Brand

Praktické tipy pro fotografování portrétu (3): odrazná deska v praxi

V předchozím díle seriálu o focení portrétu jsme se věnovali použití odrazné desky. Slíbil jsem praktické pokračování, tak tady je. V tomto článku najdete praktické ukázky použití odrazné desky bez jakékoliv teorie. Pouze reálné fotky a praktické tipy týkající se svícení odraznou deskou.

V minulém dílu seriálu o focení portrétu jsme si vysvětlili, že odraznou desku můžeme použít vícero způsoby. Lze s její pomocí svítit shora, zpředu nebo dokonce i zespod. Odraznou desku lze také "převlíkat" a vybírat si mezi stříbrným, zlatým a bílým povrchem. Plus máme k dispozici povrch difuzní. Pojďme se nyní podívat na praktické ukázky, tj. fotky pořízené výše uvedenými způsoby svícení s odraznou deskou.

Veškeré níže uvedené fotografie byly pořízeny na Canon EOS 5D II v kombinaci s objektivy Canon 100mm f/2 USM a Sigma 35mm f/1.4 DG HSM. Vše bylo fotografováno do RAWu a stejným procesem převedeno do JPG.

S odraznou deskou a bez

Na níže uvedeném porovnání je zcela zřejmé, jaký vliv může mít odrazná deska na vliv portrétních fotografií. Asi není potřeba dodávat, která fotka byla nasvícena odraznou deskou a která nikoliv (ty s prosvětleným obličejem byly nasvíceny stříbrnou odraznou deskou lehce shora zpředu). Slunce svítilo modelce do zad, takže bylo vcelku snadné nasvítit obličej ve stínu.

001_bez.jpg002_s.jpg

003_bez.jpg

004_s.jpg

Na výše uvedené ukázky jsem použil stříbrnou oválnou odrazku, kterou jsem si při focení sám přidržel. Není to tak těžké, chce to jen trošku cviku :) Rozdíl na výše uvedených fotkách je opravdu zásadní.

Odrazku drží model(ka)

Další možností, pokud není k dispozici asistent (můj případ), je, že odraznou desku přidrží samotná modelka. Typicky se pro tento případ používá svícení zespod (to si ještě níže ukážeme). Jak to v praxi vypadá, se můžete podívat na fotkách níže:

005_m.jpg006_m.jpg

Aby toto celé fungovalo, musí na odraznou desku svítit zdroj světla, tj. sluneční světlo. Modelka je v jakémsi polostínu stromu, takže na ni nedopadá přímé ostré sluneční světlo. To dopadá na odraznou desku, která jej odrazí změkčené na obličej modelky. A výsledek? Myslím, že velmi dobrý, viz fotka níže:

007_m.jpg

Různé povrchy, různé úhly

Nyní si ukážeme, jak budou vypadat fotografie tehdy, když modelku nasvítíme stříbrným a zlatým povrchem, a to z různých úhlů.

008_bez.jpg009_s_stribrna.jpgVlevo: bez odrazné desky, vpravo se stříbrnou odraznou deskou (svíceno shora, je to krásně poznat podle tmavého stínu mezi bradou a uchem).

 

010_zlata_zespod.jpg011_zlata_zpredu.jpgVlevo: Zlatá odrazná deska zespod (odlesky v očích lze vidět ve spodní části duhovky). Vpravo: Zlatá odrazná deska zpředu (odlesky v očích lze vidět zhruba uprostřed duhovky).

 

012_zlata_shora.jpgNahoře: Opět do třetice zlatá odrazná deska, ovšem nyní bylo svíceno shora. Oproti předchozím ukázkám je nyní tvář více "prostorová" díky hře světel a stínů. Není opticky tak plochá.

Všechny uvedené způsoby svícení se v praxi používají:

Svícení zespod není až tak typické, protože vytváří tak trochu "hororový efekt". Ale může se často hodit tehdy, když fotíme při zatažené obloze, světlo přichází jen shora a modelka si podrží odraznou desku někde v úrovni pasu a vysvítí si krásně příliš tmavé stíny v obličeji.

Svícení zpředu krásně vysvítí veškeré stíny v obličeji, čímž mu dodá na jemnosti. Je to nejvíce lichotivý způsob svícení (světlo potlačí veškeré vrásky a zmizí příliš tvrdé stíny).

Svícení shora je naprostou klasickou. V podstatě simuluje sluneční svit, který také přichází shora. Toto svícení dodá tváři jistou dynamiku světel a stínů, ale je potřeba dát pozor na příliš tmavé stíny kolem očí a pod nosem. Velké stíny mohou vrhat i líce.

Jaký barevný povrch zvolit? Jak je dobře vidno na výše uvedených fotkách, zlatý povrch výrazně otepluje portrétovanou osobu. Někdy to může být až na škodu. Osobně nejvíc používám povrch stříbrný. Zlatý povrch ale může dobře fungovat při zatažené obloze, kdy dodá obličeji zdravý zlatavý nádech.

Difuzní povrch

A ještě nám zbývá ukázat si, jaký vliv může mít difuzní povrch. Ten se používá takovým způsobem, že se umístí mezi modelku a ostrý zdroj světla. Takže typicky jím zastíníme ostré sluneční světlo.

013_ostre_svetlo.jpgTakto to dopadne, když modelku umístíme na ostré podzimní sluneční světlo. Není to špatné, ale světlo je na můj vkus příliš tvrdé.

014_s_difuzi.jpgZcela stejná scéna, ovšem s použitím difuzního povrchu, kterým v podstatě zastíníme modelku. Světlo jím stále proniká, ale výrazně se změkčí a výsledek je z mého pohledu mnohem zajímavější.

015_detail.jpgA toto je detail výše uvedené fotografie, na kterém je vidět odlesk v očích, což je samotná svlečená odrazná deska působící jako difuzér, kterým pronikalo sluneční světlo.

Použití difuzního povrchu odrazné desky vřele doporučuji tehdy, když chcete nafotit třeba jen obličej nebo část postavy. Pro zastínění celé postavy byste potřebovali opravdu hodně velkou odraznou desku. Velkou chybou při focení celé postavy by bylo zastínění jen obličeje - zbytek by byl nasvícen ostrým světlem a příliš velký kontrast by fotku totálně degradoval. U portrétu je vždy potřeba, aby bylo měkkým světlem nasvíceno vše, co je na fotografii (tedy kromě pozadí samozřejmě). Proto se difuzní plocha používá spíše jen na klasický portrét obsahující obličej a ramena.

Praktické tipy

Pokud budete odraznou desku kupovat, vyberte si takovou, aby vyhovovala vašim potřebám. Pro focení obličejů postačí malá kulatá o průměru třeba jen 1m. Na nasvícení dvou lidí už budete potřebovat větší, tj. nejspíš oválnou o delší straně do 2m. V praxi ale neplatí, že čím větší, žím lepší. Jednak hodně velká odrazka bude těžko skladovatelná, navíc se může vlastní vahou bortit. A to ani nemluvím o focení za větru...

Zda-li zvolíte odraznou desku značkovou či nikoliv, nechám na vás. Já používám už asi 6 let jednu neznačkovou a pořád funguje. Ono taky ani nemá co by se na ní mohlo pokazit. Ano, je už trošku obojovaná a stříbrný povrch už není tak lesklý, ale paradoxně mi to vyhovuje, protože není tak moc ostrý do očí.

Z mnoha fotek lze zpětně snadno "vyčíst", jak byly nasvíceny. Stačí se podívat odkud kam směřují stíny a jak vypadají odlesky v očích. Jsou-li odlesky v očích nahoře, bylo svíceno shora a naopak. I podle tvaru odlesků lze odhadnout tvar zdroje světla, tj. odrazné desky či softboxu. Je-li odlesků více, potom bylo pravděpodobně použito více zdrojů světla.

Chcete-li se s odrazkou naučit pořádně fotit, nespěchejte. Vyzkoušejte si v praxi různé úhly svícení, odlišné povrchy. Dívejte se pouhýma očima a až najdete tu kombinaci, která se vám vizuálně nejvíc líbí, udělejte fotku. Nemá vůbec smysl mechanicky svítit stříbrnou deskou shora jen proto, že to psal nějaký Dolejší v jakémsi článku :) Důležitý je výsledek a pokud najdete ten způsob použití odrazné desky, který vám vyhovuje a výsledky jsou atraktivní, máte vyhráno.

Máte nějaké zkušenosti s odraznými deskami? Chcete k článku něco dodat nebo se zeptat? Napište to do komentáře níže pod článkem.

Štítky: portrét, fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada