Krajinářská fotografie - rok 2020
Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli. S omezením cestování je přirozeně ve výběru převaha krajin z Česka.
Petr / Inverzní ráno v Jeseníkách
Pěkné podmínky, Petr má v galerii více povedených fotek z Jeseníků, tady počasí opravdu přálo. Inverze je to nejlepší, co může v zimě na horách potkat. Jen v závěru roku poměrně hojný. Tato se ještě krásně „plazila“ okolo Pradědu.
Měl bych jednu malinkou výhradu, k pravé spodní části fotky, kde se sníh v popředí zdá jakýsi šedý oproti tomu ve středu a vlevo, kde je krásně namodralý, přesně jak má být.
Josef / Soumrak na kamenném moři
Fajn scéna kdesi v Českém Středohoří. Je dobré najít zajímavé pozadí, tady si skoro říkám, že samotné suťovisko by stačilo a dřevo, které poměrně hodně stahuje pozornost, bych oželel.
Otázkou je, zda nenechat stromům po stranách snímku více prostoru. S oparem v krajině fotograf těžko něco udělá, holt takové jsou u nás v létě podmínky často. Pokud byste přeci jen chtěli i v letních měsících docílit dobré viditelnosti, pak máte šanci většinou jen po deštích a přechodů studených front, kdy se na chvíli vzduch pročistí.
František 39/ Mefjordver - Senja
Mrazivé Norsko vysoko nad polárním kruhem. Podmínky přály, ke kompozici bych měl menší výhradu. Kdyby autor udělal úkrok vlevo, dostal by se tak dominantní kámen celý do záběru a zbylo by i více místa v pozadí pro nejvyšší špičatý kopec. Prospělo by mu více místa vpravo. Byly by pak krásně diagonálně, jako z fotografické učebnice.
Radim Šalša / Jizerské hory
Mrazivé ráno na Jizeře v Jizerských horách. Kompozičně bez výhrad, vrchol pomalu zarůstá novým lesem, a tak najít popředí bez smrčků začíná být těžké.
Tentokrát bych chtěl utrousit pár slov ke zpracování. Netuším, zda byla fotka poskládána automaticky, nebo ručně, každopádně je na ní několik chyb. Tou hlavní, na kterou u HDR snímků často narážím, je problém, kdy autor nedá pozor a má místa ve stínu v podstatě světlejší, než ta osvětlená. Tady je to dobře vidět na sněhu v popředí v levé čísti snímku a na střeše chaty. Na druhou stranu sníh ve stínu na kamenu v popředí je tmavý a barevně výrazně odlišný. Na to pozor.
Vladimir Fedor/ rano
Příjemné zimní ráno pod Tatrami. Fajn panoramatický formát Belianských a části Vysokých Tater. Jen trošku lépe komponovat. Na obloze se nic neděje, je prázdná, bez mráčku a přitom jí patří polovina fotografie, to je velká škoda. Příště raději sklopit objektiv níž a nechat prostor pro popředí.
Kid / Jižní Morava
Takzvané Moravské Toskánsko nemůže ve výběru chybět. V posledních letech jako by se s fotkami této zvlněné krajiny roztrhnul pytel.
Pěkný snímek, téměř bez výhrad. Pokud to šlo, snažil bych se komponovat tak, aby v pravém horním rohu už nebyly stromky a nerušily tak čistou scénu.
Underground / Buachaille Etive Mòr - Panorama
Troufám si říct, že nejlepší záběr v krajinářské galerii pro tento rok. Co říkáte?
Už jsem se do těchto míst při návštěvách Skotska párkrát škrábal, ale takový východ slunce, to je sen. Většinou jsem tam jen propršel, sem tam se pomalu po kolena zapíchnul do rašeliniště a odcházel s nepořízenou. Podmínky tedy na jedničku s hvězdičkou, kompozičně tam nelze asi nic lepšího vymyslet a zpracování též dobré. Na zeď ve velkém formátu s ní!
Milan / Na Borkovanských polích
Víte, že jsme v pěstování máku suverénním světovým lídrem? Je to tak. Tyhle fialové pole samozřejmě neuniknou ani fotografům. Milan dobře kompozičně využil polní cestu a klasika ze začátku léta z českých polí je na světě.
Radim Šalša / České Středohoří
Středohoří už máme ve výběru podruhé. Letos konečně dostalo prostor a fotografové se do něho ve větší míře sjíždějí. Už jsem si v minulých výběrech stěžoval, proč je opomíjené, když je tak báječně dostupné. V podstatě z každého druhého vrchu uděláte pěknou fotografii. Stačí si už jen počkat na zajímavé podmínky. Ty jsou většinou na jaře a v menší míře i na podzim. Radimovi vyšlo pěkné nízké světlo s oblohou plnou nasvícených mraků báječně.
Pavel / Osvětlená Vilemína
Z Vilemíniny vyhlídky je už k vidění dobrých fotek spousta. Jde hlavně o východy slunce. Pavel na to šel jinak. Počkal si na západ a hlavně použil úplně jinou kompozici, než většina ostatních. Skaliska fotku pěkně rámují.
Jiří / Noční impresionismus
Krásná hvězdná obloha. Autor si počkal na inverzi, která pohltí světelný smog, kterého je všude nadmíru, a jsou pak podmínky vhodné pro snímání nočních snímků.
Ke spodní části snímků mám výhrady, a velké. Když už si člověk dá práci s oblohou, proč pak nevěnuje čas i spodní části snímku? Chybějící části obrazu dole, kde tak jsou vidět spoje jednotlivých fotografií a také hodně mrtvých pixelů v oblasti lesa fotku hodně sráží. Je to škoda. Na druhou stranu je to na pár minut retuší a bude vše jak být má.
Zdeněk Charvát / Dubová podzimní
Tyhle solitéry v krajině, to je pastva pro oči. Fajn podzimní snímek, příjemné barvy, pěkné světlo.
Radek Poláček / svítá
Pěkné podmínky, raději bych viděl více popředí s omrzlým borůvčím, horizont by se tak taky dostal mimo střed snímku. Další problém vidím v zakrouceném horizontu, který by měl být rovný. Ať už je to vlivem špatně poskládaného panoramatu, nebo jen širokoúhlým objektivem, chtělo by to v editoru srovnat a bude fajn.
Věra / království zimy
Moc pěkný bukový les, krásná námraza. Podobným snímkům dost často pomůže mlha, která zklidní pozadí a nechá vyniknout kmenům, které jsou blíže k fotoaparátu. Takto je to trošku zmatek, oko divákovo se jaksi nemá úplně čeho chytit. Též bych se vyvaroval, větví v popředí (tady především v levé horní části snímku), které jsou už mimo hloubku ostrosti.
Jozef M. Oravec / Brána do kráľovstva ľadu
Námětem velmi podobný snímek, jako předchozí. Ale řekněte, který se vám zamlouvá na první pohled víc? Mě osobně oslovuje tento. Chladné podání barev umocňuje mrazivou atmosféru. Kompozice s předními stromy je také hned každému jasná. Ani nevadí sbíhající se stromy v pozadí, proti kterým většinou „bojuji“.
Karel Báča / Ojíněná
Další námraza v krajině. Ta jako by vyjadřovala začátek letošní zimy. Několik týdnů nepřetržitě svíraly naší krajinu mrznoucí mlhy a přitom po sněhu nebylo ani památky. Trošku se peru s kompozicí na střed, ale nakonec proč ne. Předpokládám, že autor má i verze, kde dostala silnice větší prostor.
Jiří / autor: Tenkrát v Beskydech
Beskydy mají jednu nepříjemnou vlastnost. Nenajdete v nich příliš vrcholů s výhledem. Jako fotografie z výletu fajn. Trošku vadí pošlapané popředí a ztmavené stromy zřejmě od přechodového filtru.
Takový byl rok 2020 ve fotografiích. Přeji vám hodně pohody a štěstí v novém roce a hlavně ať je plodný na fotografické úlovky. A nezapomeňte se o ně v galerii Fotorádce podělit.
Michal Balada
Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.
Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.
Diskuse
6.1.2021 12:05
Michale, děkuji za další příspěvek. Tvé články jsou pro mě (a věřím že nejen pro mě) díky hodnocení u uvedených fotek poučením pro další "tvorbu". Jen je škoda, že nevycházejí častěji.
8.1.2021 20:14
Pavel: Díky. Uznávám, věnoval jsem se tomu méně, tak se budu snažit, aby to letos bylo častější.
21.1.2021 20:36
Moc dekuji za pochvalu. Vyskrabat se na tento kopecek je vcelku snadne ale fotit v Torridon-u a skrabat se tam na kopecek uz je jina. Bohuzel uz na foceni nemam tolik casu jako drive tak snad si po dlooouhe dobe nekdy nekam zajedu po Skotsku - mam vyhodu ze tu bydlim :D
22.1.2021 14:44
Underground: Tak to už pak chápu ty vychytané podmínky :) Roky jsem tam nebyl, tu polohu silně závidím!
7.2.2021 08:12
16.2.2021 11:10
vladimir fedor: Já děkuji, že do galerie přispíváte.
Další články z kategorie Fotografujeme
Všechny články kategorieJak fotit, když venku mrzne
V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…
1.1.2022
Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji
Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…
5.1.2021
Krajinářská fotografie - rok 2020
Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…
3.1.2021
Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů
Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…
14.11.2020
Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?
Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…
2.5.2020
Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019
Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.
16.9.2019
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.