Brand

Krajinářská fotografie: Květen - Červen 2014

Jako již tradičně, přicházím s dalším dvouměsíčním výběrem krajinářských fotografií, se kterými jste se ve zdejší galerii s ostatními podělili. jednohoranasr.jpg

Jednoho rána s R  / autor: EYESFORYOU

Příjemná východovka, které čtvercový formát vysloveně sedí. Mraky daly snímku šťávu, bez nich by to byl dost fádní snímek. Slunce umístěné na střed a dělení obrazu na třetiny, to vše z ní dělá povedený snímek.

aznavrcholkyhor....jpg

 

Až na vrcholky hor / autor: MIROSLAV CHUDOBA

Pěkný snímek z nejvyšších partií Alp. U podobných fotografií je velmi žádoucí i zahrnutí lidských postav do záběru, teprve poté si divák alespoň částečně uvědomí, jak velké hory to vlastně jsou a jak maličký je člověk v porovnání s nimi. Ostré slunce nelze v těchto podmínkách příliš vytýkat, málo kdo si může dovolit fotografovat podobné scény v době východů či západů.

likeastone.jpg

 

Like a stone / autor: ŠEDIVÝ IVAN

Povedený černobílý snímek. Velice vhodné je i použití dlouhého expozičního času pro „rozpohybování“ mraků na obloze. Jak už je to u mě zvykem, měl bych pár výhrad. Kompozičně je to fajn, pokud to šlo, šel bych ale s fotoaparátem výš, aby se vrch kamene více oddálil travnatému horizontu v pozadí. Co mě však při prvním letmém pohledu hned „praštilo“ do očí je náklon stromů. Ten je způsoben širokoúhlým objektivem. Toho se bohužel lze vyvarovat jen následným srovnáním v editoru a ořezem na původní formát. Chybou je ale to, že foťák nebyl při snímání vodorovně vyvážen. V levé části snímku jsou totiž stromy téměř svislé, uprostřed už se ale kácí k pravé straně a úplně vpravo doslova letí… Na to pozor, těžko se s tím následně v editoru bojuje. Sice snímek půjde vyrovnat, ale tolik se z něho ořeže, že se úplně změní kompozice.

krasov.jpg

 

Krašov / autor: JÁCHYM

Pěkné místo, měl bych výtky ke zpracování. Na horizontu je vidět ztmavení od přechodového filtru. Ten taky asi zvýraznil odlesky kolem slunce. Řešilo by to několik expozic následně v editoru slepených. Sice náročnější varianta, ale výsledek by jistě stál za to.

prasiva.jpg

 

Prašivá / autor: JIRICZEK

Další fotografie, které pomohla dlouhá expozice. Pokud to na místě šlo, určitě bych poodstoupil víc k pravé straně a dostal tak pryč ze záběru větve vlevo. A asi by nebylo na škodu trošku srovnat linie, ale to je jen můj osobní názor, někomu to vůbec vadit nemusí.

machtesramon.jpg

 

Machteš Ramon / autor: JIŘÍ KOLENA

Dobré načasování focení. Pocitově bych rád viděl více pravé strany a to klidně na úkor té levé, která je dost „těžká“. Stožár mě tam taky dost dráždí, ale to je na posouzení autora, zda tam má své místo či nikoliv. Hlavně na obloze jsou poměrně dost patrné spoje jednotlivých fotografií.

jehovelicenstvomatterhorn.jpg

 

Jeho veličenstvo Matterhorn / autor: MIROSLAV CHUDOBA

Pohled na tohoto krasavce se nikdy neomrzí. Stejně jako první Miroslavova fotka i tato je snímána za ještě poměrně ostrého slunce, ale díky atraktivnosti dané scény to není tolik podstatné. Nechal bych trošku více prostoru v dolní části snímku, to sedlo je přeci jenom už hodně blízko okraje fotky.

navratleta.jpg

 

Návrat leta / autor: JOSEF M. ORAVEC

Příjemná podvečerní nálada na konci horkého dne jako by z fotografie přímo sálala. Místo atraktivní a architektura v našich končinách již velice unikátní. Kompozičně se peru s horizontem téměř na středu snímku. Na jednu stranu je fajn, že je řepka v popředí tak blízko objektivu a jako by přímo vtahovala do snímku, ale pokud by bylo snímáno z většího nadhledu, šlo by zahrnout do záběru více pole a tam by se i vyřešil problém se stébly, které zasahují do horizontu. Dále by bylo méně oblohy, které je prázdná a proto poměrně nezajímavá.

Co mě také ještě není úplně po chuti, že popředí, které je již ve stínu je světlejší, než nasvícený větrný mlýn. S tím bojuji i u dalších Josefových snímků, které jsou jinak poměrně zdařilé.

vlajkaspojenychstaturepkoolejkovych.jpg

 

Vlajka Spojených států řepkoolejkových/ autor: REHAK

A na konec ještě malé odlehčení. Řepka je každé jaro vděčným námětem nejednoho krajináře. Autor si trošku pohrál a vzniklo toto nevšední dílko.

 

Začíná doba prázdnin a dovolených a já se už nyní těším na Vaše zajímavé „úlovky“, které na cestách pořídíte. Takže nezbývá než popřát vydařené léto plné nevšedních zážitků a fotografií. A zkraje září se můžete těšit na letní krajinářský výběr. Tak ať se daří!

Štítky: krajina, fotografujeme

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Jiří Kolena

14.7.2014 17:13

Dík za komentář a upozornění hlavně na ty spoje fotek - klasická autorská slepota :)

Jeronimo

15.7.2014 00:24

Spoje

Taky jsem si těch spojů nevšiml. Raději, než hodnotím, se jí kochám, přestože zde nejsem na Facebooku :-)

Šedivý Ivan

16.7.2014 17:54

To M. Balada: Michale, děkuji Vám za komentář, vodováhu na stativové hlavě mám, jen ji holt vždy použít...:). Díky.

eyesforyou

17.7.2014 13:17

eyesforyou

Díky Michale za komentář, potěšilo mneš to.

Mirek

6.8.2014 10:12

výběr

Děkuji, příjemně mě překvapilo, že se objevily moje fotky ve výběru, pomohou i kritické připomínky. Také Vaší zásluhou jsem ve focení pokročil.

Jozef M. Oravec

24.9.2014 21:03

Vďaka

Ahoj Michal. Dnes som si prvýkrát všimol,že si vybral moje fotografie do týchto výberov.Ja som človek,ktorý má veľmi málo času a nemám priestor monitorovať všetky "pohyby" na weboch.Som ráad ,že stihám spracovať moje fotky a uploadovať na web. Každopádne veľká Všaka a Díky za commenty. Maj sa krásne aj Vy všetci čo mi svojimi komentármi a bodovaním pomáhate ísť Ďalej.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada