Brand

Peruánské putování 2. část - PAMÁTKY

Incké památky bývají hlavním důvodem, proč Peru navštívit. I pro nás tomu tak bylo a rozhodně za tu návštěvu stojí. Je úžasné pozorovat a vnímat, co dávní stavitelé dokázali za použití dosti nedokonalých nástrojů a technologií.

Planina Nazca

Jednou z prvních zastávek, kterou jsme při naší cestě po Peru udělali, bylo město Nazca, které je známé pro „záhadné“ obrazce v poušti. Obrazce pocházejí z období mezi lety 300 př. n. l a 800 n. l., kdy v této oblasti žili příslušníci kultury Nazca.

Planina Nazca - kolibříkPlanina Nazca - kolibřík

Nejprve jsme chtěli, aby nám autobus zastavil poblíž rozhledny, a my tak ušetřili za letadlo, ale nedokázali jsme k tomu řidiče přimět. Letiště v Nazce je malé, turisticky čilé a je zde nezbytné smlouvat o ceně. Let vyšel každého z nás na necelých 50 USD, což nebylo tak špatné. Letadýlko bylo malé, tak pro 6 osob (letěl s námi ještě jeden Němec). Ještě před startem jsme byli  poučeni o tom, kde jsou pohotovostní pytlíky pro stav nouze. Nejdřív jsme se tomu smáli, ale brzy nás smích přešel (hlavně Martina). Ono totiž letadlo letí takovým stylem, že nad každým z obrazců se nahne na stranu, obkrouží jej a pak se nakloní na druhou stranu, aby si to mohli prohlédnout všichni. No Martinovi bylo opravdu nedobře už u prvního obrazce, a to jich bylo celkem jedenáct, které jsme měli vidět. Ale Martin dokázal dostát své fotografické cti a všechny obrazce si vyfotil, i když to znamenalo střídavě odkládat foťák a brát do rukou již zmiňovaný pohotovostní pytlík.

Hřbitov Chauchilla

Nedaleko města Nazca leží hřbitov Chauchilla, který vznikal v letech 200 až 900 n. l. a který se také vztahuje ke kultuře Nazca. Jsou zde mumifikované lidské pozůstatky a je úžasné se tam procházet a vidět více než tisíc let staré mumie. Zajímavá je i doprava na hřbitov, protože je třeba jet po takové cestě necestě a taxík, který jsme si pronajali, si užil své a my v něm také.

Hřbitov ChauchillaHřbitov Chauchilla

Arequipa

Sopka El Misti

Pasák ovcí okolí Arequipy

Sopka El Misti a pasák ovcí okolí Arequipy

Město Arequipa je jedno z největších peruánských měst a také výborné výchozí místo pro další výlety (např. Colca kaňon). Nad městem ční sopka El Misti (5 822 m). Asi nejdůležitější památkou Arequipy je klášter Santa Catalina z 16. století. Velmi příjemné je navštívit místní venkov a dostat se tak z ruchu tohoto města.

Klášter Santa Catalina v ArequipěKlášter Santa Catalina v ArequipěKlášter Santa Catalina v Arequipě

Puno

V okolí Puna

V okolí Puna

U jezera Titicaca leží město Puno, které samo o sobě příliš zajímavé není. Mnohem zajímavější jsou nedaleké ruiny hrobek Sillustani, které pocházejí z preincké doby. Zcela největším lákadlem však zůstává jezero Titicaca, což je nejvýše položené splavné jezero na světě (3 811 m n. m.). I my jsme si zaplatili výlet po jezeru s tím, že přenocujeme v místní rodině na jednom z ostrovů (Taquile). Dostali jsme prosté jídlo a příjemné ubytování s nízkými stropy.

Preincké hrobky v Sillustani

Preincké hrobky v Sillustani

Samotná plavba po jezeru svádí k tomu, že se člověk povaluje na palubě a vůbec si neuvědomuje, že se taky může pěkně spálit, a to i když je chladněji a fouká vítr. Přeci jen je to horské sluníčko. Taky pro nás nezvyklá nadmořská výška udělá své a vyjít třeba jen na malý kopec je mnohem větší námaha.

Plovoucí ostrovy Uros na jezeru Titicaca

Plovoucí ostrovy Uros na jezeru Titicaca

Nejzajímavější atrakcí na jezeru Titicaca jsou plovoucí rákosové ostrovy Uros, které z velké části žijí z turistického ruchu.

Cusco

Děti se učí matematiku

Děti se učí matematiku

Město Cusco bylo hlavním městem incké říše, a proto se v jeho okolí nacházejí ty nejkrásnější a nejslavnější incké památky. Protože se Cusco nachází ve výšce 3 400 m n. m., doporučujeme cestu z Limy přes Arequipu, aby se člověk v klidu aklimatizoval.

Krajina v okolí Cusca

Krajina v okolí Cusca

Moray

Zemědělská výzkumná stanice Moray je zajímavých inckým architektonickým dílem, o jehož přesném účelu se dosud bádá. Jsou to vlastně takové tři trychtýře s jednotlivými terasami, které by měly mít vlastní mikroklima. Na nich pak Inkové měli pěstovat různé zemědělské produkty a zjišťovat, jak se jim daří.

Incké výzkumné středisko pro zemědělství - MorayIncké výzkumné středisko pro zemědělství - Moray

Incké výzkumné středisko pro zemědělství - Moray

Salineras de Maras

V neuvěřitelném vedru a často s minimem ochranných pomůcek zde Peruánci získávají sůl, která se odpařuje z terasovitých bazénků. Celou tuto soustavu napájí jeden velmi slaný přítok.

Těžba soli - Salineras de Marassalineras2.jpg

Těžba soli - Salineras de Maras

Tipón

Další ze zemědělských objektů je Tipón, kde je několik teras a jsou zde výborně zachované kanálky, pomocí kterých byl celý systém zavlažován.

Zemědelské výzkumné středisko - Tipón

Zemědělské výzkumné středisko - Tipón

Ollantaytambo

Město Ollantaytambo leží nedaleko Cusca a je lehce dosažitelné při cestě na Machu Picchu. Nachází se zde rozlehlý komplex inckých ruin, které lehce připomínají samotné Machu Picchu. My jsme měli možnost také sledovat místní slavnosti, při kterých byli všichni oblečeni do tradičních krojů, a na náměstí se představovala všechna řemesla.

Klučina v tradičním kroji - Ollantaytambo

Klučina v tradičním kroji - Ollantaytambo

Protože jsme na Machu Picchu jeli vlakem (ono to jinak moc nejde), využili jsme toho, že je Ollantaytambo cestou a ušetřili jsme něco za drahý lístek. Na vlak jsme vstávali někdy kolem druhé hodiny a hurá na nádraží, u kterého byly i v tuto domu otevřené stánky s potravinami.

Incké ruiny – Ollantaytambo
Incké ruiny - Ollantaytambo

Machu Picchu

Machu Picchu

Machu Picchu

 

Tento nejslavnější a nejrozsáhlejší komplex incké architektury se nachází v mnohem vlhčí oblasti a také v nižší nadmořské výšce, než na kterou si člověk v Cuscu zvyknul. Je neuvěřitelné, že až do začátku 20. století se o Machu Picchu nevědělo a dosud se přesně neví, k čemu komplex sloužil. Přesto je Machu Picchu úžasné místo, bohužel plné turistů. Pokud se však člověk dopraví prvním vlakem do Aguas Calientes a nechá se za úplatu vyvézt busem nahoru, tak množství lidí není tragické.

 

Machu PicchuMachu Picchu

Machu Picchu

 

Nazpátek doporučujeme sejít několik set výškových metrů zpět do Agua Calientes, protože máte možnost projít mírnějším subtropickým deštným lesem a spatřit např. kolibříky a různé motýly.

 

Fotografie byly pořízeny pomocí DSLR Sony a700 a objektivů Sigma 10-20/4-5.6; Tamron 17-50/2.8 a Sony 75-300/4-5.6.

Protože jsme na Machu Picchu jeli vlakem (ono to jinak moc nejde), využili jsme toho, že je Ollantaytambo cestou a ušetřili jsme něco za drahý lístek. Na vlak jsme vstávali někdy kolem druhé hodiny a hurá na nádraží, u kterého byly i v tuto domu otevřené stánky s potravinami.

Martin Valent

Martin Valent si oblíbil převážně makrofotografii a cestovatelskou fotografii. Je velkým příznivcem infračervené fotografie.

Více na jeho webových stránkách www.lifephoto.info.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada