Brand

Priorita clony nebo manuální režim M?

priorita_clony_nebo_m.jpgFotografové velmi často řeší, jaký expoziční režim zvolit a ptají se mě: Je lepší použít Prioritu clony nebo na Manuální režim?

Odpověď naleznete v tomto článku, ve kterém si povíme, jaký režim kdy použít. Uvedeme si výhody i nevýhody obou režimů. A zejména uvedeme na pravou míru všeobecný omyl, že profesionální fotograf musí zákonitě fotit na takzvané "emko".

Někdy se říká, že účel světí prostředky - a v případě fotografování to platí dvojnásob. Tedy alespoň při výběru expozičního režimu. Cílem jsou hezké fotky a jestli je nafotíte na automatiku, prioritu nebo manuál je v podstatě jedno. Nicméně je logické si cestu k hezkým fotkám co nejvíce usnadnit - a to výběrem toho vhodného expozičního režimu. A jelikož neexistuje jeden takový, který by byl ideální do všech situací, pojďme si uvést pro i proti u obou variant.

Priorita clony

Priorita clony je poloautomatický režim - to v praxi znamená, že automatika do procesu vzniku fotky zasahuje "napůl". V režimu Priorita clony si fotograf vybere nějakou hodnotu clony, kterou chce použít. A automatika k tomu dopočítá a sama nastaví ostatní hodnoty (čas expozice a případně i citlivost ISO).

Prioritu clony je tudíž výhodné používat tehdy, když chceme mít pod kontrolou hloubku ostrosti. Více o tomto tématu se dozvíte v článku nazvaném Pracujeme s hloubkou ostrosti. Také si můžete přečíst samostatný článek o prioritě clony, ve kterém se mimo jiné dozvíte, jak ji kombinovat s kompenzací expozice a jaké hodnoty se v praxi používají.

priorita_clony_mala_hloubka_ostrosti.jpgpriorita_clony_velka_hloubka_ostrosti.jpg

Priorita clony: výhody

  • Přímo ovlivňujeme hloubku ostrosti pouhým nastavením clonového čísla.
  • Není potřeba vůbec řešit nastavení expozice nebo i citlivosti ISO (automatika to dopočítá).
  • Perfektní do podmínek, kde se mění osvětlení (automatika pružně reaguje na měnící se světelné podmínky).

Největší výhodou režimu Priorita clony je, že si jednou nastavíte clonové číslo (např. f/5.6), se kterým fotíte a vůbec nemusíte řešit měnící se okolní světelné podmínky. Tak například při focení portrétu venku v parku si nastavíte clonu f/2 a nemusí vám vůbec vadit, že se na obloze střídají mraky s modrou oblohou a že se dost výrazně mění množství světla. Automatika před každým snímkem dopočítá hodnotu expozice, takže velmi pružně reaguje na změnu okolních podmínek.

Výsledkem jsou většinou naprosto správně exponované fotografie, ovšem někdy může priorita trochu pozlobit. Má totiž jednu jedinou nevýhodu...

priorita_clony1.jpgTento typ fotky lze vcelku bez problémů nafotit na prioritu clony (zde s vysokým clonovým číslem f/8, aby vše bylo ostré.

Priorita clony: nevýhody

Jedinou nevýhodou priority clony je, že do hry stále vstupuje hloupá automatika, která za nás vybírá správnou hodnotu expozice. Tak například budeme-li fotit zmíněný portrét oproti neutrálnímu pozadí, bude vše v pořádku. Jakmile ale zvolíme focení v protisvětle, začne nám automatika podsouvat příliš krátké expoziční časy a obličej bude podexponovaný (příliš tmavý). Automatika se totiž nechá zmást příliš velkým množstvím světla na pozadí. V takové situaci existují dvě řešení:

  • Použít kompenzaci expozice do plusu, čímž docílíme správně exponovaného portrétu.
  • Použít bodové měření expozice a naměřit čas na obličeji.

Samozřejmě toto úskalí se netýká pouze portrétu v protisvětle. Dalším typickým příkladem je focení zasněžené krajiny, širokoúhlé krajiny se zapadajícím sluncem, snímky noční oblohy, focení na pláži a podobně. Tedy všude tam, kde je něco přirozeně světlého nebo velmi tmavého a automatika nemá ani páru, že by to tak mělo ve skutečnosti být.

priorita_clony2.jpgV případě takovéto scény už může být ale priorita clony vcelku problematická a je nutné si vypomáhat kompenzací expozice do plusu.

Priorita clony: kdy ji použít

Prioritu clony doporučuji použít tehdy, když chcete mít pod kontrolou hloubku ostrosti a nefotíte v záludných světelných podmínkách. Výhodou takového řešení bude, že nemusíte průběžně přenastavovat hodnotu expozice - to za vás udělá automatika. Pokud ovšem budete fotit za neměnícího se světla, bude o trošku výhodnější režim M...

Manuální režim (M)

Manuální expoziční režim funguje tak, že fotograf nastaví všechny tři základní expoziční hodnoty sám:

  • čas expozice (závěrku),
  • clonové číslo (clonu),
  • citlivost ISO.

Fotoaparát je v takovém režimu zcela podřízený našemu nastavení, takže pokud to nastavíme špatně, může být fotka chybně exponovaná (příliš světlá / tmavá).

Na druhou stranu stále lze i v režimu M použít nápovědu automatiky, která nám na ose, kterou běžně používáme pro kompenzaci expozice, značně napovídá. Dokud není ukazatel na této ose uprostřed, jsme podle automatiky expozičně mimo doporučené hodnoty. Takže i v režimu M se můžeme nechat ohlídat automatikou, ale bez jejího jakéhokoliv zásahu do samotného nastavení.

O manuálním expozičním režimu si můžete přečíst více v tomto článku, kde naleznete více praktických tipů. Jak na manuální režim v praxi se dozvíte v tomto návodu.

Manuální režim: výhody

Manuální expoziční režim má jednu obrovskou výhodu: expozice je nezávislá na kompozici. Zní to sice trochu krkolomně, ale když si to zopakujete ještě jednou, tak zjistíte, že to neznamená nic jiného, než že ať namíříte fotoaparát kamkoliv, bude se fotka stále stejně exponovat.  A to podle takových hodnot, které jsme nastavili. To samozřejmě může být obousečná zbraň ve chvíli, kdy to nastavíme špatně.

Tak například budeme-li fotit zmíněný portrét v protisvětle, nastavíme si expozici tak, aby obličeje byly tak akorát (ani tmavé, ani světlé). A už se nemusíme starat o to, jaký podíl má na fotce obloha a podle toho kompenzovat expozici. Kdepak. V M režimu je vše stejné, takže můžeme do fotky zabrat klidně velký podíl světlé oblohy a přesto nebudou obličeje tmavé. Znamená to jakousi volnost při focení, kdy můžeme komponovat jak chceme a obličeje budou stále stejně exponované.

manualni_rezim3.jpgV tomto případě byl výhodnější manuální reži M, protože automatika by v režimu Priorita clony pravděpodobně zvolila delší expozici (byla by zmatena tmou) a snímek by byl zbytečně přeexponovaný.

Manuální režim: nevýhody

Jedinou nevýhodou manuálního režimu je, že jakmile se jen trošku změní světelné podmínky, je potřeba ihned měnit nastavení. A ani se nemusí změnit světlo jako takové - stačí portrét původně v protisvětle začít fotit po světle a už bychom měli obličeje nehorázně přeexponované. Tudíž v režimu M je potřeba pamatovat na to, že jakmile na to, co fotíme, dopadá odlišné množství světla, je potřeba změnit i nastavení. Proto je většinou dost nevhodné použít manuální expoziční režim při focení venku za neustále se měnících světelných podmínek (mraky na obloze a střídající se světlo a stín).

Manuální režim: kdy jej použít

Manuální expoziční režim osobně používám v těchto případech:

  • V interiéru, kdy se nemění dostupné světlo (lze kombinovat s externím bleskem).
  • V exteriéru, kdy je obloha buď zcela zatažená nebo naopak zcela jasná (nemění se světelné podmínky).
  • Při focení v protisvětle nebo jiných záludných světelných podmínkách.

manualni_rezim.jpg

 

manualni_rezim2.jpgTakovýto typ fotek si opravdu žádá manuální expoziční režim M.

 

Shrnutí

Nemusíte používat manuální expoziční režim, aby z vás byl profesionální fotograf. Znám mnoho úspěšných fotografů, kteří "jedou" vesele na prioritu clony ke vší spokojenosti. Naopak mám spoustu fotografů ve svém okolí, kteří jsou zvyklí na režim M a používají ho vcelku často. Pokud dosáhnete kýženého výsledku, můžete v podstatě použít jakýkoliv expoziční režim.

Můžete se zhruba řídit podle výše uvedených rad a doporučení, nicméně hlavní v tuto chvíli je, co vyhovuje vám. Každý fotíme jiným způsobem a něco jiného. Například na focení krajiny je režim M vcelku užitečný, protože většinou je na veškeré nastavení hromada času. Naopak při focení reportáže na ulici budete horko těžko pokaždé přenastavovat hodnoty, a tak raději použijete prioritu clony.

Pokud zatím nemáte přesně jasno v tom, co kdy použít, doporučuji řídit se podle výše uvedených doporučení. Uvidíte sami, na co si víc zvyknete a co vám přijde v praxi užitečnější.

Máte nějaké své zkušenosti, doporučení nebo připomínky k tématu? Napište je do komentářů níže a můžeme se více pobavit na téma výběru expozičního režimu.

Štítky: expozice, fotografujeme

Diskuse

vverosta

3.6.2014 09:53

Souhlas,

sám též používám M v záludných světelných podmínkách. Ještě bych doporučil, hlavně při focení ze stativu, pořídit několik snímků téže scény s lehce se měnícími nastaveními clony/závěrky, protože v terénu a třeba v noci těžko můžeme bezpečně poznat, která expozice je ta nejlepší, tak si jich do rezervy raději udělám víc a až doma na pořádném displeji uvidím, která se trefila. :-)) Občas teda žádná! :-)

MartyM

4.6.2014 00:18

taky souhlas

ja jsem hodne vyuzival korekci expozice, ale posledni dobou misto toho prepnu do M rezimu a to mi umoznuje vice experimentovat,

Václav

4.6.2014 13:19

Za sebe jako krajináře...

...to vidím jednoduše: KRAJINA-panorama = vždy manuál, KRAJINA-single shot = a) krátké časy priorita clony, b)dlouhé (nad 30s) Bulb-manuál (ani nelze jinak). S tím, že se expozimetr u priority clony občas sekne si vůbec nedělám starosti.. krátké časy totiž bracketuji, plus fotím do rawu (výsledkem je použitelný expoziční rozsah kolem 5-8 EV), tzn. nelze se takto expozičně netrefit :o) Světlo se při západech / východech slunce často mění z minuty na minutu... někdy správný moment (slunce těsně nad horizontem, kužely světla prosvítající přes mraky)trvá jen pár sekund a lidi si "hrají s foťákem" místo aby fotili.. :o)

Josef Plaček

4.6.2014 14:56

Je to dost individuální...

Já třeba fotím pouze na manuál, nikdy se mi to zatím nevymstilo. Krajinky podotýkám. Fotku většinou kontroluji, a pokud mi ujede o 0,3 nebo 0,6 do minusu nebo plusu tak se nic neděje, stejně jako kdyby se spletla automatika (fotím do RAWu), jen to průběžně kontroluji. No a na panoramata jednoznašně M. Ušetří mi to štelování s fotoaparátem mezi single a pano snímky a pořád mám 100% kontrolu nad snímkem. Nemusím tak kontrolovat, co mám za režim, co mám kde nastavené atd. Tím ovšem nevylučuji, že například Vaškův přístup nevyzkouším, třeba by mi také vyhovoval.

rumpeak

5.6.2014 10:10

Nesouhlasím se vším

Nesouhlasím, že v manuálním režimu se musí nastavit všechny 3 hodnoty. Lze nastavit AUTO ISO, což je podle mě nejlepší forma při focení např. svatby v kostele. Po vyběhnutí ven, nikdo nemusí myslet na na přenasatvování ISO. Navíc AUTO ISO je foťák shchopen nastavovat po 1/10 EV (alespoň D800 tuto možnost má, jak jsou na tom jiné modely netuším). Při používání zoomových objektivů je pak dobré nastavit AUTO ISO a automatický čas, který se automaticky nastaví podle ohniskové vzdálenosti. Trochu mě štve možnost nastavit jen převrácenou hodnotu nebo její dvojnásobek. To je trochu moc velký skok. Já třeba 1/200 při ohnisku 200mm neudržím, ale 1/250 už přináší dobré výsledky a 1/320 je naprosto dostačuující. 1/400 pak nastavuje zbytečně vysoké AUTO-ISO. Tohle všechno platí pro reportáže pro krajinky, portréty , ... - prostě jakékoliv statické focení samozřejmě plně manuální kontrola nad vším.

Tomáš

5.6.2014 10:17

Je to hodně o zvyku. Auto ISO ano, ale rozhodně s nějakým nastaveným horním stropem, protože nikdo nechce místo fotek omalovánky. Otázkou také je, jak se taková automatika bude chovat při použití externího blesku - nenastavuje pak zbytečně nízké hodnoty? Já tohle nepoužívám, tak nevím...

Tomáš

27.2.2017 18:19

A jak je to s AUTO ISO u Canonu s nasazeným bleskem? Co jsem zatím viděl, tak automatika nedovolí překonat hranici ISO 400.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada