Brand
Blog

Recenze: cestovní stativ Beike BK-777

Následující řádky se budou snažit odpovědět na jednoduchou otázku – platí staré rčení „nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci“ anebo je levný stativ z Číny důstojným soupeřem pro výrobky známých značek?

Recenze je dělena na dvě části: textovou a obrázkovou. Uvažoval jsem, jestli vkládat obrázky do textu, ale nakonec jsem se rozhodl vložit je s krátkým komentářem na konec.

Suchá fakta:

Stativ:

hmotnost: 1211g bez obalu, 1514g s obalem
délka ve složeném stavu vč. obalu: 48cm
minimální pracovní výška: 45 cm v normální pozici, v pozici „vzhůru nohama“ se může připevněný fotoaparát dotýkat země.
maximální pracovní výška: 150 cm
nohy mají celkem 5 sekcí

Monopod:

maximální délka: 149 cm
složeno: 60 cm
hmotnost: 705g

Hlava:

hmotnost: 360g
průměr: 50mm
průměr čepu: cca 40mm
zatížení dle výrobce: 8 kg (berme s rezervou, Číňan rád přehání, ale K-10D s teleobjektivem a battery gripem, což činí 1600g, mi to uneslo bez problémů. Tipnul bych si, že 3 kg to zvládne)

Cena:

v době psaní recenze 102 USD, v době nákupu 90 USD.
Za poskytnutí produktových fotografií děkuji prodejci  Shenzhen Emgreat Technology Ltd. z Aliexpressu.

Beike je můj třetí stativ. Prvním byla malá Hama pro kompakt, druhý je Velbon Sherpa 600R, který mi až do koupě Beike sloužil jako cestovní stativ. Srovnávat budu se Sherpou. Pro více informací si otevřete recenzi od kolegy Paula. Beike jsem kupoval jako stativ na pěší turistiku kvůli jeho hmotnosti a rozměrům – Sherpa je výborný výrobek, ale jeho rozměry i hmotnost jsou poněkud nepraktické. Sherpu používám hlavně na noční fotografování dlouhých expozic, Beike beru jako univerzální stativ tam, kde není potřeba velká stabilita.

Podrobněji:

1) Hlava

- Zpracování hlavy mi přijde dobré. Povrch je hladký, hlava má mírné tendence v ruce klouzat.
Součástí je rychloupínací destička. Její uvolnění je mírně nepraktické, destička je přidržovaná mechanismem ovládaným šroubem, k úplnému uvolnění je potřeba asi 3 otáček. Destička je zespodu osazena dvěma vystupujícími šrouby, na jejím protějšku jsou vyhloubeny dva otvory, do kterých šrouby zapadnou – tím je zabráněno nežádoucím pohybům nebo vyklouznutí destičky z držáku. Vyloženě elegantní to není, mechanismus upínání destičky u Sherpy je lepší, ale pracuje se s tím dobře.

- Stativový šroub je opatřen drážkou na minci, do drážky padne koruna. Šroub lze utahovat/povolovat i pomocí očka z drátu. Prostor kolem šroubu je docela malý, lidé s velkými prsty budou mít určitě problémy s vytahováním očka. Na manipulaci v rukavicích zapomeňte. Drobnou výhodu budou mít lidé s trochu delšími nehty.

- Rychloupínací destička je opatřena gumovými podložkami, takže fotoaparát po ní neklouže a nemá tendence k protáčení.

- Hlava se ovládá třemi šrouby.  První umožní otáčení hlavy kolem svislé osy, druhý upravuje tření mechanismu hlavy a třetí hlavu odemyká/zamyká. Nikde nic nedrhne, hlava jde krásně hladce. Samozřejmostí je naklopení hlavy pro focení ve svislé pozici.

- V okamžiku, kdy všechny šrouby správně přitáhnete, na hlavě se nic neviklá ani nepohybuje. Ke správnému přitažení není potřeba velké síly a povolení šroubů je bez problémů.

- Kulovým hlavám je občas vytýkána nevhodnost na focení panoramatických záběrů krajiny – pokud je koule uvolněna, potom se hlava může hýbat do stran. Beike má toto vyřešeno výše zmíněnou možností pohybu kolem svislé osy bez nutnosti manipulovat se zamčením koule. Stačí jenom povolit jeden šroub. Focení panoramat je tudíž docela snadné. Páková hlava u Sherpy mi v tomhle přišla ještě trochu komfortnější, ale je to o zvyku.

- Uživatele určitě potěší dvě vodováhy, jedna pro focení na šířku, druhá na výšku.

V praxi se mi s hlavou pracovalo dobře. Zkoušel jsem s ní jak klasické krajinářské jednořadé panorama, tak i víceřadé panorama při focení architektury. Nemám vážné výhrady.

2) Stativ

- Nohy stativu mají celkově pět sekcí. Co to znamená? Pozitivum je určitě velikost ve složeném stavu, negativum je rozkládání stativu, které je samozřejmě delší než u stativů se dvěma sekcemi. Druhé negativum je pak stabilita v plně rozloženém stavu – poslední sekce nožek jsou hodně tenké a stativ už má tendence k rozkývání – buď foťte s předsklopením zrcátka a s dálkovou spouští anebo poslední sekce nožek prostě nepoužívejte – stativ je pak výrazně stabilnější.

- Fixování nohou je řešeno šroubovacím mechanismem. Co z toho vyplývá? Musíte vědět, na kterou stranu povolovat. Mně osobně to problémy nedělá, ale někoho to může zmást. Opět budu srovnávat se Sherpou, který má nohy fixované pomocí páček. Mé osobě vyhovují oba způsoby. K povolení nebo fixaci sekce nohy není potřeba ani velké síly a ani moc otáček. Stačí malý pohyb zápětím a noha je volná/fixovaná. K utažení nohy není potřeba velká síla. Závity jdou krásně lehce, nic se nezasekává.

- Co určitě potěší, je potažení horních částí nohou stativu (kromě nohy, která funguje jako monopod) měkkou polyuretanovou trubičkou. Stativ se příjemně drží a nestudí do ruky. Tohle mi na Sherpovi hodně chybí.

- Sloupek stativu má dvě sekce, rozložení a složení je řešeno stejně jako u nožek – šroubovým mechanismem. U mého kusu byl mechanismus zaseknutý a bylo potřeba uvolnit ho silou. Potom už ale fungoval bezchybně.

- Stativ je v části pod hlavou vybaven háčkem pro zavěšení zátěže. Háček je ze silného drátu a zdá se, že nebude mít tendence ohýbat se. Vytažení háčku je trochu problematické, je jištěn silnější pružinkou a výhodou jsou opět delší nehty.

- Nohy jdou vyklopit do dvou poloh. Polohy jsou jištěny plastovými západkami. Manipulace s nimi chce trochu cviku a opět jsou výhodou delší nehty – pokud jste fanoušci nehtů krátkých, potom budete nadávat.

- Stativ jde používat vzhůru nohama, ideální pozice pro makro fotografii.

- Nohy jsou na konci osazeny gumovými koncovkami. Možná bych místo nich uvítal možnost hrotů pro zapíchnutí do země a lepší stabilitu. Koncovky zas nekloužou po dlažbě.

3) Monopod

- Monopod ze stativu vykouzlíte jednoduchým postupem – odšroubujete jednu nohu a středový sloupek. Vznikne vám 150 cm vysoká hůl, kterou můžete pohodlně používati i při turistice. Noha stativu, kterou odšroubujete, bohužel nemá PUR návlek a tak vás bude studit. Závity nohy a středového sloupku jsou opět zpracované dobře, nezasekávají se.

V praxi:

Beike 777 je lehký a malý cestovní stativ. Výhody jsou jasné, všude se vejde a na rameni ho dlouho necítíte. Nevýhodou je celkem dlouhé rozkládání a skládání kvůli velkému počtu sekcí. Ovšem proti malým cestovním stativům od Hamy nabízí Beike 777 výrazně větší stabilitu a lepší zpracování.

Pro koho je určen: pro krajináře, kteří preferují mobilitu a hmotnost a neplánují používat dlouhé expoziční časy (nad 30 s). Pokud nevysunete poslední segment nožek, není problém ani expoziční bracketing. Stabilita s teleobjektivem je rovněž dobrá, opět pozor na poslední segmenty nožek.

Kulová nebo třícestná hlava? To je na dlouhé rozjímání. Nejhorší řešení je bezesporu třícestná hlava se třemi šrouby. Pořád něco utahovat a povolovat, to je k zbláznění. Moc se mi líbí řešení Velbonu použité u Sherpy 600 – páková hlava, kde jedním šroubem ovládáte jak otáčení kolem svislé, tak i kolem vodorovné osy. Hlava Sherpy se skvěle hodí pro točení videa, jednoduše si nastavíte vertikální polohu, přitáhnete závit ovládaný pákou a pak už jenom „švenkujete“ horizontálním směrem. A dalším přitažením páky pak fixujete celý mechanismus. Kulová hlava z mého pohledu trochu postrádá eleganci práce s hlavou pákovou, ale přežít se to dá a když si zvyknete, přejde vám to do krve. Přechody mezi pákovou hlavou a kulovou mi problém nedělají.

Pro koho Beike 777 určitě určen není: pro lidi preferující značkové zboží. S „Čínou“ neoslníte :). Stativ dále není vhodný pro lidi fotící z maximální výšky stativu – kvůli výše zmíněné stabilitě. K sedmsedmsedmičce se musíte trochu ohnout. Pro výše zmíněné dlouhé expozice se rovněž poohlédněte po těžším a stabilnějším kousku. Pokud nemáte rádi šroubování, poohlédněte se po stativu s páčkami aretace nožek.

Můj názor: za málo peněz hodně muziky. Potěší kvalita zpracování, kvalita materiálu a hmotnost, dobré jsou i vodováhy na hlavě. Problematická je práce se zarážkami poloh nožek a se šroubem držícím fotoaparát na destičce.

Koupil bych si ho znovu? Ano. Můžu ho doporučit? Ano. Hodnotil bych 4/5. Svoje mouchy má, ale není problém zvyknout si na ně.

A slíbené obrázky:

větší verze fotografií najdete v mé webové galerii

začnu produktovými fotografiemi dodanými prodejcem

produkt 1

produkt2

produkt 3

a jak stativ vidím já?

(v nejbližší době doplním ještě pár dalších fotografií, které se mi při prvním focení nepovedlo kloudně pořídit - stativ s obsluhujícím člověkem pro snadné srovnání velikosti a pracovních rozměrů)

Srovnání velikosti s litrovou termoskou

velikost 1

velikost 2

detail hlavy, vidět je i řešení upínání desky

detail 1

detail stativové hlavy - destička se šrouby a prohlubně v hlavě, řešení proti sklouznutí destičky z hlavy při uvolněném mechanismu

detail 2

druhá vodováha hlavy

detail 3

nejnižší výška stativu pro makro - blesk zrcadlovky už sedí na zemi

výška 1

v této pozici se mi makro dělalo nejlíp, k fotoaparátu se lze celkem dobře dostat

výška 2

v této poloze je stativ stabilní a moc se neklepe

výška 3

nejvyšší použitelná pracovní výška, stativ se ještě neklepe a nohy ještě moc nepruží. poslední segmenty nožek jsou zasunuté

výška 4

vyšší pracovní poloha - sloupek není vysunutý, poslední segmenty nožek jsou zasunuté, stativ nejeví tendence k rozklepání

výška 6

nejvyšší pracovní poloha - všechny segmenty nožek jsou venku, sloupek vysunutý, používat jen v bezvětří

výška 7

stativ se zátěží

výška 9

háček pro zavěšení zátěže

háček

rozebraný stativ před složením monopodu

monopod 1

pro složení monopodu nebo našroubování nohy zpět ke stativu není potřeba dlouho šroubovat, závit má celkem velké stoupání

monopod 2

monopod - obsluha měří cca 175 cm

monopod 3

mechanismus zarážky pro nastavení pozice nožek

mechanismus

detail vodováhy, hezky na očích

vodováha 1

druhá vodováha při focení na výšku

vodováha 2



Štítky:

Diskuse

blueberry

24.11.2013 21:26

Díky

za podrobný rozbor a porovnání. Myslím, že je užitečné mít takové informace, stativ není věc, která by se kupovala bezmyšlenkovitě a na recenze od výrobce se moc spolehnout nedá :-) Je vždycky fajn to slyšet od uživatele...

Tomáš

25.11.2013 09:14

Jojo, moc pěkně napsané a užitečné!

Jan Miklín

26.11.2013 12:24

Velbon Ultrek UT-43

Trochu mi to přijde jako čínská verze tohoto: http://www.janmiklin.cz/clanek-velbon-ultrek-ut-43d-idealni-cestovatelsky-stativ/

Stanislav Souček

27.11.2013 20:14

Článek hodnotím velice kladně

Lepší představu o produktu získá člověk snad už jen osobní zkušeností!

Martin

28.11.2013 11:55

děkuji za názory :)

František Zemek ASČF

22.12.2013 01:16

nevím

nevím, neměl sem to v ruce, ale, když se dívím na tu středovou tyč, její výšku, obchází mne kopřivka. Moje zkušenosti se stativy jsou asi takové. - Stativ má být nejmíň, dvakrát těžší než mašina s nejtěžším objektivem - Na existenci středové tyče zapomeň, ano na focení u země, budiž, pohoda - Kulová hlava, vždy povolí, proklouzne, když to nejmíň potřebuješ - jakékoli upevnění aparátu mimo těžiště je nešťastné, nespolehlivé, na zlost - stativový šroub nikdy není v těžišti - Focení je řemaslo, tak jako každé řemeslo vyžaduje celého chlapa, tak focení vyžaduje také stativ, který se nebude třepat když zafouká sebemenší vánek a tudíž nějakých pět-šest kilo, je minimum. Když nemáš na to aby si se s tou vahou tahal, seď v kanclu, tam šlendrián okecáš, na fotce nikdy ;-) Jo a na umístnění, posun, těžiště používám tohle: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200780488943505&set=a.2486690735556.2114068.1501296687&type=3&theater

blueberry

23.12.2013 12:39

zajímavé zjištění...

...já si vždycky myslela, že fotografování je umění... pod pojmem řemeslo si představím fotku na občanku - na jedno kopyto celá republika :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Foto technika

Všechny články kategorie

Má ještě smysl mít ve foto technice statisíce?

Již delší dobu jsem chtěl publikovat úvahu včetně pár propočtů na téma: vyplatí se ještě vůbec mít ve vlastní foto technice velké…

10.4.2020

Tomáš

Jak fotit portrétní fotografie?

Nejste si jistí, jak správně zvolit studiové světlo na fotografování portrétu, nebo figurální fotografie? Jaké fotopozadí je…

27.5.2019

petr777

Jak nenašlapat peníze do kanálu

V roce 2012 jsem publikoval článek "Proč nepoužívám fotoaparát za 100 tisíc" a následně článek "Skutečná omezení v krajinářské…

13.4.2018

Václav

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Pár tipů pro fotografy, kteří plánují vybavení svého prvního ateliéru, nebo doplnění studiové techniky. Porovnání nižší a vyšší…

8.2.2018

petr777

Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel

…Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené…

7.2.2018

Roman

Vánoční slevy na systémové blesky, sady světel, fotobatohy ...

Co oceníte více? ZDARMA TR-611/612 odpalovač v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč ...... a co velká sleva na foto…

18.12.2017

petr777