Brand

Recenze: Samsung NX1 - vlajková loď systému NX

Na recenzi se nám do redakce dostala vlajková loď Samsungu, a to model Samsung NX1. V případě tohoto fotoaparátu ale nelze mluvit o kompaktu – je to pěkný „macek“, tělo je velké jako dobře rostlá zrcadlovka a stejně tak těžké. Do testu jsem dostal i „setový“ objektiv. Záměrně uvádím "setový" v uvozovkách, protože objektiv 16-50mm f/2-2,8 OIS patří rozhodně k tomu lepšímu, co můžete mít.

Dobré mravy velí začít představování technickými parametry. Nebudu vás unavovat hromadou čísel, na kompletní specifikace se můžete podívat zde. Stručný přehled: APS-C senzor, 28 MPix snímač, bajonet Samsung NX, odolný proti vlhkosti, velký elektronický hledáček, hromada fázových AF bodů na čipu a v neposlední řadě výklopný dotykový displej.

Při vytahování z krabice mi hlavou proletělo „jejda, ty jsi ale velký“. Šířka 14 cm, výška 10,5, přes grip má 6,5 cm. To samé platí i o objektivu, ten je dlouhý 10,5 cm, průměr 8 cm. Hmotnost těla včetně akumulátoru činí 640 g, objektiv má 640 g, celek nám tudíž váží 1280 g. Plusem je stabilita, těžký přístroj se lépe drží, na druhé straně se zase docela pronese.

Abych dokázal, že opravdu nejde o kompakt, nafotil jsem vám srovnání s jinou velkou zrcadlovkou Pentax K10D + Sigma 17-70 2,8-4 Cont a s trpasličím Pentaxem K-r + DA 35/2,4 AL. K10 váží 1280 g a K-r 730 g.

imgp6543.jpg

imgp6554.jpg

imgp6563.jpg

Pojďme se podívat na obrázky a popsat si všechna tlačítka a ovladače.

Na přední straně toho moc není. Kovový bajonet Samsung, tlačítko na uvolnění objektivu, programovatelné tlačítko a dioda pro přisvícení.

 

Horní strana je zajímavější. První zleva je kombinovaný ovladač tvořený otočným prstencem a čtyřmi tlačítky, jejichž funkci nelze uživatelsky měnit. Ovladačem volíte režim bracketingu:

  • expoziční řada, vyvážení bílé, odstupňování průvodními snímky (nepřišel jsem na to, k čemu je) a bracketing hloubky ostrosti. Expoziční řada umí maximální rozdíl -3EV až +3EV.
  • samospoušť – zde se mi líbí možnosti nastavení chování. Čas samospoušti lze nastavit od 2 do 30 s, lze nastavit počet snímků v rozmezí 1 až 10 a u více jak jednoho snímku pak interval mezi snímky od 0,5 do 2 s. Na časosběr to není, časosběr se nastavuje jinde, ale hodit se to může třebas na skupinové fotky, kde mají lidé tendence mrkat a různě se tvářit.
  • rychlé sekvenční snímání 8 – 15 FPS
  • pomalejší sekvenční snímání.

Ovladač má příjemný chod, k jeho otočení není potřeba vyvinout velkou sílu, jednotlivé pozice jsou přesně vymezené a řekl bych, že samovolné pootočení nehrozí.

Tlačítka:

  • režim autofokusu: jednorázový, průběžný, sledování objektu a MF (asi pro objektivy, které nemají přepínač A/M; s přiloženým sklem byla volba MF nepřístupná)
  • volby ISO
  • měření expozice (středové, bodové, maticové)
  • vyvážení bílé (u každého z režimů má uživatel možnost upravit si barevné podání dle svého, což se mi dost líbí).
  • Vedle sídlí interní blesk a sáně na blesk externí.


Přepínač režimů má uprostřed tlačítko aretace, které můžete zamáčknout a tím zabránit nechtěnému pootočení. Chod kolečka režimů je podobný kolečku bracketingu, polohy jsou dobře definované, není potřeba velká síla, ale nechtěné pootočení asi nehrozí. Ovladač u Pentaxu K-r je v tomhle horší, ten se mi čas od času povedlo nějakým nešikovným pohybem otočit jinam.

 

Expoziční režimy jsou následující:

- plná automatika: tady si toho moc nenastavíte, fotoaparát provádí analýzu scény a podle toho určuje všechno včetně počtu AF bodů.  Klasické point and shoot.
- programová automatika: kamera zvolí clonu a čas, uživatel má možnost zvolit programový posun, funguje přední i zadní roller.
- A – priorita clony: fotograf volí clonu dle možností objektivu, automatika spočítá čas a ISO. Není co řešit. Změna se děje předním i zadním rollerem.
- S – priorita času, fotograf volí expoziční čas a automatika spočítá clonu a ISO. Klasika.
- M – plný manuál. Přední roller volí čas, zadní volí clonu, kamera počítá a ukazuje expozici. K dispozici je automatické ISO. Expoziční časy jsou od 1/8000 do 30 s a samozřejmě bulb. Displej/hledáček ukazuje aktuální jas scény.
- C1 a C2 jsou custom režimy.
- poslední „s“ jsou různé filtry. Dlouhé expozice, krátké expozice, přirozené podání barev, krajina, panorama… nezkoumal jsem.

Vedle voliče režimů sídlí stavový displej. Jeho přítomnost mě potěšila – pro stavové displeje mám slabost, rád si vypínám hlavní displej kvůli výdrži baterky a nic mi pak při focení nesvítí do očí. Displej je relativně malý, jsem zvyklý na lepší čitelnost; tady jsem se musel víc soustředit, co to píše. Podsvícení je oranžové a zapíná se tlačítkem pod displejem. Vpravo od podsvícení je zámek expozice/ostření, jehož chování lze samozřejmě nastavit.

Na gripu najdete tlačítko spoušti s příjemným chodem, poloha namáčknutí je jasně daná, pro úplné stisknutí není potřeba vyvinout velkou sílu. Odezva na spoušť je OK. Tlačítko se malinko viklá.
Kroužek kolem spoušti kameru zapíná – tato pozice vypínače se mi líbí, jsem na ni zvyklý a připadá mi logická – člověk vezme kameru za grip, chce fotit, tak si ukazováčkem najde vypínač a pak hned spoušť. Chod kroužku je jemný, opět není potřeba vyvinout velkou sílu na zapnutí.

Vedle spoušti je červené tlačítko pro spuštění videa. Prodleva před spuštěním nahrávání je minimální. Tlačítko je ale dost utopené, což je na jedné straně dobře, nehrozí jeho nechtěné stisknutí, na druhé straně se dá špatně nahmatat a já jsem si ho dost často pletl s tlačítkem změny expozice. Se zkřehlýma rukama je mačkání tlačítka dost boj.

Zmíněné tlačítko změny expozice je "pod" tlačítkem videa. Změna expozice je klasická – podržet tlačítko a volit zadním rollerem. Rozsah je luxusní, -5EV až +5 EV. K tlačítku mám výhrady, nelíbí se mi, jak se viklá.

Na konec jsem si nechal přední otoční volič. Ten je dle mého názoru umístěn nešikovně. Je to samozřejmě otázka zvyku, uživatelé Canonu mi jistě budou oponovat. Mně by se víc líbil roller umístěný na přední straně gripu, jak to mají Pentaxy – na roller umístěný na horní straně já osobně špatně dosáhnu.

Pár slov k blesku. Ten je uvolňovaný mechanicky. Výhrady mám k jeho používání s objektivem 16-50 – rameno blesku je krátké a na širokých ohniscích budete mít dole stín objektivu.

Levá strana nám nabízí ouško na popruh a konektory pod krytkami – horní ukrývá jacky 3,5 mm pro sluchátka a externí mikrofon, spodní pak konektor HDMI a USB 3.0. Na pravé straně je jen krytka slotu pro SD kartu. Slot je pouze jeden.

Na spodní straně jsou dvířka pro baterku (baterku na stativu nevyměníte), konektor pro grip a závit pro stativ umístěný v ose objektivu.

 

Nejzajímavější je zadní strana fotoaparátu.


Jako první nás zaujme velký displej. Ten je (hurá) dotykový, jemný a jasný. A samozřejmě naklápěcí. Nad displejem je tlačítko EVF, které určí aktivní displej. Používat můžete buď jenom zadní displej, jenom hledáček nebo přepínat dle senzoru přiblížení.

Hledáček se mi opravdu líbil. Je jasný, veliký a jemný. Jeho jas jsem nemusel nastavovat a barevné podání mi přišlo v pořádku. Odezvy jsou dobré, nezaznamenal jsem nějaké trhání. V zářivkovém osvětlení jsem měl ale pocit, že hledáček na rozdíl od velkého displeje bliká. Pod hledáčkem je senzor přiblížení. Reakce přepínání displejů nejsou okamžité, prodleva mi ale nevadila.

Vpravo vedle hledáčku najdete ovládání wifi sítě a bezdrátové komunikace – nabídka obsahuje tři aplikace pro přenos fotek do mobilu/tabletu a pro dálkové ovládání. Wifi si probereme samostatně.

Další na řadě je zadní otočný volič, vedle něj sídlí pogumované vybrání na palec. Pod rollerem je tlačítko pro zaostření, dále klasické menu, tlačítko FN pro vyvolání Quick menu, čtyřsměrný ovladač s otočným okružím a tlačítkem OK (kromě šipky nahoru můžete šipkám přiřadit funkce dle libosti), poslední je tlačítko pro prohlížení snímků a tlačítkem mazání – to v režimu focení umožní uložit aktuální nastavení kamery do paměti.

 

Výčet skončím popisem objektivu. Na něm najdete přední kroužek pro ruční ostření s elektronickou vazbou, kroužek ovládá i nabídky iFn. Chod je plynulý. Za ním je zoomovacím prstenec. Chod zoomu je plynulý, ale při otáčení jsou cítit jemné „polohy“ – sice to nedrhne, ale vyloženě hladký chod vypadá trochu jinak. Objektiv je sice těžký, ale při otočení kamery dolů nemá tendence vysouvat se.

Na levém boku jsou přepínače pro stabilizaci, ruční a automatické ostření (v poloze AF přední kroužek ostření neovlivní, musíte si předostřit automatikou a pak si přepnout na MF).
Na konec jsem si nechal tlačítko iFunction. Jeho stiskem volíte funkce, které pak nastavuje přední prstenec: clona/čas dle zvoleného PASM, ISO, kompenzace expozice a vyvážení bílé. Velice příjemné, líbilo se mi to.

Představení přístroje máme za sebou, ještě zhodnotím zpracování. Kamera by měla být utěsněná, nezkoumal jsem to. Díly lícují dobře, kromě tlačítka kompenzace expozice se nic neviklá a nevrže, vyklápění displeje je přiměřeně tuhé, nemám z toho pocit, že bych displej utrhl nebo musel vyvinout velkou sílu. Rollery mají přesně definované polohy a řekl bych, že nehrozí jejich neúmyslné pootočení. Zadní čtyřsměrný ovladač nejeví při stisku tendence pootáčet okružím.

Kamera mi v ruce sedí dobře. Kromě subjektivních výhrad k umístění předního rolleru a tlačítka pro spuštění záznamu videa mi ovládací prvky přišly rozmístěné dobře. Grip je výrazný, kamera v ruce sedí, vybrání pro palec vzadu je příjemné. Pogumování gripu vypadá pěkně.

Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Pavel

19.1.2015 08:27

Vypínač s páčkou kolem spouště

mi vadí - moje osobní naprogramování mi říká, že se tam zoomuje. Měl jsem kdysi svůj úplně první digiťák, který se zde zapínal/vypínal, a o kolik záběrů jsem přišel při pokusu přizoomovat bych asi nespočítal. Přitom foťáček, který zde zoomoval, jsem koupil o mnoho let později... No, možná by to u takhle velkého krámu vypadalo jinak, nevím.

Martin

19.1.2015 14:08

drobná aktualizace informací

na cestě je firmare 1.20 se spoustou změn a oprav chyb. vylepšení se věnují primárně videu, přibyla možnost prohození funkcí červeného tlačítka a tlačítka wifiny a snad udělali něco s tím autofokusem; o tom se change log nezmínil. http://www.imaging-resource.com/news/2015/01/07/samsung-answers-photographers-requests-preps-major-firmware-update-for-sams

vverosta

19.1.2015 15:08

dost solidní

a rozsáhlá recenze, gratuluji autorovi, to utopené tlačítko na video se dá snad nahradit komfortním velkým tlačítkem na kabelové spoušti, není-liž pravda? Já to tak mám u jiného stroje.

Martin

19.1.2015 16:06

nevím Vladimíre, nepátral jsem po tom. ale s firmwarem 1.2 a s možností prohodit tlačítko wifi a záznam videa ta spoušť ani nebude potřeba...

camlost

19.1.2015 17:47

no nevím...

přijde mi, že Samsung hraje hru "kupte si to a možná k tomu vyrobíme i nějaké příslušenství". a to mi nevyhovuje. skoro si myslím, že výrobce bude muset ještě hodně přiložit pod kotlík, aby nalákal nějaké zákazníky. (mně se teď aktuálně líbí Fuji X100T a Nikon D750 - každý z jiných důvodů. u Samsungu nějak nenecházím nic zajímavého.) ale jinak recenze pěkná. díky.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa