Brand

Polarizační filtr... tajemství úspěšných fotografů (1. díl)

polarizační efekt

Jistě už jste někdy viděli fotografie od profesionálů s krásně prokreslenými barvami a magicky modrým nebem. Horizont bez oparu a fotografie, kde je "vidět skrz" vodní hladinu, to můžete vidět nejen v časopise National Geographic. Věřte ale, že ne vždy je to zásluha práce v grafickém editoru.

Velmi užitečným pomocníkem, který často dovede zázraky, je polarizační filtr. Kdo jej jednou použil, nerad jej dává z ruky - ví totiž, že tzv. "polarizák" je kouzelný filtr.

V prvním díle seriálu o polarizačních filtrech si na praktických ukázkách uvedeme, co polarizační filtr dokáže. Zároveň se dozvíte, zda je možné jej přidělat právě na Váš fotoaparát a jak filtr používat.

Co dokáže polarizační filtr (praktické ukázky)

Možná už jste někde viděli polarizační sluneční brýle, možná jste jejich šťastným majitelem. V každém případě tyto brýle odstraňují odlesky a projasňují barvy. Jinak řečeno, s polarizačními brýlemi bude Váš svět hned o trochu barevnější. Co ale mají polarizační brýle společného s polarizačním filtrem? Jak už určitě tušíte, fungují prakticky na stejném principu.

Polarizační filtr je předsádkový filtr, který se namontuje před objektiv fotoaparátu. K tomu, jestli můžete přidělat polarizační filtr i ke svému fotoaparátu, se ještě dostaneme. Nyní k samotné funkčnosti tohoto filtru.

Polarizační filtr umí následující věci:

 • odstraňuje odlesky,
 • zvyšuje sytost barev,
 • ztmavuje oblohu,
 • odstraňuje opar na obzoru

Následují neupravované (pouze zmenšené) fotografie pořízené bez filtru (vlevo) a s filtrem (vpravo):

fotografie bez polarizačního filtru fotografie s polarizačním filtrem

Na první dvojici fotografií šumavských plání (výše) je na snímku vpravo jasně viditelné projasnění obzoru a celkově zvětšení sytosti barev. S polarizačním filtrem je dosaženo celkově věrnějšího podání barev a lepšího vykreslení oblohy.

fotografie bez polarizačního filtru fotografie s polarizačním filtrem

Stejný efekt můžeme pozorovat na podzimní fotografii louky. Obzor je na snímku vpravo podstatně lépe vykreslen. Zvláště stromy dostaly díky polarizačnímu filtru živější nádech.

fotografie bez polarizačního filtru fotografie s polarizačním filtrem

Dvojice fotografií výše je důkazem toho, že polarizační filtr opravdu projasňuje snímky. Na snímku vpravo si povšimněte podstatně lépe prokresleného horizontu, strniště, ale celé oblohy.


fotografie bez polarizačního filtru fotografie s polarizačním filtrem

Tato dvojice fotografií snad ani nepotřebuje komentář. Polojasná letní obloha s kupovitými mraky - to je scéna přímo ušitá pro polarizační filtr. Efekt polarizace světla je zde velmi značný.

Praktická ukázka polarizačního filtru

Abyste se "na vlastní oči" mohli přesvědčit o tom, jak polarizační filtr funguje, máme pro Vás fotografii, která byla napůl pořízena s a napůl bez polarizačního filtru. To rozostřené uprostřed je právě obroučka polarizačního filtru před objektivem fotoaparátu.

fotografie napůl s polarizačním filtrem

Jak polarizační filtr funguje

Světlo je dle dnešních poznatků fyziky elektromagnetické vlnění, které kmitá ve všech směrech. No a polarizační filtr propustí tu část tohoto vlnění, která kmitá pouze v jednom směru. Lze si to představit jako plot, kterým prostrčíte dlouhou dřevěnou tyč jen v tom správném směru.

polarizační filtr

A jak fotograf(ka) ovlivní, jaký směr kmitání vln světla chce zrovna propustit a které odfiltrovat? Toto se ovlivňuje natáčením polarizačního filtru.Ten se skládá ze dvou částí, které se vůči sobě dají natáčet a tím se mění celý účinek filtru. V praxi to funguje tak, že filtr našroubujete na objektiv (či předsádku) a pak otáčíte jeho částí a tím ovlivňujete míru filtrace.

Polarizační filtr v praxi zachytí polarizované světlo. To vzniká různými způsoby:

 • odrazem od jakéhokoliv (především lesklého) nekovového povrchu,
 • průchodem materiálem, který polarizuje světlo,
 • rozptylem světla,
 • lomem světla,
 • absorpcí.

Výše uvedené případy tedy "produkují" polarizované světlo, které filtr nepropustí. To v praxi znamená, že filtr odblokuje například právě odlesky od nekovových předmětů.

Polarizační efekt na vlastní oči

Abyste se mohli naživo podívat, jak funguje polarizační filtr, můžete se podívat na krátkou videosekvenci. Před objektiv byl umístěn polarizační filtr, kterým se postupně otáčelo. Díky tomu si můžete všimnout velmi zajímavých věcí. U videa s automobilem dochází k odstranění odlesků, zejména pak na zadním skle. U videa s oblohou můžete pozorovat značné ztmavení modré oblohy.

Pozn.: obě videosekvence mají skoro 5MB. Proto pokud máte pomalejší připojení, buťe prosím trpěliví.

polarizace polarizace

Polarizační filtr se musíte naučit používat

Pokud chcete začít používat polarizační filtr, což je velmi dobrý krok, budete si muset osvojit několik málo návyků. Především budete potřebovat vědět, kdy polarizační filtr funguje a kdy je jeho efekt naopak nulový.

Polarizační filtr funguje nejvíce tehdy, je-li namířen kolmo ke slunci. Jinak řečeno - pokud je světlo právě na jihu, polarizační efekt bude největší, pokud namíříte filtr na západ nebo na východ.

Naopak pokud polarizační filtr namíříte ve směru rovnoběžném jako sluneční světlo, má nulový efekt. V praxi tedy polarizační filtr nemá efekt, pokud fotíte proti Slunci a nebo ve směru slunečního svitu.

Druhy polarizačních filtrů

Na trhu lze pořídit dva typy polarizačních filtrů, a to lineární a cirkulární. Liší se jak vhodností použití, tak i cenou.

Pro digitální fotoaparáty jsou vhodnější cirkulární polarizační filtry. Jsou sice o něco dražší než lineární, ale jsou daleko vhodnější pro digitální fotoaparáty. S lineárním polarizákem totiž může mít problém jak autofokus, tak hlavně expozimetr fotoaparátu. Jinak řečeno, mohlo by docházet ke špatnému měření expozice.

Cirkulární polarizační filtr má totiž jednu fólii navíc, která polarizované světlo po průchodu filtrem opět rozkmitá do všech směrů. A to je lepší pro správné fungování měření expozice.

Lze na můj fotoaparát přidělat polarizační filtr?

To je životně důležitá otázka, pokud uvažujete o polarizačním filtru. Existují prakticky dva běžné způsoby, jak k fotoaparátu přidělat polarizační filtr:

 • Našroubování na objektiv - některé fotoaráty mají závit na filtry přímo na obrubě objektivu. V tom případě máte napůl vyhráno. Problémem ale může být to, když objektiv při zoomování rotuje. Proč, to si vysvětlíme v příštím díle článku o polarizačních filtrech.
 • prodlužovací tubus
 • Použití předsádkového tubusu - některé fotoaparáty mají závit na kořenu objektivu, resp. na těle fotoaparátu. V tom případě budete potřebovat prodlužovací tubus, který našroubujete na fotoaparát a na tubus potom filtr. I v tomto případě nemusíte mít vyhráno. Problém může být, pokud se objektiv při zoomování zasouvá/vysouvá. Proč, to si také povíme v dalším díle článku.

Je polarizační filtr opravdu tak užitečný?

Ano, je. Každý zkušený fotograf Vám potvrdí, že polarizační filtr by neměl chybět ve výbavě každého zapáleného fotografa. Nejvíce polarizační filtr ocení krajináři. Sytě modrá obloha, lépe prokreslené barvy a horská jezera, u kterých je vidět až na dno - to vše dokáže takzvaný polarizák, díky kterému jsou krajinářské snímky o poznání lepší.

S velikým úspěchem jej použijete i při produktové či reportážní fotografii. Nadbytečné odlesky eliminujete právě díky polarizačním filtru. A aby toho nebylo málo, s polarizákem můžete fotografovat i skrz výlohu a při správném úhlu natočení vůči výloze to nikdo nepozná.

Závěrem

V prvním díle článku o polarizačních filtrech jsme ukázali, jak polarizační filtr funguje, co vše dokáže a v jakých situacích jej lze s úspěchem použít. Zároveň jsme uvedli, kdy je jeho efekt naopak nulový.

V druhém díle článku se dozvíte, jaký konkrétní filtr shánět ke svému fotoaparátu. Zároveň se dočtete o jednotlivých značkách a příslušných cenách polarizačních filtrů. Nebude chybět ani doporučení, jaká značka se vzhledem k ceně a použití ještě vyplatí a nevyplatí. Budeme pokračovat častými chybami, kterých se fotografové při použití polarizačního filtru dopouštějí. A pro zvědavce ukážeme, zda-li je možné filtr nahradit počítačovou úpravou.


Štítky: fotografujeme, filtry

Diskuse

JanaJ

30.4.2011 11:59

Prosím o radu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o Váš názor. V dohledné době se chystám koupit nový fotoaparát. Konkrétně se mi velice líbí Panasonic fz-45. Fotím sport-zejména koně, někdy se snažím i o nějaká zajímavá makra, výlety se školou atd. Víceméně tedy od všeho trochu. Chtěla jsem se zpetat, na Váš nýzor na výběr tohoto fotoaparátu. Na serveru magapixel.cz jsem objevila tento fotoaparát v akci, je k němu přidávána brašna a filtr. http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-fz45-kopie-cz Rozhoduji se, jestli využít této akce, či koupit samostatně fotoaparát v obchodě a další věci postupně přikupovat. Děkuji za odpověď Jana Jelínková

Tomáš

30.4.2011 22:57

Dobrý den, pokud Vám tento set vyhovuje, tak bude výhodnější koupit to v setu. Kdybyste to kupovala zvlášť, tak to obvykle bývá ve výsledku v součtu dražší. panasonic FZ45 je výborná volba. Jinak tyto dotazy a prosím směřujte do diskuze, tam jsou na to přímo vyčleněna témata, díky ;)

JanaJ

2.5.2011 19:08

Omlouvám se, stránky navštěvuji jen krátce, a proto jsem si téhle možnsoti ještě dosud nevšimla.

Veronika16

5.10.2011 17:23

Dobrý den, můžu se zeptat jde koupit polarizační filtr na Nikon D3100 s objektivem 18-55 mm?

Tomáš

5.10.2011 17:35

Dobrý den, samozřejmě ano. Mrkněte se jaký má objektiv průměr závitu na filtry a kupte filtr o stejném průměru.

Oldřich

11.3.2013 21:46

polarizační filtr

Jak je to s filtrem uprostřed léta, když je slunce nad hlavou, tedy skoro vždy kolmo k ose focení ?

Tomáš

11.3.2013 21:51

Tak v našich zeměpisných šířkách nebývá slunce nad hlavou ani při slunovratu, ale bývá hodně vysoko, takže má filtr efekt v poměrně dost velkém zorném úhlu.

Gandalf

18.10.2016 10:24

ĎAKUJEM!! Zase som sa naučil niečo nové. Som začiatočník a takéto jasné vysvetlenie mi veľmi pomôže.

Mám Sony RX10, a najviac fotím naše bábetko v interiery. Má polarizačný filter cenu používať na fotenie bábetka v interiéry? Ak áno prosííím poradte aký.

ĎAKUJEM A idem sa ďaľej vzdelávať:)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel