Brand

Recenze odolného foto kufru Peli iM2100

Pokud někdy fotíte v horších podmínkách a rádi byste své foto výbavě dopřáli absolutní bezpečí, máme pro vás recenzi zajímavého fotografického kufru. Jedná se o robustní skořepinový kufr Peli iM2100, který je určený pro transport a skladování foto techniky. Je vodotěsný a celkově velmi odolný. Jak si vedl v našem testu?

peli_im2100_kufr_shora2.jpg

Fotografické kufry Peli nám v redakci nejsou cizí. Je to více než dva roky, co jsme testovali podobný, ale o trochu větší foto kufr Peli 1510 (recenze kufru Peli 1510 je ke shlédnutí zde). Tentokrát jsme do redakce dostali o trochu menší kufr, ovšem v podstatě stejném provedení, s označením Peli iM2100.

Samozřejmě se můžete ptát - proč používat tvrdý kufr na foto výbavu, který ani nelze dát na záda nebo přes rameno? Upřímně řečeno, na cestování po nohou to samozřejmě vůbec není. Natož pak na nějaké foto výlety do přírody. S kufrem v ruce byste asi byli za blázny. Nicméně jakmile začnete se svou foto výbavou víc cestovat ve smyslu autem, letadlem, lodí, tak se vám tento kufr může velmi osvědčit. Nabídne totiž takovou ochranu vaší foto výbavě, kterou nedovede poskytnout žádná brašna či batoh.

peli_im2100_kufr_madlo_nahoru.jpgpeli_im2100_kufr_panty.jpg

Peli iM2100: hlavní vlastnosti

Jak již bylo v úvodu uvedeno, jedná se o tvrdý skořepinový kufr s madlem na ruku. To znamená, že si jej nedáte na záda ani přes rameno a i kdybyste to nějakou improvizací zvládli, výsledkem by byly akorát modřiny. Kufr je totiž opravdu tvrdý a není dělaný na nošení na těle. Je vyrobený tak, abyste jej mohli nést v ruce jako jakýkoliv jiný kufr.

Jaké jsou parametry kufru Peli iM2100:

  • Vnější rozměry 36 x 16 x 29 cm.
  • Vnitřní rozměry 33 x 14 x 23cm.
  • Vodotěsnost.
  • Odolnost vůči teplotám v rozmezí -29°C až + 60°C.
  • Hmotnost zhruba 2kg.
  • Vnitřek může být vyplněný pěnou, do které lze vyřezat požadované otvory tak, aby tam foto výbava přesně padla.

peli_im2100_kufr_otevreny.jpgpeli_im2100_kufr_stojici.jpg

Peli iM2100: zkušenosti z praxe

Kufr je opravdu bytelný, stejně jako již testovaný Peli 1510. Kufr Peli iM2100 bez problémů unese dospělého člověka o hmotnosti 80kg. Osobně jsem si na kufr sednul i stoupnul a bez problémů mne unesl. A to jsem si stoupnul i na horní víko, tzn. největší plochu.

Kufr je vodotěsný (má těsnění) a na hladině vody plave. Takže pokud by šlo do tuhého, tak se vám foto výbava neutopí. Navíc má u madla umístěný ventil pro vyrovnání tlaků. Takže se vám nestane, že byste po vyjetí lanovkou do vyšších nadmořských výšek neotevřeli. Totéž se nestane ani po cestování letadlem (osobní zkušenost).

peli_im2100_kufr_peny.jpgpeli_im2100_kufr_ventil.jpg

Z hlediska ochrany je kufr iM2100 prvotřídní a nemám mu co vytknout. Trošku horší je to pak z ergonomií, protože kufr má jen jediné madlo. Madlo je sice do ruky velmi pohodlné, pogumované a neklouže. Jen je potřeba počítat s tím, že kufr lze přenášet pouze v ruce. To je jediná možnost. Na druhou stranu by asi více madel nebo dokonce výsuvné madlo a kolečka byla u tak malého kufru zbytečností.

Kufr si můžete pořídit buď s přepážkami nebo s pěnou (viz obrázek výše). Přepážky jsou stavitelné a podobné, jako např. u foto batohů, takže nyní ke zmíněné pěně. Tu si můžete nařezat tak, aby do otvorů v ní vzniklých pěkně pasovala vaše foto výbava. Pěna je od výroby v husté matici "perforovaná", takže řezání není nic složitého a perforace vám umožní udělat rovný řez bez "okousání". Jedinou nevýhodou pěny je, že jakmile si třeba pořídíte jiný objektiv, už vám tam nebude pasovat. Jediným řešením by mohlo být vyřezanou pěnu nevyhazovat, uschovat a tam, kde v budoucnu bude scházet, ji nalepit. V takovém postupu nevidím žádný problém.

Ještě jsem chtěl zmínit, že použité materiály dle mého pocitu zdaleka přežijí životnost uskladněné foto výbavy - velmi tvrdý odolný plast a kov. Kufr lze zamknout 2 visacími zámky. I to se může třeba při uschování foto výbavy v kufru v hotelu hodit.

A nakonec to nejdůležitější - co se vlastně do testovaného kufru vejde? Záleží na velikosti konkrétní foto výbavy, ale dalo by se říct, že pohodlně pojme:

Na níže uvedené fotografi je velké ful-frame tělo Canon EOS 5D III s objektivem Sigma 35mm f/1.4 ART, blesk Canon 430 EX II a objektiv Canon 100mm f/2 USM. Jak vidno, i větší výbava se tam vejde a ještě zbývá místo na malý objektiv nebo příslušenství.

peli_im2100_kufr.jpg

Peli iM2100: celkové hodnocení

Kufr Peli iM2100 rozhodně není určený pro běžné nošení nebo na foto výlety v krajině. Ovšem dost dobře si dovedu představit fotografa cestovatele, který brouzdá po všech možných koutech naší země a bude velmi rád, až svou foto výbavu uchrání před pískem na poušti, před vodou na kajaku, před vlhkostí v deštném pralese nebo před sněhem. Ale nemusíme chodit zase až tak daleko - kufr se může hodit i do nějakého extrémně prašného nebo vlhkého prostředí, se kterým se může i český fotograf za humny setkat. Stačí fotit interiér nějaké továrny nebo bazénu. Osobně již několik let používám větší verzi tohoto kufru a není na něm jediný náznak poškození nebo jakákoliv vada. Mám proto důvod věřit, že i tento kufr (materiály jsou stejné) vydrží opravdu na celý život.

peli_im2100_kufr_shora.jpg

Jak tedy testovaný kufr Peli iM2100 hodnotím?

Silné stránky:

  • Totální odolnost (prach, voda, vlhkost, mráz, teplo).
  • Tuhost konstrukce (unese dospělého člověka) a použité kvalitní materiály.
  • Sklopné madlo pro přenášení je pogumované (neklouže) a dobře padne do ruky.
  • Píst pro vyrovnání vnitřního a vnějšího tlaku.
  • Dva otvory pro umístění dvou visacích zámků.

Slabé stránky:

  • Hmotnost prázdného kufru 2kg (daň za maximální odolnost).
  • Určitě by se hodily nějaké průvleky pro uchycení kufru například na motorku a podobně (pak by bylo možné kufr upevnit k povrchu aniž by musely popruhy obepínat celý kufr).

Kufr Peli iM2100 mohu vřele doporučit všem fotografům, kteří potřebují ochránit svou foto techniku před extrémními vlivy a nevadí jim, že se jedná o klasický kufr s madlem pro ruku. V ceně necelých tří tisíc korun je to velmi zajímavé řešení do nepohody.

Na závěr děkuji společnosti HQH System za zapůjčení kufru pro účely redakčního testu.

Štítky: recenze

Diskuse

Martin

8.1.2015 10:04

zajímavá hračka. po něčem podobném jsem zatoužil, když jsem vezl fototechniku autem narvaným k prasknutí :)

cendasss

8.1.2015 10:54

je to velkej drzak,ale?

kufr mam.sice ho pouzivam na termokameru ale pouzivanej dene,prevoz v aute,terenem+silnice,obouchanej je statecne :-)jen ta vaha.kazdopadne se daji na kufr dat zamky,bohuzel je to plast takze zamky snadno odlomite nehlede na to ze pantova tycka se da jinou tickou vyrazit.na prevos a ochranu cehokoli,skel,fotaku atd je to luxusni kufr,ale tahat se stim není sranda.skoda ze chybi oka na popruh,tahat to jen v jedne ruce nic moc.

Lubo54

8.1.2015 11:51

Recenzia v pohode. Najviac ma zaujal ten objektiv Sigma 30mm f/1.4 ART :-)

Tomáš

8.1.2015 13:50

Překlep opraven, díky za upozornění :)

Martin Valent

9.1.2015 08:29

alternativa

Hledal jsem neco podobneho a levnejsiho a osvedcil se mi kufr DeWalt TSTAK II DWST1-70703 a je za prijemnou cenu

Al Pacino

24.2.2015 11:38

Možná bych si dovolil malinko nesouhlasit s tvrzením, že materiál u klasického Peli case je stejný, jako u Storm case. Peli case není jen tak obyčejný "plast", je prostě jasně vidět, že ta kvalita je rozhodně jinde, než u Stormu. Dále i systém zavírání kufru se nedá srovnat, ty mechanické klapky snesou vážně všechno a kufr se dá zavřít i v hodně špatných podmínkách a terénech. Peli case je top, zmiňovaný model 1510 vlastním a rozhodně bych za Storm neměnil

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa