Brand

Jak vyrobit pláštěnku na fotoaparát za pár korun

plastenka_uvod.jpgPojem pláštěnka na fotoaparát může znít vcelku zvláštně. Ovšem věřte, že pro focení v dešti je taková pláštěnka k nezaplacení. Proto si v dnešním článku ukážeme, jak si doma za pár korun vyrobit zcela funkční pláštěnku na fotoaparát a externí blesk.

Budeme k tomu potřebovat kousek látky, gumu, jehlu s nití a dvacet minut času. Součástí návodu je i názorné video.

Proč pláštěnku na fotoaparát?

Mé úvahy o pláštěnce na fotoaparát začaly být velmi vážné poté, co jsem fotografoval venkovní svatební obřad při silném lijáku. Nebyla možnost se nikam schovat a obřad nebyl přerušen. Jelikož v takové chvíli nelze říci "tak vážení, prší, takže balím", musel jsem to risknout a nafotit celý obřad přímo v dešti. Jelikož nepoužívám voděodolnou fotografickou výbavu, měl jsem o ni přirozeně velké obavy. Naštěstí jsem to odnesl pouze já týdnem pracovní neschopnosti, foto technika naštěstí vydržela.

Hledal jsem tedy na trhu vhodnou pláštěnku na fotoaparát, která by splnila mé představy: skladná, pohotová, funkční a relativně levná. Bohužel jsem takovou nenašel (a když už ano, stála dost peněz).

Proto vám nyní přinášíme návod, jak si doma za pár korun velmi snadno a rychle vyrobit pláštěnku na fotoaparát i externí blesk.

plastenka_s_bleskem.jpgplastenka_zezadu.jpg

Co je potřeba k výrobě pláštěnky

K výrobě pláštěnky na fotoaparát není potřeba žádné speciální vybavení. Stačí sehnat následující:

  • Nepromokavou látku, kterou seženete v prodejně látek (pro větší digitální zrcadlovku se zoomovým objektivem budete potřebovat s zhruba 30x45cm, pokud používáte battery grip, tak ještě víc).
  • Kulatou gumu do tepláků o délce zhruba 130cm (pokud používáte battery grip tak víc).
  • Dvě takzvané dvojité olivky na gumu do tepláků (nevím, jak se tomu přesně říká).

Pokud budete chtít vyrobit pláštěnku i na externí blesk, naměřte si jeho rozměry a kupte trochu látky i gumy víc, olivky kupte rovnou čtyři.

plastenka_ruka1.jpgplastenka_ruka.jpg

Postup výroby

Cílem je vyrobit z látky otevřený tubus, který se dá velmi snadno navléknout na fotoaparát i objektiv.

  1. Naměřte si obvod svého fotoaparátu (v největším místě) a přidejte pár centimetrů (raději víc než míň).
  2. Naměřte si délku svého fotoaparátu včetně objektivu (v jeho nejdelší pozici, včetně sluneční clony) a přidejte alespoň 10cm.
  3. Naměřené rozměry si naneste na látku a přidejte pár cm na lemy a švy.
  4. Do dvou protilehlých krajů látky (ty, které budou po obvodu tubusu) všijte gumy.
  5. Opačné dva protilehlé kraje látky sešijte k sobě a vytvořte tak tubus (ještě před sešitím si přečtěte tip níže).
  6. Pak už jenom stačí přidat na gumy olivky a pláštěnka na fotoaparát je hotova.

Tip: Ideální je při sešívání látky (do tvaru tubusu) vynechat pár centimetrů a vytvořit tím otvor na ruku (stačí 15cm). Díky tomu budete moci snadno zoomovat objektivem nebo manuálně ostřit. Stejně tak lze vytvořit na opačné straně pláštěnky otvor pro externí blesk (stačí 7cm).

Podobným způsobem lze snadno vyrobit samostatnou pláštěnku na externí systémový blesk. V tom případě ale doporučuji k naměřeným rozměrům přidat dost velké rezervy na to, aby bylo možné hlavu blesku i s pláštěnkou vyklápět a natáčet. A jestli si chcete dát tu práci, můžete si do látky vlepit nebo všít průhledný tužší igelit, abyste viděli na ovládací displej blesku. Stejně tak lze přidat průhledný materiál i před diodu, která vydává paprsek pro pomocné ostření.

Tip: Ze stejného materiálu, jako je pláštěnka, si můžete ušít sáček na pláštěnku samotnou. Ten pak můžete zavěsit třeba na batoh nebo brašnu.

Shrnutí a závěr

Při používání pláštěnky už záleží jenom na vás, jak moc si zatáhnete gumu u displeje a hledáčku. Můžete fotoaparát s pláštěnkou držet zvenku, případně i zevnitř (pokud si necháte při měření obvodu fotoaparátu rezervu na ruku).

Výše uvedený typ pláštěnky samozřejmě nepatří do kategorie hi-tech příslušenství, nicméně funkci plní. Za pár korun můžete mít skladnou pláštěnku, kterou nasadíte na fotoaparát za několik sekund. A pocit z vlastnoručně vyrobené pláštěnky myslím také stojí za to.

Máte tip na vylepšení nebo jste si vyrobili svou vlastní pláštěnku trochu jinak? Podělte se s ostatními v komentářích pod článkem.

plastenka_blesk1.jpgplastenka_blesk1.jpg

plastenka_dira_na_ruku.jpgplastenka_obal.jpg

Štítky: fotoaparát, návod, video

Diskuse

vanill

22.11.2010 14:57

tyjo dobré, nad pláštěnkou jsem přemýšlel v létě, když jsem se chystal do Skotska a s takovým návodem bych to mohl zvládnout aji já, díky ;)

eyesforyou

22.11.2010 15:22

eyesforyou

:-) bezvadný!!!! díky

Stefan

22.11.2010 15:25

Naprosto skvělé - zvlášť to video mě vážně pobavilo a pokud by to šlo, přidal bych autorovi nejmíň tři hvězdičky !!!

Zuzka

22.11.2010 15:50

Paráda

Článek mi příjde super. Jak velmi levně pořídit něco velmi šikovného a ještě se o know-how podělit, to moc chválím. Ale video, to mě dostalo. Fakt dobrý.

mk

22.11.2010 16:00

www.lens-protect.com

Sice to není urob si sám, ale funguje stoprocentně a nehrozí, že to zapomenete doma...

Michal Šofer

22.11.2010 16:30

Povedené...

Povedené! Do zimní nepohody jako stvořené:)

Jan Vrška

22.11.2010 16:30

Pláštěnka pro fotoaparát

Návod je výborný. Ale hlavně bych chtěl poděkovat za NEPOUŽITÍ naprosto příšerného výrazu "tutoriál"

Kmínek

22.11.2010 16:35

Super

Skvělej nápad, návod, provedení i video. Díky

Akrodif

22.11.2010 18:59

Dobrý nápad :-)

To se mi líbí - když nebudu mít přes vánoce u maminky co dělat, tak jí zaberu šicí stroj :-) Chválím to vtipné video, zvlášť pak mě rozesmál blesk, když přišel na scénu :-D

Dana Langrová

22.11.2010 20:49

Perfektní.....

Moc dobrý návod!!! Určitě si něco podobného vyrobím...:o) Návod na výrobu perfektní, ještě bych prosím chtěla popsat , jak se točí takové video....kde se blesk a kryt .... tak super pohybují samotní...:o))

milvin

22.11.2010 21:00

Bomba...

Super návovod a video!

Maryla

22.11.2010 21:02

super

skvělý nápad a video ještě lepší :)

Akrodif

22.11.2010 21:32

Dani, to budou asi propojený fotky - něco podobnýho používá při "filmování" Švankmajer, ne? :-)

rspitt

22.11.2010 21:43

Tohle je kvalitní článek

- nicméně si neodpustím (pravda, nouzové) řešení profesionálů - igeliťák a 2 gumičky (na každý přístroj) :o)

rspitt

22.11.2010 21:44

Švankmajer

to má hodně podobně, sn. frekvenci používá 11/sec.

Tomáš

22.11.2010 21:56

Děkuji za pochvaly, čte se to moc pěkně :)

Jojo, jsou to spojené fotky. Jestli se vám líbilo tohle video, tak jsem zvědav, co řeknete na další videa, která chystá k recenzím batohů a brašen :)

Petr Šigut

22.11.2010 22:11

dobrý článek

Sám jsem podobnou věcičku pužíval, tak vím jak se občas hodí. Jinak je to dobře napsané a videjko je velice vtipné a dobře udělané.

Dinh Lap

22.11.2010 23:01

výborný článek

výborný článek, nevíte někdo kde bych mohl v Praze koupit nepromokavou látku?? rád bych něco podobného vyrobil, díky předem.

MilanS

23.11.2010 11:13

kreatívny nápad

Nápad, článok aj video super, video pobavilo, treba ho prihlásiť na festival krátkych filmov :)

premek

23.11.2010 18:23

To se cení

O provedení a předvedení již bylo asi vše vyřčeno. Ale pro podporu myšlenky vlastní zkušenost - jedno focení v mírném dešti a moje nepozornost a stálo to 5000.-. Takže kdo váhá? - šijte!

Akrodif

24.11.2010 22:49

Napadlo mě, že mám doma takové nepromokavé kalhoty na přetáhnutí přes normální v dešti do hor, které jsem kdysi zavrhla, tak že bych mohla na tohle ustřihnout a přizpůsobit kus nohavice - široké by měly být dost a vodu rozhodně nepropouštějí :-)

Shooter

5.12.2010 12:33

Už ani nebudu opakovat po všech jak hezky je ten článek napsaný a to video, že je geniální :-)... ale chtěl bych se ještě zeptat, co je kokrétně na mysli nepromokavou látkou. Já osobně jsem zkoušel jen jeden obchůdem u nás ve městě, kde mi bylo řečené, že se nepromokavé látky ani nedávají do prodeje, protože nemohou být sešívány ale nejak speciálně zatavovány či co. Určitě to zkusím ještě jinde, ale kdyby mi někdo byl schopen polopaticky napsat co mám koupit :-), byl bych vděčný.

mirfis

15.12.2010 21:59

Zdravím vynálezce :-) Rychlá pláštěnka na zrcadlovku s dlouhým sklem? - v nouzi jsem použil, a osvědčil se goretex. návlek na boty, je dostatečně dlouhý i široký, nepromokavý, v části kde obepíná botu je širší guma s protiskluzovým povrchem, která pěkně drží na sluneční cloně objektivu, druhý konec co normálně obepíná lýtko nohy, je dost široký na zrcadlovku. Samozřejmě po mírných úpravách lze dole vytvořit otvor pro stativovou objímku, případně pro ruku k uchopení foťáku zespodu. Pro tento účel se dají po úpravách použít i nohavice kalhot nebou rukávy bundy které už nepoužíváme... Stejně tak jsem vyrobil zimní variantu návleku pro ochránění techniky před mrazem z rukávu fleecové mikiny. Dokonalé to být nemusí, stačí když to bude funkční. Fantazii se meze nekladou. Tak se čiňte :-) Smekám před precizností autora článku...

Bartmann

17.12.2010 13:56

Já taky doplňuji, že článek je super, ovšem sehnat v Praze látku v metráži (goretex / softshell) je prakticky nadlidský úkol, a stříhat funkční prádlo je dost "drahá sranda". Nakonec se ale povedlo, podívejte se na http://www.poutout.cz/poutout/eshop/11-1-Metraz-latky - už ho mám doma a jdu šít.

Štefan

15.1.2011 10:43

bezva obchod

Článek super, a stránky dodané Bartmannem doplňuji o odkaz. Po velké poptávce totiž začala slečna/paní vyrábět rovnou sety, takže stačí objednat, koupit a rovnou šít, nemusíte teda už vymýšlet, co kde shánět. Vřele ji doporučuji =o) http://www.poutout.cz/poutout/eshop/11-1-Metraz-latky/28-2-Set-na-vyrobu-fotoplastenky

kourilova

17.2.2011 23:57

fotopláštěnka za pár korun

Mam na Vás kdo jste četl tento článek jednu velkou prosbu -návod na pláštenku je super,ale vrtá mě v hlavě jak,bude plaštěnka držet na sluneční cloně objektivu-něco podobného jsem zkoušela a rukavec nechtěl držet neuvěřitelně slouzával i když jsem ho dotahovala ještě přes suchý zip napište mě nějakou dobrou radu děkuji AJA

kourilova

18.2.2011 00:01

fotopláštěnka za pár korun

Mam na Vás kdo jste četl tento článek jednu velkou prosbu -návod na pláštenku je super,ale vrtá mě v hlavě jak,bude plaštěnka držet na sluneční cloně objektivu-něco podobného jsem zkoušela a rukavec nechtěl držet neuvěřitelně slouzával i když jsem ho dotahovala ještě přes suchý zip napište mě nějakou dobrou radu děkuji AJA

mikem

15.3.2011 15:20

bezva obchod

http://www.poutout.cz/poutout/eshop/11-1-Metraz-latky/28-2-Set-na-vyrobu-fotoplastenky to vypada bezva. Prosim ty co vyzkouseli, poradite mi kdych bych to chtěl na Canon 40D + grip + 70-200/2,8 (cca 38cm délka s tělem a clonou) jakou velikost toho setu koupit ? předem moc děkuji a strašně děkuji za ten odkaz, super!

kourilova

22.3.2011 15:40

fotoplaštěnka za par korun

mám tuto plaštěnku vyrobenou a látku poslanou podle odkazu z eshopu a vzala jsem S 75*50 a bylo toho na dvě pláštěnky ,používam taky grip nikon D80 ,a myslela jsem si ,že to bude ze sluneční clony klouzat a je to OK.Vřele doporučuji jinak všechny komerční pláštěnky "strašně drahé" super nápad takovych nápadu více

kourilova

23.3.2011 11:18

fotopláštěnka za par korun

Ještě jedno upozornění je důležité po sešití do tubusu si ponechat v dolní části otvor na ruku cca 15cm!jinak se nedá zoomovat a ta velikost by měla stačit 50*50 velikost XS 50cm na obvod těla fotoaparátu i s gripem je akorat a na objektiv je 38+10cm ,což by taky mělo stačit

Michael

23.2.2013 23:22

Bratři v triku

Nápad skvělý, ale co mě dostalo je to video ta animace - něco jako Hermína Týrlová nebo Karel Zeman Upřímně smekám. Konečný

Tomáš

23.2.2013 23:29

Díky moc za zastavení a komentáře. Je to čistě amatérská práce, to video, ale jsem opravdu moc rád, že Vás to zaujalo :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada