Brand

Průvodce systémovými kompakty: který vybrat?

Systémové kompakty, neboli fotoaparáty s výměnnými objektivy, jsou čím dál více populární. Není se čemu divit při jejich cenové dostupnosti. Jenže kdo se má v tak široké nabídce vyznat? Kterou značku vybrat? Jaký typ zvolit? Dnes vám přinášíme průvodce systémovými kompakty, díky kterému se výběr takového fotoaparátu stane hračkou.

V současnosti je na trhu systémových kompaktů vcelku široká nabídka. Jenže nemusí být zrovna snadné se v ní vyznat. Jednotlivé značky i fotoaparáty se liší velikostí snímače, nabídkou objektivů, výkonem, cenou, atd. Je toho hodně. Níže vám přinášíme stručný přehled nabídky systémových kompaktů, díky kterému se v nabídce lépe vyznáte. Vezměme to pěkně popořadě, tedy podle abecedy.

Canon

Canon je sice silná značka v oblasti klasických kompaktů i zrcadlovek, ale na poli systémových kompaktů značně pokulhává. Není se čemu divit, protože strategicky se Canon zatím o systémové kompakty příliš nezajímá. Jediným systémovým kompaktem od Canonu je zatím EOS M, který sice fotí dobře, ale není zrovna na rychlé focení (možná se to už zlepšilo firmwarem).

Canon používá APS-C velikost snímače, takže fotky i v horším světle nejsou špatné. Také hrátky s malou hloubkou ostrosti jsou možné.

vcanon_eos_m.jpg

Nabídka fotoaparátů: velmi malá (1 fotoaparát).

Nabídka objektivů: malá (4 objektivy).

Ceny: cena za EOS M je v současnosti vcelku velmi zajímavá i přes jeho některé nedostatky.

Výhody: solidní výkon za dobrou cenu.

Nevýhody: rychlost, malá nabídka.

Fujifilm

Nabídka firmy Fujifilm je v oblasti systémových kompaktů velmi dobrá. Na své si přijdou zejména milovníci retro fotoaparátů s dobrým výkonem a perfektním barevným podáním. Fujifilm nemá zrovna levné fotoaparáty, ale výkonově je na tom velmi dobře a retro vzhled leckdo ocení. Systémové kompakty Fujifilm vynikají zejména díky použitým kvalitním snímačům i objektivům.

Fujifilm není pro každého, zejména pokud hledáte levnější řešení, tak si asi nevyberete. V kompaktech Fujifilm najdete APS-C velikosti snímačů, takže v horším světle s nimi lze ještě pěkně fotit, stejně tak malá hloubka ostrosti pro rozostřené pozadí je dosažitelná.

_mg_1938.jpg _mg_1937.jpg

Nabídka fotoaparátů: velmi dobrá

Nabídka objektivů: velmi dobrá.

Ceny: lehce vyšší.

Výhody: vysoce kvalitní výstup ze snímače, barvy, retro design.

Nevýhody: lehce vyšší cena.

Nikon

Nikon jde v oblasti systémových kompaktů svou vlastní cestou, a to miniaturizace. Malé jsou nejen samotné fotoaparáty, ale také jejich snímače, což má (bohužel) hned několik následků. Jednak při focení v horším světle se snadněji objeví šum, navíc nemůžete čekat nějaké hrátky s malou hloubkou ostrosti, tedy krásně rozostřeným pozadím. Výhodou je ale jejich rychlost, cena i nabídka objektivů a samozřejmě malá velikost. Nicméně stále si lidé raději koupí lepší kompakt než systémový kompakt za víc peněz, když jsou výkonově podobné.

nikon_1j4.jpg

Nabídka fotoaparátů: velmi dobrá.

Nabídka objektivů: velmi dobrá.

Ceny: ne vysoké, ale poměr cena/výkon není perfektní.

Výhody: malá velikost i hmotnost.

Nevýhody: malý snímač.

Olympus

Olympus má nejširší nabídku systémových kompaktů a příslušenství. Ceny jsou velmi zajímavé a výkon solidní. Olympus patří do tzv. micro 4/3 systému což znamená, že snímače jsou o trochu menší, než APS-C, ale zase znatelně větší, než má Nikon. To znamená že při použití světelnějšího objektivu lze pěkně rozostřit pozadí. Nabídka fotoaparátů i objektivů je široká - od levných pro začátečníky až pro výrazně pokročilé fotografy. Pokud hledáte systémový kompakt za rozumnou cenu pro běžné focení, měli byste mít značku Olympus ve svém hledáčku.

olympus_e_p5.jpg

Nabídka fotoaparátů: perfektní.

Nabídka objektivů: perfektní.

Ceny: velmi dobré i vzhledem k výkonu (poměr cena/výkon je vynikající).

Výhody: malá velikost i hmotnost, velmi dobrý výkon, perfektní poměr cena/výkon, příslušenství.

Nevýhody: snad jen že snímače jsou o trošku menší než APS-C, jinak nic.

Panasonic

Panasonic patří spolu s Olympusem do tzv. micro 4/3 systému. To znamená, že používají stejně velké snímače i bajonety (úchyty na objektivy). Díky tomu můžete na fotoaparátech Panasonic použít objektiv od Olympusu a naopak a vše bude bezvadně fungovat. Panasonic má téměř stejně širokou nabídku systémových kompaktů jako Olympus, takže je také vcelku oblíbený. Zvláště pokud se zajímáte o kvalitní video, měli byste se zaměřit právě na systémové kompakty Panasonicu (v době publikace článků model GH-4, který umí 4K video). Nicméně musíte ale počítat s tím, že ceny Panasonicu jsou oproti Olympusu vyšší.

panasonic_gf6.jpg

Nabídka fotoaparátů: výborná.

Nabídka objektivů: perfektní.

Ceny: vyšší.

Výhody: malá velikost i hmotnost, velmi dobrý výkon.

Nevýhody: snad jen že snímače jsou o trošku menší než APS-C, jinak nic.

Samsung

Samsung má také velmi zajímavou nabídku systémových kompaktů. Jejich velkou výhodou je, že snímače mají velikost APS-C, takže s nimi lze fotit i v horším světle a je možné rozostřit pozadí například při focení portrétů. U Samsungu je také znát zaměření a propojení s moderními technologiemi, chytrými telefony a podobně.

Samsung nedávno představil svůj nový systém Samsung NX Mini, takže je otázkou, co bude s dosavadní řadou NX. Nová řada Mini již nepoužívá APS-C snímač, ale výrazně menší a objektivy jsou také jiné.

samsung_nx3000.jpg

Nabídka fotoaparátů: ne příliš široká (6).

Nabídka objektivů: výborná.

Ceny: odpovídající výkonu.

Výhody: výkon, propojení s moderními technologiemi, design.

Nevýhody: malá nabídka fotoaparátů a otazník nad řadou NX.

Sony

Poslední v našem přehledu je společnost Sony, která patří mezi opravdu silné hráče na trhu se systémovými kompakty. Nabídka jejich systémových fotoaparátů je opravdu široká - od levných pro začátečníky, až po full-frame přístroje pro profesionální použití. Sony používá APS-C snímače, což pomáhá k lepším fotkám v horším světle a umožňuje hrát si s malou hloubkou ostrosti (rozostřené pozadí). Celkově jsou systémové fotoaparáty Sony velmi výkonné, a to platí i o objektivech. Pokud hledáte kvalitu za rozumnou cenu, měli byste se na systémové kompakty Sony určitě podívat. Výhodou je, že si vybere každý - v nabídce jsou levné i drahé fotoaparáty.

sony_a6000.jpg

Nabídka fotoaparátů: výborná.

Nabídka objektivů: perfektní.

Ceny: nízké i vysoké odpovídající výkonu.

Výhody: vysoký výkon, velmi dobrý poměr cena/výkon, malé rozměry i hmotnost.

Nevýhody: kvalitní objektivy a celkově příslušenství není zrovna levné.

Shrnutí

Vřele doporučuji při výběru nového fotoaparátu navštívit nějakou foto prodejnu a osobně si vybrané modely vyzkoušet. V praxi bývá mnohem důležitější ergonomie, ovládání a jak fotoaparát "padne do ruky", než počet megapixelů. A také doporučuji nevyčerpat veškerou energii pouze na výběr a nákup - protože tím to teprve začíná. Po nákupu je potřeba se ještě s fotoaparátem naučit zacházet a využít plně jeho potenciál. Protože nejlepší fotky nedělají nejlepší fotoaparáty, ale nejšikovnější ruce ;)

Diskuse

Don Dado

22.8.2014 17:07

Canon EF-M

Jenom menší oprava pro Canon EF-M pokud nepočítáme s použitím EF - EF-M redukce, tak jsou objektivy 4 - konkrétně 18-55, 11-22, 55-200, 22. Jinak opravdu ostří pomalu i s novým FW.

Tomáš

24.8.2014 08:33

Díky za upozornění, už jsem to opravil.

vverosta

25.8.2014 10:24

Tisíckrát škoda, že

Canon rezignoval na další vývoj EOS M (aspoň pro Evropu a USA), protože fotky dělá naprosto úžasné, viz třeba: http://www.juzaphoto.com/galleria.php?t=520523&l=en tak nějak tuším, že mu vývojáři přeběhli k Sony nebo k Fuji! :-)

Krasnesvetlo

25.8.2014 22:49

Nesouhlas s obrazovým výkonem Nikon 1

Předně díky za pěkný přehled. S Nikonem 1 mám bohaté zkušenosti, rád bych tak vyjádřil podložený názor, že obrazový výkon Nikon 1 se mnohem více blíží zrcadlovkám, než kompaktům. Ano, šum se nad ISO400 projeví, nad 800 dost, ale s kompakty se to pořád nedá srovnat (kromě těch nejdražších, které hravě cenou předčí i většinu strojů Nikon 1). Osobní zkušenost jsem sepsal např. zde: http://krasnesvetlo.cz/fotografujeme-nikon-1-v1-uzivatelska-recenze/ a zde http://krasnesvetlo.cz/jak-mi-slouzi-nikon-1-s1-uzivatelsky-report/

Tomáš

25.8.2014 23:13

Tak samozřejmě platí, že Nikon 1 je všeobecně výkonnější, než běžné kompakty. Problém je spíš s cenovkou, přesněji řečeno poměrem cena/výkon. Mimochodem pěkně napsané.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš