Brand

Krajinářská fotografie: Březen - Duben 2014

Jaro je v plném proudu, proto přicházím s pravidelným výběrem krajinářských fotografií, které jste v galerii fotorádce zveřejnili. Konkrétně se jedná o výběr nejzajímavějších snímků za březen a duben 2014.


unorovasatinapipe.jpg

Únorová Satina / autor: PIPE

Že se letošní zima příliš nepředvedla, ukazuje i tento Josefův povedený snímek. Místo velmi známé, přesto pokud je dobře nafotografované, rozhodně stojí za povšimnutí.

predsezonoueyesforyou.jpg

Před sezonou  / autor: EYESFORYOU

Příjemná náladovka se zádumčivou atmosférou.  Fajn tonalita. Možná bych osobně dodržel klasický formát 3:2 a tím se „zbavil“ levé části snímku, která mi přijde příliš dominantní. Ale to je pouze můj úhel pohledu, ne výtka.

jihoceskerybnikyeyesforyou.jpg

Jihočeské rybníky / autor : EYESFORYOU

Stejný autor, podobný motiv a krásný čistý snímek. Není co vytknout, čtvercový formát této scéně vyloženě sluší a dovedl bych si tuto fotku představit v interiéru své pracovny či bytu. K dokonalosti chybí už jen vyretušovat červený odlesk na rozhraní hladiny a břehu u nejdominantnějšího ostrůvku a pak bílou skvrnu na obloze vpravo, zřejmě letící letadlo.

 

ranovkrkonosichpetrruffer.jpg

Ráno v Krkonoších / autor: PETR RUFFER

Přeci jen se do jarního výběru dostal ještě jeden zimní snímek východu slunce pod Sněžkou. Příjemné světlo, kompozičně vyvážená fotka. Pozor při zpracování. Kleč se sněhem se mě zdá „flekatá“, možná k tomu došlo při vytahování ze stínů právě zmíněné kleče. Sníh místy úplně svítí na hraně přepalu, jinde je zase šedý.

 

rannimlhykid.jpg

ranní mlhy / autor: KID

Ranní mlhy jsou vděčným tématem a krajináři je vyhledávají. Snímek příjemně ladění do chladných barev dlouho před východem slunce, kdy na krajinu dopadá jen odražené světlo ještě potemnělé oblohy. Mám sám tyhle chvíle před východem asi nejraději z celého dne. Krajina se pomalu probouzí a díky vycházejícímu slunci se vše velice rychle mění před očima.

Možná bych nechal více prostoru spodní části, kde vykukují jen vršky stromů, také kostel by se tak dostal více od okraje snímku. Ale možná že to nešlo a do záběru už by „lezlo“ něco rušivého.

 

prekrasnyzapadjiriczek.jpg

Překrásný západ / autor: JIRICZEK

Západ slunce, který je opravdu krvavý. Kompozičně fajn, problém mám se zpracováním. Bez přechodového filtru nebo lepení expozic by se něco podobného vyfotografovat vůbec nedalo. Čipy fotoaparátů bohužel nezaznamenají ani z daleka tolik, kolik je schopné zvládnout lidské oko. Ale filtr tu ztmavil nejen oblohu, ale také částečně pole u horizontu a to vypadá velice nepřirozeně a fotku to posílá do průměru. Takže příště opatrně při práci s filtry, nebo nafotit několik expozičních variant a poté pohodlně spojit doma v počítači.

 

vychodsluncekid.jpg

východ slunce / autor: KID

Krásně se zrcadlící východ slunce na hladině jezera či rybníku. U podobných snímků je dost často problém s kácejícím se horizontem. Ne vždy se Vám v krajině povede horizont vyrovnat přesně vodorovně a většinou si toho nikdo nevšimne. U odrazovek to ovšem neplatí. Když se Vám snímek kácí, jeho odraz to ještě umocní. Pěkná fotka.

 

podhorskamiroslavchudoba.jpg

Podhorská / autor: Miroslav Chudoba

Podhorská idylka, zřejmě kdesi v Dolomitech. Příjemné podvečerní světlo, povedená pohlednicovka.

theoldmanofstorrpaulus.jpg

The Old Man of Storr / autor:  PAULUS

Jeden z nejčetněji fotografovaných motivů ve Skotsku. Povedené podmínky, jen bych si ještě trošku „pohrál“ s oblohou. V okolí slunce je místy mnohem tmavší, než v pravé části snímku.

 

malyostryvladimir_koukal.jpg

Malý Ostrý / autor: VLADIMÍR KOUKAL

Jako u jedné z předchozích fotek špatná práce s přechodovými filtry, kdy je obloha exponovaná správně, ale mlha či inverze v údolí jsou příliš nepřirozeně světlé a úplně svítí. Kopce na horizontu naopak také ještě ztmavené filtrem, na to pozor. Podmínky a místo jinak fajn.

 

Těším se na další snímky, které nahrajete do galerie v následujících měsících. Takže přeji mnoho povedených záběrů a s tím spojených neopakovatelných zážitků!

 

 

Štítky: krajina, fotografujeme

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Jeronimo

5.5.2014 02:52

Překrásný západ - sluneční paprsky

Mám dotaz, na který mě přivedla fotka "Překrásný západ" od autora JIRICZEK. Na fotografii jsou dlouhé sluneční paprsky, tedy hvězda s měkkými přechody. Pokud bych tuhle fotku panoramaticky lepil, řekněme ve třech řadách, je asi třeba si dát pozor, aby nejsvětlejší bod (slunce) byl přesně uprostřed a hvězda tak byla celá, že (jestli se chápeme)? :) A k fotce samotné. Pro mě, jakožto úplného amatéra při editacích fotografií, se jeví jako oprava tmavého přechodu pod úrovní horizontu jako výzva, právě kvůli slunečním paprskům, co myslíte?

Jeronimo

5.5.2014 02:54

...dodatek

"aby nejsvětlejší bod byl přesně uprostřed jedné řady" jsem měl na mysli :)

Jiriczek

5.5.2014 06:11

Důvodem tmavého přechodu je, že při focení se mi "propadl" stativ a ani za nic, se mi to lépe nepodařilo slepit. Jsem rád, alespoň za takový výsledek. Příště to snad bude zase o kousek lepší. Jirka

Martin

5.5.2014 08:52

Pěkný výběr, už sem taky budu muset něco nahrát a doufat v umístění :-) Jirko, zeptam se, proč jsi neexponoval dva snímky? Nahradit přechodový filtr je snad to nejjednodušší a není k tomu nutné se hned pustit do Her či lokálních úprav a nemusel by jsi o podobně úžasnou scénu přijít.

Jiriczek

5.5.2014 09:04

to callgaro: Je to ze dvou snímků a jak jsem již psal, mezi první a druhou fotkou se mi pohnul stativ , proto nebylo možné snímky ideálně překrýt.

Josef Plaček

7.5.2014 14:20

Pěkný výběr. A také děkuji za zařazení i mého snímku do něj, potěšilo mě to.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada