Brand

Recenze radiových odpalovačů Yongnuo YN-622

Zajímá vás dálkové odpalování blesků? Právě pro vás máme dnešní recenzi radiových odpalovačů Yongnuo YN-622. Ty za docela malé peníze poskytnou velmi dobrý výkon. Zvládají TTL přenos i vysokorychlostní synchronizaci.  Jak se YN-622 osvědčily v praxi? Má cenu je kupovat? Jaké mají výhody a nedostatky? To se dozvíte v naší recenzi.

yongnuo_yn_622_v_ruce.jpg

Radiové odpalovače Yongnuo se za posledních pár let, co se prodávají, staly vcelku oblíbenými. A to zejména jednoduchostí použití a poměrem ceny ku výkonu. Důležitým faktorem je dnes samozřejmě cena - a právě v tomto ohledu jsou odpalovače Yongnuo zajímavější než např. odpalovače Pocket Wizard. Dnes pro vás máme recenzi posledního modelu s trošku šíleným názvem Yongnuo YN-622C, který upoutal ještě víc pozornosti fotografů, než předchozí modely. A to zejména funkcí TTL, vysokorychlostní synchronizací a cenovkou. Ta se pohybuje kolem jedné tisícikoruny za jednu krabičku. Takže set 2 kusů vás vyjde zhruba na dva tisíce korun. Recenze je založena na mé vlastní dlouhodobé zkušenosti s těmito odpalovači, neboť je již nějakou dobu při focení používám.

Jedná se o verzi pro Canon (YN-622C). V principu je verze pro Nikon (YN-622N) stejná, jen se liší ovládáním z fotoaparátu.

yongnuo_yn_622_oba_vedle_sebe.jpg

Yongnuo YN-622: hlavní vlastnosti

Jak již bylo v úvodu recenze napsáno, Yongnuo YN-622C jsou rádiové odpalovače blesku. Stručně řečeno to znamená, že s jejich pomocí lze na dálku odpalovat záblesky (ty nemusí být nasazené na sáňkách fotoaparátu nebo propojeny kabelem). Slovo "rádiové" znamená, že přenos signálu funguje na principu rádiových vln. To je důležité, protože díky tomu fungují i na velké vzdálenosti a třeba i za roh domu.

yongnuo_yn_622_oba.jpg

Testované odpalovače YN-622C jsou vcelku oproti svým předchůdcům lepší hned v několika vlastnostech. Tím prvním je funkce TTL, která umožňuje mít blesk na stativu x metrů daleko od fotoaparátu a přitom tento blesk provozovat v režimu TTL. Pokud jste někdy měli nějaké levné odpalovače, byli jste zvyklí režim blesku přepnout na M (manuální) a výkon pak nastavovat ručně. To už u těchto odpalovačů není nutné, protože umí komunikovat mezi fotoaparátem a bleskem a výkon blesku se nastaví sám automaticky. To je tedy ona zmíněná funkce TTL.

Druhou výhodou odpalovačů YN-622C je funkce vysokorychlostní synchronizace. V praxi to znamená, že i dálkově odpálený blesk (pomocí těchto odpalovačů) lze provozovat při časech expozice kratších než 1/250 sekundy (nejčastější případ, konkrétní hodnota záleží na použitém fotoaparátu). Na první pohled to vypadá vcelku banálně, ale velmi se to může hodit za slunečného dne, kdy máte už nejnižší citlivost ISO a přesto časy expozice vycházejí kolem tisíciny sekundy. Bez této funkce byste museli hodně přiclonit a přijít tak o malou hloubku ostrosti. Naopak díky této funkci odpalovačů můžete vesele blýskat i při časech 1/1000 sekundy.

yongnuo_yn_622_s_bleskem.jpg

Ostatní funkce:

  • Automatické zoomování zábleskové hlavy.
  • Možnost nastavení "uspání" blesku při nečinnosti trvající určitou dobu.
  • Podporuje FEB (bracketing výkonu blesku).
  • Podporuje FEC (kompenzace výkonu blesku).
  • Podporuje FEL (zamknutí výkonu blesku).
  • Blesky lze provozovat v režimu TTL, Manual nebo mix obojího (některé blesky nastaveny na TTL a některé na Manuální).
  • Možnost nastavit si, zda-li chcete blesky nastavovat přes fotoaparát nebo přímo na záblescích.
  • Nastavení synchronizace na první nebo druhou lamelu.
  • PC port.

YN-622 jsou obojetné

Odpalovače Yongnuo YN-622C tak trochu matou svým vzhledem. Pokud je budete shánět, tak věřte, že všechny vypadají zcela stejně. Marně byste hledali, který z dvojice je přijímač a který odpalovač. Oni totiž mohou fungovat jako obojí - každá krabička v setu může fungovat jako přijímač i odpalovač (a není potřeba nic přepínat). Co z toho vyplývá? Že si můžete koupit libovolný počet kusů a ty mezi sebou libovolně kombinovat. Já jsem například kupoval dohromady 6 kusů - z toho 3 pro mě a 3 pro kolegu. A nemusel jsem řešit, co z toho je odpalovač a co přijímač. Prostě než jdu fotit, tak jeden z nich nasadím do sáněk fotoaparátu a zbylé dva dám pod blesk a je to. Takže si kdykoliv můžete v budoucnu dokoupit 1 nebo více kusů a odpalovače budou spolu stále komunikovat.

yongnuo_yn_622_na_tele.jpg

Napájení

Co se mi na odpalovačích YN-622C líbí, je napájení: 2 tužkovky (AA) pro každou krabičku. Naštěstí konstruktéři dostali rozum a vyhnuli se všem těm šíleným nestandardním akumulátorům, které v obchodě stojí stokorunu. Odpalovače Yongnuo YN-622C můžete "naládovat" klasickými tužkovkami nebo třeba těmi nabíjecími. A to má jednu obrovskou výhodu - baterky můžete prohazovat mezi odpalovačem a bleskem. Vím o čem mluvím - jednou jsem si na focení s sebou zapomněl vzít nabíjecí tužkovky do blesku (zůstaly doma v nabíječce), a tak jsem "vybrakoval" tužkovky z momentálně nepoužívaných dvou odpalovačů a problém byl vyřešen. Ve výsledku řešíte jen nabíjecí tužkovky a máte po starostech.

yongnuo_yn_622_otevreny.jpg

Ovládání a použití v praxi

Odpalovače Yongnuo YN-622C nejsou zrovna miniaturní: 9 x 5 x 2,5cm. Nicméně při focení na sáňkách fotoaparátu nijak nevadí.

Kanály a skupiny

K dispozici je celkem 7 kanálů, takže se nestane, že byste si s kolegou vzájemně odpalovali své záblesky. Kanály se nastavují tlačítky vlevo C1, C2, C3 a jejich vzájemnou kombinací.

yongnuo_yn_622_detail2.jpg

Vpravo je pak k dispozici nastavení skupin: A, B, C, A+B, B+C, A+B+C. Co to znamená? Představte si situaci, že používáte při focení třeba 2 blesky - jeden pro nasvícení zepředu a druhý jako protisvětlo. Pak ten přední nastavíte jako A a ten v protisvětle jako C. Díky tomu můžete nastavit oběma bleskům samostatnou intenzitu záblesku. Pokud byste je nechali oba dva v "áčku", máte možnost oba ponechat ve stejném výkonu nebo měnit jejich výkon poměrově 1:8 až 8:1.

Všechna výše zmíněná nastavení jsou dobře viditelná i ve tmě, jelikož svítící diody označují aktuální nastaven.

yongnuo_yn_622_detail.jpg

V případě Canonu pak máte na výběr ze tří možností (které v praxi bohatě stačí):

  • A + B + C (všechny blesky ve stejném výkonu).
  • A:B (možnost nastavit výkon obou blesků v poměru 1:8 až 8:1).
  • A:B C (možnost nastavit výkon blesků A a B v poměru 1:8 až 8:1 a blesk C samostatně).

Kde se nastavují parametry blesků

Neskutečnou výhodou je, že veškeré nastavení se provádí v těle fotoaparátu. Tak například potřebujete přidat na výkonu blesku ve skupině A - nemusíte hned běžet k blesku a přidávat na kompenzaci výkonu. Vše si pohodlně nastavíte v menu svého fotoaparátu. Nemusíte tak obíhat jednotlivé blesky, abyste změnili jejich výkony.

V případě Canonu 5D III je to: Menu - Ovládání blesku Speedlite - Nastavení funkce blesku.

U Canonu 5D II je to bohužel ještě o úroveň hlouběji: Menu - External Speedlite Control - Flash Function Settings - Wireless Set.

U Canonu mi vyloženě vadí, že menu pro bezdrátové ovládání blesků je doslova "zakopané" hluboko v menu. Pro každou změnu výkonu se musíte proklikat asi na druhou nebo třetí úroveň, z čehož se může stát velká otrava (zvláště když potřebujete často měnit výkony). Bohužel nepomůže ani umístění tohoto nastavení do "mého menu". Toto bohužel u Canonu výrazně nedomysleli. Když už může být v první úrovni například formátování karty, proč tam nemůže být dálkové nastavení blesku? Co asi budu v praxi dělat častěji? Formátovat kartu nebo nastavovat výkon blesku?

Ovládací tlačítka - snad jediné mínus

Snad jediná věc se mi na odpalovačích Yongnuo YN-622C vyloženě nelíbí. A to je umístění ovládacích tlačítek na boku. Jakmile chcete odpalovač sundat / nasadit / ujistit se že drží, ve většině případů se vám podaří zmáčknout nějaké tlačítko - a změníte si třeba kanál nebo skupinu a divíte se, proč to do prkenné ohrady neblýská...

Samozřejmě to není nic zásadního, co by mě odradilo od používání těchto odpalovačů. I přes tuto nedokonalost je považuji za skvělé. Je prostě jen potřeba si zvyknout brát je do ruky jen za přední část, kde tlačítka umístěna nejsou / nebo za přední a zadní stranu.

Autofokus pracuje i ve tmě

Co se mi naopak YN-622C velmi líbí, je přítomnost pomocného světla autofokusu (na přední straně každé krabičky). Díky tomu můžete pohodlně fotit (a ostřit) i ve tmě a dálkově odpalovat blesk mimo fotoaparát. Pro někoho může být ještě dalším plusem, že na samotný odpalovač lze umístit blesk (má sáňky), takže můžete mít na odpalovači blesk a ještě odpalovat dálkově blesk jiný.

yongnuo_yn_622_shora.jpg

TTL má i své stinné stránky

Také vás může překvapit chování blesku v režimu TTL, pokud jej máte jako protisvětlo (blesk míří do objektivu). V režimu TTL se může snadno stát, že výkon blesku bude příliš malý, protože automatika se bude snažit zamezit přepalu. Totéž se může stát, fotíte-li s bleskem v režimu TTL např. nevěstu v bílých šatech, kdy máte kompenzaci výkonu blesku na maximum a stále to nestačí (automatika se nechá snadno zmást). Pak je potřeba případně přepnout na Manuální nebo Multi mód - v něm můžete např. jeden blesk provozovat v režimu TTL a druhý v režimu Manuální.

Kompatibilita

Odpalovače Yongnuo YN-622C samozřejmě nefungují s jakýmkoliv fotoaparátem a libovolným bleskem.

Výčet plně kompatibilních záblesků Canon Speedlite je následující: 600EX RT, 580EX II, 430EX II, 320EX, 270EX II. Kompatibilní (ovšem bez funkce vysokorychlostní synchro) jsou i blesky Yongnuo: YN568EX II, YN568EX, YN565EX, YN468-II, YN467-II, YN465. Ostatní externí blesky lze také použít, ale bude na nich nutné výkony nastavovat ručně.

Plně kompatibilní fotoaparáty Canon EOS: 5D Mark II, 5D Mark III, 1Ds Mark III, 1D Mark IV, 1D Mark III, 7D, 60D, 50D, 40D, 450D, 500D, 550D, 600D, 650D, 1000D, 1100D. Lze použít i fotoaparáty Canon 5D, 10D, 20D, 30D, 300D, 350D, 1D, 1D Mark II, ale nebude u nich možné nastavovat výkony blesků na dálku ve fotoaparátu.

Výčet plně kompatibilních záblesků Nikon (ve verzi pro Nikon): Nikon D70, D70S, D80, D90, D200, D300, D300S, D600, D700, D800, D3000, D3100, D3200, D5000, D5100, D7000, D7100 a podle neoficiálních informací i D4, D800 a D600.

Výčet plně kompatibilních záblesků Nikon: Yongnuo YN-465N, YN-467N, YN-468 II, YN-565N, YN-568N, Nikon SB-400, SB-600, SB-700, SB-800, SB-900, SB-910.

Kde nakupovat

Odpalovače Yongnuo YN-622C lze nakoupit na ebay či amazonu (ovšem pozor na clo a DPH při nákupu ze zemí mimo EU, já nakupoval na britském ebay). Odpalovače lze najít i v pár českých obchodech i bazarech, nicméně nejlepší nabídku i ceny naleznete nejspíše právě na ebay. Více o nakupování ze zahraničí v tomto článku.

Yongnuo YN-622: celkové hodnocení

Co se mi na odpalovačích Yongnuo YN-622C líbí:

  • Funkce TTL a vysokorychlostní synchronizace.
  • Nastavení parametrů blesku na dálku fotoaparátem.
  • Spolehlivost a velký dosah.
  • Odpalovač funguje i jako přijímač a obráceně (lze libovolně dokupovat).
  • Pomocné světlo autofokusu.
  • Napájení tužkovkami (AA).
  • Sáňky pro uchycení blesku.
  • Otvor na poutko.

Co se mi na odpalovačích Yongnuo YN-622C nelíbí:

  • Umístění ovládacích tlačítek (snadno se nechtěně zmáčknou při nasazování / sundávání).

V praxi se mi odpalovače Yongnuo velmi osvědčily. Líbí se mi možnost umístění blesků do skupin a nezávislé nastavení výkonu. Taktéž jsem si rychle zvyknul na možnost nastavovat vše ve fotoaparátu (bez nutnosti obíhání blesků pro nastavení výkonu). Když k tomu přičtu cenovku zhruba tisíc korun za jednu krabičku, máme tu výborně vybavené odpalovače za ještě lepší cenu.

Štítky: blesk

Diskuse

rouakcz

13.2.2014 15:44

YN-622C

Používám tyto odpalovače ve verzi pro Canon asi čtvrt roku a musím konstatovat, že recenze sedí do posledního písmenka

Lubo7

17.2.2014 10:58

Yongnuo YN-622

Mohu se zeptat, jak je to s odpalovači tohoto druhu pro SONY Alpha 57? Děkuji.

Jiří Bureš

18.2.2014 08:21

Re : Lubo7

Ty odpalovače i přijímače Vám díky standartní Hot Shoe patici, které novější modely Sony mají sice fungovat budou, ale jen v manuálním režimu blesku. TTL fungovat nebude. Takže pokud plánujete fotit portréty s bleskem v deštníku apod., tak v tom problém nevidím, ale de facto si zakoupíte odpalovač, kde využijete sotva polovinu funkcí.

med

10.3.2014 08:38

YN622N-tx for Nikon YN622N-tx for Nikon

Rád by jsem se zeptal jestli má někdo zkušenost s kombinací s odpalovačem YN622N-tx, podle mě by mělo být rychlejší nastavování díky vestavěnému displeji. Možná se pletu. Děkuji.

zkusmo

14.4.2014 12:14

Lze odpálit SB-900 pomocí YN-622N?

Lze odpálit SB-900 pomocí YN-622N?

Tomáš

14.4.2014 13:07

Dobrý den, nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat.

mipo

17.4.2014 11:52

Funguje také odpalování blesku na těle?

Zkoušel jste také funkčnost odpalování jednoho či dvou externích blesků a jednoho nasazeného na sáňkách odpalovače který je na těle? Děkuji.

Tomáš

17.4.2014 14:58

Dobrý den, netestoval jsem to ale mělo by to fungovat, odpalovač má nahoře sáňky a je přímo určený i pro variantu, kdy jeden blesk je v sáňkách odpalovače, který je v sáńkách fotoaparátu.

M.Cerny

15.5.2014 19:05

hi speed sync

Dobry den, mam dotaz ohledne toho odpalovace. mam ho druhy den doma a bohuzel nedari se mi nastaveni vysokorychlostni synchronizace na Canonu 60D + 430EX II. zkousel sem vsemozna nastaveni, ale nic. :/ diky za pripadne rady.

Tomáš

15.5.2014 22:50

Dobrý den, určitě to musí fungovat. Na blesku si aktivujte funkci HSS (je tam taková ikonka blesku s písmenem "H", je to tlačítko druhé zprava) no a pak už by vás fotoaparát měl pustit i na časy kratší než 1/200 sekundy.

M.Cerny

16.5.2014 05:26

To uz sem samozrejme taky zkusil. v menu si nastavim rychl. zaverky na "rychla" a nezavisle na nastaveni blesku me to pusti na kratsi casy. na blesku jsem nastavil "H", ale porad nic.

Tomáš

16.5.2014 16:23

Tak jestli Vás fotoaparát "pustí" na časy kratší než 1/200 sekundy, např. na 1/500 sekundy a blesk blýská, scéna je správně nasvícená (není tam pruh), tak pak je vše v pořádku. Nebo v čem je tedy konkrétně problém?

M.Cerny

16.5.2014 16:53

Problem je prave v tom pruhu, ktery tam je. :/

Tomáš

16.5.2014 17:15

Aha, tak to je zvláštní, to se mi nestalo, že by se mi pruh kdy vůbec zobrazil. Jen mě tak napadá - nemáte blesk v režimu M? Zkoušel jste TTL režim? Jestli ani v TTL to nefunguje tak je mi to záhadou teda.

M.Cerny

16.5.2014 17:27

Ani nevim jak ale podarilo se mi to rozchodit. bohuzel jenom na chvilku. problem neni jenom HSS ale cele TTL. bohuzel, pravdepodobne se mi do rukou dostal vadny kus. :/

Tomáš

16.5.2014 17:30

Ještě mě napadla jedna věc - zkuste to. Já když mi přišly tak jsem taky měl podezření že je něco špatně, občas to neodpalovalo, občas na max. výkon a podobně. Pak jsem zjistil že jsem nedostatečně zasunul blesk do sáněk odpalovače (přijímače). Prostě je to nové neochozené, tak to tam leze vcelku ztuha a je potřeba to tam silou až nadoraz zapasovat. Stačilo jen o milimetr dosunout a kontakty už byly a pracovalo to pak stopro. Takže zkontrolujte jestli je blesk úplně zasunutý a v sáňkách foťáku totéž. Musí to být na 100% zasunuté a pak kontakty sedí. STačí milimetr nedosunout a je problém.

M.Cerny

16.5.2014 17:36

BINGO!!!!!!!!!!! DIKY DIKY DIKY!!!!!! :D

Tomáš

16.5.2014 17:39

:D :D :D Já to tušil. Byl jsem z toho zprvu totiž taky dost přešlej, že mám vadnej kus ;)

M.Cerny

16.5.2014 17:43

Jeste jednou moc dekuju za zajem. ja uz se videl, jak to posilam zpatky do Hongkongu. :D

Tomáš

16.5.2014 17:44

Neni zač, hlavně že to funguje ;)

FireFly

12.9.2014 11:15

Kompatibilita s 6D

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda náhodou nevíte jestli je tento odpalovač kompatibilní i s canon eos 6D. Případně jestli byste mi mohl doporučit nějaký s TTL, který by na 6D chodil. Chtěla bych do budoucna s tím odpalovat i studiové blesky. Děkuji

Tomáš

12.12.2014 10:43

Dobrý den, stoprocentně je kompatibilní i s Canonem 6D.

kobrda

21.2.2015 11:08

Nikon D3200, Metz 44 af-1

Dobrý den, blesk mi odpaluje jen na manual. Zoom funguje, ale na TTL ho prostě neodpálim. Nevíte, prosím, kde je zakopanej pes? Díky moc. Jsem z toho dost zklamanej :(

Vít Kocián

2.3.2015 22:47

Odpalování Nikon

Zdravím, měl bych dotaz ohledně těchto odpalovačů. Na základě recenze jsem si je pořídil a nějak nemůžu přijít na to, jak z foťáku nastavit hodnoty pro jednotlivé blesky, abych k nim nemusel běhat. Pochopil jsem (snad správně), že se dají nastavit blesky ve foťáku, tak jakobych je odpaloval z interního blesku. Můžu si vybrat jen manuál, nebo TTL, ale vždy to reaguje jen na hodnoty nastavené fyzicky na blesku (ať už manuální, nebo ty TTL). Taky nepohnu na dálku zoomem, nebo nechápu jak to mám udělat. Plus jsem vůbec nepochopil ty údajné úpravy hodnot na samotném odpalovači (dlouhé stisky tlačítek CH a Test. Ať nastavím cokoli, nebo to nechám běhat dokola, žádná změna v intenzitě. Poradíte čím to je? Chyba bude, předpokládám, mezi odpalovačem a zemí (tedy u mě). Děkuji za reakci.

Tomáš

3.3.2015 08:03

Dobrý den, škoda že nepíšete o jaké tělo se jedná. Mrkněte do manuálu, ale přesně se teď nepamatuju, ale musí se podržet tlačítko pro kanál nebo testovací (teď si nejsem jistý) a pak se odpalovače přepnou do takového režimu, že hlavní nastavení je ve foťáku. Možná tam máte právě ten režim kdy je hlavní nastavení na blesku. Pak nastavíte výkony už přímo ve foťáku. No a zoom se pak nastavení sám (je to TTL) dle objektivu.

Vít Kocián

3.3.2015 16:47

Odpalování Nikon

Dobrý den, děkuji za odpověď, jedná se o tělo D700, ale budu je používat i s D300, nicméně "vnitřek" by měl být téměř totožný. V manuálu jsem na takové nastavení nenarazil.

vladimir fedor

28.7.2015 22:04

zdravim mam canon eos 70d a ten tam neni spomenuty,ako je to s kompatibilitou s tymto fotakom dakujem za odpoved   vladimir

Jaroslav

17.5.2018 13:24

Dobrý den, pokud nasadím blesk METZ 30BCT4 do sáněk na odpalovačích yongnuo 622c dojde okamžitě k odpálení a blesk se pak již nenabije, nejde odpálit ani manuálně. čím to může být, blesk se přímo na foťáku Canon 77d normálně odpálí a funguje.

Děkuji za radu

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa