Přeskočit na navigaci
Tomáš Dolejší | 18.06.2009

Recenze Canon EOS 500D: Stavový displej a hledáček, Live View

Stavový displej

Canon EOS 500D, stejně jako jeho předchůdci v této amatérské řadě (400D a 450D), nemá stavový displej. Má jeden velký LCD displej, který slouží nejen pro prohlížení fotografií a ovládání menu, ale také funguje jako displej stavový. Při fotografování totiž zobrazuje hlavní nastavené parametry.

Rozmístění jednotlivých prvků na hlavním displeji je podobné jako u Canonu 450D - je tedy velmi dobře přehledné (lepší než u modelu 400D).

Stavový displej nově nabízí čtyři různá barevná schémata. Je na uživateli, který si vybere. Tento stavový displej lze při fotografování pomocí tlačítka DISP. vypnout - tím lze ušetřit energii a prodloužit tak výdrž akumulátoru.

Následují ukázky stavového displeje simulovaného na hlavním LCD displeji:

Canon EOS 500D Canon EOS 500D Canon EOS 500D Canon EOS 500D Canon EOS 500D Canon EOS 500D Canon EOS 500D

Hledáček

Optický hledáček, umístěný tradičně zhruba uprostřed těla nad displejem, je relativně velký a světelný. Ve srovnání s Canonem 450D je hledáček nového EOSu 500D prakticky stejný.

Na to, že je hledáček zkonstruovaný ze zrcátek (a ne hranolu, jak je tomu u modelů vyšší kategorie), nabízí světlý a velký obraz.

Primárně jsou v hledáčku zobrazeny následující parametry: Expozice, Clona, Kompenzace expozice, Citlivost ISO a počet snímků, které lze uložit bez ztráty rychlosti sériového snímání (více než 9 se nezobrazuje). Další informace, jako WB, AF, Měření expozice apod. hledáček nezobrazuje, což je škoda.

Life View

Canon EOS 500D nabízí možnost fotografovat pomocí LCD displeje. Tato funkce se všeobecně nazývá Life View a nalezneme ji u stále více nových zrcadlovek.

Pro zobrazení náhledu na displeji je nutné zmáčknout tlačítko živého náhledu (pod tlačítkem kompenzace expozice). Poté se sklopí zrcátko a na displeji se zobrazí náhled jako u kompaktního fotoaparátu.

Pomocí tlačítka pro výběr ostřícího bodu (zcela vpravo nahoře) lze zobrazit "lupu", tj. zvětšený náhled. A to zvětšení buď 5x nebo 10x. Zvláštností režimu Life View je způsob ostření. Pokud neostříme manuálně, tak se zaostřuje pomocí tlačítka, které běžně slouží pro blokaci expozice, tj. tlačítko *.

Při maximálním zvětšení (10x) se obraz bez použití stativu dost klepe, takže výhodu mají ti, kdo mají objektiv s optickou stabilizací - a nebo stativ.

Ostření lze v režimu Life View realizovat třemi způsoby (nastavuje se v menu v záložce Uživatel. funkce (C.FN):

Zhodnocení Life View

Je to fajn funkce, která může být užitečná v situacích, kdy oko k hledáčku prostě "nenarveme". Typicky je to makro a všemožné další krkolomné pozice. Zároveň je ale nutno dodat, že Life View je prakticky nepoužitelné na nějaké rychlejší akce. Tam je optický hledáček nezastupitelný. Takže co se Life View týče, tak osobně si myslím, že hodně lidí tato funkce naláká, ale v praxi ji použije jen malá část z nich. Stručně řečeno, je to zajímavá funkce, ale použitelná jen někdy. Rozhodně nelze brát Life View jako výraznou výhodu pro běžné fotografování.

<<< Přecházející strana Následující strana >>>

Líbil se Vám článek? Pošlete autorovi hlas a zlepšete tak jeho hodnocení. POSLAT HLAS

Komentáře

Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé. Přihlaste se nebo se zaregistrujte.

inzerceNakupujte fotoaparáty výhodně na Mall.cz

Právě prodávané fotoaparáty Canon

Canon PowerShot SX240 HS ..|..Canon PowerShot A3400 IS ..|..Canon PowerShot A2300 ..|..Canon PowerShot A810 ..|..Canon Ixus 510 HS ..|..Canon PowerShot G1 X ..|..Canon Ixus 500 HS ..|..Canon PowerShot S100 ..|..Canon PowerShot SX150 IS ..|..Canon Ixus 1100 HS ..|..

Přihlášení

Nová registrace

Hledat v katalogu

Hledat na fotorádci


google seznam
reklama:


Sigma Sigma Sigma
Sigma Sigma Sigma


specializovaná prodejna digitálních fotoaparátů

SLEVA
Canon EOS 600D
18-55 mm IS II
17 990 Kč s DPH

ZDARMA
Photoshop Elements 10

Další: DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY

VIDEOKAMERY

OBJEKTIVY

Průkazové fotografie
od 69 Kč

Kalendáře
z vašich fotek

od 287 Kč

WWW.AARON.CZ
WWW.AARONLAB.CZ

Inzerce:
Kvalitní baterie do digitálních fotoaparátů naleznete na Batteryshop.cz


Inzerce zdarma na internetu i v tisku. www.annonce.cz









RSS kanál Fotorádce.cz

Najdete nás na Facebook

RSS kanál Fotorádce.cz

Buďte v obraze díky RSS kanálu Fotorádce.cz