Brand

Recenze fotobatohu Kata 3N1-20

kata_3n1_20.jpgKata 3N1-20 je tak trochu jiný fotobatoh - a to z hlediska funkční výbavy a univerzálnosti použití. Kata 3N1-20 nabízí zcela nadstandardní možnosti použití v praxi, vysokou úroveň pohodlí a bytelnost materiálu.

Jaký je fotografický batoh Kata 3N1-20 v praxi? Jak se nosí, co vše se do něj vejde a jaké možnosti použití nabízí? Více se dozvíte v naší recenzi batohu Kata 3N1-20.

Kata 3N1-20 z vnějšku

Kata 3N1-20 je fotografický batoh, který v sobě skrývá vcelku nečekané možnosti. Ještě než je začneme postupně objevovat, podívejme se na tento batoh z vnějšku. V této části recenze se zaměříme na celkovou konstrukci batohu, vnější kapsy, popruhy, bederní opěrky a volitelný držák na stativ.

Kata 3N1-20 připomíná svým tvarem tak trochu kvádr. Nemá nějaké příliš oblé tvary nebo zakulacené okraje. Maximální vnější rozměry batohu jsou zhruba 43 x 25 x 20 cm (výška x šířka x hloubka).

Začněme třeba shora. Na vrchní straně batohu 3N1-20 se nachází úchyt pro přenášení batohu v ruce. Tento úchyt je velice příjemně a bytelně polstrovaný, takže se batoh dá nést delší dobu v ruce bez rizika mozolů. Madlo je opravdu velice příjemné do ruky.

kata_3n1_20_a.jpgkata_3n1_20_b.jpg

Po stranách batohu Kata 3N1-20 jsou v jeho horní části dvě ploché kapsy (na každé straně jedna). Kapsy jsou na zipy, které jsou stejně jako všechny ostatní zipy u batohu protiprachové (mají těsnění). Boční kapsy jsou zhruba čtvercové a zipy jsou na dvou z těchto pomyslných čtyř stran. Uvnitř kapes se nachází ještě síťka, která pomáhá rozdělit prostor v kapse.

Pod bočními kapsami se na každé straně (zcela symetricky) nachází vstupy do hlavní fotografické komory. Tyto vstupy jsou na obou stranách batohu, takže si uživatel může vybrat, ze které strany bude do hlavní komory běžně vstupovat. Více se o hlavní komoře a celém vnitřku batohu dozvíte v následující části recenze batohu Kata 3N1-20.

kata_3n1_20_c.jpgkata_3n1_20_d.jpg

kata_3n1_20_e.jpgkata_3n1_20_f.jpg

Záda batohu Kata 3N1-20 zasluhují velkou dávku pozornosti. Nejedná se o lecjaká polstrovaná záda - bez nadsázky lze říci, že se jedná o dost rafinovaný systém (což nemusí být na první pohled zřejmé), ale o tom si povíme až v části nazvané Pohodlí a způsoby nošení. Na vrchní straně batohu jsou ukotveny hlavní popruhy, které jsou dobře polstrované prakticky po celé své ploše (ne jenom v horní části).

kata_3n1_20_g.jpgkata_3n1_20_h.jpg

kata_3n1_20_i.jpgkata_3n1_20_j.jpg

Popruhy jsou dole ukotveny na kovovém půlkruhu, takže toto ukotvení je v praxi "plovoucí". Navíc lze každý popruh dole odepnout pomocí přezky a tím docílit různých způsobů nošení (více v části nazvané Pohodlí a způsoby nošení).

Záda jako taková jsou velice dobře polstrovaná, tuhá a tvarovaná. Uprostřed zad batohu je navíc příčný látkový popruh Insert Trolley, který umožňuje pohodlné přichycení fotobatohu ke klasickému cestovnímu batohu na kolečkách (s vysouvacím táhlem).

Ve spodní části batohu jsou ještě pomocné bederní opěrky s příčným popruhem, který má kolem pasu tyto opěrky zafixovat.

kata_3n1_20_k.jpgkata_3n1_20_l.jpg

kata_3n1_20_m.jpgkata_3n1_20_madlo.jpg

Na přední straně batohu Kata 3N1-20 nalezneme půlkruhový kovový (nějaké slitiny) úchyt pro držák na stativ, který je volitelným doplňkem k batohu. Držák jsme měli k otestování také a funguje velice jednoduše. Jedna část držáku je prakticky polstrovaný kousek suchého zipu, který se připevní k hornímu madlu a fixuje stativ v jeho horní části. Spodní část držáku na stativ se skládá z jakési kapsy, které se uchytí za onu výše uvedenou kovovou sponu a vespod batohu pomocí dvou dalších popruhů. Poté je možné k batohu velice snadno uchytit i velký stativ.

Kata 3N1-20 má v základním balení k dispozici oranžovou pláštěnku, která zakryje celý batoh před deštěm. Pláštěnka je skladována v malém sáčku, který lze umístit prakticky kamkoliv uvnitř (nebo i vně) batohu. Tuto mobilitu pláštěnky tak považuji za další detail, který potěší.

Pojďme se nyní podívat na fotografický batoh Kata 3N1-20 zevnitř.

Kata 3N1-20 zevnitř

Fotografický batoh Kata 3N1-20 se skládá ze dvou hlavních komor. Horní komora je určena na doplňky a osobní věci, zatímco spodní komora je klasicky fotografická. Velkou zajímavostí (a velkým plusem batohu) je možnost spojit tyto obě komory.

kata_3n1_20_n.jpgkata_3n1_20_o.jpg

Horní a spodní komory totiž odděluje příčka, která je na zip a tudíž ji lze otevřít a obě komory propojit. Stavitelné příčky ve foto-komoře batohu lze navíc zcela vyndat, a tak lze z batohu Kata 3N1-20 během chvilky udělat klasický batoh s jednou velkou komorou.

Horní komora batohu Kata 3N1-20 je přístupná přímo z vrchní části batohu, a to pomocí "víka" na zip. Na tomto víku se nachází polstrované madlo na ruku, o kterém byla řeč v předchozí kapitole. Po otevření víka se objeví kvádrový prostor pro osobní věci a příslušenství.

Stejně tak, jako u zbytku celého batohu Kata 3N1-20, je vnitřek horní komory žlutý. Ono to má svůj smysl, protože většinou černé příslušenství nebo i osobní věci jsou na žlutém podkladu velice zřetelně vidět a i v šeru (ve tmě) je od sebe lze dobře odlišit. Prostě detail, který hraje roli.

kata_3n1_20_p.jpgkata_3n1_20_q.jpg

kata_3n1_20_r.jpgkata_3n1_20_s.jpg

Horní komora není dělena nějakými přepážkami - jedná se o prakticky jeden velký prostor. K dispozici jsou ovšem dvě různě velké kapsy a naproti nim síťová kapsa na klasický zip.

Nyní se dostáváme ke klasické spodní komoře na fotografické vybavení. Jak už bylo naznačeno v předchozí kapitole, hlavní komora je přístupná z boku, stejně jako například u batohů Lowepro SlingShot nebo Lowepro Fastpack. Ovšem Kata 3N1-20 nabízí možnost přístupu k fotoaparátu a příslušenství z obou boků batohu. To znamená, že si uživatel může v praxi vybrat, na které rameno bude batoh "shazovat" a tudíž ze které strany bude do batohu přistupovat.

Chlopně (víka) foto komory jsou na obou stranách řešena zcela stejně. Drží na bytelné plastové přezce a jsou otevírací na zip. Přezky se zasouvají do tuhého plastového krytu, který zabraňuje nechtěnému zmáčknutí přezky. Zipy komory jsou (jako všude jinde na batohu Kata 3N1-20) protiprachové.

kata_3n1_20_t.jpgkata_3n1_20_u.jpg

kata_3n1_20_v.jpgkata_3n1_20_w.jpg

Vnitřní prostor pro fotoaparát a příslušenství je přestavitelný díky příčkám na suchý zip. Výhodou je, že vnitřní strany batohu nabízejí velké množství suchých zipů, takže si člověk může příčky uspořádat opravdu libovolně bez nějakých velkých omezení. Příček je navíc dost velké množství.

Na víku fotografické komory je zevnitř na suchý zip přidělané pouzdro na paměťové karty. Díky uchycení na suchý zip lze toto pouzdro přendat z jednoho víka na druhé. Uživatel si tudíž pouzdro na karty přesune na takové víko, které bude používat jako vstup do hlavní komory.

Kata 3N1-20: co vše pojme

Horní komora batohu Kata 3N1-20 pojme dost příslušenství a osobních věcí. Abyste měli dobrou představu, tak do horní komory se tak akorát vejde Canon EOS 5D s nasazeným objektivem Sigma 28-70/2.8. Takže jak vidíte, horní komora není zase tak malá a ledacos pojme.

Vnitřní rozměr horní komory je 22 x 15 x 12 cm (šířka x výška x hloubka). Je jen potřeba počítat s tím, že boční kapsy na horní straně batohu tak trochu sdílejí prostor s horní komorou - takže pokud boční kapsy nacpeme co to jde, tak se trochu zmenší i prostor v horní komoře.

Fotografická komora batohu Kata 3N1-20 má vnitřní rozměry 24 x 25 x 17 cm (šířka x výška x hloubka) a pojme následující:

  • profesionální DSLR s nasazeným battery gripem a základním objektivem nebo středně velkým teleobjektivem (maximální délka s tělem tak 25cm).
  • tři až čtyři další objektivy (podle délky objektivu nasazeného na těle),
  • externí blesk.

kata_3n1_20_x.jpgkata_3n1_20_y.jpg

kata_3n1_20_z.jpgkata_3n1_20_za.jpg

Kata 3N1-20: pohodlí a způsoby nošení

Batoh Kata 3N1-20 je univerzální především z hlediska různých způsobů nošení, které nabízí. Lze jej totiž nosit následovně:

  • jako klasický batoh, tj. oba popruhy na zádech,
  • jako "sling" batoh, tj. jeden popruh odepnout a druhý popruh mít křížem - lze odepnout jeden nebo druhý popruh a nosit tudíž batoh na jednom nebo druhém rameni,
  • zkřížit oba popruhy a mít batoh buď na zádech nebo na hrudi.

kata_3n1_20_zb.jpgkata_3n1_20_zc.jpg

kata_3n1_20_zd.jpgkata_3n1_20_ze.jpg

Jak je vidno, batoh lze nosit hned třemi odlišnými způsoby, což zajišťují odepínatelné popruhy. Proto má batoh v názvu 3N1 (jako 3 v 1).

Nošení batohu klasicky je obvyklé, takže není potřeba nic objasňovat. Ovšem Kata 3N1-20 lze nosit i jako takzvaný "sling" batoh, tj. na jednom rameni s popruhem napříč. Je to možné díky odepínacím popruhům. Jeden popruh dole odepneme a zasuneme jej pod záda batohu - ta jsou k tomu přesně připravena. Díky tomu druhý odepnutý popruh nikde nevadí a netlačí. Navíc si lze vybrat, na kterém rameni budeme batoh nosit - oba popruhy lze odepnout, takže je na výběr.

Taktéž je možné odepnout oba popruhy a prohodit jejich ukotvení ve spodní části. Díky tomu se oba popruhy překříží a je možné tak batoh pohodlně nosit třeba i na hrudi / břichu. To se může hodit právě ve chvíli, kdy je potřeba mít na zádech krosnu nebo jiný velký batoh. Výrobce uvádí i možnost nosit s překříženými popruhy batoh i vzadu, ale osobně mi to v praxi nepřišlo příliš pohodlné. Ale poskytuje to větší míru bezpečí, protože takto nasazený batoh vám nikdo ze zad nestrne.

kata_3n1_20_zf.jpgkata_3n1_20_zg.jpg

kata_3n1_20_zh.jpgkata_3n1_20_zi.jpg

Pohodlí při nošení batohu Kata 3N1-20 je na vysoké úrovni. Popruhy jsou dostatečně polstrované, navíc mají posuvné polstrované polštářky, které pomáhají při nošení batohu na jednom rameni (sling). Záda batohu jsou velice dobře řešena a i když se pod ně schová odepnutý popruh, do zad to netlačí.

Jedinou otázkou jsou "bederní opěrky" - je fajn, že je batoh má, ale v praxi mi přišlo, že až tak moc neplní svou funkci. Respektive plní, ale jen při nošení na "sling" způsob (tj. na jeden popruh). Při klasickém nošení jsou spíše volnější součástí batohu a k rozložení hmotnosti nepřispívají. Jedná se tak v praxi spíše o ochranu proti přezkám u popruhů, než o bederní opěrky.

kata_3n1_20_zj.jpgkata_3n1_20_zk.jpg

Kata 3N1-20: bytelnost a kvalita materiálu

Fotografický batoh Kata 3N1-20 je na tom velice dobře z hlediska kvality materiálů a bytelnosti. Nebývá zvykem, že by veškeré kapsy (i ty vnější na drobnosti) byly polstrované - Kata 3N1-20 má polstrované všechny kapsy.

Tloušťka stěn batohu se zdá být dostatečně velká na to, aby ochránila fotografickou techniku ve standardních podmínkách. Pokud na batoh spadne metrákový balvan, tak asi nepomůže sebelepší polstrování, ale pro normální použití je na tom Kata 3N1-20 velice dobře.

Batoh sám o sobě je dost tuhý a drží tvar, nijak se nebortí. Prakticky veškeré úložné prostory jsou velice dobře chráněny.

Na přední straně batohu (ve spodní části) je navíc TST žebrování, které má pomoci chránit techniku před nárazy a tlaky. Jedná se o velice tuhé "polštářky", které mohou ztlumit nevyžádaný tlak na uloženou techniku.

kata_3n1_20_zl.jpgkata_3n1_20_zm.jpg

Z hlediska materiálu se zdá být Kata 3N1-20 velice kvalitním batohem. Dostali jsme do redakce na test kousek, který už očividně pár testy prošel a nebylo na něm nic, co by naznačovalo únavu materiálu. Švy drží, látka také.

Přední část batohu je shora dolů potažena ještě nějakým jiným tužším materiálem, než je zbytek batohu. Zdá se, že tento materiál je omyvatelný a svou tuhostí naznačuje, že leccos vydrží.

Kata 3N1-20: závěrečné zhodnocení a doporučení

Kata 3N1-20 je výjimečný fotobatoh. Uživateli nabídne vysokou úroveň univerzálnosti použití, což je asi nejvýraznějším rysem tohoto batohu.

Batoh jsem testoval necelý měsíc při fotografování na různých místech a při různých příležitostech (nejčastěji svatby). Za tu dobu jsem měl možnost jej docela dost vyzkoušet a není nic, co by mi na batohu Kata 3N1-20 vadilo nebo chybělo. Mohu jej tedy vřele doporučit všem, kdo shání univerzální kvalitní fotobatoh, který poskytne nejen potřebnou ochranu na foto-výbavu, ale umožní i různé způsoby nošení.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa