Přeskočit na navigaci
Tomáš Dolejší | 02.08.2011

Jak optimálně nastavit... čas expozice

zaverka_voda.jpgV třetím pokračování našeho seriálu o nastavení fotoaparátu se budeme věnovat závěrce, tedy času expozice. V článku se dozvíte, jaké časy expozice se nastavují v různých situacích pro dosažení perfektně ostrých fotek. Zároveň si ukážeme, jak využít neobvyklé časy závěrky pro kreativní vzhled fotografií.

V prvním dílu seriálu o nastavení fotoaparátu jsme se věnovali citlivosti ISO. V druhém dílu jsme si na praktických příkladech rozebrali vliv clonových čísel na vzhled fotek. V tomto článku se podíváme na třetí základní kámen fotografie, a to čas expozice.

Jak se ovlivňuje čas expozice

Čas expozice lze přímo ovlivnit ve dvou expozičních režimech:

  1. Priorita času - tento režim bývá označován jako S nebo Tv a umožňuje přímo nastavit čas expozice. Jelikož se jedná o poloautomatický režim, fotoaparát sám dopočítá a nastaví vhodnou clonu.
  2. Manuální režim - tento režim je označován jako M a umožňuje plnou kontrolu nad vzhledem fotek. Nastavuje se clona, citlivost ISO i čas expozice a je tudíž potřeba zvolit vhodnou kombinaci, aby fotka byla správně exponována.

Pro přímé ovlivnění času expozice a pro práci s ním lze doporučit režim Priorita času. Jeho použití v praxi je velmi snadné a zvládne to i začátečník. Více o jednotlivých expozičních režimech se dozvíte v těchto praktických článcích: Expoziční režimy: Priorita clony, Expoziční režimy: Priorita závěrky, Expoziční režimy: Manuální režim.

Jak nastavit čas expozice pro ostré fotky

Čas expozice se v praxi ovládá závěrkou, která je před snímačem fotoaparátu. Podle toho, jak dlouho je tato závěrka otevřená, je i dlouhá expozice. Časy expozice se pohybují od několika sekund až po tisíciny sekundy, což je opravdu hodně velké rozmezí. A podle toho, jaký čas expozice se v praxi použije, může být fotka buď ostrá nebo rozmazaná (vlivem příliš dlouhého času). Jak zajistit, aby fotky byly ostré?

Neostrost fotek může vzniknout hned dvěma způsoby:

Pro první uvedený bod v praxi existuje osvědčené pravidlo tzv. obráceného ohniska. Je to velmi snadné a funguje to následovně. Na objektivu (nebo odhadem) zjistím, jaké ohnisko právě při focení používám. Pomyslně si před toto ohnisko dám "1/" a získám nejdelší bezpečný čas expozice.

Tak například pokud fotím na 100mm ohnisko, tak vím, že čas expozice 1/100 sekundy je ještě z ruky udržitelný a fotky by měly být ostré. Ovšem kratší čas (např. 1/60 sekundy) už je rizikový a výsledkem budou pravděpodobně rozmazané fotky.

Tip: Pokud používáte kompaktní fotoaparát, lze toto ohnisko odhadnout. Když víte, jaké rozmezí ohnisek objektiv má (např. 24-120mm), tak potom když víte, že jste zhruba uprostřed poloviny zoomu, tak máte nastavené zhruba 70mm ohnisko. Bezpečný čas expozice pak bude 1/70 sekundy a kratší.

zaverka_architektura.jpgNa fotce tohoto typu je cílem krátký čas závěrky, aby bylo vše pěkně ostré. Snad jedině kdyby před pamaátkou vadil dav turistů, šlo by použít delší čas expozice (1-5 sekund), aby se pohybující se lidé na fotce tolik neprojevili.

Dnešní ultrazoomové kompakty často nabízí obrovské rozmezí zoomu, tedy ohniskových vzdáleností. Výjimkou nejsou 600mm nebo 800mm ohniska. Při použití takových dlouhých ohniskových vzdáleností platí výše uvedené pravidlo a bezpečné časy expozice pak jsou 1/600 nebo 1/800 sekundy a kratší. To znamená, že použitelnost tak velkého přiblížení je v praxi velmi sporná, protože je nutné použít velmi krátké časy expozice a tudíž je potřeba, aby bylo opravdu hodně světla (slunečný den). To už se ale v žádném reklamním letáku nedozvíte...

Tip: Pokud má váš fotoaparát či objektiv mechanickou stabilizaci obrazu (ne elektronickou), tak můžete zkusit použít i delší časy expozice. Například pokud používáte 100mm ohnisko, tak si můžete dovolit použít i 1/60 sekundy. Stabilizátor by to měl zvládnout.

Tématice rozmazaných fotografií se obsáhle věnuje článek Jak se vyhnout rozmazaným fotografiím. Vřele doporučuji jej pročíst.

Při focení statických scén (krajina, architektura, interiéry, makro, zátiší, portréty,...) tedy platí pravidlo převráceného ohniska. Fotím-li na ohnisko 50mm, mohu použít 1/50 sekundy. To vše za předpokladu, že se snažíme fotoaparát držet co nejvíc v klidu. Pokud ale fotíme pohyb, jsme nuceni použít ještě kratší časy.

Velmi záleží na rychlosti pohybujícího se objektu, ale zpravidla je potřeba použít výrazně kratší časy expozice, než ty zjištěné z pravidla převráceného ohniska. Pokud budu fotit běžící dítě s ohniskem 200mm, tak 1/200 sekundy bude příliš dlouhý čas a bude potřeba nastavit alespoň 1/320 nebo raději 1/400 sekundy (nebo i kratší). Při focení rychlého pohybu (běžící pes) bude potřeba použít ještě kratší čas, 1/640 nebo 1/800 sekundy.

Tip: Pokud chceme mít při focení pohybu fotky ostré, je nejlepší používat co nejkratší použitelné časy expozice. Tedy takové časy, které lze nastavit při daném množství světla, rozumné citlivosti ISO a požadované cloně (kvůli potřebné hloubce ostrosti). Pokud je někde rezerva, tak ji využiji pro zkrácení času expozice (např. zvednu citlivost ISO ze 100 na 200, odcloním ze zbytečně vysoké clony f/8 na f/5.6 a podobně).

Jak nastavit čas expozice pro kreativní fotky

Výše uvedený text platil v případě, že chceme dosáhnout na stoprocentně ostré fotky. Což ale nemusí být vždy prioritou - i závěrka je kreativní fotografický nástroj a lze ji použít pro nevšední vzhled fotek. Jak? Záměrně delší expozicí, na které se rozmázne a zachytí pohyb.

Aby bylo jasno, o čem je řeč:

Ve výše uvedených případech se obvykle používají časy expozice od několika sekund až po desetiny sekundy. Kratší časy moc nemívají smysl.

vpriorita_zaverky_kratka_expozice.jpgvpriorita_zaverky_dlouha_expozice.jpgVlevo: 1/50 sec., f/11, ISO 500 (obvyklé nastavení). Vpravo: 2.5 sec., f/22, ISO 100 (záměrně dlouhá expozice pro rozmazání pohybujících se vln).

V prvním případě lze doporučit časy expozice klidně i delší, než jedna sekunda. Takové záběry mají své kouzlo, protože voda nebo například stromy ve větru) se vlivem pohybu zcela rozmažou a vše ostatní statické zůstane na fotce ostré. Je potřeba experimentovat a zkoušet různé časy závěrky, každopádně ale platí doporučení na časy expozice 1 sekunda a delší.

V druhém případě záleží na rychlosti pohybu - čím rychlejší je pohyb, tím kratší časy je potřeba. Pomalu jedoucí cyklista vyžaduje čas třeba 1/5 nebo 1/10 sekundy, zatímco rychle jedoucímu autu "stačí" časy například kolem 1/40 sekundy. Jak takové záběry fotit se dozvíte v článku Jak fotografovat pohyb metodou panning.

zaverka_jedouci_jesterka.jpgU tohoto snímku byl použit delší čas závěrky (1/10 sec.), aby se zachytil pohyb jedoucí ještěrky.

Tip: S delšími časy závěrky lze různě experimentovat - lze je použít třeba i na reportážní focení portrétu nebo sportu, kde na snímku vyzní dynamika pohybu. Časy expozice se pak budou obvykle pohybovat v rozmezí desetin sekundy.

Praktické příklady

Shrnutí

Z výše uvedeného článku vyplývá, že i se závěrkou, tedy časem expozice, lze kreativně pracovat. Pokud jsou cílem ostré fotky, tak potom se snažíme použít krátké časy závěrky. Ovšem jestliže chceme fotku nějak kreativně odlišit, můžeme použít záměrně delší čas expozice pro vyjádření pohybu. Toto ale musí být záměrné - pokud fotíme zcela statickou krajinu, použijeme dlouhý čas expozice a fotka bude rozmáznutá, tak to příliš kreativní pravděpodobně nebude. Spíš to bude vypadat jako nezvládnuté nastavení fotoaparátu. Na scéně by měl být nějaký pohyb, aby mělo smysl použít delší čas závěrky - ať už jsou to lidi, dopravní prostředky, oblaka, lidi.

Líbil se Vám článek? Pošlete autorovi hlas a zlepšete tak jeho hodnocení. POSLAT HLAS

Komentáře

Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se nebo se zaregistrujte.

Tomáš Dolejší | 16.11.2011, 21:10

Dobrý den, drtivá většina zde uvedených rad je aplikovatelná i na kinofilmové fotoaparáty. Jedná se většinou o základy focení a ty jsou pro všechny tyto přístroje stejné.

Kinofilm

Milan Troiak | 16.11.2011, 21:01

DObrý den, zajímalo by mě, do jaké míry se tyhle užitečné rady dají použít na klasické kinofilmové zrcadlovky? Nebo se dají najít někde články podobného rázu, ale zaměřené na klasické zrcadlovky? Děkuji

Crop faktor

Vai | 02.08.2011, 19:01

Samozřejmě je nutné počítat ekvivalentní ohniskové vzdálenosti - tedy fyzické ohnisko x crop.

Převrácená hodnota ohniska a corp faktor

teojan | 02.08.2011, 17:57

Pěkný článek - díky za něj. Měl bych ale jeden dotaz. Pokud chci použít pravidlo převrácené hodnoty, měl bych při tom uvažovat corp faktor - tedy brát převrácenou hodnotu ekvivalentu ohniskové vzdálenosti na kinofilmu?

inzerceNakupujte fotografické vybavení výhodně na Mall.cz

Právě prodávané fotografické vybavení Canon

Canon EOS 1D C ..|..Canon EOS 5D III ..|..Canon PowerShot SX240 HS ..|..Canon PowerShot A3400 IS ..|..Canon PowerShot A2300 ..|..Canon PowerShot A810 ..|..Canon Ixus 510 HS ..|..Canon PowerShot G1 X ..|..Canon Ixus 500 HS ..|..Canon PowerShot S100 ..|..

Přihlášení

Nová registrace

Hledat v katalogu

Hledat na fotorádci


google seznam
reklama:


Sigma Sigma Sigma
Sigma Sigma Sigma




specializovaná prodejna digitálních fotoaparátů

SLEVA
Canon EOS 600D
18-55 mm IS II
17 490 Kč s DPH

ZDARMA
16 GB karta

Další: DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY

VIDEOKAMERY

OBJEKTIVY

Průkazové fotografie
od 69 Kč

Kalendáře
z vašich fotek

od 287 Kč

WWW.AARON.CZ
WWW.AARONLAB.CZ

Inzerce:
Kvalitní baterie do digitálních fotoaparátů naleznete na Batteryshop.cz


Inzerce zdarma na internetu i v tisku. www.annonce.cz


Notebooky HP pro každého fotografa.






Fotografové.info – adresář fotografů





Profesionální svatební fotograf
RSS kanál Fotorádce.cz

Najdete nás na Facebook

RSS kanál Fotorádce.cz

Buďte v obraze díky RSS kanálu Fotorádce.cz