Brand

Recenze objektivu Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM

Sigma 30mm

Objektiv Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM je určený pro digitální zrcadlovky s menším snímačem, a tak po přepočtu poskytuje oblíbené ohnisko 50mm - při zachování perfektní světelnosti. Nyní vám přinášíme detailní recenzi tohoto zajímavého objektivu. Ukážeme jak kvalitní je tato pevná třicítka od Sigmy. Dozvíte se, jak je ostrá a jakou obrazovou kvalitu poskytuje. Také se dozvíte, jak rychle ostří a jestli trpí barevnými vadami.

Jak prošel objektiv Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM naším redakčním testem? Vyplatí se do něj investovat? To se dozvíte v následující recenzi.

Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM: základní vlastnosti

Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM patří mezi objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností. Konkrétně se jedná o objektiv s pevným ohniskem 30mm. Jedná se o objektiv typu DC, takže jej lze použít pouze na fotoaparátech s aps-c velikostí snímače (ne na full-frame). Více v článku o značení objektivů Sigma.

Po nasazení na tělo s APS-C velikostí snímače se ohnisko přepočte crop faktorem 1.6x u Canonu, 1.5x u Nikonu a 2x u 4/3 systému (Olympus, Panasonic,...).

To v praxi znamená, že na aps-c těle Canon bude dávat ohnisko 48mm a u Nikonu to bude 45mm. V případě použití na 4/3 systému se z tohoto objektivu stává 60mm objektiv. Všechny hodnoty jsou velmi dobře vhodné na reportážní portrétní fotografování.

Z toho vyplývá praktické využití objektivu Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM - díky perfektní světelnosti f/1.4 lze pracovat i při 30mm ohnisku s malou hloubkou ostrosti, a tak lze tento objektiv velmi dobře použít na portrétní fotografování. A to především v reportážním stylu, kdy oceníme větší úhel záběru.

Sigma 30mm

Světelnost tohoto 30mm objektivu je f/1.4, což z něj činí velmi světelný objektiv. Vysoká světelnost s sebou přináší hned tři výhody:

  • Kratší časy závěrky, tzn. dobrá použitelnost i v horším osvětlení.
  • Atraktivní rozostřené pozadí díky velmi malé hloubce ostrosti (především pro portréty).
  • Příjemný pohled do hledáčku - díky vysoké světelnosti je obraz v něm příjemně světlý.
Sigma 30mm

Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM není zoomový objektiv, tudíž nejsou takové nároky na vnitřní stavbu objektivu, která může být speciálně přizpůsobena pro jednu jedinou ohniskovou vzdálenost. Opticky se tak Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM skládá z 7 optických členů, které jsou uspořádány do 7 skupin.

Závit pro filtry má průměr 62mm, takže filtry pro tento objektiv nebudou nijak extrémně drahé.

Minimální vzdálenost zaostřování je 40 cm od roviny snímače, takže od tohoto objektivu nelze očekávat téměř žádné makro-schopnosti. Maximální poměr zvětšení je 0.096 x.

Clona se skládá z osmi lamel, takže kresba i bokeh jsou opravdu dobré. Maximální clonové číslo je f/16 (větší clonu nastavit nelze).

Sigma 30mm

Rychlost ostření je velmi dobrá. Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM používá ultrazvukový mechanismus ostření (HSM), takže ostření je rychlé a tiché. Navíc lze manuálně přeostřovat i při zapnutém autofokusu. Kroužek ostření je "nekonečný", tj. lze s ním otáčet dokola.

Při zběžném porovnání s objektivem Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM ostří Sigma 30/1.4 EX DC HSM srovnatelně rychle. Přesnost autofokusu je velmi dobrá, málokdy se stalo, že autofokus proostřil (při statických scénách). Jelikož je autofokus příjemně rychlý, lze s tímto objektivem fotit i reportážním stylem.

Sigma 30mm

Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM: tovární zpracování a ovládání

Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM je objektiv, který je na tom velmi dobře nejen opticky (více v následující části recenze), ale i bytelností a zpracováním. Objektiv je již na první ohmat velmi bytelný a odolný. Svou velikostí a hmotností nikterak nepřekvapí, jedná se o vcelku kompaktní objektiv. Ačkoliv podobně veliké jsou některé pevné padesátky.

Povrchové zpracování je zcela typicky "semišově matné", stejně jako i u ostatních objektivů Sigma. Bajonet je poctivě kovový.

Ovládání objektivu Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM je naprosto pohodové a příjemné. Na těle objektivu jsou prakticky dva hlavní ovládací prvky:

  • Přepínač mezi AF a MF (autofokus a manuální ostření).
  • Kroužek pro manuální ostření, který je dostatečně široký, pohodlně se ovládá a lze jej používat i při zapnutém autofokusu.

Přední člen se při ostření neotáčí, takže použití polarizačních a přechodových filtrů je pohodové. Objektiv při ostření nijak nemění svou velikost.

Velkou výhodou Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM je to, že se dodává se sluneční clonou a ochrannou brašnou. Jedná se prakticky o vyztužené pouzdro na objektiv, které lze například zavěsit za opasek. Navíc je na objektivy Sigma poskytována záruka 4 roky (oproti standardním dvěma).

Celkově zhodnoceno se jedná o objektiv, který poskytuje vynikající parametry a velmi dobře se ovládá.

Kompletní informace naleznete v přehledné specifikaci objektivu Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM.

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa