Brand

Jak z běžného fotoaparátu udělat ultrazoom

Chtěli byste vylepšit svůj digitální fotoaparát a udělat z něj ultrazoom? Proč se omezovat na rozsah optického zoomu, když jej můžete jednoduše zvýšit. Máme pro Vás článek, ve kterém ukážeme, jak jednoduše a zadarmo zvětšit optický výkon Vašeho fotoaparátu.

Co je ultrazoom?

Je to běžný digitální fotoaparát, který disponuje vysokým rozsahem zoomu (např. 10x). Takový fotoaparát pak dokáže opticky (bez ztráty kvality snímků) přiblížit velmi vzdálené objekty. To je vhodné například pro fotografování divoké zvěře, sportu, ptáků, atd.

Rozdíl mezi běžným fotoaparátem a ultrazoomem je tedy pouze v rozsahu zoomu.

Běžný kompakt s rozsahem zoomu 3x by dosáhl faktoru přiblížení odpovídající prostřední fotografii. Ultrazoom by jachtu přiblížil tak, jako na obrázku vpravo.

fotografie při použití zoomu 1x fotografie při použití zoomu 3x fotografie při použití zoomu 9x

Pokud tedy toužíte po tom, aby Váš fotoaparát dosahoval většího přibližovacího faktoru, v následující kapitole je návod, jak na to.

Výroba ultrazoomu

K výrobě ultrazoomu budeme samozřejmě potřebovat digitální fotoaparát, malý dalekohled (triedr, hledáček), nějakou redukci (např. umělohmotná trubka) a nejlépe stativ pro dobrou stabilitu.

Princip je až překvapivě jednoduchý: jde o to, spojit digitální fotoaparát s nějakým dalekohledem. Pro naše účely bohatě postačí i menší triedr, popř. nějaký monokulár, dalekohled pro pozorování zvěře, apod. Čím více bude použitý dalekohled přibližovat, tím větší bude výsledný zoom.

Každý dalekohled se skládá z objektivu a okuláru. Objektiv je ta část, která shromažďuje a láme světlo, okulár je ta část optiky, kam pozorovatel přikládá oko. Náš digitální fotoaparát budeme muset přiložit a zafixovat k okuláru (tedy tam, kam běžně přikládáme oko). Pro fixaci fotoaparátu k okuláru použijeme cokoliv, co bude po ruce - např. uříznutou plastovou trubku o odpovídajícím průměru. Popř. si lze za pár korun nechat vysoustružit redukci.

Fotoaparát je nutné zafixovat tak, aby čočky jeho objektivu nedrhly o čočky dalekohledu - zabráníme tak nevratnému poškrábání optiky obou přístrojů. Na druhou stranu je dobré vzdálenost čoček obou přístrojů minimalizovat na bezpečnou vzdálenost (např. 1/2 cm). Pozor! Ať už Váš fotoaparát hýbe objektivem při zoomování nebo ne, vždy provádějte měření velikosti redukce při zapnutém fotoaparátu a při maximálním zoomu.

Pro zachování optické kvality snímků by měl být objektiv fotoaparátu v ose dalekohledu, neměl by být vzhledem k dalekohledu našikmo.

Nyní k zaostřování - nejjistější variantou je:

  1. zaostřit samotný dalekohled,
  2. připojit digitální fotoaparát,
  3. celou sestavu dát na stativ,
  4. buď nastavit fotoaparát na manuální ostření a nastavit nekonečno, nebo ostřit automatem.

Základem k úspěchu je tedy mít zaostřený dalekohled - to lze i při smontované sestavě, a to přes LCD displej fotoaparátu. Pak ostříme dalekohledem a fotoaparát v tu chvíli slouží jen jako zobrazovací technika.

Výsledky jsou různé: pokud bude mít okulár dalekohledu malý průměr čočky, bude docházet k tzv. vinětaci (rohy fotografií budou tmavší nebo zcela tmavé). To lze buď odstranit v grafickém editoru, nebo snímek oříznout, viz Slovník pojmů.

Po připojení fotoaparátu k dalekohledu vzhledem k možnosti změny polohy objektivu nedoporučuji měnit hodnotu zoomu. Předem jej nastavte na maximum.

výsledek spojení fotoaparátu s dalekohledem

Zde jsou ukázky, čeho lze spojením digitálního fotoaparátu a výkonného dalekohledu dosáhnout:

Tato noční fotografie Měsíce vznikla spojením obyčejného kompaktního digitálního fotoaparátu s dalekohledem.

výsledek spojení fotoaparátu s dalekohledem

Letadlo na tomto snímku letělo v běžné výšce a plnou rychlostí. Nebylo tedy jednoduché jej zachytit.

Tyto dva snímky jsou spíše extrémy, demonstrující kam až lze při spojování fotoaparátu s dalekohledem zajít. Pro běžné účely postačí obyčejný triedr. Ve většině případů nelze očekávat závratnou kvalitu pořízených snímků, avšak v rovině pokusné je mnoho prostoru pro experimenty.


Štítky: fotoaparát

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada