Brand

Recenze: Shuttle Pro v Lightroomu

shuttle_pro_lightroom_7.jpgKromě polohovacích zařízení, jako jsou myši a tablety, existuje celá řada dalšího příslušenství, které má za úkol usnadnit práci při editaci fotek. Mezi takové patří i Shuttle Pro od výrobce Contour Design.

Toto zajímavé příslušenství jsme pro vás v redakci otestovali v prostředí editoru Adobe Lightroom. Vyplatí se Shuttle Pro používat v Lightroomu? Ušetří práci nebo ji naopak přidělá? Vyplatí se do Shuttle Pro investovat? To se dozvíte v naší recenzi.

Co je Shuttle Pro a k čemu slouží

Shuttle Pro od výrobce Contour Design je zařízení, které se připojí jednoduše přes USB konektor k počítači. Funguje tak, že na jeho jednotlivé ovládací prvky si lze namapovat klávesové příkazy a klávesové zkratky. A to v jakémkoliv software. A jelikož Adobe Lightroom lze skoro celý ovládat jen klávesnicí, má Shuttle Pro velký potenciál právě pro usnadnění práce v Lightroomu.

V podstatě lze Shuttle Pro použít v jakémkoliv Software (foto, audio, video,...), který nabízí ovládání klávesami a zkratkami. My jsme jej otestovali právě v Adobe Lightroom.

Shuttle Pro má celkem:

  • 15 ovládacích tlačítek,
  • 1 otočné kovové kolo,
  • 1 otočné pogumované kolo se zpětným chodem (na pružině, vrací se vždy samo do výchozí pozice).

shuttle_pro_lightroom_baleni1.jpgshuttle_pro_lightroom_baleni2.jpg

Na všechny tyto ovládací prvky lze naprogramovat některou konkrétní funkci v Lightroomu. Například horním čtyřem tlačítkům lze přiradit vybrané jednotlivé záložky pro úpravy (Basic, Tone Curve, Split Toning, Lens Corrections) v Develop modulu. A spodní pětici lze zase namapovat na nástroje pro lokální úpravy (např.štětec, přechod, kruhový přechod, odstranění bodů, kapátko).

Poznámka: Shuttle Pro nezastoupí myš ani tablet. Používá se v kombinaci s jiným polohovacím zařízením, takže při úpravách fotek využijete obě ruce, čímž se stává celý proces rychlejší a efektivnější.

shuttle_pro_lightroom_baleni3.jpgshuttle_pro_lightroom_4.jpg

Pro každý modul v Lightroomu (Knihovna, Úpravy a další) si ale můžete také zvolit svůj samostatný ovládací režim. To v praxi znamená, že tlačítka mohou mít zcela odlišnou funkci v Library modulu, než v Develop modulu. Je to logické - v Library modulu se používají jiné funkce (selekce, označování, hodnocení,...), než v Develop modulu (editace).

Veškerý princip Shuttle Pro zařízení tedy spočívá v tom, že nemusíte tolik jezdit myší / tabletem po obrazovce. Také si nemusíte pamatovat jednotlivé klávesové zkratky. Vše si lze namapovat na jednotlivá tlačítka. V balení Shuttle Pro jsou i archy s papírovými výlisky, které lze popsat a vložit do horních dvou řad průhledných tlačítek. Díky tomu si můžete funkce jednotlivých tlačítek Shuttle Pro popsat.

shuttle_pro_lightroom_5.jpgshuttle_pro_lightroom_6.jpg

Namapování tlačítek

Namapování tlačítek na jednotlivé příkazy je zcela libovolné. Nikde není pevně dáno, že například štětec bude tlačítko č. 4. Vše lze přizpůsobit obrazu svému, což je na jednu stranu obrovská výhoda, na druhou stranu ale velké sousto do začátku. Je totiž potřeba si pečlivě rozmyslet, které funkce chcete kterým tlačítkem ovládat. Výsledné ovládání by mělo být logické, ergonomické a snadno zapamatovatelné. To platí nejen pro Library, ale i pro Develop modul Lightroomu. Prostě musíte počítat s tím, že pár hodin namapováním tlačítek strávíte. Nicméně pokud si vše nastavíte logicky, výsledek bude stát za to.

Mapování tlačítek a nastavení funkce Shuttle Pro zařízení se nastavuje v přiloženém programu Shuttle Configurator. Tento software je v angličtině, ale jeho ovládání je velmi snadné. Je potřeba si zvyknout na to, že zůstává "otevřený" vpravo dole na liště, třeba jako ovládání hlasitosti reproduktorů ve Windowsech.

shuttle_pro_lightroom_print1.jpgshuttle_pro_lightroom_print2.jpg

V nabídce programu je několik desítek předpřipravených nastavení pro různé programy. Mezi ně patří i Adobe Lightroom, ale pochybuji, že by toto "tovární" nastavení všem vyhovovalo. Nicméně lze jej s úspěchem použít jako výchozí nastavení pro své upravené přednastavení. V programu totiž lze nejen vytvářet nová nastavení funkcí tlačítek, ale je i kopírovat, měnit, exportovat, importovat, atd. Navíc na jedno zmáčknutí tlačítka na zařízení Shuttle Pro lze nastavit specifickou intenzitu a frekvenci mačkání tlačítka na klávesnici. Takže možností nastavení je tolik, že se v tom na první pohled člověk snadno ztratí.

shuttle_pro_lightroom_print3.jpgshuttle_pro_lightroom_print4.jpg

Díky tomu si lze právě vytvořit 2 profily pro Adobe Lightroom: jeden pro Library modul a druhý pro Develop modul. Program sám pozná, kterou aplikaci máte zrovna v aktivním okně otevřenou, takže při spuštěném Lightroomu si automaticky načte přednastavení pro Lightroom. Jen je potřeba si pak už ručně vybrat z roletky vpravo dole v liště, který profil (jestli Library nebo Develop) chcete zrovna použít.

Celkové hodnocení

Ergonomie Shuttle Pro je velmi dobrá. Celé zařízení velmi dobře padne do ruky a veškerá tlačítka jsou v pohodlném dosahu všech prstů. Zařízení je navíc vhodné pro leváky i praváky. Snad jen pro dosah na dvě světlá levá spodní tlačítka je potřeba změnit polohu celé dlaně. Jinak lze vše ovládat bez zbytečných pohybů a posunů ruky. Tlačítka mají příjemný chod včetně slyšitelného mechanického cvaknutí - takže víte, kdy jste tlačítko stlačili. Středový otočný volič je kovový a příjemně zlehka chladí, což je fajn. Ovládání je celkově perfektní.

shuttle_pro_lightroom_8.jpg

Dodaný software pro namapování tlačítek je velmi snadno použitelný. Nabízí sice značné množství funkcí a nastavení, takže se v tom na první pohled může člověk snadno ztratit, nicméně srozumitelný návod je v balení k dispozici a běžně počítačově gramotný uživatel to zvládne. Velkou pomůckou je možnost efekty tlačítek ihned vždy ověřit / vyzkoušet v praxi.

Pro koho je Shuttle Pro určen?
Zejména pro ty uživatele, kteří si chtějí usnadnit práci (nejen) v Lightroomu. Pokud upravujete pár fotek do týdne a netlačí vás při úpravách čas, pravděpodobně nebudete Shuttle Pro potřebovat - vše si v pohodě a beze spěchu proklikáte a nastavíte. Při doporučené ceně kolem 2500kč by to mohl být vcelku drahý špás. Pokud ovšem často upravujete velké množství fotek a efektivita práce je pro vás velmi důležitá (portréty, sport, svatby, reportáž, plesy, atd.), je pro vás Shuttle Pro to pravé ořechové. Ušetříte si hromadu času při úpravách fotek a jakmile si na Shuttle Pro zvyknete, bude váš proces úprav mnohem rychlejší. Už totiž nebudete muset vždy klikat na jednotlivé záložky při úpravách fotek. Nebudete už potřebovat klávesové zkratky pro hodnocení, selekci, klíčová slova ani synchronizaci a mnoho dalšího. Vše si nastavíte rychle levou rukou, která dosud vcelku zahálela (když pravou ovládáte myš / tablet).

Jediné omezení Shuttle Pro spočívá v tom, že s jeho pomocí lze ovládat vše, na co je klávesa či klávesová zkratka. Takže například presety v Lightroomu ovládat nelze.

Shuttle Pro mohu bezvýhradně doporučit všem fotografům, kteří upravují velké množství fotek a efektivita pracovního workflow je pro ně důležitá. Pokud budete Shuttle Pro používat správně, ušetří vám hromadu času a tisíce zbytečných klikání a pohybů myší. Cena sice není zanedbatelná, ale bez obav říkám, že to za to stojí.

Nakonec bych chtěl poděkovat za zapůjčení Shuttle Pro zařízení pro účely redakčního testu společnosti Contour Design se zastoupením v ČR společností Erpea.

Štítky: editace

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa