Brand

Diskuse - "Mléčná" kresba při focení proti slunci

Jakub

17 příspěvků

Zdravím,

 

učím se fotit s novým strojem - CSC Canon EOS M50, APS-C (se seťákem 15-45mm) a zatím jsem si většinu podstatných "nedokonalostí" prvních testovacích fotografií byl nějak schopen odůvodnit, až právě na tu výše zmíněnou. Je mi jasné, že od takové (do 20 000,-) konfigurace nemůžu čekat zaázraky, ale nějak se mi to nezdá. Mobil si s takovou scénou poradí asi pomocí lepšího HDR - a i když samozřejmě nemá takový dynamický rozsah apod., na tuhle vadu netrpí.

 

Vypadá to tak, že když si naměřím expozici tím způsobem, aby spodní část fotky nebyla úplně tmavá a obloha zároveň nertpěla na výraznější celoplošné přepaly (mám nastavené evaluativní měření expozice), aparát to zvládne obstojně zpracovat, co se výsledné expozice týče, avšak hrany všech objektů jsou takové "rozmáznuté," jakoby měly bílé stíny. Stává se to i v případě, že slunce nesvítí úplně přímo proti objektivu, v JPEGu i RAWu.

 

Rovněž když jsem zkoušel fotit přímo Slunce, výsledné fotky vypadaly tak nějak "nedoostřeně" - i když autofocus vždy hlásil, že bylo zaostřeno - podobný jev se týká např. i focení lamp při větším přiblížení apod.

 

Samozřejmě když zaostřím jen oblohu a zbytek nechám úplně podexponovaný, nemusím nic řešit, ale v opačném případě (když nechám přepálenou oblohu) se to také děje, i když v menší míře, než kdybych se snažil o kompromis, viz výše. 

 

V Lightroomu se mi ten jev nepodařilo nijak uspokojivě odstranit - existuje v programu nějaká konkrétní úprava (série úprav), které by si s tím dokázaly poradit, aniž bych nutně musel provádět ruční skládání různě exponovaných fotek? (HDR neřeším, jeho výsledky nejsou v tomto případě nijak osilnivé). Ještě podotknu, že mi opravdu nejde o výslednou fotku, u které budou obě části ideálně exponované - klidně se spokojím s tmvaším spodkem, ale ta vada se mi tam fakt moc nelíbí... 

 

Je to způsobené levnějším objektivem, mnou, nebo je to v takových podmínkách prostý fakt a mám se od takových záběrů raději oprostit? :D (Obvykle jsem fotil vždy v prioritě clony nebo manuálu, minimálně f/8

 

Děkuju za rady.

 

PS: netýká s to jen okrajů, je to plošný problém

před 5 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj, hoď pár rawů někam na net k stažení (Uloz.to,...), ať víme přesně o čem je řeč. K nim ideálně i jejich jpegy, to kdyby to raw editor přechroupal výrazně jinak než foťák.

před 5 lety

Jakub

17 příspěvků

Ahoj, hoď pár rawů někam na net k stažení (Uloz.to,...), ať víme přesně o čem je řeč. K nim ideálně i jejich jpegy, to kdyby to raw editor přechroupal výrazně jinak než foťák.

před 5 lety

No, tak trochu z toho jsem jelen - bohužel jsem asi smazal RAWy těch prvních fotek, kde jsem si toho jevu všiml poprvé. Jde o to, že v RAWech v přiloženém souboru se to nevyskytuje, jen v JPEG souborech přímo z fotoaparátu - v jejich případě mám nastavené základní korekce vad, odstranění šumu a automatickou optimalizaci jasu atd. na nízkém presetu, aby to moc nepatlalo při vyšších citlivostech

 

Nejpatrnější je to na JPEG 1244, 45 - prostě všechny objekty v popředí jsou jakoby rozpité. jejich RAWy na to téměř netrpí, jenže předtím jsem to viděl i v nich (i když v menší míře, než u JPEGů) - nutno dodat, že slunce bylo ještě o něco silnější (přímější). Scéna byla naprosto stejná, ve všech případech.

 

Pokusím se kdyžtak ještě nahrát další fotky, ale poslední dny bylo zataženo... Když jsem si ale prohlížel (v Lightroomu) ty starší zasažené RAWy, nedařilo se mi to nijak uspokojivě odstranit, ale zatím se v tom programu ještě moc nevyznám :), takže nejpravděpodobněji zkrátka nevím jak na to.

 

Odlesk neřeším, toho se ukázka netýká.

 

https://uloz.to/!ZILyaohIAhzm/ukazka-rar

před 5 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj, souhlas, že takto ten jpeg vypadat nemá. Rozdíl oproti rawu (1044) je obrovský. Jako by jpeg byl v nějakém oparu, který potlačil detaily.

Tím, že raw vypadá normálně předpokládejme, že foťák je ok a jde jen o nějaké nastavení jpegu.

Foťák neznám, pokud tam je možnost resetovat nastavení do výchozího stavu, asi bych začal právě tím.

Jinak bych se zaměřil na nastavení jpegu - picture style bych dal na nějaký normální a jako první bych zkusil vypnout "automatickou korekci jasu" (podezřelé už podle názvu - tam se bude hodně čarovat...). Ale jpegem bych se moc netrápil a rovnou upravoval z rawu, kvalitativně to je znát.

před 5 lety

Jakub

17 příspěvků

No, mám ho teprve chvíli a s nastavením parametrů JPEGu jsem si zatím moc nehrál - mám to v základním režimu s o něco zvýšenou ostrostí atd. + právě ten "auto lighting optimizer," který by to mohl způsobovat. Až bude jasno, tak to pořádně vyzkouším. Korekční nastavení objektivu by to doufám způsobovat neměly...

před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.