Brand

Recenze mezikroužků Nanoha pro Sony NEX

mezikrouzky_2.jpgDo redakce se nám před pár týdny dostaly na testování mezikroužky od výrobce Nanoha. A to konkrétně ve verzi pro fotoaparáty Sony NEX. Mezikroužky jsme řádně otestovali, a tak jestli vás zajímá focení detailů a máte doma kompakt s výměnnými objektivy, máme pro vás zajímavou recenzi.

Mezikroužky se všeobecně používají pro fotografování detailů. Je to (většinou) levnější alternativa k opravdovým makro objektivům. Princip mezikroužků je vcelku snadný, ale občas v tom vznikají nejasnosti. Mezikroužky fungují tak, že se vloží mezi fotoaparát a objektiv, čímž zkrátí vzdálenost, na kterou objektiv dovede zaostřit. Nikterak neovlivňují ohnisko objektivu nebo jeho zoomovací schopnosti. Pouze a jenom snižují minimální zaostřitelnou vzdálenost. Takže z běžného objektivu se do jisté míry stává objektiv zoomový.

Mezikroužky Nanoha Macro Extension Tube se vyrábí ve dvou verzích:

  • bajonet Sony E (např. Sony NEX),
  • bajonet micro 4/3 (např. Olympus PEN).

V setu jsou dva mezikroužky, jeden o síle 10mm a druhý 16mm. Přenáší autofokus i nastavení clony, takže vše může probíhat v kompletní automatice. Není potřeba nic ručně nastavovat, přepočítávat EV a podobná dobrodružství. Prostě se fotí tak, jako obvykle. Vše jsme testovali na Sony NEX-5N v kombinaci se setovým objektivem Sony 18-55mm f/3.5-5.6.

mezikrouzky_1.jpgmezikrouzky_ruce.jpg

Mezikroužky v praxi

Zvýšení poměru zvětšení = fotíme detaily

Se základním Sony 18-55mm objektivem moc malé detaily fotit nelze. Minimální zaostřovací vzdálenost je zhruba 25cm od roviny snímače. To v praxi znamená, že třeba malou sedmikrásku do celého obrazového pole nedostanete, ani kdybyste se rozkrájeli. Po nasazení mezikroužků je to jiné.

mezikrouzky_v_akci.jpg

 

Bez mezikroužku (na maximální zoom 55mm), zaostřovací vzdálenost 13cm od přední čočky objektivu:

001_bez_niceho.jpg

 

S 10mm mezikroužkem minimální zoom (18mm), zaostřovací vzdálenost 1cm od přední čočky objektivu:

002_mezikrouzek1_18.jpg

 

S 10mm mezikroužkem maximální zoom (55mm), zaostřovací vzdálenost 7.5cm od přední čočky objektivu:

002_mezikrouzek1_55.jpg

S 16mm mezikroužkem minimální zoom (18mm): tuto fotku v podstatě již nelze pořídit, jelikož zaostřovací vzdálenost je 0mm od čočky objektivu. Kapky rosy by tudíž "zamatlaly" celou přední čočku.

S 16mm mezikroužkem maximální zoom (55mm):

003_mezikrouzek2_55mm.jpg

A jelikož se mezikroužky dají všeobecně kombinovat, vyzkoušeli jsme i variantu obou mezikroužků:

003_mezikrouzek3_55mm.jpg

Mezi 10 a 16mm mezikroužky není na 55mm ohnisku (plný zoom) velký rozdíl. Přiblížení je hodně podobné. Na minimálním ohnisku lze použít jen 10mm mezikroužek, protože při použití silnějšího 16mm se zaostřuje v podstatě na přední čočku objektivu. Při použití obou kroužků a 18mm ohniska pak zaostřit už vůbec nelze (rovina ostření je uvnitř objektivu). Vše ale dobře funguje na větších ohniscích, viz ukázky výše.

Zhoršení světelnosti = nutná daň

Mezikroužky nepřináší samá pozitiva a jistoty, ale i jeden malý neduh, a to celkovou ztrátu světelnosti objektivu. Je to malá nutná daň za větší poměr zvětšení, kterého lze pomocí mezikroužku dosáhnout.

U testovaných mezikroužků jsme naměřili následující zhoršení světelnosti.

  • S mezikroužkem 10mm klesá světelnost o 0.3EV.
  • S mezikroužkem 16mm klesá světelnost o 0.7EV.
  • S oběma mezikroužky klesá světelnost o 1.3EV.

V praxi to znamená nutnost ekvivalentně prodloužit čas expozice nebo zvýšit citlivost ISO nebo použít nižší clonové číslo. Není to ale nic zásadního, rozdíl 0.3EV je vcelku minimální daň z tak pěkné přiblížení.

Obrazová nebo spíše materiálová kvalita

Testovat obrazovou kvalitu u mezikroužku, který neobsahuje žádnou optiku, tak trochu nemá smysl. Kvalita obrazu závisí v podstatě na objektivu. Místo toho jsme se raději věnovali materiálovému zpracování mezikroužků.

Kov v kombinaci s plastem vypadá opravdu bytelně a v průběhu testování se neprojevila žádná únava nebo opotřebení materiálu.

Celkové hodnocení

Mezikroužky Nanoha fungují tak, jak mají. Snižují minimální zaostřitelnou vzdálenost, takže umožňují fotit i malé detaily. Například sedmikráska pak zabere většinu obrazového pole.

Výhodou mezikroužků všeobecně je, že je lze kombinovat s různými objektivy, nehledě na průměr závitu na filtry. Nevýhodou pak může být možnost zaprášení snímače při nasazování a sundávání objektivu z těla fotoaparátu.

Testované mezikroužky Nanoha v našem testu obstály velmi dobře a můžeme je doporučit všem, kteří chtějí fotit malé detaily a nemají v úmyslu si pořizovat makro objektiv. Se setovým 18-55mm objektivem fungují bezvadně.

Děkuji firmě Makrofoto s.r.o. za zapůjčení mezikroužků k redakčnímu testu.

Ukázkové fotografie

Níže uvedené snímky si můžete po kliknutí stáhnout v původním rozlišení, bez úprav. Pořízeno na Sony NEX-5N, setový Sony 18-55mm objektiv + mezikroužky Nanoha.

m002_mezikrouzek1_55.jpgmdsc08415.jpg

mdsc08418.jpgmdsc08432.jpg

mdsc08436.jpgmdsc08437.jpg

Štítky: makro

Diskuse

BEGY

14.10.2013 14:30

makro kroužky

taky jsem si hrál na podobném aparátu a výsledkem je, že zůstávám u předsádkových čoček. viz: http://www-tdm.cz/Foto/index.php?topic=6.msg16#msg16 přiblížení k objektu na pár centimetrů je třeba u focení broučků atd naprosto k ničemu.

Tomáš

14.10.2013 20:02

Díky za podnět. Já bych právě chtěl napsat článek srovnávající obě varianty. Je jasné, že na plachý hmyz to bude chtít v každém případě dlouhý objektiv a ne 18-55mm záklaďák.

BEGY

14.10.2013 21:52

tak jsem skusil udělat malý testík viz: http://www-tdm.cz/Foto/index.php?topic=20.msg29#msg29 v podstatě mě ze všeho vyplívá, že pokud chci slušné zvětšení musím jít u kroužků s ohniskovou vzdáleností dolů. Tedy v podstatě čím větší ohnisko - tím menší zvětšení

Tomáš

14.10.2013 21:55

Jasně, to platí - čím vyšší ohnisko, tím je potřeba použít silnější mezikroužek. Používám to na občasné focení detailů a např. na pevném 100mm objektivu musím dát výrazně větší mezikroužek než na třeba pevném 35mm objektivu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa