Brand

Recenze Canon EOS M

Ovládání

Z celkového pohledu je na tom Canon EOS M velmi dobře. Samozřejmě jsou tam jistá pozitiva i negativa.

Co se mi na ovládání Canonu EOS M líbí, je především dotykový displej. Velkou výhodou je, že spousta funkcí a nastavení je přístupná přes ikony na hlavním displeji, a tak je málokdy potřeba vůbec jít do menu fotoaparátu. Vše, co je často používané, je přístupné buď přímo přes samostatné tlačítko nebo přes jeden dotek displeje.

canon_eos_m_ovladani.jpg

Dosti subjektivní je pak přepínač fotografických režimů. EOS M totiž nemá klasické kolečko režimů, a tak se fotografický režim nastavuje pomocí přepínače kolem spouště. Ten má tři pozice:

  1. Automatický výběr kreativního režimu.
  2. Fotografické režimy (také P, A, S, M).
  3. Video režim.

Použití přepínače v praxi je pohodové a je jen otázkou chvíle si na něj zvyknout. Pro někoho může být komplikací, že změnu režimu mezi P, A, S, M musím provádět na LCD displeji. Při testování mi to ale nijak nevadilo - a navíc si myslím, že změna režimu fotografování všeobecně nepatří k těm nejčastěji měněným nastavením.

Co mi ovšem vadí je fakt, že nelze natáčet video ve foto režimu. Když už má Canon EOS M tlačítko určené přímo pro natáčení videa, tak by přeci mohlo fungovat nejen ve video režimu (třetí pozice viz výše), ale i ve foto režimu (1. a 2. pozice).

canon_eos_m_with_lens2.jpg

Rychlost

Rychlost je achillovou patou Canonu EOS M. Bohužel, je to tak, není to žádný rychlík. Naměřené provozní časy z praxe jsou následující:

  • Spuštění do pořízení první fotografie (manuální ostření): 1.6 sekundy. Při zapnutém autofokusu by bylo potřeba připočíst ještě čas na zaostření, který je variabilní.
  • Změna foto režimu přepínačem na horní části fotoaparátu --> pořízení fotky v přepnutém režimu: 2 sekundy.
  • Časová prodleva mezi fotografiemi (zapnutý autofokus): 2 sekundy.
  • Časová prodleva mezi fotografiemi (vypnutý autofokus): 1 sekunda.
  • Sekvenční snímání: 4.5 snímku za sekundu (bez přeostřování).

Z výše uvedených naměřených časů vyplývá, že Canon EOS M není vhodný na nějaké extra rychlé focení (pobíhající děti, sport, zvířata). Naopak se hodí spíše na statičtější focení (dovolená, výlety, rodina, krajina, makro, zátiší, portréty,...). Oproti konkurenci tak Canon EOS M výrazně zaostává. I například Olympus E-PL3 nebo Nikon 1 J2, jejichž cena je poloviční, jsou v praxi rychlejší.

Jaký je zvuk závěrky, to si můžete poslechnout v této nahrávce. A jestli vás zajímá rychlost sekvenčního snímání, tak to si můžete poslechnout v této nahrávce. Poznámka redakce: omlouváme se za špatnou zvukovou kvalitu.

Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa