo levnější digitální zrcadlovka. Na trhu se totiž vyskytují cenově velmi srovnatelné kompakty a zrcadlovky (s jedním objektivem).

Při rozhodování je nutné vzít v úvahu a zvážit následující:

Zároveň je ale nutné připustit si i to, že:

Jak vidíte, i zrcadlovky s sebou nesou jisté složitosti - a co si budeme povídat, ty spočívají především ve vyšší finanční náročnosti nejen na tělo samotného fotoaparátu, ale i na příslušenství (především objektivy).

Složitost a styl fotografování

Zároveň musím dodat, že fotografování s digitálními zrcadlovkami není tak jednoduché, jako s kompakty. A to především z hlediska nutnosti měnit objektivy. U kompaktu použijete zoom, ale u zrcadlovky musíte vyměnit objektiv (pokud chcete výrazně změnit ohniskovou vzdálenost).

To s sebou přináší tyto úkony: zakrytkovat objektiv, sundat jej z těla fotoaparátu, zakrytkovat druhou stranu objektivu, uložit do brašny nebo batohu, z brašny nebo batohu vyndat druhý objektiv, "po cestě" jej odkrytkovat, nasadit na tělo, odložit sundané krytky.

Toto je proces, který se samozřejmě při delším používání DSLR zautomatizuje, takže to není tak zdlouhavé, jak na první pohled vypadá. Mým cílem však bylo poukázat na to, že fotografování s digitálními zrcadlovkami vyžaduje trochu odlišný styl a většinou trochu více času.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že digitální zrcadlovky nejsou příliš vhodné na fotografování typu "cvakni a jdi".

Souhrnné doporučení

Abych to shrnul - digitální zrcadlovky jsou přes všechny uvedené nevýhody báječnými stroji a stojí za to s nimi fotografovat. Musím ale znovu zdůraznit, že jsou vhodné pro toho, kdo vyžaduje velkou výkonnost počítá s trochu vyššími investicemi, než v případě kompaktů.

Pokud si stále nevíte rady, vřele Vám doporučuji vyzkoušet někde nějakou digitální zrcadlovku (třeba v prodejně). Uvidíte, že to Vám velmi napoví - bez vyzkoušení opravdu nemá smysl se rozhodovat.

Pomůcka pro rozhodování

Pokud na všechny následující otázky odpovíte "ano" nebo "spíše ano", pak je pro vás digitální zrcadlovka jako dělaná. Pokud u některých otázek odpovíte "ne" nebo "spíše ne", pak byste měli sáhnout raději po kompaktu.

  1. Chcete po fotoaparátu velký výkon a značné možnosti nastavení?
  2. Přenesete se přes větší rozměry a hmotnost fotoaparátu?
  3. Počítáte s mírně vyššími investicemi, než v případě kompaktu? (hlavně do objektivů)
  4. Používáte různá manuální nastavení? (citlivost ISO, režimy expozice, clony, měření expozice,...)
  5. Počítáte s tím, že v případě použití více objektivů je budete muset v terénu měnit?

Pokud jste na všechny uvedené otázky odpověděli kladně, pak je pro Vás digitální zrcadlovka vhodným typem fotoaparátu.

Závěrem

Tématika výběru toho správného fotoaparátu tu je a ještě velmi dlouho bude. Proto budiž tento článek užitečný těm, kdo se rozhodují mezi digitální zrcadlovkou a kompaktem.

Na závěr ještě zopakuji to, co říkám vždy a všem - před koupí fotoaparátu zajděte do nějaké prodejny a horké kandidáty si vyzkoušejte. Ze zákona máte na předvedení výrobku právo. Je to jako s obuví - koupili byste si boty bez vyzkoušení? Věřím tomu, že asi ne. Proto se velmi často divím, že si mnoho lidí kupuje fotoaparát bez vyzkoušení. A přitom fotoaparát také musí "padnout do ruky", aby se s ním dobře fotografovalo.

V případě dotazů, názorů či připomínek neváhejte využít naše diskuzní fórum a jeho příslušná témata.


Líbil se Vám článek? Pošlete autorovi hlas a zlepšete tak jeho hodnocení. POSLAT HLAS

Komentáře

Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se nebo se zaregistrujte.

Hlučnost zrcadlovek a hloupost kompaktů

Ondřej Sýkora | 11.09.2012, 13:01

Chtěl bych jen trochu zkomplikovat rozhodování. Jedním z faktorů (alespoň pro mne duležitým) je hlučnost fotoaparátu. Kompakty mají mnohem méně hlučnejší oběktivy než zrcadlovky. A co se týče zrcátka - klapnutí zrcátka při divadelním představení se takřka rovná rouhání! (Samozřejmě předpokladám, že máme povolení si divadelní hru vyfotit.) Také nesouhlasím úplně (míněno spíše žertem) s tvrzením, že focení digitální zrcadlovkou vyžaduje více času než s kompaktem. Už jste někdy zažili situaci, kdy kompakt zaostříte na netrpělivý objekt a foťák si nastaví parametry tak hloupě, že musíte znovu zaostřovat a namačkávat spoušť a manipulovat s foťákem než posléze zjistíte, že bude rychlejší ho "přeprogramovat v menu" a objekt mezitím odchazí? To je teprve ta pravá infarktová situace. A se zrcadlovkou by třeba stačilo jen otočit kroužkem na objektivu.

Právě prodávané fotografické vybavení Canon

Canon Ixus 275 HS ..|..Canon EOS 760D ..|..Canon EOS M3 ..|..Canon EOS 5DS ..|..Canon Ixus 170 ..|..Canon Ixus 160 ..|..Canon PowerShot SX610 HS ..|..Canon PowerShot S200 ..|..Canon PowerShot SX60 HS ..|..Canon PowerShot SX520 HS ..|..

Přihlášení

Nová registrace

Hledat v katalogu

Hledat na fotorádci


google seznam''Fotografové.info – adresář fotografů


Profesionální svatební fotografCineartvideo.com svatební video
RSS kanál Fotorádce.cz

Najdete nás na Facebook

RSS kanál Fotorádce.cz

Buďte v obraze díky RSS kanálu Fotorádce.cz