Brand

Formát fotografií 3:2 versus 4:3

Již se Vám stalo, že fotografie vytištěné ve fotolabu jste měli trochu oříznuté? Pokud ano, věřte, že je to celkem normální. Pokud ne, pečlivě srovnejte své fotografie na počítači s těmi vytištěnými.

Právě v tomto článku Vám přinášíme vysvětlení příčiny, proč se ve fotolabech často fotografie ořezávají. Zároveň ukážeme, jak se tomu vyhnout. Je to docela prosté, takže čtěte...

Jaké ořezávání...?

Takzvaně oříznutou fotografií je myšlena taková, u které byla vyjmuta její část, takže se změnily její rozměry. Takové úpravy můžete provádět doma na počítači v jakémkoliv fotoeditoru (třeba i v Malování,které je součástí Windows). V praxi to znamená, že snímek je např. užší, tedy byly oříznuty okraje.

Co se děje s fotografiemi v labech?

Ve velké části fotolabů, pokud obsluhu neupozorníte že to nechcete, Vám fotografie podélně oříznou. Papírové tedy budou užší než původní počítačové a budou na nich chybět okrajové partie. Může se to zdát jako maličkost, ale představte si, že právě na kraji snímku bude Váš oblíbený pejsek, který ale na papírové fotografii již nebude...

Proč se tak děje?

Když se vrátíme o pár let zpět, zjistíme, že kinofilmové políčko mělo (a stále má) svůj specifický rozměr. Poměry jeho stran jsou 3:2 (=1,5). A právě v takovém poměru stran se tiskly (a tisknou dodnes) papírové fotografie. To vše je v pořádku. Ale jen do té doby, než se detailně podíváme na digitální fotoaparáty.

Digitální fotoaparáty totiž nemají velikost snímače v poměru 3:2, ale 4:3 (=1,3333). Je v tom nějaký rozdíl? Ano, protože pokud budeme bez úprav tisknout digitální fotografie, tak budou mít na papíře poměr stran 4:3.

Trocha praxe:

Pokud zapátráte v paměti, tak zjistíte, že papírové fotografie se nejčastěji nabízejí v rozměru 10x15cm. Pokud mezi sebou podělíte tato dvě čísla, vyjde Vám poměr jejich stran 3:2 (15/10=3/2). A co se stane, pokud budete tisknout digitální fotografii o šíři 15cm? Její výška nebude 10cm, ale 11,25 cm (protože poměr stran digitálních fotek je 4:3). A to je rozdíl 1,25cm, který bude na fotografiích z fotolabu pravděpodobně chybět.

Rozdíl mezi formátem 3:2 a 4:3

Na obrázku vlevo simulujeme tištěnou fotografii z fotolabu o rozměrech 10x15cm. Na obrázku vpravo vidíme původní digitální fotografii o poměru stran 4:3. Důvodem ořezávání snímků ve fotolabech je tedy fakt, že digitální fotografie jsou vyšší než kinofilmové, takže se na standardizovanou velikost papíru nevejdou.

Jak se vyhnout ořezu?

Existuje několik možností, jak se nepříjemnému ořezávání vyhnout. V následujícím případu budeme uvažovat, že objednávka je na snímky 10x15cm.

Zeptejte se ve fotolabu

Řekli jsme, že digitální fotografie jsou vyšší než fotopapír. A co kdybychom tu fotografii zmenšili tak, aby se svou výškou na fotopapír vešla? Ano, právě tak to dělají některé fotolaby.

Takový postup simulujeme na obrázku níže: digitální fotografie je celkově zmenšena tak, aby se na výšku vešla. Nepříjemným efektem jsou bílé plochy vlevo a vpravo na papírových fotografiích.

Stačí fotku zmenšit a již se vejde

Některé fotolaby tyto bílé plochy odstraňují. A to tím, že rovnou tisknou na fotopapír o menší šířce. Takové papírové fotografie pak mají rozměry zhruba 10x13cm.

Pokud Váš fotolab takto tiskne, je to nejpohodlnější způsob. Do alba se Vám fotografie vejdou, protože výška je stále 10cm, jen jsou trochu méně široké.

Ořežte si fotky doma

Tento postup doporučuji, pokud dáváte snímky do fotolabu, kde fotografie nelítostně ořezávají. Pokud si fotografie ořežete doma, zvolíte cestu nejmenšího zla. Tzn. fotografie oříznete tam, kde to nebude vadit. K takovému postupu stačí nějaký fotoeditor a kalkulačka.

Jak udělat z fotografií o poměru stran 4:3 snímky o poměru 3:2? Můžete to zkusit odhadnout, ale lze to jednoduše spočítat. Vezměte tu delší stranu fotografie a vynásobte ji 2/3. Dostanete požadovanou velikost té kratší. Pak už nezbývá než pomocí editoru oříznout fotografii na vypočítaný rozměr.

Vezměte to přes fotoaparát

Digitální fotoaparáty umožňují rovnou fotografovat v poměru stran 3:2. Takovou možnost (pokud ji Váš fotoaparát má) naleznete v menu. Po její aktivaci bude LCD displej nahoře a dole trochu zastíněn. Výsledné fotografie budou také méně vysoké (při vodorovném pohledu), protože fotoaparát pořizuje fotografie rovnou s menší výškou, tedy ve formátu 3:2.

Pro někoho může být nevýhodou fakt, že při prohlížení na PC budou takové fotografie trochu nižší než monitor (tzn. budou bílá místa nahoře a dole při vodorovném pohledu).

Závěrem

Ze všech uvedených způsobů shledávám nejpohodlnějším nechat to na fotolabu (pokud tisknou i ve formátu 4:3). Pokud nechávají bílé okraje, je už na Vás, zda Vám to vadí. Pokud ano, lze je jednoduše odstříhnout...

Jako alternativní způsob je možnost ořezu doma s jistotou, že vše podstatné na fotografii zůstane. A pokud Vám nevadí, že Vám fotografie nebudou sedět na rozměry monitoru, můžete fotografovat rovnou v módu 3:2.

Těším se na naše další setkání zde na Fotorádci.


Štítky: fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada