Brand

Fotíme makro s mezikroužky

Zajímáte se o makro fotografii, ale nemáte specializovaný makro objektiv? Nevadí. V dnešním článku vám ukážeme, jak s velmi malou investicí fotit plnohodnotné kvalitní makro fotografie. A to s pomocí takzvaných mezikroužků. Také pro vás máme mnoho praktických tipů, které vám ušetří hromadu času i nervů. Takže, jak že se dá fotit úžasné makro s mezikroužky? Čtěte dále.

Digitální zrcadlovky a fotoaparáty s výměnnými objektivy zpravidla neumožňují fotit malé detaily. Ne, že by to neuměly samotné fotoaparáty, je to spíše vlastnost výměnných objektivů. Ty prostě často neumožňují zaostřit na dostatečně krátkou vzdálenost, aby se s nimi daly vyfotit nějaké malé detaily. I proto se vyrábí a prodávají takzvané makro objektivy, které umožňují fotit i ty nejmenší detaily. Jenže takové objektivy nebývají zrovna levné, většinou stojí kolem deseti tisíc korun a víc. Je tu ale jiné řešení, mnohem levnější. Takzvané mezikroužky.

makro_mezikrouzky_vsechny_2.jpgmakro_mezikrouzky_na_objektivu.jpg

Jak fungují mezikroužky

Mezikroužky jsou velmi jednoduchým zařízením. Mezikroužek je pouhá obroučka (tubus) bez jakékoliv optiky uvnitř. Mezikroužek je uvnitř prázdný a je to v podstatě jen takový mezikus, který se nasadí mezi tělo fotoaparátu a objektivu. Z této podstaty vyplývá, že mezikroužky jsou vhodné pouze pro zrcadlovky a fotoaparáty s výměnnými objektivy.

Funkce mezikroužku je vcelku jednoduchá - nasazením mezi fotoaparát a objektiv umožní objektivu ostřit na kratší vzdálenost. Mezikroužky neprodlužují nijak ohnisko objektivu ani neovlivňují jeho obrazovou ostrost nebo zoomovací schopnost. Pouze zkrátí vzdálenost, na kterou je objektiv schopen zaostřit. A tím umožní i s běžným objektivem fotit detaily.

Oproti optickým předsádkám mají mezikroužky tyto výhody:

  • Neobsahují optiku, takže neovlivní obrazovou kvalitu.
  • Jsou v podstatě nerozbitné (nejsou náchylné na prach, vlhkost apod.).
  • Nemusíte řešit průměry objektivů (mezikroužky pasují na všechny).
  • Pokud mezikroužek nasadíte např. na super kvalitní objektiv, získáte super kvalitní makro objektiv.
  • Díky mezikroužkům můžete mít "makro objektivy" ze všech svých objektivů.

Jedinou nevýhodou je ztráta světelnosti objektivu. Další vadou na kráse může být zhoršení ostrosti obrazu v okrajových částech obrazu při extra velkém přiblížení (tato vada se nazývá "koma" a můžete ji znát možná z fotek noční oblohy, na kterých hvězdy v okrajových částech obrazu jsou protaženy do tvaru komety). Tato vada je ale při běžném focení minimálně pozorovatelná a navíc se projevuje jen při velmi nízkých clonových číslech.

makro_mezikrouzky_vsechny_vedle.jpg

Různé typy mezikroužků

Koupit můžete dva typy mezikroužků:

  • Manuální.
  • Automatické.

Manuální mezikroužky jsou velmi levné - je to obyčejný tubus, který umožní objektivu ostřit na kratší vzdálenost. Ovšem bez jakékoliv podpory pro autofokus a ovládání clony objektivu. Výsledek je stejný jako s mezikroužky automatickými, ale musí se ostřit manuálně a navíc je potřeba znát pár triků do praxe (viz níže).

Automatické mezikroužky už jsou trochu sofistikovanější. Mají takové ty kovové kontakty, které jsou na bajonetu fotoaparátu i objektivu. Co je ale hlavní - díky tomu umožňují automatické ostření i ovládání clony v objektivu. S takovým mezikroužkem se pak v praxi fotí zcela stejně, jako by to byl makro objektiv.

Navíc se ale mezikroužky prodávají v různých rozměrech, tedy délkách. Častý je set například tří mezikroužků s těmito délkami:

  • 13mm
  • 21mm
  • 31mm

Samozřejmě každý výrobce vyrábí lehce odlišné rozměry, nicméně plus mínus takový set je standardem. Proč se vyrábí různé délky? Protože délkou mezikroužku ovlivníte míru přiblížení objektivu. Čím delší mezikroužek, tím větší přiblížení. A zároveň platí, že čím delší ohnisko objektivu, tím je potřeba použít delší mezikroužek. Takže například:

  • 35mm objektiv v kombinaci s 13mm mezikroužkem bude fajn.
  • 100mm objektiv v kombinaci s 13mm mezikroužkem nebude až tak moc přibližovat (bude potřeba alespoň 31mm mezikroužek).
  • 50mm objektiv v kombinaci s 21mm mezikroužkem bude akorát.
  • 35mm objektiv v kombinaci s 31mm mezikroužkem posune rovinu ostření dovnitř objektivu (nepoužitelná kombinace).

Takže už vidíte, proč se prodávají sady tří mezikroužků - abyste ke každému objektivu mohli zvolit tu správnou délku mezikroužku pro dosažení akorátního přiblížení. Tj. takového, které bude dostatečně velké, ale ne 1cm od čočky objektivu nebo dokonce dovnitř objektivu.

Mezikroužky a různá ohniska v praxi

Níže si můžete prohlédnout ukázky použití různých objektivů v kombinaci s různými mezikroužky. Vše bylo foceno na fotoaparát s full-frame snímačem, takže ohniska jsou reálná.

makro_mezikrouzky_24mm.jpgmakro_mezikrouzky_24mm_13.jpg

makro_mezikrouzky_35mm.jpgmakro_mezikrouzky_35mm_13.jpg

makro_mezikrouzky_35mm_21.jpgmakro_mezikrouzky_100mm.jpg

makro_mezikrouzky_100mm_13.jpgmakro_mezikrouzky_100mm_21.jpg

makro_mezikrouzky_100mm_31.jpgmakro_mezikrouzky_100mm_21_31.jpg

makro_mezikrouzky_100mm_13_21_31.jpg

 

Mezikroužky v praxi - tipy a triky

Pozor na rozsah ostření. Mezikroužky mají totiž oproti makro objektivům jednu malou nevýhodu. Tím jak posunou nejkratší zaostřitelnou vzdálenost objektivu blíž, tak posunou ale i tu nejdelší. Kvůli tomu pak objektiv s nasazeným mezikroužkem neumí zaostřit na nekonečno. V praxi s mezikroužkem nezaostříte třeba ani na 4m vzdálenost. To ale v tu chvíli nevadí, protože fotíte detaily... a mezikroužek můžete kdykoliv sundat a zase fotit třeba krajinu.

Mezikroužky neprodlužují ohnisko objektivu - pouze vám umožní zaostřit blíž. Takže mezikroužky nebudou řešení pro ty, kdo například chtějí fotit vážky se základním objektivem.

Pokud si koupíte manuální mezikroužky, tak využijte následující tip pro ovládání clony objektivu. Ještě než objektiv sundáte z těla, nastavte si takové clonové číslo, při kterém chcete fotit a namáčkněte tlačítko pro náhled hloubky ostrosti. Toto tlačítko přidržte a přitom objektiv sundejte z těla - clona by měla zůstat přivřená v nastavené hodnotě. Nyní na fotoaparát nasaďte mezikroužek a na mezikroužek objektiv. Clona zůstane zavřená na nastavenou hodnotu a díky tomu nebudete fotit s příliš malou hloubkou ostrosti (hodí se zvláště u pevných světelných objektivů).

Ještě než si koupíte manuální mezikroužky, tak si ověřte, že váš objektiv umí manuálně ostřit kroužkem na objektivu. Musí tam být mechanické manuální ostření, ne elektronické. V případě elektronického ostření totiž nebudete moci s mezikroužkem ani manuální ostřit, protože objektiv nebude moci komunikovat s tělem (manuální mezikroužky nemají kontakty) a manuální ostření nebude fungovat. U běžných objektivů, kdy manuální ostření je napřímo mechanicky spřaženo s optikou objektivu to fungovat bude.

Mezikroužky můžete mezi sebou kombinovat - nasadit je na sebe. To oceníte zvláště při použití teleobjektivů, u kterých by ani 31mm mezikroužek nemusel stačit. Jednoduše mezikroužky nasadíte na sebe a vytvoříte tak například "jeden 65mm mezikroužek".

Na focení s mezikroužky se hodí objektivy s ohniskem 35mm a víc (raději 50mm a víc). A to proto, že na krátkých objektivech může nastat problém s příliš krátkou rovinou zaostření. Pokud například budete muset ostřit jen pár centimetrů před přední čočku objektivu, budete si objektivem značně stínit. Samozřejmostí v takovém případě je sejmutí sluneční clony z objektivu, jinak byste fotili v tmavém "tunelu". Takže ideálně 50mm objektivy a víc.

makro_mezikrouzky_ukazka1.jpgmakro_mezikrouzky_ukazka2.jpg

Mezikroužky - shrnutí a doporučení

Pokud velmi rádi fotíte makro a nechcete se zaobírat s manuálním nastavení clony a ostřením, kupte si raději automatické mezikroužky. Budou sice stát o něco víc, ale lze je sehnat do dvou tisíc korun (neznačkové). Značkové (např. Kenko) pak stojí téměř pět tisíc korun, což mi přijde za kus kovu a plastu předražené.

Manuální mezikroužky doporučuji spíš pro občasné použití a pro nadšence, kterým nevadí manuální ostření a tmavší obraz v hledáčku (obraz je ztmavený přivřenou clonou).

Osobně používám automatické mezikroužky na detaily při fotografování svateb (prstýnky a podobně). Kromě toho s nimi fotím i různé detailní záběry produktů testovaných v redakci (fotoaparáty, objektivy,...) a kdybych jako hobby fotil i makro, zcela jistě bych je použil také. Takže pokud nechcete investovat více peněz do makro objektivu, považuji automatické makro mezikroužky za zcela ideální řešení.

Štítky: makro, fotografujeme

Diskuse

Martin

20.5.2014 07:54

Jenom doplním - ne všechny objektivy mají schopnost udržet si nastavenou clonu po sundání z bajonetu. Třebas skla pro bajonet K (Pentax) mají pružinku, která vrací clonu do plně uzavřené polohy. Takže u Pentaxu si bez objektivu s clonovým kroužkem neškrtnete. Pro hračičky a nadšence je naprosto ideální následující kombinace - obyčejné mezikroužky, redukce na M42 a starý objektiv M42 - odpadá laborování s clonou, jelikož staré objektivy mají většinou clonový kroužek, a dá se s tím užít hromada legrace. Samozřejmě to není ideální volba pro akční fotografii.

Tomáš

20.5.2014 08:00

Díky za zajímavý postřeh. A kdyby se použily mezikroužky s kontakty? Tak tam by to mělo i na Pentaxu fungovat, ne? V podstatě by fotoaparát neměl poznat, že tam mezikroužek je...

Martin

20.5.2014 08:25

jasně, kroužky s přenosem clony jsou bez problémů.

Stanislav Lepič

20.5.2014 08:45

Mezikroužky jsou skvělá věc. Ty nejobyčejnější stojí kolem dvou stovek. Při focení s nimi (z ruky) zpravidla používám náhled na displeji (Live view), kde si zvětším to co chci mít ostré a "ostřím" jen přibližováním nebo oddalováním fotoaparátu. Je jen málo věcí co může fotografování tolik obohatit za tak málo peněz. ; )

Bartyx

20.5.2014 09:29

Levnější neznačkové kroužky

Jen doplním, aby si lidé, kteří kupují Meike a další levnější kroužky ověřili kompatibilitu s tělem. Třeba u Nikonu tyhle kroužky nepracují s levnějšími těly jako D3x00 a D5x00. Takže na to pozor. Známý je takhle koupil a hned zase prodával. S těly jako D7000, nebo D90 problém není. Nevím jak u Canonu.

Tomáš

20.5.2014 09:36

Ono u NIkonu je to kvůli chybějícímu motorku autofokusu v některých objektivech... Objektivy od Nikonu typu AF-S by měly i tak fungovat ne? Já mám Canon a tam funguje uplně vše na všem.

David Baštář

20.5.2014 09:37

Jen oprava ...za kus kovu a plastu předržené. Patří pravděpodobně předražené. Jinak fajn článek. Vlastním Pentax takže jak bylo napsáno již níže ten díky mechanickému ovládaní clony dělá trochu problémy ale i to jde řešit izolepou ;-). Kroužky mi už nějaký ten den plavou z Číny domů tak jsem zvedav jak to vyřeším. Pro Pentaxáře je asi vhodnější použít reverzní kroužky kde jde s clonou trochu lépe manipulovat. Dojde obojí tak uvidím čemu dám přednost.

Tomáš

20.5.2014 09:38

Ano, díky za upozornění na překlep :D Už jsem to opravil.

Martin

20.5.2014 09:54

reverzní kroužek jsem zkoušel s rozbitým setovým objektivem - vyblbnout se s tím dá, zvětšení je hoooodně velké, ale problém je s hloubkou ostrosti, ta je naopak strašně malá a moc nepomáhá ani zaclonění. čili je potřeba opravdu velice přesně ostřit.

BEGY

20.5.2014 18:38

kombinace kroužků

mám AF kroužky z Ebay (cca 1200) a zkoušel jsem i MEIKE. Na obou je vcelku problém s použitím více jak dvou kroužků. Ostření semtam nefunguje a stabilizace jen "klape" - objektivu se zžejmě přes řadu kontaktů nedostává potřebného napájení. Jinak jeden testík jsem zplodil zde: http://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/3205-Test-cocky-makro-krouzky

Stanislav Souček

20.5.2014 20:35

Záleží na tom...!

Já se za makristu nepovažuji, ani skutečné makro dělat (zatím) nehodlám. Ovšem, fascinují mne detaily a na takové se mezikroužky výborně hodí. Sice nevyfotím vážku, ale na krásný detail mechu(neuletí, neuteče) si troufnu. Pěkně v leže v mokrém mechu... doporučuji!:-)

Mako

20.5.2014 20:36

používám a je to paráda, pěkný článek

Ľuboš

20.5.2014 23:54

znackovy vs neznackovy

Dobrý deň, ďakujem za článok. Prišiel mi veľmi vhod. Chcem sa len spýtať. Rád by som si zadovážil automatickú sadu medzikrúžkov k D5100 a hlavne na môj 85mm 1.8G. Stačí mi poobzerať sa po nejakých lacných na ebayi, alebo radšej investovať do značky? Aké sú tam rozdiely?

David Baštář

21.5.2014 05:54

doom007 reverzní kroužek se setovým objektivem

Pokud jsi tam dal 18-55 tak to je už skoro mikroskop :-). Pevná 35 je už moc fajn a čím delší ohnisko tím menší přiblížení. U 200 mm máš už klasický macro objektiv cca 1:1. Ono v podstatě platí stejné zákonitosti jako u mezikrouzků jen reverzní kroužek vyjde na 50-70kč.

Adam Řezníček

21.5.2014 09:46

Mezikoužky Aputure

Dobrý den, co říkáte na tuto sadu? ´http://www.1nakup.cz/foto/aputure-sada-mezikrouzku-12-20-36mm-kov-nikon/ Cena je bezkonkurenční. Není tam ale zmíněno, jestli je pro bajonet Nikon-F (D5200), dle obrázku ale soudím, že ano.

Tomáš

21.5.2014 09:55

Pokud je to na Nikon tak bych v tom nehledal vědu a bude to v pořádku (tedy v kombinaci s AF-S objektivy). Abych odpověděl i na ostatní dotazy - ono u mezikroužků není potřeba hledat žádnou vědu. Nejde o žádnou optiku, a tak lze řešit jen a pouze mechanické zpracování - a to se takhle na dálku stejně boužel nepozná. Takže já bych bral v podstatě cokoliv, co vypadá dle obrázku aspoň trochu bytelně (lepší je kovový bajonet než plastový) a neřešil bych to.

petrkos

21.5.2014 11:27

Dobrý den mohu použít mezikroužky v kombinaci s makro objektivem napři 60 2,8 m.zuiko olympus což je v reálu 120 na FF v kombinaci s mezikroužky 10 a 16mm ,rozumím tomu že se nedostanu blíže k objektu focení ale mám větší zvětšení - detail než jen při použití makro objektivu ? má to paro mne smysl pokud toužím po ještě větším zvětšení než mi poskytuje makrobjekktiv díky petr kos

Tomáš

22.5.2014 07:29

Dobrý den, tuto konkrétní kombinaci jsem sice nezkoušel, ale smysl by to mít mohlo. Ovšem ideální by pro vás bylo mít možnost takový mezikroužek pro jistotu před koupí vyzkoušet...

Bartyx

22.5.2014 14:41

Nejde o ostření

Nejde o ostření, jde o to, že např. Meike mezikroužky nejdou zacvaknout do bajonetu. Levnější těla jako D3x00 a D5x00 mají trochu jiný bajonet (logicky kvůli absenci vrtulky ostření a unašeče clony) a tak tam kroužky nepasují přesně. Prostě nezapadnou a tak se stává třeba to, že při ostření si prostě celý set vyhodíte z bajonetu. Nevím jaký je tam rozdíl a zajímavé je, že třeba u Meike 12mm kroužku to funguje, ale u 20 a 36mm už ne. Dá se to řešit třeba tak, že tam vždy dáte jako nejblíže k tělu 12mm a pak třeba další. Jinak to nesedí. Projděte hodnocení na heurece, nebo i jiných webech, mluví se o tom hodně.

camlost

11.6.2014 22:26

entry-level Nikon + mezikroužky

ze starého Zenitu jsem sundal Helios 58 mm F/2, za 1 USD pořídil redukci M42/F-mount, za 5 USD sadu mezikroužků (obojí Ebay). a funguje to bez potíží. ty mezikroužky působí, mimochodem, velmi dobrým dojmem co se zpracování týče.

Jana26997

1.11.2014 14:02

Mezikroužky - Nikon D5100 + objektiv 18-105

Dobrý den, chci se zeptat jaký typ (s přenosem nastavení clony) mezikroužků by byl vhodný pro Nikon D5100 s objektivem 18-105? Moc děkuji za odpovědi, Jana

Tomáš

3.11.2014 09:41

Dobrý den, v podstatě jakýkoliv typ mezikroužků pro Nikon, například mezikroužky Meike s přenosem clony kroužek 12mm, - kroužek 20mm, - kroužek 36mm. Stačí zadat do vyhledávače google a už vám to obchody kde se prodávají najde (např. daganet.cz). Na tento objektiv použijete spíš širší mezikroužek, těch 20 nebo 36mm (při maximálním zoomu).

Antonín Novák

28.1.2015 07:36

Mezikroužky

Chtěl bych poradit. Mám DSRL Nikon, mezikroužek Nikon PN-11 (52mm) a objektiv Zeiss 100 makro Planar. Po nasazení se mě na fotoaparátu zobrazuje rozsah clony 0-7. Proč tomu tak je ? A nemůže dojít k poškození elektroniky ? Děkuji.

Tomáš

28.1.2015 08:03

Tak s tím jsem se zatím nesetkal, ale k poškození si myslím dojít nemůže.

Simona Mlynarčiková

5.2.2015 10:02

Nikon D5100 + helios 44M (m42)

Ahojky prosím jaký mezikroužek mám koupit abych nasadila tento helios ?

Tomáš

6.2.2015 18:19

Tak to opravdu netuším, bohužel.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada