Brand

Přechod Venuše přes Slunce - již ve středu ráno

venus_transit_2004.jpgVe středu brzy ráno budeme mít možnost spatřit a nafotit poslední přechod Venuše přes sluneční kotouč v tomto století. Jedná se o velmi vzácný úkaz, který bude možné vidět a tudíž i fotit již s východem Slunce. V kolik hodin přechod nastane, odkud a jak to vlastně nafotit? Více v našem článku.

Přechod Venuše přes sluneční kotouč je velmi vzácná událost. Nastává tehdy, když se planeta Venuše dostane přesně mezi Zemi a Slunce. Výsledkem je černý kotouček pomalu postupující přes Slunce - to je právě Venuše. Naposledy jsme měli možnost tento úkaz sledovat v červnu 2004 - tehdy byl viditelný celý tranzit od začátku až do konce.

Letošní přechod, který pro nás bude znamenat pravděpodobně poslední v našem životě (další nastane až v roce 2117), budeme pro nás částečně skrytý horizontem. Při východu Slunce nad obzor již bude celý úkaz probíhat, ale to vůbec nevadí - i tak si budeme moci užít pozorování a fotografování tohoto vzácného jevu.

Přechod Venuše 2012 - v kolik hodin?

Planeta Venuše bude pozorovatelná na popředí slunečního kotouče ihned při východu Slunce. To znamená, že začátek celého úkazu závisí na tom, kdy se Slunce ve vaší lokalitě vyhoupne nad obzor. Pokud máte obzor plochý (žádné vysoké hory nebo kopce), můžete počítat s východem Slunce ráno ve 4:40 až 5:00 ve středu 6.6.2012. Čas východu Slunce velmi závisí na tom, jestli jste třeba v Plzni nebo Ostravě, navíce je to ovlivněno výškou severovýchodního horizontu.

Celý úkaz bude probíhat až do 6:55 téhož rána. To znamená, že budeme mít celkem 2 hodiny na pořízení zajímavých fotografií.

zdroj: http://www.sunaeon.com/venustransit/

Přechod Venuše 2012 - odkud fotit?

Ideální je si vybrat takové místo, odkud je co nejnižší severovýchodní horizont. Právě proto, že počátek celého úkazu je limitován východem Slunce, je výška severovýchodního horizontu limitujícím faktorem. Čím nižší bude, tím déle bude možné úkaz pozorovat a fotografovat.

Přechod Venuše 2012 - jak pozorovat?

Nejprve pár slov ohledně samotného pozorování úkazu. Dívat se nechráněným zrakem přímo do Slunce je nebezpečné - může dojít k poškození zraku. Pro pozorování zatmění Slunce nestačí ani sluneční brýle.  V obchodech s astronomickým vybavením a na hvězdárnách se prodávají různé speciální filtry a fólie. Mezi ty cenově dostupnější patří speciální fólie Baader AstroSolar Safety Film. Je to pokovená fólie přímo pro pozorování Slunce, která redukuje 99,999% slunečního svitu. Prodává se samotná fólie, a to v různých velikostech (A4 stojí okolo 500Kč). Objímku (stačí z papíru) si člověk doma dle návodu dodělá.

Vhodné jsou brýle zakoupené na hvězdárně a určené k pozorování Slunce. Další možností je použít svářečské sklo č. 13 nebo vyšší, které lze koupit za pár korun. S menší zárukou bezpečnosti lze použít diskety a fotografické filmy (osvětlené a předem vyvolané filmy), a to buď rentgenové nebo černobílé negativní. Nevhodné jsou negativní barevné filmy. Pokud chcete pozorovat zatmění triedrem nebo jiným dalekohledem, budete potřebovat výše zmíněnou fólii nebo jiný speciální objektivový filtr. Nikdy se nedívejte jakýmkoliv nechráněným dalekohledem přímo do Slunce!

venus_transit_2004_b.jpg

Přechod Venuše 2012 - jak fotit?

Je potřeba si uvědomit, že přechod Venuše přes sluneční kotouč je z hlediska fotografického samozřejmě vzácný okamžik, ale svým jasem se nijak neliší od focení běžného slunečního kotouče. Je to jako bychom fotili Slunce v jakýkoliv jiný den. To znamená, že je nutné použít nějaký filtr na objektiv, který zredukuje obrovské množství slunečního záření.

Ideální je použít filtr, který je k tomuto účelu vyrobený (již výše zmíněná fólie Baader AstroSolar Safety Film). Je ale jasné, že ne každý tuto fólii má k dispozici. Řešením je použití silných neutrálně šedých (ND) filtrů nebo kombinace více ztmavujících filtrů (např. silný ND a polarizační). Nedoporučujeme fotografovat tento úkaze bez jakékoliv ochrany objektivu fotoaparátu.

Doporučujeme použít takový fotoaparát / objektiv, který má velké přiblížení (velký zoom). U kompaktů je vhodné použít ultrazoomový fotoaparát a nastavit zoom na maximum. U fotoaparátů s výměnnými objektiv doporučujeme použít teleobjektiv s co nejdelším ohniskem. Další možností je připojit fotoaparát na dalekohled, viz tento článek.

A jak nastavit fotoaparát? Je to velmi snadné. Často postačí obyčejná automatika v kombinaci s bodovým měřením expozice (střed hledáčku musí být namířený přesně na Slunce). Případně režim Priorita času / clony bude fungovat také dobře. Nejlepší je fotit ze stativu - bude to jednak pohodlnější a navíc budete moci fotit i při lehce delších časech závěrky (například ráno pokud bude mlha). Pokud bude sluneční kotouč příliš světlý, kompenzujte expozici do mínusu. A naopak. Citlivost ISO doporučujeme použít raději nižší, aby při případných výřezech nevadil šum.

Praktické tipy k focení

Je dost dobře možné, že brzy ráno při východu Slunce bude mlha nebo nízká oblačnost. V takovém případě bude možné fotit úkaz i bez filtrů. Zároveň bude možné volit velmi zajímavé kompozice a dát do záběru třeba kostel nebo stromy na obzoru... prostě cokoliv co ozvláštní jinak abstraktní snímek (bílá koule s černým kotoučkem).

Další čtení a inspirace

Mnoho dalších odstavců týkajících se samotného úkazu naleznete na oficiálních stránkách České astronomické společnosti. Přeji vám hodně úspěchu při zítřejším ranním fotografování a jasnou oblohu. Pokud se vám podaří nějaké zajímavé fotografie pořídit, jistě je nezapomeňte vložit do naší Fotogalerie.

 

Diskuse

Esperant

5.6.2012 11:58

ohnisko

ahoj mam teleobjektiv s ohniskem max. 200mm.Bude to stacit nebo to nema cenu?

Tomáš

5.6.2012 12:00

Jojo, stačí

Ahoj, určitě to stačí. Samozřejmě pak asi bude dobré udělat výřez, takže doporučuji fotit na maximální rozlišení.

Esperant

5.6.2012 12:26

dalekohled

ještě bych se chtěl zeptat jestli bude lepší připevnit dalekohled k objektivu nebo fotit bez něj?

Tomáš

5.6.2012 12:32

V případě digitální zrcaldovky s 200mm teleobjektivem (počítám že máte asi 70-200) je lepší fotit bez dalekohledu, bude to mnohem jednodušší a výsledky budou fajn. K dalekohledu bych připevnil spíš kompakt, když už...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada