Brand

Recenze Canon PowerShot D10

Canon PowerShot D10

Canon PowerShot D10 je odolný digitální fotoaparát, který zaujme svým neobvykle zakulaceným designem. Je vodotěsný a nárazuvzdorný, což jsou jeho hlavní přednosti. Nyní vám přinášíme jeho podrobnou recenzi.

Jak se s Canonem PowerShot D10 fotí, jak kvalitní fotky poskytuje, jak je rychlý a jak se ovládá? Hodí se jako vodotěsný fotoaparát na potápění? Více naleznete v naší recenzi Canonu PowerShot D10.

Canon PowerShot D10: základní vlastnosti

Jak již bylo napsáno v úvodu, Canon PowerShot D10, který jsme měli půjčený z obchodu Digihit.cz, je opravdu zajímavý digitální kompakt. A to především z hlediska odolnosti - je totiž vodotěsný, prachuvzdorný a nárazuvzdorný. Pojďme se tedy podívat na tyto důležité vlastnosti podrobněji.

Odolnost

Canon PowerShot D10 patří do skupiny odolných digitálních fotoaparátů. Lze se s ním potápět do hloubky až 10 metrů, je prachuvzdorný a navíc i nárazuvzdorný. Vydrží pád z výšky až 1.22 metrů - bez závady.

Tělo samotného fotoaparátu není vyrobeno z obyčejného měkkého plastu, ale z jakési tvrdé slitiny. Na první ohmatání není zcela zřejmé, zda se jedná o kov nebo nějaký tvrzený plast, nicméně při pevnějším stisku se nic neprohýbá a nikde nic nepraská. Vnější obal fotoaparátu je tedy dostatečně tuhý a tvrdý.

Canon PowerShot D10

Canon PowerShot D10 hned na první pohled zaujme svým netradičním vejčitým vzhledem. Nemá totiž vestavěný zalomený objektiv (jako například nedávno testovaný vodotěsný Olympus mju: Tough 8000).

Tělo samotného fotoaparátu je tudíž přizpůsobeno i objektivu, který musí zoomovat uvnitř vnějšího obalu (aby byla zachována vodotěsnost). Výsledný design Canonu D10 je proto velmi specifický a vcelku i ojedinělý. Někomu se nemusí na první pohled líbit, ale zaoblené tvary fotoaparátu se v praxi velmi dobře používají, vše to pěkně pohodlně padne do ruky.

Snímač a fotografie

Canon PowerShot D10 je vybaven CCD snímacím čipem o velikosti 1/2.3" s efektivním rozlišením 12.1 Mpix. To je rozlišení postačující i na velké výtisky.

Na výběr je z několika možných rozlišení, které je možné kdykoliv při fotografování měnit: 4000x3000, 3264x2448, 2592x1944, 1600x1200, 640x480, 4000x2248 (16:9).

V rámci každého tohoto rozlišení si lze zvolit míru kvality (komprese). K dispozici jsou dvě možnosti: Jemný (lepší kvalita), Normální (menší kvalita - vyšší komprese).

Canon PowerShot D10

Poměr stran snímače je klasický 4:3, takže širokoúhlý formát 16:9 je ořezem z původní fotografie. Při fotografování je to i vidět na displeji, kde se nahoře a dole zobrazí částečně průhledné šedivé pruhy naznačující budoucí ořez.

Výhodou je optický stabilizátor obrazu, který pomáhá eliminovat chvění rukou fotografa a přispívá k ostřejším snímkům v horším světle.

Objektiv

Canon PowerShot D10 je vybaven standardním objektivem o rozsahu ohnisek 35-105mm, což v praxi odpovídá 3x optickému zoomu. Světelnost objektivu dosahuje běžných hodnot f/2.8-4.9.

Canon PowerShot D10

LCD displej

Canon PowerShot D10 nemá žádný hledáček, ale je vybaven 6.25cm LCD displejem o rozlišení 230000 zobrazovacích bodů. LCD displej v praxi vykazuje jen malé zpoždění a je velmi dobře čitelný i ve slunečném prostředí. V praxi se osvědčilo, že je čitelný i v extrémních úhlech 170°.

Canon PowerShot D10

Pomocí tlačítka DISP si lze zobrazit na LCD displeji pomocnou mřížku, což se může hodit pro srovnání horizontu nebo pravidlo třetin. Případně lze nechat zmizet veškeré údaje zobrazované na displeji. Výhodou je, že se po namáčknutí spouště na displeji zobrazí použité expoziční údaje (clona a expoziční čas).

Ostření, měření expozice, režimy

Canon PowerShot D10 je svým založením automatický fotoaparát. Nabízí celou řadu scénických režimů, plnou automatiku a režim Program (zde je možné nastavit více možností, než v plném automatu).

Stejně jako i některé pokročilejší fotoaparáty, má i Canon D10 v nabídce Servo Autofokus. Díky tomu lze s fotoaparátem průběžně ostřit na přibližující se / vzdalující se objekty.

Měření expozice lze v menu fotoaparátu nastavit na Poměrové, Celoplošné se zdůrazněným středem nebo Bodové.

Další podstatné vlastnosti a funkce Canonu PowerShot D10:

 • Ukládání fotografií na paměťové karty SD, SDHC, MMC, MMC+.
 • Funkce Face Detection, Inteligentní Auto režim, speciální režim samospouště - vyfotí snímek v momentě, kdy do záběru přibude další tvář.
 • Rozsah závěrky v rozmezí 1/1500 - 15 sec.
 • Kompenzace expozice v rozmezí +/- 2EV v 1/3EV krocích.
 • Citlivost ISO automatická / manuálně nastavitelná v rozmezí 80 - 1600.
 • Sekvenční snímání rychlostí 1.1 snímku za sekundu.
 • Vyvážení bílé: auto, přednastavené režimy, kalibrace bílé.
 • Ozvučené videosekvence v rozlišení 640 x 480 px při 30 snímcích za sekundu.
 • Menu v češtině.
 • Ostření v režimu makro od 3cm.
 • Tělo z kovových slitin, rozměry 103.6 x 67 x 49 mm, hmotnost 190 g.
Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa