Brand

Jak otestovat objektiv na front a back focus

Přesné zaostřování je u digitálních zrcadlovek trochu náročnější, než u kompaktů. Jednak autofokus je dost citlivé a jemné zařízení, navíc se pracuje všeobecně s menší hloubkou ostrosti. Často se tak stane, že fotka je chybně zaostřená.

Jenže co s tím, když objektiv ostří systematicky špatně? Je chyba v rukou, v objektivu nebo v těle fotoaparátu? V tomto článku se dozvíte, jak snadno otestovat přesnost ostření svého objektivu.

Systém zaostřování, autofokus, je u digitálních zrcadlovek velmi sofistikované zařízení. Pracuje s extra malými vzdálenostmi a při neodborném zásahu se velmi snadno rozhodí. Je to tedy jemné zařízení, kde milimetr je dost velká míra.

U zrcadlovek se všeobecně navíc ještě pracuje s malými hloubkami ostrosti (oproti digitálním kompaktům s menšími snímači). Z toho zcela logicky vyplývá, že zaostřování je u DSLR fotoaparátů docela náročné na přesnost. A to přesnost nejen těla fotoaparátu, ale i objektivu a v neposlední řadě i fotografa.

To vše logicky vede k tomu, že ne vždy se daří správně zaostřit na požadované místo (například na oko pohybujícího se člověka). Co ale dělat, když se nedaří správně zaostřit i při statickém fotografování? Chyba totiž může být přímo v objektivu - nyní si ukážeme, jak otestovat, jestli objektiv správně ostří.

Front focus a back focus

Ve spodní části digitálních zrcadlovek je umístěn systém autofokusu, který "vidí" fotografovanou scénu přes polopropustné zrcátko. Na základě přijatých informací dává pokyny objektivu, který pohybuje čočkami a zaostřuje.

Objektiv ale nemusí být přesně seřízen na systém autofokusu konkrétního DSLR těla. Pokud tomu tak je, vykazuje takový objektiv vadu ostření, kterou nazýváme "back focus" nebo "front focus". Poznáme to podle toho, že objektiv ostří před nebo za místo, na které by měl normálně ostřit.

V praxi se to pozná tak, že po namáčknutí spouště objektiv zaostří, objeví se ikonka správného zaostření a je pořízen snímek. Po prohlédnutí na displeji nebo monitoru počítače je ale vidět, že místo, kam bylo ostřeno, ostré není - místo toho je ostré něco před nebo za tím.

Jak otestovat, jestli objektiv netrpí front / back focusem? Postupujte následovně:

  • Stáhněte si náš testovací obrazec front/back focusu (gif, 80kb).
  • Vytiskněte si tento obrazec na papír A4 (stačí na běžné tiskárně při běžné kvalitě).
  • Položte si papír například na stůl a zajistěte, aby se nemohl nechtěně pohnout (průvan apod.).
  • Umístěte fotoaparát s testovaným objektivem na pevný stativ tak, abyste fotoaparátem na papír mířili zhruba v úhlu 45° (stačí odhad od oka).
  • Fotografujte spíše z kratších vzdáleností (podle ohniska objektivu), ale můžete otestovat objektiv i na delší vzdálenosti.
  • Použijte bodové ostření a vyberte si jeden z bodů na matnici - namiřte na jedinou prostřední čáru a namáčkněte spoušť.
  • Poté, co autofokus zaostří, vyfoťte snímek.
  • Na displeji fotoaparátu nebo ideálně na monitoru počítače zkontrolujte, jestli je ostrá čára, na kterou jste ostřili. Nebo jestli je ostrá spíše oblast před / za ní.

Jak při testu nastavit fotoaparát:

  • Použijte nejnižší nastavitelné clonové číslo.
  • Použijte raději vyšší citlivost ISO, aby délka expozice nepřekročila řádově desetiny sekundy.
  • Pokud chcete dosáhnout nejpřesnějších výsledků, použijte funkci předsklopení zrcátka a samospoušť.
  • Je naprosto nutné, aby se fotoaparát a testovací obrazec po zaostření vůči sobě nepohnuly.

ilustrace jak testovat objektiv

A nyní, jak to vypadá, když objektiv ostří přesně a naopak jak to dopadá, když je někde chyba?

dobře ostřící objektiv chybně ostřící objektiv

Na obrázku vlevo je vidět, že bylo zaostřeno správně na prostřední silnou čáru - na zvětšeném výřezu je to velmi dobře vidět. Naopak na snímku vpravo je vidět, že objektiv zaostřil o pár dílků dál, než měl - to je dobře vidět na výřezu. Zaostřeno je někam mezi čísla 2 a 3.

Pokud dodržíte výše uvedená pravidla testování a vaše testovací fotografie (všechny) vypadají tak, že je zaostřeno jinam, než na prostřední značku (čáru), potom je někde problém. Jak to řešit?

  • Vyzkoušejte na svém DSLR těle více objektivů - vyskytuje se chyba v ostření jen u jednoho objektivu nebo u všech? Pokud pouze u jednoho, potom bude potřeba ten daný objektiv seřídit. Pokud u všech, bude pravděpodobně naopak vada v AF systému v těle fotoaparátu.
  • Vyzkoušejte fotit, resp. ostřit, z různých vzdáleností (od krátkých až po delší).
  • Taktéž vyzkoušejte různá ohniska objektivu (pokud se nejedná o pevné sklo).
  • Přesvědčte se, že ostřící bod přesně míří na prostřední čáru (značku) na testovacím obrazci.

Pokud vaše testovací fotografie vypadají tak, že je ostrá oblast buď před nebo za prostřední čárou, potom máte tři možnosti:

  • Pokud to Vaše DSLR tělo umí, seřídit tuto vadu přes mikro nastavení autofokusu (přes menu fotoaparátu). Některé pokročilejší zrcadlovky tuto funkci mají a je velmi užitečné ji umět použít. Lze si totiž nastavit tyto jemné posuny individuálně pro každý používaný objektiv.
  • Pokud výše uvedenou funkci vaše zrcadlovka nemá, tak tělo i příslušný objektiv dát do servisu na seřízení.
  • Neřešit to (záleží na tom, jak velká odchylka tam je a jestli vám to při focení vadí - například při focení krajiny to vadit určitě nebude, naopak při portrétním focení to bude asi zásadnější).

Rozhodně nemá smysl zabývat se téměř neznatelnými odchylkami v ostření - to je vcelku dost běžné a pravděpodobně by vám v servisu řekli, že je to v normě. Zabývejte se tedy možností seřízení objektivu / těla DSLR tehdy, když je odchylka od ostření v případě použití našeho testovacího obrazce alespoň o tři dílky (viz testovací obrazec ). Tj. pokud není zaostřena nula, ale jednička (nebo ještě větší číslo). Pokud fotíte z větších vzdáleností a netestujete zrovna teleobjektiv, pak je tolerance větší.

Seřízení front/back focusu objektivu je většinou otázkou chvilky a provádí se odborným servisním zásahem. Pro správné seřízení je potřeba dát do servisu konkrétní objektiv i s DSLR tělem. Jen tak mohou v servisu seřídit objektiv přesně na to vaše konkrétní tělo.

Toto seřízení objektivu samozřejmě neovlivní ostření při použití jiných objektivů, protože dojde k seřízení objektivu a ne těla. Opačná situace by byla v případě nutnosti seřízení těla (ostření je chybné u více objektivů).

Jak se front/back focusu vyhnout?

Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout problémům s ostřením, je vybírat objektiv přímo v prodejně a přímo na místě si jej otestovat. Pokud kupujete v solidní prodejně, měli by vám umožnit otestování přesnosti ostření při použití vašeho konkrétního DSLR těla.

Není nutné do prodejny nosit testovací obrazce... stačí použít cokoliv se strukturou třeba písmena v knize, vizitku, krytku objektivu s nápisem a podobně. Ideální je ale použít stativ a testovací snímky prohlížet buď při velkém zvětšení na displeji nebo na monitoru počítače.

Pokud jste četli pozorně, tak již víte, že je nesmyslné žádat e-mailem prodavače, aby vám před zasláním otestovali objektiv na front/back focus. Pokud zrovna nekupujete set tělo+objektiv, nemohou vám test provést, protože nemají k dispozici to vaše konkrétní DSLR tělo.

Závěrem - neřešte jemné detaily

Závěrem tohoto článku bych chtěl jen dodat to, že není potřeba řešit jemné odchylky v ostření a pídit se po každém milimetru. Proč? Protože v praxi stejně nebudete nikdy fotit v tak vzorové situaci, že by vše bylo statické a šlo vám o hloubku ostrosti v řádu milimetrů.

V praxi fotoaparátem pohybujete, pohybuje se často i fotografovaný objekt, fotí se akční scény... a tam už to není o přesnosti ostření autofokusu, ale o praxi a dovednostech fotografa. Proto prosím neřešte minimální odchylky v ostření a soustřeďte se raději na zdokonalování svých vlastních schopností a dovedností :)

 

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

paprika12321

18.10.2011 17:32

Dotaz.

Dobrý den. Zkusil jsem si podle vašeho návodu tento test a chci se zeptat , jestli má cenu odchylku o dva stupně (cca 0,5 cm) nějak řešit a popř. kde nebo je to v praxi nezjistitelné ? Předem dělkuji za odpověď

Tomáš

18.10.2011 18:35

Dobrý den, velmi záleží na tom, při jaké cloně a na jakou vzdálenost jste to fotil? Těch půl centimetru nemusí být moc, pokud je to focené na větší vzdálenost. O jaký objektiv se jedná?

paprika12321

18.10.2011 22:42

Fotil jsem z přibližně 10 centimetrů při zaclonění na 4. Objektiv mám sigmu 17-70 2,8-4

Tomáš

18.10.2011 22:52

Tak potom těch 0.5cm není zrovna málo... zkuste to ještě z větší vzdálenosti, jak se to bude chovat, ale asi ta nepřesnost vzroste. Zksute to na větší dálku a jestli to tam bude stále (větší), tak bych to nechal seřídit. Záleží samozřejmě na tom, jak vypadají pak reálné fotky, jestli jsou proostřené nebo ne.

PeterSlang

30.8.2013 06:52

Front focus a back focus objaveny neskor

Dobry den, chcel by som sa Vas opytat, ci ste sa stretli s tym, z sa FF alebo BF vyskytol aj po niekolkych rokoch pouzivania hoci predtym objektiv ostril presne. Dakujem ze odpoved celkom ma to zaskocilo zrazu mam snimky zaostrene vpredu..

Tomáš

30.8.2013 21:14

Dobrý den, ano, je to možné že v průběhu používání se objektiv "rozhodí" a je potřeba jej seřídit, už jsem se s tím setkal.

PeterSlang

1.9.2013 10:17

Ďakujem za odpoveď a skúsenosť, skočím s tým do servisu. Pekný deň želám.

rrihacek

25.9.2013 20:50

D90 + 35mm F1,8

Dobrý den, v prodejně jsem si zkoušel nový objektiv Nikkor 35mm F1.8 (cca 5000 Kč) se svoji půl roku starou D90. Značně se projevoval back focus. V řádu 5 cm na vzdálenosti 50-60cm. Nechal jsem si fotoaparát v rámci záruky seřídit v autorizovaném servisním středisku. Po vyzvednutí DSLR jsem šel vyzkoušet do téže prodejný ten samý kus objektivu, ale stále se mi zdá, že neostří přesně, nyní je to o cca 1cm z 50-60cm. DSLR by po servisu měla být snad v 100% pořádku, údajně to tam nastavují a testují s pevnou 50mm F1.4 Jaké mám prosím možnosti? Obávám se, že i další nový objektiv bude vykazovat stejnou funkci. Pokud bych si nechal např. "sladit" D90+35mmF1.8 tak mi zas pravděpodobně nebudou ostřit správně ostatní objektivy. Servisu bych se raději na chvíli vyhnul. Moc Vám děkuji.

Veronika

10.5.2016 12:52

Dobrý den mám fotoapárát canon eos 600D a objektiv 50mm, f1.8 a neustále se mi nedaří správně ostřit při focení portrétu ze vzdálenosti od dvou-tří metrů fotografovaná osoba není ostrá, nevím jestli je chyba ve mně nebo v objektivu, fotím na režim  AF-one shot, zaostřím středovým bodem, namáčknu spoušť a překomponuji, zkusila jsem udělat test, ale ani z toho nejsem moudrá - fotila jsem přibližně z 20 cm na clonu 1,8 a zdá se mi, že na obrázku ostřím spíše někam na jedničku než na nulu - myslíte, že z větší vzdálenosti to může dělat takovou neplechu? Děkuji za odpověď

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada