Brand

Jökulsárlón - ledovcová perla Islandu

Znám zatím jen jediné místo, kde prostě nelze pořídit špatná fotografie a to ledovcovou lagunu Jökulsárlón a přilehlou pláž s ledovými obry, které vyvrhnul zpět na břeh rozbouřený Atlantik.

1.jpgDokonalý východ slunce, bezvětří, křik racků a cvakání závěrek, Jökulsárlón, Island

Znám zatím jen jediné místo, kde prostě nelze pořídit špatná fotografie a to ledovcovou lagunu Jökulsárlón a přilehlou pláž s ledovými obry, které vyvrhnul zpět na břeh rozbouřený Atlantik.

2.jpgVýchod slunce nad Atlantikem, barvy k neuvěření... Jökulsárlón, Island

Nezáleží na ročním období, nemusíte sledovat počasí, nemusíte čekat na západ či východ slunce, prostě přijdete, rozložíte stativ, fotíte a odcházíte s vědomím, že je to tam!

3.jpgKřišťálově čisté ledové kry na černých plážích, Jökulsárlón, Island

4.JPGI za podmračeného a deštivého počasí lze vytvořit poutavé fotografie, stačí deštník, nepromokavé oblečení a trpělivost, Jökulsárlón, Island

Zkuste si zadat do Googlu magické slovo Iceland (už samotný název o něčem svědčí) a kromě mohutných vodopádů se ukážou fotografie Jökulsárlónu a jeho ledových ker.

Před lety, kdy jsme plánovali první cestu do této země ledu, jsem se právě sem těšil nejvíc. Prostudoval jsem tisíce fotografií a nespočet videí, abych byl maximálně připravený na místě vytěžit maximum a odvezl si alespoň z části tak poutavé snímky, jakých je na internetu nespočet.

Když pak tenhle malý zázrak vidíte na vlastní oči, stejně vás překvapí, jak je celé tohle místo magické a velkolepé. Nemyslíte v tu chvíli na to, že si s vámi pohrává silný vítr, nebo že vás bičuje déšť nebo sněhové krupičky. Žasnete nad tou sílou přírody, a jakmile se po krátké chvíli vzpamatujete, začnete plnit paměťové karty a fotíte a fotíte … a fotíte :-)

5.jpgPři odlivu zůstávají ležet na pláži i kusy ledu o velikosti několika metrů krychlových, Jökulsárlón, Island

6.jpgDoba ledová, Jökulsárlón, Island

Vznik jezera a kde se ledové kry vlastně berou?

Ještě někdy před sto lety sahalo čelo ledovce Breiðamerkurjökull téměř k pobřeží Atlantiku a žádná laguna tu tedy nebyla. Vytvořila se až tehdy, když vlivem vyšších teplot začal ledovec ustupovat a voda vyplnila jeho morénu. Jezero je dnes místy přes 200 metrů hluboké, má cca 18 kilometrů čtverečných a jeho rozloha se stále zvětšuje. Od roku 1970 již dokonce čtyřnásobně!

7.jpgMasy ledu, hromadící se v laguně, Jökulsárlón, Island

Z čela ledovce Breiðamerkurjökull se neustále odlamují obrovské ledové kry, které po hladině pomalu putují k ústí řeky Jökulsá, které lagunu spojuje s mořem. Tyto kry běžně dosahují velikosti panelového domu. Takto velké se ale do moře nedostanou, a tak můžete být poměrně často svědky jejich hromadění u výtoku a obdivovat tyto temně modré obry.

8.jpgRychle plující mraky nad lagunou, Jökulsárlón, Island

9.jpg

Panorama laguny Jökulsárlón, Island

Jakmile roztají natolik, že řekou Jökulsá proplují, končí tato pouť už po několika stech metrech. Jsou vyvrženy přílivem na přilehlé černé pláže, kde se stávají vděčným fotografickým námětem. Vypadá to tu jako někde daleko za polárním kruhem a to je opravdový unikát.

10.jpg

Ledovcová pláž při východu slunce. To maličké vpředu u vody jsou fotografové :-), Jökulsárlón, Island

11.jpgVýchod slunce, Jökulsárlón, Island

Další zajímavostí laguny je výška její hladiny. Ta je totiž ve výši té mořské, takže se při přílivech slaná voda mohutným proudem žene do laguny a úplně obrátí tok řeky Jökulsá, zatímco při odlivu je voda vytlačována zpět do moře.

12.jpgVýchod slunce u laguny Jökulsárlón, Island

13.jpgO takovém východ člověk roky sní a když pak konečně nastane, tak neví, co dřív, Jökulsárlón, Island

Přístup k Jökulsárlónu

Jezero leží na jihovýchodě Islandu na okraji národního parku Vatnajökull při hlavní okružní cestě, která vede kolem celého ostrova. Nemůžete jej tak minout.

14.jpgTakové barvy při východech a západech slunce v našich zeměpisných šířkách nikdy nezažijete, Jökulsárlón, Island

Hlavní úskalí při fotografování:

1. Vítr, který vane na Islandu nepřetržitě. Bohužel často to není jen větříček, jak jej známe z našich zeměpisných šířek, ale vichr, ve kterém se sotva potácíte. A teď si v tomhle rozložte stativ, nastavte několikaminutovou expozici a doufejte, že se vaše aparatura nerozklepe. Takže občas je focení dosti „zábavné“.

2. Vodní tříšť, která vzniká díky několik metrů vysokým vlnám, tříštícím se o pobřeží. Pokud vane vítr od pevniny směrem na moře, je to pohodička, pokud se ale obrátí proti vám, máte problém… a velký. Neustále otíráte malinké kapičky této vodní tříště z čoček objektivů a filtrů. A jak je známo, slanou vodu nemá ani samotná fototechnika příliš ráda.

3. Turisté, kterých je tu někdy jako na Václaváku. A je to bohužel rok od roku horší. Pokud pojedete na Island v hlavní sezoně (cca červen až září), těšte se na mumraj a na liduprázdnou pláž a okolí laguny zapomeňte, ať už jste tu v poledne, nebo o půlnoci. Proto jezdím na Island zásadně v zimě, nebo v květnu, kdy ještě sezona není v plném proudu, a najdete si místa, kde jste úplně sami.

15.jpgFotograf dost často neví, zda fotit, nebo jen žasnout, Jökulsárlón, Island

Na své si přijdou i milovníci zvířátek. V laguně se prohání tuleni, kteří tu loví ryby. S trochou štěstí je přistihnete, jak se povalují na ledových krách a vyhřívají se na slunci. Ryb je tu velké množství. Potravu tu hledá též nespočet druhů mořských ptáků, kteří hnízdí v okolí.

16.jpgJökulsárlón, Island

A jako bonus se můžete i vykoupat, nebo vyfotit na ledové kře v plavkách :-)

17.jpgNe, to opravdu není fotomontáž, jak můžete vidět hned na následující fotografii, Jökulsárlón, Island

18.jpgVůbec se mě ven nechtělo ani v pěti vrstvách oblečení, bylo asi 5 stupňů, lilo, vítr byl... :-) (autor fotografie: Viktor Pavlovič).

19.jpgSněhová bouře přichází, Jökulsárlón, Island

Pokud slevíte ze svého komfortu a vydáte se na Island v zimě, může Vás čekat u laguny podobné divadlo. Polární záře tu není vůbec ojedinělým jevem, stačí si pár nocí počkat a jakmile se vyjasní, máte velkou pravděpodobnost, že jí nejen uvidíte, ale také nafotíte!

20.jpgPolární záře, Jökulsárlón, Island

21.jpgPolární záře nad zamrznlou lagunou, Jökulsárlón, Island

Pokud byste se chtěli přidat, tak se na mě obraťte, v zimě pojedeme opět.

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Underground

28.4.2016 11:48

Uzasne fotky!!!

Uz abych setril na cestu.

Marek

30.4.2016 22:18

Vsechny fotky jsou super, ale u te predposledni, jak polarni zare vytvari takove oko, normalne mi upadla celist. Bomba!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada