Brand

Diskuse - Foťák aj na foto psov

Erik

4 příspěvků

Dcéra si nasporila peniaze a chce foťák. Bolo by to okrem každodenného rodinného fotenia aj na fotenie psa a koní, pri súťažiach. Pôvodne som chcel fz300, ale teraz, keď už týždeň o tom čítam, mením názor. Najskôr som presedlal na zrkadlovky, d5600 alebo 250d. Teraz sa mi pozdávajú aj bezzrkadlovky, myslel som na eos m50, ale potom som videl g80, alebo gx9,ktoré sa mi vážne páčia. Trochu mám problém s tým snímačom M4/3. Ten aps-c je predsa väčší a ako som tak čítal, dočítal som sa že to má vplyv aj na hĺbku ostrosti. To sa mi zas páči na zrkadlovkách, to rozmazané pozadie. Dosiahneme to aj s tou g80 tkou? Viem že ďalší faktor je aj objektív a svetelnosť, ale tá výmena objektívov sa mi moc nepozdáva zatiaľ, kým sa s tým naučí robiť. A čo si budeme hovoriť, aj ja sa teším čo dokážeme. Tak ale myslel som teda na začiatok niečo univerzálnejšie, asi ten 14-140 objektív(pozera som aj tamron 18-200). Pre seba na učenie by som dokupil nejaký portrétoví objektív. Prepáčte ak som niečo napísal nepresne, fakt to bola španielska dedina ešte v pondelok pre mňa a hlavne sa nemám s kým o tom poradiť. Ešte k rozpočtu, ideálne s objektívom do 900, max 1000eur. ĎAKUJEM

před 3 lety

sladas

4173 příspěvků

Ani jednim z těchto systémů nic nezkazíte. Bylo by dobré si je osahat, ale kde v této době Vám neporadím a tak posílám odkaz na stránky kde to jde porovnat obrazově.

Zde můžete porovnat výstupy z aparátů.
 http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HT  .
Nahoře v levém sloupci si klikněte na ALL Camera a v roletce si vyberte aparát např XY.
Naskočí vám sloupec s náhledy při různém nastavení ISO, tam si vyberete hodnotu ISO na kterou kliknete a náhled se zvětší,
poté klikněte na Full Size Image. To samé učiňte v pravém sloupci, kde si nastavíte aparát YX a můžete porovnávat.

před 3 lety

Erik

4 příspěvků

Trochu som to zas zúžil, asi by som išiel radšej do bezzrkadlovky, asi tam je budúcnosť. Ten foťák bude síce fotiť psa/koňa v pohybe, ale má byť aj viac univerzálny. . Zúžil som to na Eos M50, kvôli tomu aps-c snímaču, ale ten nemá stabilizaciu, "len" v objektíve akúsi 4krokovú. Potom tu mám Lumix g80, ktorý má m4/3 snímač, 16mil. pixel a 5osovú stabilizaciu + stabilizovaný objektív. A do tretice teda novší Lumix gx9, tiež 4/3 snímač, 20mil.pixel, 5osová stabilizacia + stabilizovaný objektív. Myslím že som zistil že tá m50 bude vhodnejšia na foto pohybu, lebo má rýchlejšie fazové ostrenie, oproti tým Lumixom čo majú len kontrastné ostrenie. Teraz neviem čo mám uprednostniť, či tú duálnu stabilizáciu pri Lumixe, alebo sa sústrediť na to ostrenie a dúfať že aj tá stabilizacia v objektíve m50 stačí. Asi pletiem už piate cez deviate, ale nad tým rozmýšľam ?

před 3 lety

sladas

4173 příspěvků

Na pohybující se objekty je stabilizace na nic, tam to musíte pohlídat nastevením času závěrky a ostření byť i fázové nemusí být rychlejší než panácké kontrastní, tam záleží jaké motorky jsou použité v objektivu.  Proto jsem psal o tom vyzkoušení. 

před 3 lety

František

921 příspěvků

Eriku hezký den. 

Chvíli jsem se zamýšlel nad tím jak to řešíte ale vzhledem k tomu co píšete..tedy to o španělské vesnici... :-)  bych se nesnažil za každou cenu stanovit to nejlepší, co podle svých současných vědomostí jste schopen definovat. Ale je fajn, že se tomu snažíte porozumět. K nějakému závěru dospět budete muset.

Za prvé musím říct, že už drahnou dobu je fototechnika - co do různých "vylepšení" na tak vysoké úrovni, že těžko lze vysledovat výhodnější systém...tedy pokud budete respektovat normální cenu. Na běžnou rodinnou fotografii prostě stačí všechny z nich, zvlášť pokud se nebudete dopouštět z nevědomosti chyb jako fotograf. Některé situace ale prostě za Vás automatika aprátu nevyřeší a je velmi žádoucí jim do fotografování mluvit.

 

Co se týče focení psů a i koní, je to i moje parketa. Jak píše Slaďas..klidně při takovém focení zapomeňte na stabilizaci ve všech osách, které výrobci tak vehementně nabízí ve svých produktech. Na stabilizaci je naopak dobré myslet při točení videa a při pořizování snímků nepohybujících se předmětů a scén. . Na pohyb psa je jedinným lékem zkrátit čas závěrky na minimálně 1/700, ale i víc.. A k tomu - aby to šlo - budete potřebovat za 1. světelný objektiv.. ( to platí zejména na zoom objektivy a teleobjektivy, které mají horší světelnost právě na dlouhém konci ohniska. Zlatým grálem z tohoto pohledu by byl právě například objektiv aparátu UZ FZ300 a jeho objektiv s fixní světelností 2,8. Tato světelnost totiž podporuje i lepší rychlost ostření, protože aparáty při ostření používají plně otevřenou clonu s cílem získat pro tuto činnost maximum světla a clona se zavře až při expozici a domáčknutí spouště. ( jen ten snímač 2/3" to trošku "kazí" ) 

U systému kompaktu, UZ, nebo bezzrcadlovky Vám navíc odpadá možná potíž s nepřesností ostření na nízkých číslech clony, která trápí zrcadlovky. Ta je způsobena nepřesným nastavením pozice senzoru a pomocného ostřícího senzoru..a použitým objektivem.....takže aparát sice zaostří, zahlásí "zaostřeno", dokonce v hledáčku je vidět že ano, ale výsledná fotografie má potom rovinu ostrosti kousek za, nebo před místem do kterého jste zaostřil. Taková chyba se dá odstranit pouze dodatečným servisním zásahem a nebo u některých aparátů vyšších tříd mikroposuvem - tedy SW zásahem do procesu ostření.

Tato chyba odpadá protože Bezzrcadlovky ( mezi něž patří i kompakty ) ostří přímo na hlavní snímač aparátu a k takové chybě nemůže dojít.

 

Světelnost objektivu  ovlivní příznivě a zásadně možnost fotit s nízkou hodnotou citlivosti ISO a dodržet přitom velmi krátký čas expozice. Pokud by tato schopnost nebyla dodržena, tak při prodloužení času budou snímky nerealizovatelné z důvodu rozmazání a nebo vlivem vysokého ISA a dodržení krátkého času budou snímky zašuměné ( a při použití automatik bez detailu vlivem odšumění snímku, kdy se detaily zpracováním ztratí )

 

No a za 2. poslední, nad čím můžete přemýšlet je fakt,  že čím budete mít větší snímač tím ppod. bude i nižší produkovaný šum při srovnatelném rozlišení. Pravda je, že v nových aparátech se situace s tímto zašuměním snímků trošu vylepšila, ale u 5 let starých modelů to byl ještě běžně problém. A kupříkladu použití nastaveného ISO na kompaktu se snímačem 2/3 výše než na hodnotu ISO 800 poznamenalo snímky šumem natolik, že bylo opravdu potřeba hodně odšumovat a tedy ztratit kvalitu snímku. Tento hendikep malých snímačů se v poslední době mírně ztrácí, ale přesto existuje. 

 

Takže moje rada...zkuste vybrat aparát, který nabídne dobrý objektiv s dobrou světelností, raději novější model ( v poslední době všichni výrobci pracují zejména s videem na aparátech, což přináší paradoxně i klady v pořízení fotek -- rychlé ostření, rychlosti ukládání, rychlosti sekvencí... a pod. ) Pokud pomýšlíte na focení psů, pak by objektiv měl mít možnost dosáhnout až na 200mm přepočtených. Paradoxně se jedná o něco jako focení sportovní reportáže a tam je objektiv typu zoom velmi platný pomocník.

200mm - to už je slušný teleobjektiv a pokud nepůjdete do krajní polohy bude i lepší kvalita snímku. Pokud takový objektiv správně použijete, můžete s ním si troufnout i na portrét. Ono totiž to vysněné rozmazané pozadí je dílem nejen malé hloubky ostrosti, ale také správně vybraného pozadí a jeho vzdálenosti za portrétem, nebo detailem.

No, Eriku...moc jsem Vám neporadil, ale 1000E jsou pěkné peníze a dá se za ně pořídit Velmi dobrá výbava. A ta nejlepší výbava je vědět co s kterým vybavením dělat a proč.

Tak hodně štěstí při výběru. ( pro pořádek fotím již postarší zrcadlovkou D 7000 od Nikonu a používám jak zoom tak pevné objektivy, některé mám oblíbené a jiné používám protože vše se pevnými skly odfotit nedá..tedy...dá, ale zoom objektivy jsou na mnohou práci vhodný pomocník. S pozdravem František.

 

 

 

před 3 lety

Erik

4 příspěvků

Dakujem pán František, aj slaďas za odborné rady a že ste si našli čas na to poradiť cudziemu človeku. Vážim si to a verte že som dlho dumal a fakt poctivo študoval všetko čo ste spomenuli. Nakoniec som sa rozhodol pre canon m50 + m18-150 is stm. Určite to bude spľňať všetko čo bude dcéra od foťáku požadovať a časom by som chcel teda dokúpiť aj objektív s lepšou svetelnosťou, asi ef 50mm f1,8 stm, na fotky napr. vo vnútri... Každopádne myslím že chybu by som nespravil so žiadnym spomínaným fotoaparátom, ale mám pocit, že predsa tie bezzrkadlovky sú trend. Ešte raz ďakujem za pomoc.

před 3 lety

sladas

4173 příspěvků

Tak ať se dceří daří a nějaké ty chybky ji neodradí, ale nakopnou k tomu je překonat. Ve většině případů když ji to chytí, tak si najde svůj směr sama. Dobré světlo přeji a děkuji za Vaši odezvu. V poslední době je to zde vzácnost. smile Díky Slaďas.

před 3 lety

František

921 příspěvků

Eriku přeji ať se Vám i dceři práce s aparátem daří. Také přeji  radost z aparátu i ze snímků. A ještě jednu malou radu nakonec... světelný objektiv 50mm je dobrá volba, ale než do něj investujete vyzkoušejte to ohnisko a úhel záběru vevnitř na tom zoomu... Na crop faktoru 1,5x to někdy může bý docela úzký záběr a v interiéru to někdy bývá poznat... rozhodně se Vám bude hodit venku jako portrétní pevné sklo. Tak..Dobré světlo :-) F

před 3 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.