Brand

Diskuse - Výběr zrcadlovky do 20.000,-

David

3 příspěvků

Dobrý den, již nějakou dobu Fotografuji na různé pújčené zrcadlovky Nikon D90, Nikon 3200-3100.Objektivy 18-105 ASF-DX VR II, 18-55 VR. Ale už mě to nebaví si je pořád půjčovat, navíc kvalitativně nejsem tak nějak spokojený, jednak s rychlostí fotoaparátu a taky s vyšším šumem v horších světelných podmínkách a špatné objektivy zejména vysoké clonové číslo.

 

Nyní se rozhoduji že zakoupím vlastní zrcadlovku, zejména na fotografování modelek, dítěte, párty v klubech, kosmetických produktů na eshop aj. Krajinky a přírodu zatím nemám v plánu fotit, hodilo by se i natáčení videí z párty, které občas pořádám.

 

Přemýšlím zda koupit Nový fotoaparát zn. Nikon - Canon (můžu odečíst dph) nebo spíše nějakou bazarovku cena cca do 20K vč dph TĚLO + Pevná 50tka F1,4 nebo 1,8, Prosím doporučtě mi nějaký aspoň trošku profi model a objektiv. Měl jsem v plánu koupit FF CANON 6D, bohužel letos mi na něj nevýjdou peníze, takže aspoň něco na překlenovací dobu.

 

V letošní roce mám ještě v plánu koupit profi 12 Barevnou tiskárnu A1-A0, tak aby byly fotky kvalitativně dostatečné na tento rozměr.

 

Jinak co se týče úprav v Photoshopu dělám již  min 10.let a proto chci něco lepšího než NIKON D90, abych nemusel trávit více času než je nutné následnou postprodukcí. (tohle by možná řešil světelnější objektiv)

 

Další poznatky z mého focení (teď jsem měl možnost fotit svatbu jako druhý fotograf) že mezi zrcadlovkami jsou obrovské rozdíly v rychlosti zaostřování, ve správném rozpoznání citlivosti iso a vyvážení bílé (fotil jsem na prioritu clony, později už na manual), dále pak v rychlosti nastavení, to je třeba u NIKON D3100- D3200 TRAGEDIE..

 

 

Děkuji za odpovědi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

před 9 lety

vladimír314

72 příspěvků

Ahoj Davide, takový skromný dotaz, proč chceš zrcadlovku? To tolik lpíš na optickém hledáčku? Protože tuhle potřebu chápu jako důvod koupit si zrcadlovku. Jinak to zrcadlo vůbec nesouvisí s kvalitou obrazu. Spíš naopak.

před 9 lety

Martin

2849 příspěvků

do 20 k se vejde K-50 + 18-135 a 50/1,8 nebo 1,4 se dá pořídit na bazaru.

 

samotné tělo K-50 se dá pořídit kolem 12 k takže na pevnou 50/1,8 zbude s přehledem a 50/1,4 je taky plus mínus v rozpočtu

před 9 lety

David

3 příspěvků

Ahoj Davide, takový skromný dotaz, proč chceš zrcadlovku? To tolik lpíš na optickém hledáčku? Protože tuhle potřebu chápu jako důvod koupit si zrcadlovku. Jinak to zrcadlo vůbec nesouvisí s kvalitou obrazu. Spíš naopak.

před 9 lety

Ahoj, vím že v dnešní době jsou fotáky s el hledáčkem stejně tak jako tzv. bezzrcadlovky. Takže tohle je mi celkem jedno, hlavně chci foták, který se dobře drží v ruce (žádný systémový kompakt) a taky použe značky Canon a Nikon z důvodu většího množství příslušenství a taky mají ty foťáky lidi kolem mě, takže si můžu i pujčit nějaký ten blesk, objektiv apod.

 

Zatím v mém výběru vítězí bazarovky NIKON D7000 A 7100

 

Nové Foťáky Nikon D5200 a D5300 Zde se trochu bojím komplikovanějšího (pomalého) nastavení oproti poloprofi zrcadlovkám :/

 

Canony moc neznám, ale nejspíše dobré budou D700 a D760

 

 

před 9 lety

Karel

72 příspěvků

Ahoj,

 

nikon D7000 vlastním, super stroj který mohu doporučit (ikdyž teď už spíš mladšího brášku D7100 :-) ) Co se týká nastavení a jednotlivých předvoleb, tak zde mi Nikon připadá o řádný krok před Canonem (např. srovnával jsem s Canonem 7D rychlost a komfort při přepínání na sekvenční snímání, předsklopení zrcátka, korekci expozice blesku, ...), ale je to hlavně otázkou cviku na konkrétním stroji a ve finále stejně zjistíš, že většinu z těch funkcí a nastavení nebudeš až na zcela vyjímečné případy potřebovat a zcela bohatě si vystačíš s ovládáním clony, času, citlivosti a ostřícího bodu, což u většiny zrcadlovek není žádný problém.

Podle toho co píšeš bych se spíš zaměřil na volbu vhodného objektivu, jelikož třeba rychlost ostření je otázkou právě objektivu (pochopitelně pokud se bavíme o objktivu s vlastním ostřením). Podle zaměření bych to viděl na jeden zoomový objektiv + ze dvě pevné skla s větší světelností pro portréty. U pevných skel bych doporučil spíš f/1.8, jelikož f/1.4 je takový marketingový tah a lákadlo pro lidi s minimálním praktickým uplatněním - při tak malé cloně je problém udržet ostré to co je potřeba. Já vlastním Nikkor 50mm f/1.8G AF-S (do exteriéru) a Nikkor 35mm f/1.8G AF-S (do interiéru) a maximální spokojenost. Za poměrně lidovou cenu jsou to fenomenální skla s krásnou kresbou.

 

Ještě pár postřehů k tomu co píšeš - pokud trávíš mnoho času u postprodukce fotek z D90, tak nečekej že přechodem na lepší přístroj to bude dramaticky lepší. I D90 je dostatečně kvalitní stroj který dokáže produkovat dostatečně kvalitní fotky. Pokud ale trávíš úpravou fotek dlouhé hodiny, tak je otázkou jestli je problém v HW.

Dále mě pobavila hláška o "správném rozpoznání citlivosti iso" - pokud fotíš s automatickou citlivostí, tak to možná vysvětluje tu dlouhou dobu u postprodukce - citlivost je potřeba vždy nastavit na konkrétní hodnotu podle světelných podmínek a požadavku na vzhled výsledné fotky a na automatice nechat dopočítání buď clony, nebo času podle zvolené priority (příp. použít plně manuální režim). Při použití automatu u citlivosti lezou někdy opravdu prapodivné výsledky :-)

A pokud fotíš do RAWu (což předpokládám vzhledem ke zmíněné postprodukci), tak vyvážení bílé vůbec řešit nemusíš (při focení je to ztráta času, což zejména u svateb může být zásadní) - vyvážení bílé lze jednoduše a rychle doladit právě v editoru.

 

Tak snad jsem apoň trochu pomohl

 

Dobré světlo!

před 9 lety

David

3 příspěvků

Ahoj,

 

nikon D7000 vlastním, super stroj který mohu doporučit (ikdyž teď už spíš mladšího brášku D7100 :-) ) Co se týká nastavení a jednotlivých předvoleb, tak zde mi Nikon připadá o řádný krok před Canonem (např. srovnával jsem s Canonem 7D rychlost a komfort při přepínání na sekvenční snímání, předsklopení zrcátka, korekci expozice blesku, ...), ale je to hlavně otázkou cviku na konkrétním stroji a ve finále stejně zjistíš, že většinu z těch funkcí a nastavení nebudeš až na zcela vyjímečné případy potřebovat a zcela bohatě si vystačíš s ovládáním clony, času, citlivosti a ostřícího bodu, což u většiny zrcadlovek není žádný problém.

Podle toho co píšeš bych se spíš zaměřil na volbu vhodného objektivu, jelikož třeba rychlost ostření je otázkou právě objektivu (pochopitelně pokud se bavíme o objktivu s vlastním ostřením). Podle zaměření bych to viděl na jeden zoomový objektiv + ze dvě pevné skla s větší světelností pro portréty. U pevných skel bych doporučil spíš f/1.8, jelikož f/1.4 je takový marketingový tah a lákadlo pro lidi s minimálním praktickým uplatněním - při tak malé cloně je problém udržet ostré to co je potřeba. Já vlastním Nikkor 50mm f/1.8G AF-S (do exteriéru) a Nikkor 35mm f/1.8G AF-S (do interiéru) a maximální spokojenost. Za poměrně lidovou cenu jsou to fenomenální skla s krásnou kresbou.

 

Ještě pár postřehů k tomu co píšeš - pokud trávíš mnoho času u postprodukce fotek z D90, tak nečekej že přechodem na lepší přístroj to bude dramaticky lepší. I D90 je dostatečně kvalitní stroj který dokáže produkovat dostatečně kvalitní fotky. Pokud ale trávíš úpravou fotek dlouhé hodiny, tak je otázkou jestli je problém v HW.

Dále mě pobavila hláška o "správném rozpoznání citlivosti iso" - pokud fotíš s automatickou citlivostí, tak to možná vysvětluje tu dlouhou dobu u postprodukce - citlivost je potřeba vždy nastavit na konkrétní hodnotu podle světelných podmínek a požadavku na vzhled výsledné fotky a na automatice nechat dopočítání buď clony, nebo času podle zvolené priority (příp. použít plně manuální režim). Při použití automatu u citlivosti lezou někdy opravdu prapodivné výsledky :-)

A pokud fotíš do RAWu (což předpokládám vzhledem ke zmíněné postprodukci), tak vyvážení bílé vůbec řešit nemusíš (při focení je to ztráta času, což zejména u svateb může být zásadní) - vyvážení bílé lze jednoduše a rychle doladit právě v editoru.

 

Tak snad jsem apoň trochu pomohl

 

Dobré světlo!

před 9 lety

Děkuji za užitečné informace, tyhle postřehy se budou určitě hodit.

 

Tak jsem hodně pátral studoval a debatoval a tak nějak jsem zjistil že pokud nebudu brát starší tělo NIKON D7000, tak mi zbude tak max na D5200 a budu rád že se vejdu do rozpočtu 30K celkem :/ , což mě sice moc netěší, chtěl jsem před přechodem na FF něco celkově levnějšího :/

 

Rozpočet se zvedl z důvodu, že pokud budu chtít fotit opravdu dobře modelky a produkty, neobejdu se bez Externího blesku s dálkovým odpalovačem v úvahu přichází tohle řešení http://www.blesky-nissin.cz/produkty/blesky-nissin/nissin-blesk-di700a---odpalovac-pro-nikon.htm

A poté budu ještě potřebovat softbox a objektiv Nikon 50 F1,8 G - co jsem četl je lepší než 1,4 a stojí polovinu.


Ohledně toho blesku bych byl rád za jakékoliv doporučení od těch co už to nějak řešili (externí blesk + dálkový odpal) Já si původně myslel že tohle v dnešní době dokáže již kdejaké levnější tělo :/ :/


Hodně času v postprodukci trávím, především proto že chci mít fotky dokonalé třeba i při zvětšení na 100%, vím že to v některým případech není potřeba (webové foto apod) Taky mě štve že u setového objektivu Nikon 18-105 VR DX 2, kterým jsem fotil se mi moc nedaří perfektně zaostřit na řasy - manželka dělá vizážistku a tohle je pro mě hodně důležitá věc, doufám že to s tou pevnou 50tkou bude lepší, i když vím že na tohle by bylo lepší delší sklo :/


Já vlastně focením začal hlavně z důvodu že manželka si nechala udělat pár rádoby profi fotek nalíčených modelek a taky se mi do ruky dostanou fotky ze svateb, kde líčila nevěsty a řeknu to asi takhle, min 50% fotografů nemá absolutně ponětí o tom jak by fotky za které si nechají zaplatit horentní sumy měli vypadat, někdy je to vyloženě děs a hrůza (přepaly, příšerně zvednutý kontrast, vyvážení bíle úplně ustřelené apod.)  Já bych tohle prostě nikdy nevypustil ven a proto jsem taky začal fotit, navíc mě to i baví, takže je to 2v1 :) :)

Jinak čím více čtu, tím více jsem zahlcený protichudnými informacemi - často jsem se setkal z názorem že fotky z nikonu jsou příliš přikrášleny kvůli pěkným barvám, ale to má za důsledek větši přepaly v obličeji modelky apod. kdežto fotky z Canonu jsou prý více surové a jednodušší na úpravu RAWu, jenže stejně asi není žádná cenově dostupná alternativa k Nikonu D5200 - 5300, v té třídě je jen Canon 700D

 

 

před 9 lety

Karel

72 příspěvků

Ahoj,

no, pokud plánuješ přechod na FF, tak je otázkou v jakém časovém horizontu to má proběhnout a jestli vůbec teď investovat do nějaké přechodné varianty a radši s penězi nějakou chvíli nepočkat a neutrácet za "mezistupně". Ovšem další důležitou otázkou je jestli je opravdu FF potřeba - pokud se tomu chceš věnovat profesionálně, tak prosím, pokud to je "pouze" koníček a jedna z životních lásek, tak na to většinou vystačíš s APS-C. Ale dost filosofie, teď k věci.

Pokud hodláš fotit protréty, tak externí blesk/odpalovač/deštník nebo softbox jsou určitě dobrá myšlenka - budeš mít mnohem větší možnosti co se týká kreativity. Pokud jde o uvedený blesk Nissin, tak zde moc neporadím - já jsem šel raději do originálu od Nikonu, ale možná jsem se nechal zbytečně vyděsit hláškami na netu o možné nekompatibilitě a problémech u netovárních blesků. Dle popisu a ceny bych to ale možná zkusil, vypadá to celkem pozitivně.

Nikon 50 F1,8 G rozhodně doporučuji, vlastním ho a za ty peníze opravdu nic lepšího neseženeš. Je to moje nejoblíbenější sklo jehož jediná nevýhoda je pokud ho chceš použít ve stísněných podmínkách - to je opravdu jen na detaily. Každopádně verze se světelností 1.4 je vyhazování pěněz oknem - ale to už sem psal.

Jinak od setového objektivu nikdy nemožeš čekat nějaké zázraky, ikdyž zmíněný 18-105 je na svou cenu a konstrukci na tom ještě docela dobře. Doporučuju mrknout na stránky http://www.dxomark.com/ zde najdeš parametry jak objektivů, tak jednotlivých těl a můžeš zde porovnávat i to jak si stojí jednotlivé objektivy na různých tělech. Každopádně pokud půjdeš do té pevné padesátky, tak už tě moc trápit nebude, že seťák kreslí o dost hůř, protože ho moc často používat nebudeš. Jakmile se smíříš s tím, že "zoomuješ nohama"  :-) , tak pevné sklo už nesundáš. Pokud teda nebudeš potřebovat široké ohnisko, tam s tou padesátkou moc nepochodíš.

Pokud jde o věčný boj Canon/Nikon, tak zde nějakou správnou cestu nehledej - každá značka (resp. model) má své pro a proti, jeden umí to a druhý tohle, a buď volíš Losnu nebo Mažňáka :-) Jde spíš o celkový pocit z daného těla, o to jak ti sedne do ruky a jak ti vyhovuje rozmístění ovládacích prvků. RAW je vždycky jenom RAW a výsledná fotka a její barevné podání jsou v rukou toho kdo sedí za editorem. 

Každopádně doporučil bych jedno - ať už se rozhodneš pro Nikon nebo Canon, tak jakmile si daný foťák pořídíš, tak se přestaň dívat na konkurenci co ona má a tvůj stroj nemá, v čem je konkurence lepší a co řeší jinak - neustále by ti vrtalo hlavou jestli ses rozhodl správně a jestli by nebylo lepší vše prodat a přejít na druhou stranu břehu. Prostě se pokus vyždímat maximum z toho co budeš mít v ruce.

Tak přeju hodně zdaru a dobré světlo!

před 9 lety

Honza

22 příspěvků

Děkuji za užitečné informace, tyhle postřehy se budou určitě hodit.

 

Tak jsem hodně pátral studoval a debatoval a tak nějak jsem zjistil že pokud nebudu brát starší tělo NIKON D7000, tak mi zbude tak max na D5200 a budu rád že se vejdu do rozpočtu 30K celkem :/ , což mě sice moc netěší, chtěl jsem před přechodem na FF něco celkově levnějšího :/

 

Rozpočet se zvedl z důvodu, že pokud budu chtít fotit opravdu dobře modelky a produkty, neobejdu se bez Externího blesku s dálkovým odpalovačem v úvahu přichází tohle řešení http://www.blesky-nissin.cz/produkty/blesky-nissin/nissin-blesk-di700a---odpalovac-pro-nikon.htm

A poté budu ještě potřebovat softbox a objektiv Nikon 50 F1,8 G - co jsem četl je lepší než 1,4 a stojí polovinu.


Ohledně toho blesku bych byl rád za jakékoliv doporučení od těch co už to nějak řešili (externí blesk + dálkový odpal) Já si původně myslel že tohle v dnešní době dokáže již kdejaké levnější tělo :/ :/


Hodně času v postprodukci trávím, především proto že chci mít fotky dokonalé třeba i při zvětšení na 100%, vím že to v některým případech není potřeba (webové foto apod) Taky mě štve že u setového objektivu Nikon 18-105 VR DX 2, kterým jsem fotil se mi moc nedaří perfektně zaostřit na řasy - manželka dělá vizážistku a tohle je pro mě hodně důležitá věc, doufám že to s tou pevnou 50tkou bude lepší, i když vím že na tohle by bylo lepší delší sklo :/


Já vlastně focením začal hlavně z důvodu že manželka si nechala udělat pár rádoby profi fotek nalíčených modelek a taky se mi do ruky dostanou fotky ze svateb, kde líčila nevěsty a řeknu to asi takhle, min 50% fotografů nemá absolutně ponětí o tom jak by fotky za které si nechají zaplatit horentní sumy měli vypadat, někdy je to vyloženě děs a hrůza (přepaly, příšerně zvednutý kontrast, vyvážení bíle úplně ustřelené apod.)  Já bych tohle prostě nikdy nevypustil ven a proto jsem taky začal fotit, navíc mě to i baví, takže je to 2v1 :) :)

Jinak čím více čtu, tím více jsem zahlcený protichudnými informacemi - často jsem se setkal z názorem že fotky z nikonu jsou příliš přikrášleny kvůli pěkným barvám, ale to má za důsledek větši přepaly v obličeji modelky apod. kdežto fotky z Canonu jsou prý více surové a jednodušší na úpravu RAWu, jenže stejně asi není žádná cenově dostupná alternativa k Nikonu D5200 - 5300, v té třídě je jen Canon 700D

 

 

před 9 lety

Ahoj Davide,

souhlasím s Karlem, co se týče skla i těla. Mám známého, co na D7100 fotí a je s ním naprosto spokojený. Já jsem si ho měl možnost vyzkoušet a taky ho můžu jen pochválit. Čili bych na tvém místě šel do varianty bazarové D7100. Dá se sehnat za celkem rozumnou cenu. K tomu bych přidal nový Nikkor 50mm F/1,8G a ještě by ti mělo zbýt i na softbox a ten blesk Nissin.
Myslím, že jako "přechodová" i dlouhodobá varianta je to dobré řešení :)

před 9 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.