Brand

Krajinářská fotografie: Září - Říjen 2015

Podzim je v plném proudu, takže se můžeme jít podívat, čím jste přispěli do galerie na Fotorádci za uplynulé dva měsíce.

kaplička.jpg

Kaplička / autor: titomek
Skvělá ukázka toho, že když je člověk na správném místě ve správný moment, lze udělat poutavý snímek i v poledne za nepříliš vhodného světla. A to opravdu často neříkám, naopak. Ty mraky nad kapličkou poměrně dost podporují fantazii, nemyslíte?

... Svítání v Lužických ....jpg … svítání v Lužických / autor: Karamel1
Fajn scéna z opomíjených Lužických hor. Hlavní nedostatek bych viděl v obloze. Použitím přechodového filtru, nebo ještě lépe lepením expozic by mohla být krásně prokreslená. Pohnutí s křivkami ve spodní části snímku by naopak prospělo kontrastu a barvám.

cesta do pravěku.jpg cesta do pravěku (obora Pohansko) / autor: Liborf
Výborné podmínky, bojuju však s kompozicí. Diagonálně umístěná cesta je fajn, ale mám pocit, že dostala ve snímku až příliš prostoru na úkor nejzajímavějšího motivu, totiž osamělých stromů ztrácejících se v mlze uprostřed snímku. Pozor také na oblohu, to je v podstatě stejný případ, jako u předchozí fotografie.

Neist Point Lighthouse.jpg Neist Point Lighthouse / autor: Underground
Místo, které na ostrově Skye ve Skotsku prostě nemůžete minout. Má zádumčivou atmosféru, která ostatně vyzařuje i z tohoto snímku. Příjemné světlo před západem slunce umocněné použitím šedého filtru pro prodloužení expozice ji jen odtrhuje. Opět by se dala ještě „vyšperkovat“ vhodným zahýbáním křivkami v editoru.

porta bohemica.jpg Porta Bohemica / autor: Jiří Kolena
Velice příjemná, není co vytýkat.

nad dolinou.jpg  Nad dolinou / autor: Rado
Krásně zasvítilo, mám však několik výhrad. První co upoutá divákovu pozornost, jsou prasátka, která vznikají při průchodu slunečních paprsků přes čočky objektivu. Například u portrétů je to často jevem žádoucím, u krajiny v drtivé většině případů nikoliv. Při určitém úhlu ke slunečním paprskům se udělají i při použití nejdražších objektivů. Vyhnout se jim však lze. Stačí použít několikanásobnou expozici a při jednom snímku slunce v záběru zakrýt třeba prstem. Pak jednotlivé expozice slepit a problém je pryč. Sice trošku pracné, ale výsledek za to stojí. Další věc, na které by šlo zapracovat, je pošlapané popředí. Stačilo udělat několik kroků mimo cestu. Čili jako fotografie z výletu fajn, jako krajina nikoliv. Tím bych však nechtěl autora odradit, většina lidí není ani ochotna do tatranských dolin pro slušnou fotografii vystoupat.

zlaté ráno.jpg Zlaté ráno / autor: Langer
Výhled z Mariiny vyhlídky v Českém Švýcarsku se nikdy neomrzí. Jde o poměrně snadno dostupnou vyhlídku, ze které jsou východy slunce opravdu nezapomenutelné.

 Lac Blanc.jpg

Lac Blanc / autor: Zuzka Marešková
Moc pěkná východovka. Možná bych celý záběr komponoval trochu více vlevo, hřeben vpravo je zbytečně dominantní a odvádí pozornost od odrazu hory uprostřed snímku. Je na něm také patrné ztmavení v horní části přechodovým filtrem, nebo následnými úpravami.

Podzimní ráno u rybníka.jpg Podzimní ráno u rybníka / autor: Miroslav Chudoba
Příjemná odrazovka. Jediný problém bych tu měl  s kácejícími se liniemi. Odstranit by se daly úpravou v editoru, kdy však následuje i ořez a tím se mění kompozice. Trošku pracnějším řešením by bylo vyfotografovat snímek jako panorama.

kaskáda na slavici.jpg Kaskáda na Slavíči / autor: Josef Plaček
Fajn panorama, není co vytknout.

 malý štolpich.jpg

Malý Štolpich / autor: kid
Další vodopádovka. Zde se mě zdá zbytečně moc popředí, které není až tak zajímavé.

podzimní ráno z Pardubic.jpg Podzimní ráno z Pardubic / autor: Junidlo
Fotografie s atmosférou, které mám rád. Chybí mě tu bílá, takže by neškodilo trošku zahýbat s úrovněmi nebo křivkami. A ptáci na obloze jsou poměrně rušiví. Problém jen v tom, že i v takto malém náhledu je patrné, že nejsou ostří, ale pohybovou ostrostí rozmazaní. Snímek také trochu padá k pravé straně, na to příště pozor.

jednoho ráno.jpg Jednoho rána v Českém Švýcarsku / Smiťa

A další ranní mlhy, tentokrát z Českého Švýcarska. I tady máme v záběru opeřence, ten se však zdá být dostatečně ostrý a ve snímku neruší.

 

 

 

Štítky:

Michal Balada

Michal Balada je cestovatel a fotograf na volné noze, zabývá především krajinářskou fotografií. Mnohaleté zkušenosti potom předává účastníkům svých workshopů a fotoexpedic, pořádaných v České republice i v zahraničí.

Více o něm, jeho tvorbě a nabídce fotografických workshopů naleznete na webu www.michalbalada.com.

Diskuse

Josef Plaček

11.11.2015 18:37

Díky, potěšilo!

Jiří Kolena

12.11.2015 15:25

Také děkuji za zařazení a zhodnocení:)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada