Brand

Krajinářská fotografie - listopad 2010

Měsíc listopad je za námi, proto přicházím z další várkou nejzajímavějších fotografií krajiny, které jste na Fotorádce vložili. Jak jsem vzpomínal v minulém hodnocení, objevili se zde velmi povedené podzimní záběry.

A jsem tomu rád, vždyť podzim je jedno z nejkrásnějších období v roce - proto pojďme hned na ně.

 

karelklasna_npsumava_vydra.jpg

NP Šumava – Vydra / autor: Karel Klasna

Řeka Vydra, to je pojem. Hledali byste v republice asi marně balvanitější koryto, než má právě tato řeka.  Karel se opět dostal do měsíčního výběru, tentokrát s poměrně jednoduchým záběrem, který možná každého nenadchne. Ale v jednoduchosti je přeci krása.

 

petrkovar_sunset.jpg

Sunset / autor: Petr Kovář

V galerii se u této fotky překvapivě moc lidí nezastavilo. Ptám se proč?

Výrazná linie v popředí, kterou tvarem koruny jako by kopíruje strom v pozadí, prosvícený rudým kotoučem slunce. Trošku by mohl vadit šum v obloze, být to filmové zrno, bylo by to perfektní. Toho by se však ve Photoshopu dalo poměrně snadno dosáhnout. I tak má tato fotka nesporné kvality, jen tak dál!

 

kate_soumrak.jpg

Soumrak / autor: Kate

Z tohoto snímku jako by na diváka přímo dýchla atmosféra dalekého severu.

Oceňuju právě netradičnost místa, kde byla fotografie pořízena, právě to je její hlavní plus. Pocitově bych asi jen ubral spodní části, čímž by se taky horizont dostal mimo střed fotky.

 

jiran_pohledzkrizovehovrchu.jpg

Pohled z Křížového vrchu / autor: jiran

Kdo jede fotografovat do Českého Švýcarska, ten snad ani nemůže vynechat Křížový vrch. Jeho velmi snadná dostupnost z něho dělá ideální stanoviště. Ovšem nezřídka sem dojedete dlouho před východem slunce a již tu na Vás čeká houf fotografů, kteří stejně tak jako vy lační po fotografii nějaké té prosvícené podzimní mlhy a podobně.

Stává se z toho už skoro sport. Který krajinář dnes nemá východovku z Českého Švýcarska, ten jako by zmeškal dobu. Zatím co před pár lety jste tu o fotografa nezavadili, dnes přijdete na vybranou lokalitu dlouho před východem slunce a už stejně nemáte kam postavit stativ. Na jednu stranu je to fajn, protože z té masy fotografů se občas nalezne alespoň jeden, který umí krajinu perfektně zachytit, tak jako jiran. Na druhou stranu pevně věřím, že tento nebývalý zájem za čas opadne a zase se budu moci projít tímto krajem skal bez toho, abych škobrtal o stativy a slýchal řev někdy nadšených, jindy naštvaných fotografů.

 

jiran_hodinupovychodu.jpg

Hodinu po východu / autor: jiran

Důkaz toho, že i delší dobu po východu slunce jde udělat velmi dobrá fotografie. Fajn tonalita, kompozičně není co vytknout.  Doufám, že nezůstane jenom v počítači, ale bude ve velkém formátu dělat někomu radost třeba na stěně obývacího pokoje. I v dnešní době je třeba myslet na to, že fotka se opravdu stává fotkou už po svém vytištění na papír.

 

rannesvetlonatrecimematejlovisek.jpg

Ranné svetlo na Tre Cime / autor: Matej Lovíšek

Dolomiti jsou v poslední době další lokalitou, kterou čeští fotografové vzali útokem.

Mám rád tyto okamžiky před východem slunce, kdy se mraky zabarví někdy až do neuvěřitelných odstínů růžové. Obecně vzato je to fotka povedená. Mám jen dvě výhrady. Jedna z hlediska kompozice, kde bych docela rád viděl více na pravé straně. Je však možné že prostě vpravo přidat nešlo.

Co ale tuto fotografii dost sráží na kolena je postproces. Především pak obloha. Jsou v ní extrémně vidět spoje a nahoře je na můj vkus až příliš tmavá. Nehledě na to, že kolem skal je poměrně velká aura. Je to třeba doladit a bude perfektní.

 

nocnypokojnadtrecimematejlovisek.jpg

nočný pokoj nad Tre Cime / autor: Matej Lovíšek

Posledního listopadu vložil Matěj svůj další kousek z Dolomit, který stojí za ohlednutí. Samozřejmě patří k tomu nejlepšímu, co se za měsíc v galerii objevilo, ale zároveň mám s touto fotkou hned několik problémů.

Kompozičně ji nerozumím, proč panorama? Já tam vidím jasně dvě fotky, pravou a levou stranu. Neříkám, kdyby je nějak spojovalo zajímavé popředí, ale takto? A opět postproces. Kolem skal je místy opět mírná aura, ale hlavní kámen úrazu je sníh. Ten svítí stejně silně jako měsíc na obloze a to je špatně. Na tom je ještě třeba zapracovat, ale rozhodně jsi na dobré cestě.

 

Máme za sebou listopadový výběr. Zima již pořádně vystrčila drápky, a proto se těším na Vaše prosincové fotografie.  Zimní období je nakloněno i „spáčům“, protože východy slunce jsou v době, kdy jste ve všední dny již všichni ve škole či práci, proto doufám, že vstát kolem sedmé hodiny dokážete také o víkendu. Věřte, že se to vyplatí. Dobré světlo!

Štítky: krajina, fotografujeme

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

eyesforyou

8.12.2010 12:13

pěkný výběr

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Fotografie na doklady (i mobilem) online

Požadavky na fotografie na doklady se v posledních letech zásadně změnily. Vlastně na úřední oficiální průkazy totožnosti, tedy…

4.2.2022

Pavel

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš