Brand

Recenze batohu Lowepro Fastpack 350

Lowepro Fastpack 350

LowePro Fastpack 350 je bytelný foto-batoh, který byl veřejnosti představen před rokem. Pojme značné množství fotografické výbavy, notebook a k tomu i osobní věci. V dnešní recenzi se podíváme na tento fotobatoh trochu podrobněji.

V naší recenzi se dozvíte, jak je Lowepro Fastpack 350 bytelný a pohodlný, co vše se do něj vejde a jak se v praxi používá. Stojí za to do něj investovat? Čtěte dále.

LowePro Fastpack 350: základní vlastnosti

LowePro Fastpack 350 je fotobatoh, který byl veřejnosti představen na začátku roku 2008. Jedná se o batoh, který kombinuje ochranu fotografické výbavy s pohodlím a vlastnostmi klasických batohů. Pojďme se tedy nejprve podívat, co vše Fastpack 350 nabízí a jak je prakticky koncipován.

Stejně jako jeho menší "kolegové", Fastpack 100 a 200, je i Fastpack 350 rozdělen na více komor. Horní komora je určena pro přepravu osobních věcí, zatímco spodní (více polstrovaná) komora náleží fotografické výbavě. Třetí komora pojme notebook.

Lowepro Fastpack 350 je největší z řady fotobatohů Fastpack, čemuž odpovídají i jeho vnější rozměry: 31.5 x 24.5 x 49cm. Proto jsou obě komory (horní i spodní) opravdu velké a pojmou mnoho věcí.

Spodní komora, která má vnitřní rozměry 28.5 x 15,5 x 27cm, pojme velkou (digitální) zrcadlovku s nasazeným bateriovým gripem a dlouhým teleobjektivem. Do dalších přihrádek se vejdou další tři objektivy a blesk nebo místo blesku další objektiv a podobně.

Komora na fotografickou výbavu je řešena klasicky pohyblivými přepážkami uchycenými na suchý zip. V praxi je možné tyto přepážky přesouvat ve značné míře, což se hodí. Do menších přihrádek na objektivy lze umístit základní objektivy s nasazenou sluneční clonou, protože jsou dost hluboké - zhruba 15 až 16cm.

Lowepro Fastpack 350

Hlavním plusem batohu Fastpack 350 je boční přístup k fotografickému vybavení (stejně jako i u menších batohů ve skupině Fastpack). Systém je založený na možnosti shodit batoh na jedno rameno a tím posunout batoh na svůj vlastní bok. Poté již stačí vyndat fotoaparát nebo jiné příslušenství skrz boční víko.

Tento systém je v praxi daleko rychlejší, než když je nutné celý fotobatoh sundat na zem a lovit v něm fotoaparát s objektivy. Na druhou stranu je ale potřeba dodat, že například objektivy v zadních přihrádkách jsou dosažitelné stejně až po větším rozepnutí víka. S tím se ale pojí riziko vypadnutí objektivu z batohu, a tak pro dosažení na objektivy umístěné nejdále od otevírání víka je nutné batoh raději položit na zem a víko zcela otevřít.

Při troše zručnosti je možné objektiv vylovit i při otevření víka jen na boční straně batohu - chce to ale trochu cviku, mít povolené jisticí popruhy přes víko a ideálně menší objektiv.

Na opačné straně batohu, než je víko, se nachází síťka pro láhev s pitím. Tato lahev je tudíž opět přístupná rychle při shození batohu na jedno rameno (opačné, než při vyndávání fotovýbavy).

Horní komora je o trochu menší (28.5 x 15 x 20cm) a je určena pro přepravu a skladování osobních věcí. Z vnější strany není nijak polstrována.

Třetí komora, která je umístěna podélně s polstrovanými zády batohu, pojme notebook do velikosti 28.5 x 4 x 40cm.

Lowepro Fastpack 350 má ještě dvě vnější kapsy - jednu umístěnou u horní komory a druhou naopak na komoře spodní. Vejde se do nich drobné příslušenství, například filtry, peněženka, nabíječka, tužkové baterie, menší mapa, mp3 přehrávač a podobně.

Lowepro Fastpack 350

LowePro Fastpack 350: pokročilé vlastnosti

Fotobatoh LowePro Fastpack 350 v praxi nabízí uživateli mnoho dalších vlastností a vychytávek, než je výše uvedeno. Mezi ně patří následující:

  • Pásky pro přizpůsobení ramenních popruhů - v praxi fungují naprosto perfektně, protože díky nim batoh kopíruje plochu zad a neodvrací se ve své horní části dozadu.
  • Bederní pás se smyčkami SlipLock, na které lze navěsit další příslušenství.
  • Hrudní fixační pás, který lze výškově nastavit pojížděním základen po vyztužené látkové kolejnici - opět velmi praktické.
  • Dvě pouzdra na paměťové karty zevnitř spodní foto-komory - velikostí každé tak akorát na CF kartu v obalu.
  • Smyčky SlipLock na další příslušenství umístěné i na hlavních ramenních popruzích.
  • Ergonomická záda batohu s polstrováním z pěnového materiálu a vzduchovými kanály.
  • Odolné vnější materiály batohu.
  • Tři barevná provedení: černá, červená/černá, modrá/černá.
  • Hmotnost batohu samotného 1.8 kg.
Lowepro Fastpack 350

LowePro Fastpack 350: pohodlí a bytelnost

Batoh LowePro Fastpack 350 se v praxi velmi dobře používá. Na zádech sedí pohodlně díky bytelným prodyšným zádům a hlavně nastavitelným ramenním popruhům. Ty lze totiž pomocí pásků v horní části přitáhnout do oblouku a batoh tudíž i nahoře kopíruje záda a netahá směrem dozadu. Váha batohu je tak lépe rozmístěna po celé ploše ramen a ne jen v jejich přední (hrudní) části.

Lowepro Fastpack 350Na obrázku je šipkou vyznačen pásek pro přizpůsobení ramenních popruhů.

Jak již bylo zmíněno výše, největší výhodou tohoto fotobatohu je rychlý boční přístup do fotokomory. Samozřejmě to má svá omezení (pro dosažení na výbavu hlouběji v komoře je potřeba otevřít víko více), ale i tak je to velmi praktické.

Bederní pás také pomáhá rozprostřít váhu batohu, takže ramena nejsou namáhána celou zátěží batohu.

Z hlediska pohodlí je Fastpack 350 velmi dobrý batoh - v praxi jsem jej ozkoušel i na delší výlety do hor a nesl se velmi dobře. Pár kilogramů fotovýbavy (několik objektivů, tělo DSLR a středoformátový Pentacon Six + pití a osobní věci) se neslo ve Fastpacku 350 dobře.

Z hlediska bytelnosti nabízí Fastpack 350 dostatečnou ochranu i pro profesionální fotografickou výbavu. Polstrování je velmi bytelné, silné a tuhé. A to jak na vnějších stěnách batohu, tak na vnitřních nastavitelných příčkách. Materiály se zdají být tuhé a odolné. Taktéž ramenní popruhy a bederní pás jsou velmi silně polstrované, takže se batoh dobře nosí i na delší trasy.

Abych ale pouze nechválil, u Fastpacku 350 mi chybí několik vlastností. Jednak bych u něj uvítal pláštěnku - když už je určen pro transport foto-výbavy a hlavně i notebooku, byl bych klidnější, pokud bych v dešti mohl pláštěnku použít. Navíc zip na komoře pro notebook není nijak voděodolný, jako je tomu například i Slingshotu 350 AW, jehož recenzi si budete také moci brzy přečíst.

Dále mi u Fastpacku 350 chybí vestavěný systém na přenos stativu - je tudíž nutné použít systém SlipLock a dokoupit příslušenství, které přenášení stativu umožní (další investice navíc).

Poslední výtku mám k horní rukojeti batohu, která není nijak polstrovaná nebo vyztužená. Samozřejmě Fastpack 350 není určen pro přenášení v ruce podél těla, ale alespoň trochu vyztužená (polstrovaná) rukojeť by se určitě hodila.

Lowepro Fastpack 350

LowePro Fastpack 350: závěrečné zhodnocení

Fotobatoh LowePro Fastpack 350 je z celkového pohledu vydařený batoh. Značné pohodlí při transportu chytře kombinuje s rychlostí přístupu do fotokomory pomocí bočního přístupu (s určitými rezervami).

Silné stránky:

  • Velká míra pohodlí při transportu i většího množství (hmotnosti) fotografické výbavy.
  • Nastavitelné ramenní popruhy (do oblouku), díky čemuž perfektně sedí na celé ploše ramen.
  • Bytelně polstrovaný bederní pás, který pomůže rozprostřít zátěž batohu a ulehčit ramenům.
  • Boční = rychlý přístup k fotografické technice ve spodní komoře, ovšem s jistými rezervami (objektivy v zadní části komory).
  • Celkově velmi dobré polstrování (vnitřní i vnější).
  • Velké možnosti uživatelského přenastavení vnitřních příček ve fotokomoře.
  • Objemná horní komora na osobní věci, síťka na láhev s vodou, smyčky SlipLock pro příslušenství.
  • Odolné vnější materiály (600D Polyester, 210D Nylon).
  • Polstrovaná komora na notebook (standardně 17" širokoúhlý).
  • Relativně příznivá tržní cena (nyní v červnu 2009 dokonce v akci něco málo přes dva tisíce).

Slabé stránky:

  • Nemá pláštěnku, zip na komoře na notebook není voděodolný.
  • Chybí vestavěný systém pro uchycení stativu.
  • Horní rukojeť by mohla být alespoň trochu polstrovaná.

Fotobatoh LowePro Fastpack 350 jsem osobně vyzkoušel na několika pěších tůrách v horách a musím říci, že celkově mne tento fotobatoh příjemně překvapil. Za cenu, za kterou se běžně prodává, poskytuje velmi dobrou úroveň pohodlí a komfortu při přenášení a fotografování. Hlavně oceňuji nastavitelné ramenní popruhy, bederní pás a polohovatelný hrudní popruh. A v neposlední řadě je velmi praktický samozřejmě i boční přístup do fotografické komory - to je jakési gró celé řady Fastpack.

Lowepro Fastpack 350

Jak jsem již výše uvedl, uvítal bych u tohoto batohu pláštěnku - ta nezabere tolik místa a určitě by se hodila. Uchycení stativu není až tak extra důležité a "obyčejná" horní rukojeť je spíše jen detail. Takže ve výsledku mi chybí snad jen ta pláštěnka, stativ se dá pořešit pomocí SlipLock systému.

Pro jaké účely tento fotobatoh doporučit? Osobně mohu LowePro Fastpack doporučit nejen na městskou reportážní fotografii, ale i na delší nošení (pěší výlety, fotografování delších akcí, ...). To znamená, že bych se nebál si jej vzít s sebou třeba na delší pěší výlety, klidně i na většinu dne. Notebook bych asi nerad tahal, ale pokud bude lehký, tak klidně také.

Ve Fastpacku vidím potenciál v tom, že když někam jedu fotit, tak si do něj mohu dát nejen fotovýbavu, ale i notebook a osobní věci. A pokud jsem již na místě a pouze fotím, tak už s sebou notebook a ostatní osobní věci třeba nemusím tahat a tudíž je i celá zátěž menší. Prostě není nutné třeba kvůli notebooku nebo pár trikům tahat další brašnu.

Souhrnné doporučení: Pokud nemáte notebook nebo jej neplánujete přepravovat spolu s fotografickou výbavou, pak se můžete poohlédnout po menším modelu Fastpack 200 nebo Fastpack 100, které vám poskytnou srovnatelné pohodlí a menší rozměry. Pokud notebook naopak často přepravujete s foto-výbavou a chcete mít určitou míru pohodlí a zároveň pohotovosti při focení, potom doporučuji zvážit právě Fastpack 350 nebo menší model 250. I při delších pěších výletech do hor jsem s Fastpackem 350 byl opravdu spokojen.

Fotobatoh Fastpack 350 k testovacím účelům zapůjčila společnost Olympus C&S spol. s r.o., která distribuuje výrobky LowePro do ČR.


Štítky: batoh, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa