Brand

Recenze Olympus Zuiko 25mm 1:2.8 "Pancake"

Olympus 25mm 1:2.8

Olympus Zuiko 25mm 1:2.8 "Pancake" je u majitelů zrcadlovek 4/3 systému oblíbený objektiv. Je malý, světelný a cenově dostupný. Jaký je ale opravdu v praxi? To se dozvíte naší recenzi tohoto pevného objektivu.

V našem redakčním testu jsme se zaměřili na obrazovou kvalitu, materiálové zpracování a pohodlnost ovládání. Jak kvalitní je Olympus 25mm Pancake? Vyplatí se jej koupit? Více v naší recenzi.

Olympus Zuiko 25mm 1:2.8: základní vlastnosti

Objektiv Olympus Zuiko 25mm 1:2.8 patří do skupiny pevných objektivů - tj. objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností. Lze jej použít nejen na digitálních zrcadlovkách Olympus, ale i na ostatních, které do 4/3 systému náleží (Panasonic, Leica).

Pokud jste zatím neměli Olympus 25mm f/2.8 v ruce, tak možná bádáte, co znamená slovo "pancake" (palačinka) v jeho názvu. Toto označení poukazuje na fakt, že objektiv je sám o sobě velmi krátký, je to spíš taková placka než objektiv :)

Jelikož je 4/3 systém založený na určité velikosti snímače, crop faktor je 2x. V praxi tedy tento 25mm objektiv dává ohnisko 50mm (v přepočtu na 35mm kinofilm). Jedná se tedy o takzvanou "pevnou padesátku". Určením se tak jedná o objektiv vhodný hlavně na portrétní fotografování.

Světelnost Zuiko 25mm objektivu je f/2.8, což je vcelku příjemná světelnost pro takovýto pevný objektiv. Mohla by být ještě o trochu lepší, ale i s clonou f/2.8 se dá z hlediska hloubky ostrosti pracovat. Z hlediska vnitřní stavby se Olympus Zuiko 25mm Pancake skládá z 5 členů ve 4 skupinách - víc by se jich asi do tak malého objektivu ani nemohlo vejít :)

Olympus 25mm 1:2.8

Závit pro filtry má průměr pouhých 43mm - to je na jednu stranu fajn, protože čím menší průměr filtru, tím je jeho cena menší. Jenže 43mm je dost netradiční průměr a nabídka filtrů v tomto průměru není tak rozšířená.

Minimální vzdálenost zaostřování je 20cm od roviny snímače, což není vůbec špatné. Poměr zvětšení je 0.38, což je velice slušná hodnota. V praxi s ním lze tedy fotit i docela pěkné detaily.

Clona se skládá ze sedmi lamel, v praxi je kresba objektivu i bokeh na velmi dobré úrovni. Maximální clonové číslo je f/22.

Olympus Zuiko 25mm Pancake je vybaven plovoucím systémem ostření. V praxi ostří docela rychle a potichu, což je příjemné. Autofokus funguje velmi dobře a spolehlivě. Výhodou je i to, že lze v režimu AF+MF kdykoliv manuálně doostřovat (to je potřeba nastavit na těle fotoaparátu).

Olympus 25mm 1:2.8

Olympus Zuiko 25mm f/2.8 Pancake: tovární zpracování a ovládání

Materiálové provedení objektivu Olympus Zuiko 25mm f/2.8 Pancake je na dobré úrovni. Bajonet je poctivě kovový, což přispívá k celkové bytelnosti těla objektivu. Objektiv sám o sobě je velmi malý a navíc s pevným ohniskem, a tak dává vcelku bytelný dojem.

Přední člen se při ostření neotáčí, takže použití polarizačních a přechodových filtrů je pohodové. Vzhledem k malým rozměrům objektivu je i ostřící kroužek docela malý - používá se ale i tak pohodově, protože ono prakticky není kam jinam sáhnout, než na ostřící kroužek.

Olympus 25mm 1:2.8

Objektiv se dodává s oběma krytkami. Po registraci výrobku je možné si prodloužit záruční lhůtu.

Celkový souhrn parametrů naleznete v naší přehledné specifikaci objektivu Olympus Zuiko 25mm Pancake.

Výhodou tohoto objektivu spočívá v jeho minimálních rozměrech a malé hmotnosti. Vejde se i do malé kapsy a váží necelých 100 gramů. Jedinou nevýhodou při používání je netradiční šroubovací přední krytka objektivu. Je to jakási kulatá placka, která se šroubuje na filtrový závit. Použití krytky tudíž není tak jednoduché, jako u klasických zaklapávacích krytek.

Štítky: recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa