Brand

Fotíme s externím bleskem (7): usměrňujeme světlo blesku

usmernovac1.jpgV posledním díle seriálu o focení s externím bleskem jsme se věnovali odrážení světla blesku. V dnešním článku si tuto techniku ještě výrazně vylepšíme, a to pomocí usměrňování světla blesku.

V článku se dozvíte, jak docílit zajímavějšího nasvícení bez dalších investic do drahého příslušenství. A to pomocí usměrňovače blesku.

Metoda odražení světla blesku od zdí, stropů, výloh obchodů, velkých automobilů a dalších dostupných ploch je velmi efektivní. A co na ní nejlepší - je zcela zdarma. Není potřeba platit stovky korun za kousek plastového nástavce na blesk, který v praxi stejně nemá moc velký efekt.

V praxi lze ale metodu změkčování světla blesku odrazem ještě vylepšit, a opět bez dalších investic do příslušenství. Jak se často říká, to nejlepší je zadarmo - a právě v tomto duchu se ponese dnešní článek.

Usměrňovač blesku

Při odrážení blesku od dostupných ploch často dochází ke zbytečným ztrátám a nekontrolovatelnému rozptylu světla. Například v místnosti se světlo blesku poodráží od všech možných ploch a nasvítí scénu skoro ze všech úhlů (nejvíc jej to viditelné v menších interiérech). Jenže to je efekt, který je často nežádoucí. Při focení portrétu obvykle potřebujeme docílit takového nasvícení, které vytvoří alespoň nějaké jemné stíny v obličeji. Bez nich bude sice fotka na pohled kvalitní, měkce nasvícená ze všech stran, ale nikterak kreativní nebo dokonce dramatická.

Cílem tedy je zamezit světlu blesku rozptýlení do všech směrů. Jak na to? Velmi jednoduše - pomocí usměrňovače blesku.

Usměrňovač blesku je v podstatě kus materiálu, který se nasadí na externí blesk tak, aby vytvořil zcela uzavřený nebo polouzavřený komínek. V podstatě se jedná o jakousi vzdálenou náhradu studiových komínků, ale jelikož se pohybujeme v oblasti systémových blesků, nechme teď komínky stranou.

Usměrňovač blesku má celou řadu výhod:

  • Směruje světlo blesku přesně tam, kam chci.
  • Zamezí rozptýlení světla blesku po celé místnosti.
  • Díky tomu vytvoří zajímavější nasvícení a tolik se neplýtvá energií.
  • Zabrání přímému nasvícení focených lidí.
  • Zabrání oslnění přihlížejících lidí.
  • Je extrémně levný.
  • Jeho výroba trvá pár minut.

Na první pohled se to může zdát jako nic moc příslušenství, ale uvažte, že usměrňovač dokáže v praxi lépe zužitkovat energii baterek v blesku, poskytne lepší světlo a zamezí přímému styku světla s focenými lidmi. Takový případ může nastat právě tehdy, když fotíme skupinku lidí stojících u zdi, od které chceme světlo blesku odrazit. Právě v takové situaci bude hlava blesku mířit nebezpečně blízko ke skupince lidí a bez usměrňovače by došlo k nechtěnému nasvícení lidí bleskem i napřímo. A to by nedopadlo vůbec dobře.

Dobrá, teď už máme jasno, proč a v čem je usměrňovač světla blesku užitečný. Jenže jak to vypadá a z čeho se to dá vyrobit?

Vyrábíme usměrňovač blesku

Vzhled a řešení usměrňovače závisí v podstatě pouze na vaší zručnosti a kreativitě. Meze se nekladou a pokud bude dobře plnit funkci, může být usměrňovač zvenku potištěný třeba vaší reklamou.

V podstatě je potřeba dát pozor na to, aby:

  • usměrňovač měl požadovanou délku - ta určuje, jak velký kužel světla bude produkovat,
  • usměrňovač měl neutrální barvu.

usmernovac2.jpgusmernovac3.jpg

Dvě provedení usměrňovače: vlevo polouzavřený a vpravo uzavřený.

S barvou je to trošku na delší povídání. Jedni říkají, že je nejlepší mít usměrňovač bílý, jiní zase preferují černou. Osobně preferuji (a při focení společenských akcí používám) černou. Sice méně odráží světlo, než bílá, ale zato lépe usměrňuje. Bílý usměrňovač bude rozptylovat světlo blesku do většího úhlu, což nemůžu potřebovat. A navíc, černý usměrňovač je méně nápadný (ladí s DSLR tělem i bleskem).

usmernovac_vyroba.jpgA z čeho že takový usměrňovač vyrobit? V podstatě je to na vaší fantazii - mně se velmi osvědčila obyčejná podložka na myš (černá) za pár korun. Vybrat se dá i modelářském obchodě nebo v papírnictví. Jde jenom o to, aby to bylo tvárné, měkké a zároveň to drželo tvar.

Uchycení je také dílem fantazie - osvědčilo se mi našít po jedné straně podložky na myš suchý zip a obmotáním jej uchytit k zábleskové hlavě. Možné je také použít obyčejné gumičky do vlasů.

Jak již bylo výše zmíněno, usměrňovač může být zcela uzavřený nebo polouzavřený. Zcela uzavřený usměrňovač bude lépe směrovat světlo blesku a bude vytvářet světelný kužel. Polouzavřený usměrňovač bude směrovat světlo blesku méně a bude spíše zabraňovat nechtěnému nasvícení focených lidí napřímo a oslnění kolemjdoucích.

usmernovac_uzavreny.jpgusmernovac_otevreny.jpg

Snímek vlevo ukazuje, že uzavřený usměrňovač vytvoří kruh světla. Polouzavřený usměrňovač (ukázka vpravo) vytvoří spíše parabolický tvar.

 

usmernovac_snoot.jpgUsměrňovač blesku si můžete samozřejmě i zakoupit - prodává jej výrobce Lumiquest pod názvem Snoot (LQ-114). V zahraničí taková legrácka vyjde na 30USD a jako obvykle u nás díky odlišným cenám foto příslušenství vyjde tento "snoot" na zhruba dvanáct stovek. Za kus materiálu je to krásná cena, že? :) Podložka na myš stojí dvacku...

Použití usměrňovače

Usměrňovač blesku se v praxi používá v podstatě zcela stejně, jako při běžném odrážení světla blesku. Vliv na expoziční hodnoty je malý, jde pouze jenom o vytvoření užšího kuželu světla. Tudíž není potřeba jakkoliv měnit techniku focení nebo nastavení fotoaparátu a blesku.

Usměrňovač lze samozřejmě použít i pro focení napřímo (jako komínek). O tom ale zase až příště :)

Štítky: blesk, fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Fotografie na doklady (i mobilem) online

Požadavky na fotografie na doklady se v posledních letech zásadně změnily. Vlastně na úřední oficiální průkazy totožnosti, tedy…

4.2.2022

Pavel

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš