Brand

Krajinářská fotografie: květen - srpen 2018

Horké léto je za námi, takže nastal čas ohlédnout se za snímky, které jste do galerie Fotorádce vložili za poslední čtyři kalendářní měsíce. leto sa blizi.jpg

Leto sa blizi / autor: Tony

Začínáme ještě jarním snímkem , odhaduji kdesi ze Skotska, autor mě možná opraví. Krajina poutavá, zrcadlení pěkné ale z krajinářského hlediska fotografováno v nejhorším možném čase, který si fotograf během dne může vybrat. Slunce je vysoko, takže je bohužel snímek  plochý a barevně fádní.

makove pole.jpg

Makové pole / autor: Zdeněk

O světlu by zde mohlo beze zbytku platit totéž, co u první fotografie . Autor uvádí, že jde o panorama tří snímků. Měl bych výhrady především k ostrosti scény. Po rozkliknutí fotky jsou nejbližší máky neostré a pozadí je mimo hloubku ostrosti úplně. Čili chtělo by to snímat vždy několik postupně zaostřených fotografií a ty pak teprve následně lepit dohromady. Pozor také na přepálená místa v mracích.

Ráno v Saském Švýcarsku II.jpg Ráno v Saském Švýcarsku II / autor: Tomáš

Fajn místo, pěkné světlo, měl bych jen dvě malé výhrady. Odlesky v protisvětle by šly jistě vyretušovat a v případě snímání více fotografií s různým zacloněním by se dosáhlo i pěkných paprsků od slunce.

sv. Barborka.jpeg Sv. Barborka / autor: František

Takzvané Moravské Toskánsko zažívá doslova nájezdy fotografů a tady můžeme vidět nejfotografovanější kapličku v České republice. Světlo a výběr ročního období výborný, jediné, na co je třeba si dát pozor je zmenšení a doostření pro webové stránky. banff.jpg

Banff / autor: Marek

Banff a okolí mohu ze zkušenosti doporučit, je to pro krajináře ráj a za pár dní se tam opět chystám. Hory kam oko dohlédne, k tomu křišťálově čistá jezera, dobrou fotografii tu pořídíte i bez dlouhého šlapání do kopců.

Marek bohužel příliš zdejšího potenciálu nevyužil. Světlo špatné, výběr místa však poměrně dobrý, jen pozor na horizont, tady se celá fotka kácí k pravé straně. Větve vlevo nahoře jsou tam též navíc. Čili jako průměrná turistická fotografie by obstála, jako krajinářská fotografie má dle mého názoru nedostatky.

mlecna draha.jpg

Mléčná dráha / autor: Jiří

Nejen západy a východy slunce jsou pro focení vhodné, ale i po setmění lze pořídit poutavé snímky, což nám Jiří dokazuje. Bohužel kvůli světelnému smogu naše krajina příliš nočním fotografiím nepřeje a mléčná dráha a hvězdy obecně jsou přehlušeny světlem z obcí a měst. východ slunce v Normandii.jpg

Východ slunce v Normandii / autor: Helena

Pěkná východovka z francouzského pobřeží. Díky vyššímu zaclonění slunce vykouzlilo „hvězdičku“ tak, jak jsem to radil u jednoho ze snímků výše. na Březníku.jpg

Na Březníku / autor: Josef

Příjemné ranní světlo spolu s lehkou mlhou a že sehnout se a nefotit stále z úrovně očí se vyplatí, to nám ukazuje Josef. Chválím i ostrost květin v popředí, tak celého pozadí.  Něco podobného jsem vytýkal fotografii vlčích máků výše. mezi kopretinami.jpg

Mezi kopretinami / autor: Petr

Výborně načasováno, fajn výběr místa, opět popředí s květinami dává fotografii hloubku.

Kdybych chtěl být puntičkář, vyretušoval bych ty kopretiny, které zasahují dole do okraje snímku a případně celou scénu nafotil jako panorama a pak teprve oříznul na klasický formát 3:2. Vyhnul bych se tak kácejícím se stromům na horizontu vlivem použití širokého ohniska.

Kadan v zajetí.jpg

Kadaň v zajetí mrakomora / autor: Zdeněk

Opět dobrý moment přicházející bouřky. Fotografii prospělo i snímání na delší čas. Asi bych se přiklonil k tomu, aby dramatická obloha dostala ve snímku více prostoru na úkor vody, která tolik zajímavá není. Prostřední část snímku s městem by se tak dostala mimo střed, což by fotce mohlo prospělo.

photographer.jpg

Photographer & Sunset / autor: Underground

Povedená západovka, skvělé popředí, které přímo vtahuje do snímku a třešničkou na dortu je pak postava fotografa v pozadí, která umocňuje velikost útesů v porovnání s maličkým človíčkem. Bez postavy by fotka nebyla ani z daleka tak dobrá. Ani poměrně silná vinětce v tomto případě nevadí.

chalupská slať.jpg

Chalupská slať – okamžik před východem slunce / autor: Tomáš

Nejoblíbenější a nejdostupnější slať na Šumavě. Krásné podmínky, ale technicky je to horší. V menším náhledu vypadá vše dobře, to je bohužel obecně nešvar internetu, protože se zde schová spousta chyb, které pak fotografové dál dělají a nelámou si s nimi hlavu.

Je zde spousta zbytečného šumu, viditelné jsou také spoje jednotlivých fotografií i nečistoty na čipu především v obloze. sunrise.jpg

Sunrise / autor: Marian

Mola jsou vděčným námětem. Pěkné popředí, správné načasování, kdy je po západu slunce ještě obloha barevná, ale už svítí pouliční osvětlení. Jediný výtka z mé strany. U snímků architektury mě vadí kácející e linie. Čili srovnat a oříznout, ale to nedělám rád, složitější variantou je nafocení panoramaticky a upravit na požadovaný formát. Magicke rano.jpg

Magické ráno v Lesnej I / autor: martinol

Snad si s přicházejícím podzimem přijdeme na své a krajina nám fotografům nachystá takto krásné ranní mlhy.  Napadá mě popojít o něco blíže a dát tak více prostoru prostřední části snímku na úkor nepříliš zajímavé trávy v popředí. Tre cime.jpg

poslední sluneční paprsky Tre Cime di Lavaredo / autor: Tomáš

Ikona Italských Dolomit, krásné podmínky. Autor se zaměřuje na HDR, s čímž mám opět jako výše trošku problém. Nejen že krajina vyznívá kvůli příliš vytaženým stínům zbytečně ploše, ale opět velmi utrpěla technická kvalita snímku. Především obloha je hodně zašuměná. Přitom zde není vůbec důvod.

 

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Petr

5.9.2018 08:03

Michale, moc díky za hodnocení a jsem rád že fotka se dostala do tohoto výběru. 

Pavel

5.9.2018 09:37

Děkuji autorovi za tyto články, jsou pro mě zdrojem cenných rad, co a jak udělat příště jinak a snad i líp.

martinol

10.9.2018 14:56

Díky Michale za zaradenie do výberu. Túto rubriku mám veľmi rád, práve kvôli radáam a tipom ak osa zlepšiť

Michal Balada

10.9.2018 20:24

Díky pánovéwink

Tony

10.9.2018 21:31

Michal dik za koment potesilo a aj pomohlo Ahoj

Tomáš

1.12.2018 13:10

Opožděně moc děkuji za komentáře k fotkám. Dám si na to příště pozor a dopadne to snad lépe:) Ať se Vám Michale daří.

 

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada