Brand

Recenze objektivu Sigma 17-70mm f/2.8-4 Macro OS HSM C

865e.jpgSigma začátkem tohoto roku představila již třetí verzi oblíbeného objektivu Sigma 17-70. Oproti předchozím má tato nová verze již nové moderní tělo ze zcela odlišných materiálů, přepracované ovládání i optiku.

A dnes vám přinášíme jako první v ČR recenzi tohoto zajímavého základního objektivu od Sigmy.

Sigma 17-70mm byl a dosud je velmi oblíbený základní zoomový objektiv. A to zejména díky užitečnému rozsahu ohnisek, jistým makro schopnostem a rozumné obrazové kvalitě. Není proto divu, že společnost Sigma začátkem roku 2013 představila již třetí verzi tohoto typu objektivu: Sigma 17-70mm f/2.8-4 Macro DC OS HSM C. Naneštěstí se názvem od verze předchozí téměř neliší, takže mohou nastat lehké zmatky. A jelikož má nejnovější verze na těle označení C jako Contemporary (z angl. moderní), budeme i nadále označovat tuto novou verzi jako verzi C.

Sigma 17-70mm OS HSM C: hlavní vlastnosti

Jedná se o základní zoomový objektiv. To znamená, že se hodí na všemožné focení od krajinek, přes focení lidí až po focení dovolených i menších detailů.

865c.jpg865b.jpg

Hlavní vlastnosti jsou:

  • HSM tiché a rychlé ostření.
  • Stabilizátor obrazu.
  • Bajonet (kovový) pro Canon, Nikon, pro Pentax, Sigma a Sony.
  • Kruhová clona ze 7 lamel.
  • Minimální zaostřovací vzdálenost 22cm, poměr zvětšení max. 0.36.
  • Hmotnost 465g.
  • Průměr závitu na filtry 72mm, přední člen se neotáčí.
  • Sluneční clona v balení.
  • Záruka 4 roky (platí pouze v ČR).

865d.jpg865.jpg

Sigma 17-70mm OS HSM C: materiály a ovládání

Nová Sigma 17-70 se z hlediska použitých materiálů a venkovního provedení výrazně odlišuje od předchozích objektivů Sigma. Matné provedení objektivů Sigma, na které jsme byli doposud zvyklí a které se postupně ošoupalo a vytvářelo nepěkný vzhled, je historií. Vnější provedení odpovídá dnešním trendům a působí vcelku bytelným dojmem. Nejedná se o kov, ale dle technické specifikace o plast, který je stabilní i při výkyvu venkovních teplot. Jinak řečeno, v létě se tolik neroztahuje a v zimě nesmršťuje, čímž přispívá k lepšímu lícování všech dílů a větší životnosti těla objektivů. Co je na tom pravdy samozřejmě zjistit během krátké recenze nelze - mohu však zodpovědně říci, že materiál působí kvalitním dojmem.

design_body.jpgdesign_tube.jpg

design_prepinace.jpgdesign_lens.jpg

Objektiv se ovládá velmi dobře, ostřící kroužek i zoomovací prstenec mají příjemný chod. Objektiv sám o sobě při namíření dolů nevyjíždí. Naopak při namíření nahoru nezajíždí, což je velmi dobře (některé objektivy to vlivem vlastní hmotnosti dělají).

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

Aleš Ječmeň

25.4.2013 06:18

Neostrost

Neostrost byla jeden z důvodů, proč jsem se před lety zbavil II. generace tohoto objektivu. Očekával bych, že se Sigma poučí. Nestalo se.

mirpav

25.7.2013 21:31

Podle čeho ho poznat při koupi?

Dobrý den, jak prosím na internetových či v kamenných obchodech poznám, že se jedná o tuto třetí verzi prosím? Hledal jsem to podle položky "min. zaostřovací vzdálenost:", kde jsem čekal místo 22 cm hodnotu 2 cm, ale všude mají jen 22. Dá se to poznat i jinak prosím? Moc děkuji, zdraví Mira P.

Tomáš

25.7.2013 22:31

Dobrý den, dá se to poznat podle označení "C" v názvu objektivu. Ty 2 cm byl překlep, který jsem již opravil na správných 22cm (omlouvám se za omyl).

Junidlo

18.1.2016 12:41

Dobrý den,

jsem týdenní majitel tohoto skla a zatím si ho nemůžu vynachválit. Ostrost mi přijde úžasná. Určitě oproti zaákladnímu setovému objektivu :)

Jiří

18.2.2016 22:39

Dobrý den,

mohu se zeptat co znamená u popisu objektivu druhé řady označení MINT či NEAR MINT. Jedná se o popisy z eBay u prodejců z Japonska.

 

 

Martin

23.3.2016 08:38

odpovím trochu s křížkem po funuse :)

Mint je úplně nový nebo jako nový bez stop používání, Near Mint je skoro jako nový s jemnými stopami používání :)

Martin

25.5.2020 16:14

Dobrý den,
z ničeho nic mi začal objektiv v určitém místě (cca 20mm) při zoomu přeskakovat,pohne se celá optika při posouvání zoomu. Na internetu jsem četl že prý tam vypadl nějaký šroubek. Chtěl bych se zeptat kolik by stála oprava ? (Objektiv Sigma 17-70 mm f/2,8-4,0 DC Macro OS HSM)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa