Brand

Diskuse - Na portréty s Canon 1200D?

Lucie

2 příspěvků

Dobrý den,

Nedávno jsem dostala svoji první zrcadlovku canon eos 1200D a vrhla se na focení.Moc mě to chytlo a v okolí se najednou objevily dotazy, zda bych nafotila portrét toho či onoho zájemce.Chci se zeptat zda se i s tímhle tělem dá začít? (portréty dětí, dospělých, páry).Vše zatím fotím venku, ateliér nemám a zatím se ani moc nevyznám v ateliérovém osvětlení.

Mám setový oběktiv 18-55mm a pak světelnou 50mm (1,8).Jaké další oběktivy by bylo dobré pořídit? A hlavně s dá se míň ,,profi" tělo dohnat světelností oběktivu?

Byly by i nějaké rady pak do budoucna jakými světli vybavit fotoateliér a nezrujnovat se u toho?

Fotky upravuji pak ještě lehce v zooneru a případně ve photoshopu.

před 8 lety

Filip Véle

49 příspěvků

Dobrý den. Můj názor je, že fotit se dá vše se vším, stejně je to Vašich zkušenostech a rukách. Samozřejmě někdy je technika vhodnější, někdy méně. Eos1200 + pevná 50 je dle mého názoru naprosto vhodná na portréty a dá se docílit naprosto profesionálních výsledků. Čas který strávíte sháněním nového vybavení věnujte focení, je to dle mého lepší investice. Časem sama poznáte, co Vám vyhovuje a co ne. Co se osvětlení týče, mě dostačuje na ven odrazná deska a kvalitní externí blesk k fotoaparátu. V ateliéru mám 2 levná záblesková světla Godox 160W, v ceně asi 4000,- za obě a také se s tím dá pracovat. Samozřejmě to nestačí na práci venku, ale na doma je to OK. Ještě levnější alternativou by byla nějaká stálá světla.

před 8 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Dobrý den, Lucie. Jak píše Filip, 1200D a 1,8/50 může být na dlouhou dobu skvělé řešení a parádní začátek. Dodnes si vzpomínám, když jsem pořídil v bazaru první zrcadlovku a právě tu světelnou 50ku, byl podzim a já cvakal motýly, kteří se slétli na jablka ... když jsem pak viděl ty fotky na monitoru, připadal jsem si jako v jiném světě. Tohle mi kompakt nedával. : )

"Profi" tělo neznamená, že z něj polezou obrazově lepší fotky. Často může obsahovat úplně stejný senzor a cenový rozdíl je v konstrukci, ovládání a funkcích těla. Levné zrcadlovky jsou spíš "kousek plastu", což ale na fotkách poznat nebude.

Zoner je fajn na nejčastější úpravy (ořez, kontrast, zmenšení a doostření..). Photoshop je "profi" nástroj, ale naučit se v něm bude vyžadovat více odvahy než Zoner.

Doporučuji na foťáku nastavit focení do RAW+JPEG a spíš se naučit pracovat s RAWem, protože výsledek bude citelně lepší než úprava -vlastně už hotového- JPEGu.

Pokud bych měl ke stávající kombinaci objektivů přidat v budoucnu další, byl by to starý manuální Pentacon 2,8/135 v preset verzi (nastavení clony dál od těla foťáku než ostření). Cena do 2 tisíc (Aukro), plus 120Kč za přechodku M42->Canon (Ebay) a pro portréty by to bylo příjemné doplnění k té 50ce.

Inspiraci můžete čerpat třeba u Zuzky K., která se našla ve focení lidí a postupně se propracovala k parádním výsledkům i vlastnímu ateliéru. Dříve fotila právě 50kou, později investovala do víc "profi" vybavení (když už to mělo smysl a snad i návratnost). ; )

http://www.fotoradce.cz/profil/fotografie/zuka
http://www.fotoradce.cz/profil/fotografie/zuzana-kadlecova

A doporučuju dávat fotky do nějaké webové fotogalerie, kde je mohou ostatní hodnotit nebo komentovat, ať máte zpětnou vazbu. Zde mne napadá Zeropixel, kde je hodně hodnotících a možná i občas komentujících (přesunula se tam spousta lidí právě z Fotorádce), případně Digiarena, kde se může člověk spolehnout aspoň na komentář Vlasty Pibila (když nemá dovolenou..).

Tak ať se daří! : )

před 8 lety

Lucie

2 příspěvků

Díky moc za Rady a postřehy. Opravdu mne moc potěšilo, že i s tímhle tělem to jde!Bohužel něktří profi fotografové v mém okolí po osobním dotazu, bez toho aniž by viděli moje fotky, mi řeklo, že je to zhola nemožné.Takže jásám blahem a hned co se rozední razím fotit, fotit a fotit!!! :)

 

 

před 8 lety

sladas

4173 příspěvků

Má rada je fotit a fotit! Ta padesátka je pro začátek na portréty krásné sklo.  Časem až budeš mít ateliér, zjistíš dle jeho velikosti jaké objektivy a světla dokoupit. Zeptej se těch profesionálů, zda vědí z čeho byl štětec a jaké barvy používal Picaso?  

před 8 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.