Brand

Jak na lepší svatební fotografie... trochu jinak

Nedávno jsem publikoval článek o práci svatebního fotografa, který vyvolal velké ohlasy. Dnes bych rád na toto téma navázal, a to návodem, jak dosáhnout lepších svatebních fotografií.

Nebude to o světle, kompozici, ani nastavení fotoaparátu a jiných odborných věcech. Naopak, dnes mám pro vás mnoho užitečných rad a tipů z trochu jiného soudku. Ocení je fotografové, ale i budoucí nevěsty. A výsledkem budou zaručeně lepší svatební fotky.

Tento článek z vás nejspíše neudělá lepšího svatebního fotografa. Ale zaručeně vám pomůže k lepším svatebním fotografiím (tedy pokud už za sebou nemáte pár let zkušeností). Jak? Všichni neustále řeší kompozici, výběr objektivu, nasvícení, hloubku ostrosti, akce do photoshopu a další technikálie. Jenže ono si lze pomoci k lepším svatebním fotografiím i trochu jinak, jednodušeji. A to vzájemnou spoluprací fotografa s budoucími novomanžely a přípravou "terénu" (ne nadarmo se říká "těžce na cvičišti, lehce na bojišti"). Následující čtení tak bude velmi užitečné nejen pro fotografy, kteří si z něj mohou vytvořit zápisky či návod pro své další svatby. Ale i pro nevěsty, které mohou udělat totéž a probrat vše se svým svatebním fotografem (tedy pokud ten již tento článek nečetl... :) Zní to až příliš teoreticky, takže si pojďme prakticky říct, jak na to.

Svatební přípravy

Naplánujte svatební přípravy v příjemném prosvětleném prostředí. Jako fotograf máte dost reálnou šanci ovlivnit, kde se svatební přípravy nevěsty / ženicha budou odehrávat. Jako nevěsta samozřejmě chcete, aby vaše svatební fotografie byly krásné, a tak pro to můžete něco málo také udělat :)

Ideální na focení příprav jsou větší prostory s dostatkem přirozeného světla (okna). Je logické, že pokud se budou svatební přípravy odehrávat v oprýskaném kumbálu, kde svítí jedna zářivka, tak z toho fotograf ať se bude snažit sebevíc, luxusní hotelový pokoj "nevytříská". Samozřejmě jsou možnosti, jak na fotkách zneviditelnit nehezké prostředí, ale proč si to komplikovat? V příjemném prostředí bude všem lépe a fotograf pořídí výrazně lepší snímky z příprav. Není nic neobvyklého pro přípravy obsadit třeba i obývák nebo zastíněnou terasu. Nikdo neříká, že je potřeba hned objednávat čtyřhvězdičkový hotel. Často naprosto postačí běžný obývák nebo lehce větší ložnice. Stačí jen trošku poklidit a zajistit dostatečný přísun světla z oken.

svatby_01.jpgsvatby_02.jpg

To vše lze (což doporučuji) domluvit s velkým předstihem před svatbou. Svatebním fotkám, ale i pocitu zúčastněných lidí to opravdu prospěje.

Tip: mnohem lepší na focení jsou bílé nebo pastelově barevné zdi (žádné výrazné barvy). Pokud chcete svému svatebnímu fotografovi přivodit srdeční zástavu, naplánujte si přípravy do výrazně červeného pokoje, kam napřímo svítí sluníčko.

Svatební obřad

Přípravy lze naplánovat téměř kdekoliv, což ale neplatí o svatebním obřadu. Lokalita je pevně daná a svatební fotograf o tomto tématu nediskutuje :) Velmi nedoporučuji snažit se nevěstu přesvědčit, že místní radnice ještě z dob socialismu není zrovna hezká a že obřad uprostřed aleje lip by byl hezčí. Sice to může být pravda (ano je :), ale prostě se to neříká. Je to stejné, jako kdyby se nevěsta zeptala, proč fotíte proboha na Canon a ne na Nikon. Taktéž se jedná o otázku, která leckoho vyvede z míry.

svatby_03.jpgsvatby_04.jpg

U svatebního obřadu se lze ale domluvit na tom, že polibek nebude trvat 0.003 sekundy, ale trošku déle. Prostě tak dlouho, aby fotograf stihl udělat několik záběrů (i se zapnutým sekvenčním snímáním).Totéž pak platí i o navlékání prstýnků (tam ale často bývá problém opačný, zvláště v letních měsících, kdy prsty novomanželů velmi ochotně natékají).

Nevěsto, až se ozve "trrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr" tak můžete mít jistotu, že to fotograf stihnul :) A pokud mu to chcete alespoň trošku ulehčit, tak ke svatebnímu oltáři neutíkejte. Není to sprint na sto metrů, ale okamžik, který si máte vychutnat. Matrika sice bude dávat najevo, že za dvacet minut je další svatba, takže šup šup, ale prosím, hlavně nikam nespěchejte. Totéž platí o odchodu z obřadu.

svatby_09.jpgTip pro fotografy: dojděte se těsně před obřadem alespoň narychlo podívat na místo obřadu. Zvláště pokud se jedná o interiér, naměřte si expoziční údaje, ať si je pak jen rychle nastavíte a máte jistotu, že exponujete správně.

Po obřadu, při východu z interiéru ven, nebývá čas na hrdinství, a tak režim Priorita clony zajistí, že fotky před kostelem nebudou přepálené.

Skupinové fotografování

Není nic horšího, než na místě přemýšlet, s kým se kdo ještě fotil či nefotil. Proto je velmi užitečné, když si fotograf spolu s nevěstou (případně koordinátorem, pokud je přítomen) předem připraví seznam skupinek. Je to velmi snadné a začít můžete jednou hromadnou fotkou, kde budou všichni a pak postupně ubírat. Nezapomeňte na kamarády, kolegy z práce nebo i oživení typu "nevěsta a všichni pánové". Na začátku článku jsem sliboval lepší svatební fotografie. V tomto případě jsou lepší skupinové fotky takové, na které se nezapomnělo. Strejda z Austrálie přiletěl jen na svatbu a kdoví, kdy jej zase novomanželé uvidí...

Počítejte s tím, že skupinové focení zabere nějaký čas. Obvykle to bývá čtvrt hodiny a víc. Pro lepší představu můžete počítat tak tři minuty na každou skupinu - takže pokud je jich například dvacet, může se to snadno protáhnout i na hodinu. Vše ale závisí na tom, jak jsou lidé ukáznění a jak rychle reagují. Ovšem v českých končinách můžete vsadit na to, že nikdo nebude chtít nikam a nikdo nebude chtít být na žádné fotce, o to pomalejší celé focení bude. Seznam skupinek může vše jen usnadnit.

Tip: Nezkoušejte naplánovat focení skupinek na pozdější odpoledne nebo dokonce podvečer. Jedna polovina hostů tam už nebude a druhá se bude bavit. Navíc většina hostů již nebude formálně oblečena. Vždy je lepší udělat skupinky hned po obřadu a už předem si vyhlédnout vhodné místo. Později večer bude čas na skupinky neformálního charakteru.

Svatební oběd

Podobně jako u svatebních příprav, tak i v případě slavnostního oběda platí, že hezké prostředí dělá divy. Pokud je to možné, zkuste naplánovat oběd na nějaké příjemné místo, které nabízí dostatek prostoru a přirozeného osvětlení. Můžete se stát, že máte zamluvený nějaký statek, kde mají více míst k uspořádání oběda. Až vám budou nabízet tmavý salónek s jedním oknem, vyberte si raději prostornou polootevřenou stodolu, která je velmi vkusně zrekonstruována pro pořádání společenských akcí.

svatby_05.jpgsvatby_06.jpg

Svatební fotograf se obvykle nesnaží přemluvit budoucí novomanžele, aby změnili místo konání hostiny. Ale pokud ti budou vědět, že volba prostředí hraje roli i pro fotografie, nebude nic takového potřeba.

Tip pro nevěsty: je zvykem dát fotografovi najíst. Je to taky jenom člověk a během dne vydá hromadu energie, kterou potřebuje doplnit (zejména tekutiny v letních měsících).

Portrétní fotografování

Portrétní fotografování ženicha s nevěstou je opravdu více než vhodné naplánovat na pozdější odpoledne nebo až večer. Ano, samozřejmě skýtá to jistá nebezpečí (že se ženich "unaví" nebo se už nebude chtít fotit). Ale pokud se na tom fotograf s novomanžely domluví předem, budou s tím všichni počítat. Odměnou budou nejen kvalitnější svatební fotky (protože odpoledne a podvečer bývá výrazně lepší světlo na focení než v poledne), ale i absence tatínka nevěsty, který už nervózně kouká na hodinky, protože svatební hosté mají hlad. Takže portrétní focení mezi obřadem a obědem opravdu ne - a pokud ano, tak jen na chvíli. Večer už budou všichni v klidu, bez stresu, světlo bude lepší a tatínek nevěsty si bude užívat zábavu.

svatby_10.jpgsvatby_11.jpg

Tip: pokud je slunečné počasí, ohlídejte si časy západů Slunce a přizpůsobte tomu čas focení.

Fotograf spolu s novomanžely by měl také už předem vybrat lokality vhodné na focení. Není ideální to nechat pouze na ženichovi s nevěstou, jelikož fotograf má obvykle jiné vidění a ví, co bude / nebude na fotkách vypadat dobře. Ideální je na výběru lokality spolupracovat - nechat si od nevěsty s ženichem poradit, pak to zkonzultovat, poslat si nějaké fotky, hledat na google maps a podobně.

Odpolední a večerní zábava

Fotograf s novomanžely by se měl domluvit na průběhu prvního tance (kdy, kde, kdo tam bude). Doporučuji dát si velký pozor na oblíbené laserové nasvícení, které dokáže na tváři nevěsty i ženicha "vypálit" krásné zelené kolo. Nesmírně obtížně se to retušuje a přitom je tak snadné se s obsluhou hudby domluvit, že toto agresivní nasvícení se na dobu prvního tance vypne.

svatby_12.jpg

Tip pro nevěsty: pokud si nebudete jisté, jak si nechat místo pro večerní zábavu nasvítit, můžete se zkusit poradit s fotografem.

Pokud je to rozumný člověk, tak bude mít nejen cit pro nasvícení, ale zejména hromadu zkušeností - byl na x desítkách svateb a dovede poradit, co vypadá dobře, co se obvykle používá nebo vám může poslat hromadu fotek pro inspiraci.

Shrnutí

Cílem tohoto článku je ukázat, že cesta k lepším svatebním fotografiím nevede jen přes nastavení fotoaparátu a lepší objektivy. Mnohem snazší je nestydět se dát hlavy dohromady a už před svatbou začít spolupracovat. Vždyť je tak jednoduché si vzájemně vyjít vstříc a usnadnit si práci. Fotograf i novomanželé mají cíl stejný - co nejlepší svatební fotky. A když se začne komunikovat a spolupracovat už před svatbou, bude to na fotkách zaručeně poznat.

Přístup, kdy svatební fotograf přijede na svatbu a tam teprve začne zjišťovat, co kdy kde bude, je špatný. Netvrdím, že svatební fotograf má novomanželům vše naplánovat od A do Z, to v žádném případě. Fotograf je od toho, aby fotil, ne aby vše přeorganizovával. Na druhou stranu nikomu nemůže uškodit, pokud si vzájemně řekneme, co je na focení lepší a necháme na druhé straně, jak si to přebere.

Vřele proto doporučuji svatebním fotografům, aby "vzdělávali" své nevěsty v duchu tohoto článku - velmi to usnadní práci. Zároveň nevěsty mohou v duchu tohoto článku probrat vše se svým fotografem a nebo se rovnou dle uvedených tipů zařídit. Výsledek budou zaručeně hezčí svatební fotografie. I proto neváhejte tento článek kdekoliv sdílet...

 

Štítky: svatba, fotografujeme

Diskuse

Jaroslav

3.5.2013 22:06

Pochvala

Tome, opravdu dobrý článek s praktickými radami. Ten předchozí kurz byl opravdu skvělý, i když nám moc nepřálo počasí. Teplota okolo nuly, padal sníh, kterého bylo nakonec asi 5 cm. Takže krásné pro focení nevěsty, která byla jen nalehko. Proto pochvala i pro ni a též Lukáše, který hrál ženicha.

Lubo54

4.5.2013 05:16

palec hore

Neľutujem cestu zo Slovenska na posledný celodenný kurz fotografovania svadieb (chcel som zistiť ako sa fotí v zahraničí :-)) a môžem len doporučiť ešte nerozhodnutým...skvelé prostredie,skvelá partia,skvelí a priatelskí lektori. Tomáš,článok je výborný, je k veci a cítiť z neho prax.Určite pomôže obom stranám...fotografom aj nevestám. Ahoj

Jidas

4.5.2013 15:14

:))

ano.. každý by chtěl fotit svatby v prostorách zámečku Chateau Mcely a podobných.. ale realita je většinou jiná.. Novomanželé si většinou neuvědomují, že fotografie a prstýnky bude jednou jediná památka na ten velký den. Video nepočítám, protože na to se za život podívají tak dvakrát (Poprvé hned po svatbě, to budou ještě nadšeni, pokud tam tedy nebude zachyceno vlastní vystoupení při caraoke ve večerních hodinách:) a po druhé, když ho budou pro zábavu pouštět svým důrustajícím dětem, které se u něho budou náramně bavit:).. Vím přesně, jaké to je fotit v malém pokojíčku v baráku u rodičů, kde nevěsta dříve bydlela, kde jsou stále vystaveni na poličce mončičáci a na dveřích visí plakát Brada Pitta z Bravíčka :-)

František Zemek ASČF

22.5.2013 18:54

jo

jo, líbí, palec hore !!!

Stanislav Souček

7.8.2013 21:06

Skvělý článek, Tome.

Je kouzelné, jak zmiňuješ jako jedinou kontaktní osobu k plánování nevěstu. Inu, je to tak! Už na svatbě(vlastně i před) je manžel "hlavou" a manželka "krkem" co tou hlavou kroutí. P.S. Docela vážně zvažuji účast na workshopu.

Tomáš

8.8.2013 21:29

Díky moc za komentář ;) S tím workshopem - ještě tam pár volných míst je ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada