Brand

Diskuse - Jaký fotoaparát zhruba kolem 5000Kč?

Lukáš

5 příspěvků

Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat, jaký fotoaparát by jste mi doporučili tak kolem těch 5000.:) Je mi jedno, zda to bude zrcadlovka nebo kompakt, ale chci, aby dělal dobré fotky. Chce se mi fotit pouze krajinu a fotky dávat na Instagram. Pak příležitostně něco jiného taky, ale hlavně přírodu.:)

Podobné téma tu už bylo, ale před 9 lety.:) Takže by jsem vás prosím žádal o radu.:) 

Děkuji. :)

před 8 lety

Aleš

263 příspěvků

Zdravím Lukáši,

obávám se, že tvůj požadavek půjde těžko splnit i v bazaru.

Takže buď přihodíš k těm 5,000kč minimálně ještě jednou tolik, 

a nebo se rozluč s ucházejícím obrazovým výstupem . . . :-)

 

PS : Na Heureka.cz si zadej u foťáků cenu 5,000 a uvidíš co ti tam nabídnou.

       No a také, co ty si představuješ pod dobrými fotkami ? :-)

před 8 lety

Lukáš

5 příspěvků

Ahoj Aleši,

na Heurece je toho dost, takže si myslím že například jeden z těchto fotoaparátů by mohl stačit na pořízení dobré fotky. ( Nikon Coolpix L310, Canon PowerShot SX410 IS) 

Jako rozhodně si nechám od někoho z vás poradit, protože se v tom nevyznám, ale myslím si, že tyto nejsou špatný. :-) 

Jinak ti děkuju moc! :)

před 8 lety

sladas

4173 příspěvků

Tady je něco k mání  https://bazar.fotoskoda.cz/b960050131-cz-canon-eos-400d-+-18553556 , http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=429631

před 8 lety

Lukáš

5 příspěvků

A kdyby to mohlo být max. do 10.000Kč, tak co? :)

před 8 lety

František

921 příspěvků

ahoj Lukáši. Obdobná diskuze tu byla cca před 3/4 rokem. http://www.fotoradce.cz/diskuse/tema/vyber-fotoaparatu-do-5000-kc-diskuse myslím se toho moc nezměnilo a je tam dost příspěvků na to udělat si obrázek o možnostech. Já bych osobně nespěchal a pár korun přidal a nebo pošetřil. Ta hranice 5000 je fakt dost nízká a nepředpokládám, že by jsi chtěl pořídit něco zase TAK starého, aby to ztratilo cenu - aby se to vešlo ( i když to paradoxně může fotit dobře, ale je to vždy sázka do loterie... ) Ale už z té minulé diskuze je vidět, že se spíš příspěvky točily po využití bazarů, než vrazit 5 litrů do nového a nic moc..

před 8 lety

František

921 příspěvků

s tímhle by se užilo legrace haba kuk... http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=430253 

před 8 lety

sladas

4173 příspěvků

před 8 lety

Lukáš

5 příspěvků

Takže je lepší koupit bazarový fotoaparát? :-)

před 8 lety

sladas

4173 příspěvků

To záleží na tobě, v bazaru je za stejný, nebo menší peníz pokročilejší typ, ale je to již použité. (zajíček v pytli)

před 8 lety

STigre

164 příspěvků

A kdyby to mohlo být max. do 10.000Kč, tak co? :)

před 8 lety

Lukáši, tady Ti přeposílám elaborát, který jsem napsal asi před rokem jednomu kamarádovi, který na mne měl stejný dotaz. Třeba Ti to trochu pomůže :-)

Ahoj Karle, tys mi teda dal s tím výběrem foťáku. Nepotěšil jsi mne, ani já Tě nepotěším. Bude to dlouhé, ale když už jsem se s tím psal, tak si to aspoň přečti.

Pod pojmem fotoaparát označují prodejci a výrobci běžně dostupné zboží v ceně asi od 5 000,- Kč do 500 000,- Kč, které je schopné zaznamenat obrázek. A to jsem vynechal různé cenové extrémy, jako třeba Leicu, Hasselblad, datové stěny ....... Ovšem v reálu fotoaparáty v ceně do tak 8 000,- neexistují – jsou to jen krabičky na mýdlo s jakousi optikou vylisovanou z plastu. Nemá smysl kupovat, stačí slušný mobil. Od 8 000,- do 12 000,- , a i výš, to už jsou fotoaparáty tzv. ošizené – vždy jim něco chybí, nebo mají některý z důležitých parametrů nepoužitelný, což práci s nimi komplikuje. Třeba potřebuješ něco nastavit, což se na „slušném“ foťáku nastaví ozubeným kolečkem, ale Ty musíš zmáčknout tlačítko, zarolovat v menu na displeji, potvrdit tlačítkem, opět zarolovat v menu, a zmáčknout tlačítko jako prve. No, a mezitím Ti už prvomájový průvod odešel :-). V kategorii foťáků (pořád se bavíme o kompaktech) mezi 12 000,- a 25 000,- se už vybrat dá. Teda aspoň to tak na první pohled vypadá. Této kategorii říkají obchodníci „profi“ kompakty. Tím by nám chtěli výrobci nakecat, že tím fotí „profíci“ jako druhým – náhradním foťákem. A že když si ho koupíš, budeš mít fotky jako z „National Geografic“. No nebudeš, tam jsou fotky z foťáků za stovky tisíc. Ale je to kategorie, kde se už dá něco slušného vybrat.

Pokusím se napsat, co je podle mne u foťáku důležité: velikost chipu – aspoň 1/1,7“ nebo větší světelnost objektivu – někde kolem f2 přiblížení objektivu (zoom) – volil bych tak 5x až 10x, určitě bych se vyhnul různým 20x až 60x – tam už je velké zkreslení, fotky rozpatlané. LCD displej – jeho viditelnost na slunci (většinou mizerná, když v létě držíš foťák oběma rukama před sebou, většinou nevíš, jestli fotíš slečnu nahoře bez na lehátku nebo parník, co jede okolo). Pro mne je také bezpodmínečně nutný hledáček (buď průhledový, nebo elektronický), na který se dá přilepit oko, odstíníš si slunce, a vidíš, jestli to je bradavka nebo komín toho parníku.

Cena náhradní baterie je většinou vysoká, ale dá se většinou koupit neoriginál. Náhradní baterie je důležitá. Naopak naprosto nedůležité je rozlišení chipu foťáku – pokud se pohybuje mezi 10 MB a 20 MB, tak to bude v pořádku. Když vidíš to cenové rozpětí od 5 000,- do 500 000,- , tak si přestav, že stojíš před hospodou, máš žízeň. Těch 5 000,- je jako se napít z kaluže u kanálu před hospodou, 15 000,- je už „jahodová malinovka“, 500 000,- je čtyřicetiletá whisky. Domnívám se, že si „malinovku“ můžeš dovolit a nebudeš pít z kaluže :-).

Jediné, co jsem schopen Ti doporučit, je Olympus Sylus 1. Vyrábí se ale asi dva roky, tak buď brzo dostane nástupce (asi lepšího), ale taky asi zlevní). Podle mne to je nejlepší universál, co se kdy objevil.

před 8 lety

Lukáš

5 příspěvků

Lukáši, tady Ti přeposílám elaborát, který jsem napsal asi před rokem jednomu kamarádovi, který na mne měl stejný dotaz. Třeba Ti to trochu pomůže :-)

Ahoj Karle, tys mi teda dal s tím výběrem foťáku. Nepotěšil jsi mne, ani já Tě nepotěším. Bude to dlouhé, ale když už jsem se s tím psal, tak si to aspoň přečti.

Pod pojmem fotoaparát označují prodejci a výrobci běžně dostupné zboží v ceně asi od 5 000,- Kč do 500 000,- Kč, které je schopné zaznamenat obrázek. A to jsem vynechal různé cenové extrémy, jako třeba Leicu, Hasselblad, datové stěny ....... Ovšem v reálu fotoaparáty v ceně do tak 8 000,- neexistují – jsou to jen krabičky na mýdlo s jakousi optikou vylisovanou z plastu. Nemá smysl kupovat, stačí slušný mobil. Od 8 000,- do 12 000,- , a i výš, to už jsou fotoaparáty tzv. ošizené – vždy jim něco chybí, nebo mají některý z důležitých parametrů nepoužitelný, což práci s nimi komplikuje. Třeba potřebuješ něco nastavit, což se na „slušném“ foťáku nastaví ozubeným kolečkem, ale Ty musíš zmáčknout tlačítko, zarolovat v menu na displeji, potvrdit tlačítkem, opět zarolovat v menu, a zmáčknout tlačítko jako prve. No, a mezitím Ti už prvomájový průvod odešel :-). V kategorii foťáků (pořád se bavíme o kompaktech) mezi 12 000,- a 25 000,- se už vybrat dá. Teda aspoň to tak na první pohled vypadá. Této kategorii říkají obchodníci „profi“ kompakty. Tím by nám chtěli výrobci nakecat, že tím fotí „profíci“ jako druhým – náhradním foťákem. A že když si ho koupíš, budeš mít fotky jako z „National Geografic“. No nebudeš, tam jsou fotky z foťáků za stovky tisíc. Ale je to kategorie, kde se už dá něco slušného vybrat.

Pokusím se napsat, co je podle mne u foťáku důležité: velikost chipu – aspoň 1/1,7“ nebo větší světelnost objektivu – někde kolem f2 přiblížení objektivu (zoom) – volil bych tak 5x až 10x, určitě bych se vyhnul různým 20x až 60x – tam už je velké zkreslení, fotky rozpatlané. LCD displej – jeho viditelnost na slunci (většinou mizerná, když v létě držíš foťák oběma rukama před sebou, většinou nevíš, jestli fotíš slečnu nahoře bez na lehátku nebo parník, co jede okolo). Pro mne je také bezpodmínečně nutný hledáček (buď průhledový, nebo elektronický), na který se dá přilepit oko, odstíníš si slunce, a vidíš, jestli to je bradavka nebo komín toho parníku.

Cena náhradní baterie je většinou vysoká, ale dá se většinou koupit neoriginál. Náhradní baterie je důležitá. Naopak naprosto nedůležité je rozlišení chipu foťáku – pokud se pohybuje mezi 10 MB a 20 MB, tak to bude v pořádku. Když vidíš to cenové rozpětí od 5 000,- do 500 000,- , tak si přestav, že stojíš před hospodou, máš žízeň. Těch 5 000,- je jako se napít z kaluže u kanálu před hospodou, 15 000,- je už „jahodová malinovka“, 500 000,- je čtyřicetiletá whisky. Domnívám se, že si „malinovku“ můžeš dovolit a nebudeš pít z kaluže :-).

Jediné, co jsem schopen Ti doporučit, je Olympus Sylus 1. Vyrábí se ale asi dva roky, tak buď brzo dostane nástupce (asi lepšího), ale taky asi zlevní). Podle mne to je nejlepší universál, co se kdy objevil.

před 8 lety

Super! Díky moc! :-) Určitě si z toho něco vezmu a díky za práci. :-)

před 8 lety

STigre

164 příspěvků

Lukáši, poděkoval mi už ten Karel, pro kterého jsem to psal, Olympusa si koupil a je s ním spokojený :-) - naštěstí. Třeba ten Sony Alpha A5000 co doporučuje Sladas fotí určitě dobře, ale jeho ovládání je (sebe)vražedné - vše přes displej. Jinak Sladas a František jsou fotografové lepší a zkušenější než já, jen máme rozdílný přístup - oni se snaží vyhovět požadavkům tazatele, já se zase snažím tazatelův přístup k výběru foťáku změnit.

před 8 lety

František

921 příspěvků

svatá prawda mr.STigre.  S mírnými výhradami s Tebou souhlasím. Při doporučeních pak ( a věřím, že i Vláďa ) vycházím z toho, že alespoň cenu investice má tazatel jasnou a já se osobně snažím doporučit alespoň něco kolem udané ceny. Pokud ovšem představa a zamýšlené užití je úplně out, tak to dávám také najevo. Po bazaru pak "sahám" jen v případě, že představa je velmi vzdálená. Koupi z bazaru bych viděl spíše pro toho, co se vyzná a nebo bych doporučil koupi z dobrého bazaru..

 

 

 

 

 

 

před 8 lety

kaka

130 příspěvků

Ahoj Aleši,

na Heurece je toho dost, takže si myslím že například jeden z těchto fotoaparátů by mohl stačit na pořízení dobré fotky. ( Nikon Coolpix L310, Canon PowerShot SX410 IS) 

Jako rozhodně si nechám od někoho z vás poradit, protože se v tom nevyznám, ale myslím si, že tyto nejsou špatný. :-) 

Jinak ti děkuju moc! :)

před 8 lety

Jasný Lukáši, na Heurece je toho dost a skoro všechny dělají nádherný fotky. Zhruba tak na úrovni průměrného smartphonu. Takže je myslím vcelku jedno, pro který fotoaparát do 5000 CZK se rozhodneš.

před 8 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

No a jaké jsou požadavky na ten Instagram? Jaké bude rozlišení fotek, které se tam budou zobrazovat?

Pokud se jedná výhradně o zmenšeniny do webové galerie, s klidem bych vzal cokoliv s čím se bude dobře fotit a nebude to moc drahé a naopak se naučil lépe pracovat s editorem. Drobné úpravy v editoru a zmešení fotky často bez mrknutí oka smázne rozdíl desítek tisíc ve fototechnice. Nemluvě o tom, že nakonec největší roli stejně bude hrát sám fotograf a jeho vidění světa ... bude-li fotka nezajímavá, může být technicky dokonalá a bezchybně upravená, bude to jedno. ; )

Pokud se teprve učíš fotit, doporučuju se držet při zemi s fototechnikou a ... užívat si focení. Za sebe se mi líbí doporučení Františka ohledně bazarové FZ200 (Panasonic). Pokud uvažuješ o novém foťáku do 5 tisíc a za 6 tisíc je FZ200, šel bych za obdobnou cenu v klidu právě do ní. Jak píše František, "s tímhle by se užilo legrace haba kuk", ať už to znamená cokoliv. Učil jsem se fotit s předchůdcem - FZ20 a na technickou kvalitu fotek jsem si nemohl stěžovat, stabilizace objektivu byla fenomenální, je mu možná 12 let a stále ještě ho mám při ruce na rychlé ofocení dokumentů a poslání mailem.

Samozřejmě, že "zrcadlovkové" senzory mají lepší obrazový výstup. Ale troufnu si tvrdit, že většině začínajících fotografů je tato "přidaná hodnota" na dlouhou dobu k ničemu. Malinovka se přeceňuje. ; )

před 8 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.