Brand

Krajinářská fotografie: Červenec - Srpen 2014

Prázdniny utekly jako voda, takže je tu další dvouměsíční výběr krajinářských fotografií. Jdeme na ně.

kankrla.jpg

. / autor: KANKRLA

Fotka s příjemnou atmosférou rodícího se nového dne. Výhrady bych měl ke kompozici. Nahoře bych rád viděl více místa, aby koruny stromů nebyly tak blízko okrajů. Rákosí vpravo vpředu bych oželel, je už stejně mimo hloubku ostrosti. Přepal na obloze bych pak zkrotil přechodovým filtrem, nebo pomocí lepení expozic.

oazapokoja.jpg

Oáza pokoja / autor: JOSEF M. ORAVEC

Ačkoliv autor spojuje fotografii s oázou pokoje, na mne spíš působí velice dramaticky. To však nemění nic na tom, že byl ve správný čas na správném místě a povedlo se mu zaznamenat nevšední podívanou.

schrammstein.jpg

Schrammstein / autor: CALLGARO

Možná trošku na hraně, co se sytosti barev týká, ale přesto by byla škoda tuto fotku do výběru nezahrnout. Poslední roky jde o poměrně hojně fotografovaný skalní motiv v Saském Švýcarsku. Docela rád bych v záběru viděl ještě více levé strany, aby se skála oddělila od okraje snímku.

skalice(fm).jpg

Skalice (FM) / autor: JIRICZEK

Další západ slunce, ovšem zde bych měl výhrady ke zpracování. Netuším, zda ztmavení vrchní poloviny koruny strumu vzniklo přechodovým filtrem či úpravou v editoru, ale ve výsledku to není příliš šťastné. Spodní polovina koruny je mnohem světlejší a i tráva pod stromem ukazuje na nepovedené lokální úpravy světlosti fotografie. Takže pozor na to příště. Kompozičně by možná snímku slušelo ještě více oblohy nad korunou stromu.

thememoriesofelgol.jpg

The Memories Of Elgol / autor: PAUPUS

Kdo navštíví Skotsko, ten nemůže vynechat ostrov Skye. A kdo navštíví Skye, ten nemůže vynechat Elgol. Počasí Vám tu může ukázat během pár minut spoustu tváří. Od jasné oblohy, přes dramatická mračna hrozící každou chvíli deštěm až po neprostupnou mlhu. Snímek výrazně převyšuje průměr, který si odsud krajináři odnášejí. Černobílé provedení fotografii také sluší. Trošku se kompozičně peru s levou stranou. Nechal bych více místa, nebo naopak částečně řezal skálu u okraje.

broumovsko.jpg

Broumovsko / autor: KID

Broumovské kotlina je zatím neprávem krajináři opomíjena. Sám se na tuto oblast v poslední době zaměřuji, protože nabízí nespočet fotograficky velmi atraktivních lokalit. Ať už jde o zvlněnou krajinu, staleté javorové či lipové aleje, starobylé kostely, nebo skalní vyhlídky. Z jedné z nich je i tato fotografie. Ranní mlhy ještě umocňují atmosféru.

reka.jpg

Řeka / autor: MIROSLAV CHUDOBA

Jedno z mnohých zajímavých zákoutí řeky Kamenice v Českém Švýcarsku. Někoho možná nenadchne, ale fotografie to rozhodně špatná není. Ideální by bylo počkat na podzim, který již klepe na dveře, kdy budou bukové lesy zbarvené do zlatova.

themist.jpg

The mist / autor: PAULUS

Velice povedená odrazovka v krásném světle, podmínky se autorovi opravdu vydařily. Možná bych nechal odrazu ještě více prostoru a volil o kousek širší záběr. Na škodu by nebylo ani mírné srovnání svislic, ale to jsou už jen více méně kosmetické vady na kráse, kterých si běžný divák zřejmě vůbec nevšimne.

 

Fotografií se za uplynulé dva měsíce sešlo méně, než je ve zdejší galerii zvykem. Předpokládám, že je to proto, že jste více cestovali a méně seděli u počítačů, což je dobře! Nyní se těším, že své fotografické úlovky pomalu zpracujete a podělíte se s nimi v následujících týdnech a měsících s ostatními.

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Anonym

8.9.2014 12:00

Děkuji

za zařazení do výběru, potěšilo. P.S.: Výtky si zapamatuju pro příště :)

Jozef M. Oravec

24.9.2014 21:11

Vďaka:)

Ďakujem za zaradenie.Moc si toho vážim:) Maj sa pekne J.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada