Brand

Recenze Fuji X100(S)

X100

Fuji X100 je v mém životě velkou samostatnou kapitolou. Nikdy jsem si k žádnému foťáku nevybudoval tak silný vztah jako právě k nejstaršímu modelu z řady X.

Proč? Těžko se popisuje, co je na něm vlastně tak krásný – možná kombinace charakteru fotek, podání barev, kovového retro těla, unikátního hledáčku... Prostě je to něco víc než kus elektroniky.

Dost ale sentimentalit. Rovnou přeskočíme technické žvásty, protože těch je plný Google. Úvod recenze bych spíše rád pojal jako osobní zkušenost s X100 a dále porovnání se zapůjčeným X100S.

img_7010.jpg

Všechno vlastně začalo už v roce 2011, kdy jsem začal pokukovat po povedených tvarech X stovky. Bylo to něco úplně jiného, než na co jsem byl do té doby zvyklý – žádná okoukaná zrcadlovka, která fotí jako kulomet. Zároveň mě zaujalo kompaktní tělo, větší APSC snímač a hlavně světelné a pevné sklo.

1_dscf0058.jpg

Při koupi X100 jsem si řekl, že nebudu troškařit a investoval jsem rovnou do černé, limitované edice (X100 se vyrábí ve stříbrné a černé barevné variantě). Udělal jsem dobře, protože stříbrná X100 má podle mě nátěr, který působí lehce plastově (i když o hořčíku není pochyb). Zároveň spousta starších a stříbrných X100 trpěla problémem zasekávání clony v objektivu (na to si dávejte pozor při koupi bazarového X100), a proto jsem se chtěl podobným problémům vyhnout obloukem.

1_dscf1127.jpg

Rozbalování X100 black limited edition byl jednoduše zážitek. V krabici byly zasunuty dvě kazety. Větší z nich obsahovala kožené pouzdro s červeným sametem uvnitř. Dále UV filr, kovovou clonu a certifikát s číslem konkrétního kusu (bylo vyrobeno „jen“ deset tisíc kusů na světě). Nad koženým obalem bylo uloženo samotné tělo.

X100 je opravdu krásný foťák. Vzpomínám si, že nejvíce mě dostal pocit ze zpracování – kus kovu s luxusní povrchovou úpravou, optickým hledáčkem a maličkým objektivem, jemným zvukem závěrky a jistým pocitem při otáčení clonového kroužku. Když nám do redakce následující dva roky chodily foťáky Fuji na recenze, už nikdy jsem nebyl tak nadšený z kvality provedení těla (kromě modelu X-T1 – podle mě stále nejlepší mirrorless na trhu).

1_dscf1151.jpg

Po zapnutí X100 mé nadšení lehce opadlo. Už si nevzpomínám, jaký firmware jsem měl nainstalovaný, ale je dobře známo, že X100 byl od uvedené na trh prakticky nepoužitelný (ostřil podle nálady, při nahrávání fotek na kartu jste si mohli udělat kafe atd.). Až s postupem času z něj ve Fuji prostřednictvím firmware udělali úplně jiný foťák.

Asi si teď klepete na čelo a říkáte si: „Proč by vlastně někdo kupoval špatný foťák za třicet tisíc?!“. Jednoduše proto, že nějaké pomalejší ostření po chvilce X100 prominete, protože vytváří tak neskutečně jemné a přirozené fotky, že vše ostatní jde stranou. Fotky mají charakter a vzhled klasického filmu. Jpeg má jemné přechody a bez většího zásahu se snímky dají přímo tisknout.

1_dscf0185.jpg

Nechci tu neustále básnit, že X100 je a byl úžasný foťák. Rozhodně není a nebude. Manuální ostření se nedalo použít až do konce roku 2013 (vše zachránil nový firmware). Celá řada funkcí nefungovala, jak měla nebo jak bylo zamýšleno.

Proto jsem po čtvrt roce foťák prodal a na facebooku si u X100 změnil stav z „ve vztahu“ na „je to složité“. Záhy jsem si ale uvědomil, že jsem udělal chybu a při prohlížení fotek na disku z X100 se mi po něm zastesklo. Nemohl jsem si pomoci a musel jsem ho koupit znovu. Nákup a prodej X100 (jen černá verze) se opakoval několikrát. Vždy jsem si musel připomenout, že foťák stále není dokonalý.

Něco mě ale k němu stále táhne zpět a myslím si, že rozhodně nejsem sám.

1_dscf1113.jpg

Teď už je na trhu X100T a původní staroušek X100 je stále ve výborné formě. Kdo se o řadu X100 zajímá více, moc dobře ví, že fotky z původního modelu mají svůj specifický vzhled a odlišné podání barev než jeho novější bratříčkové.

1_dscf0089.jpg

 

X100S

Když nám do redakce přibližně před třemi měsíci dorazil X100S, připadalo mi, že se jedná o úplně odlišný foťák. Specifikace jsou prakticky totožné (stejné tělo, stejný objektiv, mírně upravený hybridní hledáček, jiný snímač), ale X100S působí tak nějak „méně analogově“. Je to samozřejmě nesmysl, ale výsledné fotky na nás působí více digitálně.

Snímač má X100S dobře známý X-Trans a hledáček OLED s více než dvěma miliony pixelů. Objektiv také zůstal stejný – 35mm se světelností f2. Celkově jsou vlastnosti foťáku lepší, ale fotky mají podle našeho subjektivního názoru nižší dynamický rozsah, jsou více vyhlazeny od šumu a barvy jsou lehce jiné (nelze řici, zda je to změna k horšímu nebo k lepšímu). Každému sedí něco jiného.

img_7007.jpg

Pojďme si jen rychle zmínit hlavní vlastnosti řady X100 a čím jsou vlastně foťáky tak specifické.

1. Hybridní hledáček

Jedná se o průhledový optický hledáček s digitálním překryvem. To znamená, že obraz se nepromítá přes matnici jako u hledáčku zrcadlovek, ale světlo přímo prochází skrz optickou soustavu. Proto v optice nelze kontrolovat hloubku ostrosti a jelikož je hledáček v jiné rovině než objektiv, je potřeba počítat s paralaxní chybou.

Po celou dobu používání optického hledáčku funguje digitální překryv, který rámečkem zvýrazňuje fotografovanou scénu (s přesností více než 90%) a navíc další informace o nastavení foťáku – např. ISO, čas, rovinu zaostření na stupnici apod. Těžko se to popisuje, ale představte si scénu z filmu Terminátor 3, kdy se spoře oděný Arnold Schwarzenegger objeví na Zemi, vejde do baru a skenuje ostatní svým pohledem a hledá ideální velikost trenýrek – tak nějak se kouká přes hledáček X100. Je to prostě paráda, která se musí zažít na živo.

Na pravém ukazováčku je navíc páčka, která při zmáčknutí zatemní optiku hledáčku a zapne čistě elektronický hledáček, který má většina dnešních bezzrcadlovek. Bomba.

dscf3002.jpg

X100S má poměrně povedený elektronický hledáček, ale na X-T1 rozhodně nemá. Spíše bych ho připodobnil k X-E2.

2. Pevný objektiv s ohniskem 35mm (po přepočtu na FF) a světelností f2

Bez přiclonění rozhodně nepatří mezi nejostřejší na trhu, ale kvalita optiky je vzhledem k velikosti neuvěřitelná. Fujinon 23mm f1,4 je znatelně lepší a Sigma 35mm f1,4 ART ještě o level někde jinde, ale na druhou stranu vinětace je u X100 minimální, aberace prakticky neexistuje (i bez korekce ve foťáku), náchylnost k flare je poměrně vysoká, ale dá se to přežit a již zmiňovaná ostrost je velmi vysoká od f2,8. Při focení na f2 mají fotky v extrémních rozích lehký závoj. Objektiv má navíc nádherný bokeh s určitým (pro mě nerušivým) charakterem. Při použití vestavěného šedého filtru dochází ke změně bokehu k horšímu.

dscf0019.jpg

3. APSC snímač s rozlišením 16MPX

U X100S byl použit X-Trans CMOS snímač bez AA filtru. Stejný snímač mají prakticky všechny foťáky z řady Fuji X (včetně nejnovějšího X100T a X-T1 Graphite). Je škoda, že nejnovější modely nepoužívají upravený snímač z Nikonu D7100/ Sony A6000. Snad se ale dočkáme u nového X-PRO2.

Každopádně kvalita fotek z Fuji X obecně patří mezi nejlepší na trhu. Barvy jsou krásné, ale nemusí sedět každému. Osobně miluju modrou barvu z Fuji při nastavení emulace filmu „Astia“. Jen je škoda, že se nedá vypnout redukce šumu a při focení na vyšší ISO působí fotky tak nějak nepřirozeně plasticky – pleť je tak trochu vosková.

Nemá příliš význam rozebírat dále kvalitu fotek, protože je totožná s modely X-T1 a X-E2, které jsme v redakci podrobili podrobnému testu.

dscf0223.jpg

4. Velmi kvalitně vyvedené retro tělo

Podle nás vypadá černá verze mnohem mnohem lépe, i když trošku všedně oproti stříbrné.

 

A co nějaké zápory?

Těžko hledat něco zásadního. Snad jen absolutně nepřesný indikátor stavu baterie a špatné video, ale to je u Fuji už klasika a od stávajícího snímače nelze nic lepšího očekávat.

img_7011.jpg

 

Závěr

X100 je netradiční foťák, který jednoduše miluju. X100T vypadá velmi slibně, ale původní X100 bude stále patřit mezi mé nejoblíbenější foťáky.

Není to systémový kompakt. Nenafotíte s ním portréty jako s pevnou 85mm f1,4 na full frame. Ale to ani nikdo nečeká. Jedná se o ideální foťák na cestování a nejlepší osobní fo'ták vůbec. Fuji navíc plánuje v prosinci vydat update firmware pro X100S, který přidá některé funkce z nejnovějšího X100T. Konkrétně se bude jednat o elektronickou závěrku s rychlostí až 1/32000s a emulaci filmu Classic Chrome.


Není co dodat. Jen ještě musím poděkovat Fuji za umožnění recenze X100S a především za to, že vyrobili tak úžasný foťák!

PS pro Fuji: Jestli budete mít nějaký nadbytečny kus, dobře se o něj postarám :)).

1_dscf1154.jpg

Michal Kroupa

Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.

Diskuse

iva.dufkova

8.12.2014 09:22

No jo...Fuji

Ano. Právě dávná recenze Michala Kroupy na Fuji X-T1 mě natolik zaujala, že jsem nemohla jinak a zmíněný foťáček koupila. Má své slabiny, ale je to foťák s duší. Kdo Fuji "okusí", už nemůže jinak. Tak Michale, ještě jednou díky.

Martin

8.12.2014 09:32

jj, Fuji to dělá jinak, občas divně, občas blbě, ale ta značka má něco do sebe. z mé bývalé S 6500 jsem občas vyšiloval, u X20 si taky někdy klepu na čelo, nicméně na 6500 s láskou vzpomínám a X20 mám taky hodně rád.

Stanislav Lepič

8.12.2014 11:14

Na značky moc nedám, za ta léta jsem používal/používám fotoaparáty od Panasonic, Canon, Olympus i Fujifilm a s každým jsem byl velice spokojený. Základem spokojenosti je buď nenáročnost nebo lepší představa co člověk chce a zda mu to přístroj poskytne. X100(S) mne také zaujaly a sledoval jsem je docela dlouho. Nakonec jsem si X100S pořídil díky výrazné slevě od nespokojeného prvního majitele a jsem velice spokojený (X100 jsem se bál kvůli těm problémům s clonou). Chtěl jsem si také vyzkoušet, jaké je to s těmi "bezzrcadlovkami" a po pozitivní zkušenosti s X100S jsem v akci pořídil X-E1 plus dva objektivy v ceně. Myslím, že Fujifilm má velice kvalitní techniku ... u mne je občasné nevěřícné kroucení hlavou způsobeno zejména "softwarovou částí". Protože rád fotím z ruky různé detaily (lenost tahat stativ), tak mi u X-E1 drásá nervy, že namáčknutí spouště zruší zvětšený náhled na oblast zaostření (zrcadlovka drží vybraný náhled, dokud ho sám nezměním). Vidím u Fuji spoustu "maličkostí", u kterých by klidně mohli nechat rozhodnutí na mně (volba v menu). Třeba se mi u X-E1 hodně líbí, že u manuálních skel si můžu v menu nastavit ohniskovou vzdálenost objektivu a ta se zapíše do souboru, co už ale nepochopím je, že 4 ze 7 pro tyto účely připravených přihrádek je zbytečně uzamčeno pro objektivy, které nikdy mít nebudu. Nevyužitý potenciál. I to je Fuji. Ale jinak převažuje spokojenost.

Stanislav Lepič

8.12.2014 14:25

update firmware

"Fuji navíc plánuje v prosinci vydat update firmware pro X100S, který přidá některé funkce z nejnovějšího X100T. Konkrétně se bude jednat o elektronickou závěrku s rychlostí až 1/32000s a emulaci filmu Classic Chrome." - To by bylo samozřejmě zajímavé vylepšení, ale je to v tuto chvíli něco víc než jen nepotvrzená spekulace? : )

Michal Kroupa

8.12.2014 16:27

Jéé ahoj Ivo, jsem moc rad, ze jsi s X-T1 spokojena. Vime oba moc dobre, ze dokonce i X-T1 ma svoje mouchy. Kazdopadne ten fotak je bajecnej. Nejdulezitejsi je, aby te s nim bavilo fotit :).

PaneR

11.12.2014 10:27

FUJIFILM

Předně si musím trochu rýpnout, věta v popisku, že autor "Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy." mě vcelku pobavila. Neumím si představit nikoho, kdo alespoň trochu rozumí dnešní fototechnice a neměl by pro uvedené věci slabost. Vynechám-li skutečný hi-end a větší formáty, tak jde jednoduše o extrakt toho nejlepšího, co se dnes k focení nabízí. Nebo snad ne? :) Díky za recenzi tohoto přístroje. Po Fujifilmu pokukuji, měl jsem v ruce X-T1 a definitivně mě tato značka mj. dostala právě návratem manuálního ovládání času a clony (a citlivosti). Na ovládání dnešních zrcadlovek (a to fotím na Pentax, který mi vyhovuje nejlépe) jsem si prostě dodneška úplně nezvykl, asi na to nemám buňky, ovšem X-T1 mi okamžitě nostalgicky oprášila focení na Prakticu nebo můj starý dobrý manuální Pentax. Prostě otočné kolečko se stupnicí, clona na objektivu, plus onen pocit, že v ruce držíte skutečný kus železa. Vámi recenzovaný Fujifilm X100S jsem měl zcela náhodou také možnost krátce vyzkoušet a myslím, že se po něm pomalounku začnu poohlížet v bazarech. Je to skutečně mazlík se skvělými vlastnostmi a úžasným pocitem z focení. Jako doplněk ke zrcadlovce opravdu lákavý přístroj.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa