Brand

Recenze Sigma 50mm f/1.4 ART

Sigma 50mm f/1.4 DG HSM ART je ostře sledovaný objektiv. Byl oznámen začátkem letošního roku a od té doby přitahuje pozornost fotografů po celém světě. My vám dnes jako první v ČR přinášíme jeho opravdovou recenzi, a to včetně ukázkových fotek ke stažení. Je Sigma 50mm f/1.4 ART tak dobrá, jak se očekávalo? Čtěte dále.

Objektiv Sigma 50mm f/1.4 DG HSM ART byl od svého oficiálního předsvatební začátkem roku 2014 doslova časovanou bombou. Po internetu se začaly šířit všemožné diskuze a spekulace, jestli bude tak dobrý, jako současná Sigma 35mm f/1.4 DG HSM ART. Dokonce došlo i na porovnání s padesátkou z dílen Carl Zeiss. Co je na tom všem pravdy a hlavně - jaký je vlastně objektiv Sigma 50/1.4 ART v praxi se dozvíte v této recenzi.

Objektiv jsme v redakci měli zapůjčený na dva týdny od společnosti HAMA, která mimochodem již distribuuje objektivy Sigma i na Slovensku. Za dva týdny jsem s testovanou Sigmou osobně nafotil několik svateb i portrétních focení. Takže tato recenze je založena na opravdu reálných zkušenostech z praxe...

sigma_50mm_art_recenze.jpg

Sigma 50mm f/1.4 ART: hlavní vlastnosti

  • HSM tiché a rychlé ostření (s možností manuálně přeostřit i při autofokusu).
  • Bajonet pro Canon, Nikon, Sigma a Sony.
  • Clona f/1.4 až f/16.
  • Clona se skládá z 9 lamel.
  • Minimální zaostřovací vzdálenost 40cm, poměr zvětšení max. 0.18.
  • Délka 10cm (bez krytek), hmotnost 810g (bez krytek).
  • Průměr závitu na filtry 77mm, přední člen se neotáčí.
  • Bajonet je kovový.
  • 4 roky záruka.

Sigma 50mm f/1.4 ART: materiály a ovládání

Sigma 50mm f/1.4 DG HSM ART je svým materiálovým zpracováním zcela identická s objektivem Sigma 35mm f/1.4 DG HSM ART. Jinak řečeno, materiálové zpracování je vynikající. Objektiv působní luxusním dojmem a připomíná spíše objektivy Zeiss než dřívější Sigmy. Bajonet je samozřejmě kovový, sluneční clona (v balení) se nasazuje klasicky.

Testovaný objektiv se ovládá velmi dobře, ostřící kroužek je příjemně široký a má plynulý chod. Autofokus je rychlý a spolehlivý, lze jej při focení kdykoliv ovlivnit právě ostřícím kroužkem. Přední člen objektivu se samozřejmě neotáčí.

Z hlediska ovládání a materiálového zpracování je Sigma 50/1.4 ART zcela srovnatelná například s Canonem 50/1.2L, který je ale paradoxně znatelně lehčí i menší.

Pokud bych na objektivu něco měl vylepšit, tak bych přidal utěsnění proti vlhkosti na obrubu bajonetu.

Sigma 50mm f/1.4 ART: Obrazová kvalita

Ostrost a přenos kontrastu (Canon EOS 5D II)

Níže uvedené jsou 100% výřezy z testovacích fotografií, pořízených na Canon EOS 5D II. Jak lze z těchto výřezů vidět, Sigma 50mm f/1.4 DG HSM ART produkuje skvěle ostrý obraz už na plně otevřenou clonu f/1.4. Samozřejmě je zde dost znatelná vinětace (viz níže). Výsledky testování ostrosti jsou perfektní - jedná se o jeden z nejlepších objektivů ve své kategorii. Ne nadarmo jej v zahraničních recenzích srovnávají s objektivem Zeiss Distagon 50mm f1.4 Otus.

sigma_50mm_art_recenze_o1.jpg

sigma_50mm_art_recenze_o2.jpg

sigma_50mm_art_recenze_o3.jpg

sigma_50mm_art_recenze_o4.jpg

sigma_50mm_art_recenze_o5.jpg

Vinětace (Canon 5D II)

Z hlediska vinětace, tzn. ztmavení v rohových částech fotografie, se Sigma 50mm f/1.4 ART chová specificky. Při zaostření na krátké vzdálenosti vinětuje znatelně méně, než při zaostření na nekonečno (a to u všech clonových čísel). Chová se tudíž zcela stejně, jako nedávno testovaná Sigma 35/1.4 ART.

Při plně otevřené cloně testovaná Sigma vinětuje vcelku dost (jak už to bývá u světelných objektivů zvykem). Po zaclonění na f/2 se situace s vinětací výrazně lepší a clonové číslo f/2.8 vinětaci zcela odstraní. Vinětaci nepovažuji za problém, a to ze dvou důvodů. Moderní fotoaparáty ji umí samy potlačit, stejně tak jako editory fotografií.

sigma_50mm_art_recenze_vinetace1.jpgsigma_50mm_art_recenze_vinetace2.jpg

sigma_50mm_art_recenze_vinetace3.jpgsigma_50mm_art_recenze_vinetace4.jpg

sigma_50mm_art_recenze_vinetace5.jpgsigma_50mm_art_recenze_vinetace6.jpg

 

Protisvětlo

Osobně velmi rád fotím v protisvětle, a tak jsem testovanou Sigmu 50mm f/1.4 DG HSM ART podrobil mnoha testům. Nakonec ale musím uznat, že si v protisvětle vede skvěle. Neztrácí na kontrastu a ostrosti ani při focení do přímého slunce. Žádný ošklivý závoj nebo ztráta barev se nekoná. Reflexy sice občas vzniknou, ale nevypadají rušivě, jako např. u zoomových objektivů.

sigma_50mm_art_recenze_protisvetlo1.jpg

Barevná vada

Barevná vada se u Sigmy 50mm f/1.4 ART vyskytuje, ale pouze u nízkých clonových čísel a při velmi kontrastním přechodu stín / prudké protisvětlo.  Takže barevnou vadu naleznete jen na fotkách, kdy budete fotit na f/1.4 něco velmi kontrastního a budete pátrat v okrajových částech snímků. V ostatních případech (clonová čísla f/2 a vyšší, středová část,...) se barevné vady vůbec bát nemusíte.

sigma_50mm_art_recenze_barevna_vada.jpgf/1.4

sigma_50mm_art_recenze_barevna_vada2.jpg

f/1.4

Sigma 50mm f/1.4 DG HSM ART: ukázkové snímky

Zde si můžete prohlédnout a stáhnout ukázkové fotografie pořízené fotoaparátem Canon EOS 5D II a testovaným objektivem Sigma 50mm f/1.4 DG HSM ART. Níže je pak uvedeno konečné zhodnocení testovaného objektivu.

img_2550.jpgimg_3121.jpg

img_3476.jpgimg_3672.jpg

img_4018.jpgimg_3787.jpg

img_3790.jpgimg_3794.jpg

img_3800.jpgimg_3924.jpg

img_4016.jpgimg_4017.jpg

img_3675.jpgimg_4079.jpg

img_5775.jpg

img_0854.jpgimg_0861.jpg

img_0863.jpgimg_0864.jpg

img_1398.jpgimg_1916.jpg

img_1487.jpgimg_1865.jpg

img_1891.jpgimg_0865.jpg

Sigma 50mm f/1.4 DG HSM ART: celkové hodnocení

Objektiv Sigma 50mm f/1.4 ART mě osobně zaujal už při jeho oficiálním představení (koho ne, že?). A díky dobré spolupráci s firmou HAMA, která objektivy Sigma v ČR distribuuje, jsem měl možnost tuto novou padesátku v praxi vyzkoušet velmi brzy - ještě dřív, než se vůbec dostala do prodeje. A díky tomu také mohu nyní vznést finální verdikt.

Pokud nakupujete na Slovensku, tak se k nám do redakce dostala zpráva, že HAMA distribuuje objektivy Sigma již i na Slovensku, takže tuto pevnou padesátku budete moci mít snad ve stejnou dobu, jako v ČR, již se čtyřletou zárukou. Nyní ale zpět k celkovému hodnocení.

Sigma 50mm f/1.4 ART je perfektní objektiv. Osobně vlastním Sigmu 35/1.4 ART, a tak jsem byl ještě víc zvědavý na tuto novou padesátku. Míval jsem od Canonu EF 50/1.4 USM, který jsem nedávno prodal s myšlenkou, že jej nahradí právě tato Sigma. A po realizovaném testování o tom vůbec nepochybuji. Sigma 50/1.4 ART poskytuje vynikající obrazovou kvalitu, krásně měkký bokeh, spolehlivě a rychle ostří, materiálové zpracování je perfektní a cenovka vzhledem ke kvalitám velmi dobrá. Pokud ještě navíc zvážím záruk 4 roky, tak asi není co řešit. Je to ideální objektiv na portréty, svatby, reportáž, rodinné foto a všude tam, kde se využije vysoká kvalita obrazu v kombinaci s výbornou světelností (malá hloubka ostrosti, možnost rozostřit pozadí).

Ovšem nic není dokonalé - pro někoho může být Sigma 50/1.4 ART velká a těžká. Hmotnost 0.8kg a délka 10cm bez sluneční clony naznačuje, že to není žádné ořezávátko. Například Canon 50/1.4 USM a Nikon 50/1.8G jsou objektivy na délku poloviční a hmotnostně zhruba třetinové. Paradoxně i Canon 50/1.2L je znatelně lehčí i kratší. Nicméně alespoň je vidět, že na nás u Sigmy nešetřili a použili pořádný kus kovu a skla. Někomu může hmotnost a velikost přidělat vrásky na čele, jiný zase ocení pořádný kus materiálu, za který si zaplatil. Mně osobně hmotnost ani rozměry nevadí.

Takže celkové hodnocení je následující: Pokud hledáte malý lehký pevný objektiv na cesty, poohlédněte se raději po nějakém "palačinkovém" objektivu. Chcete-li ale pevnou padesátku, která patří mezi to nejlepší na trhu, berte stoprocentně Sigmu 50mm f/1.4 ART. Za cenu dvaceti tisíc korun získáte objektiv, kterému mohou ostatní jen těžko konkurovat.

Štítky:

Diskuse

Honza73

13.5.2014 09:46

AF problémy?

Díky ze super recenzi – chtěl jsem se zeptat, zda jste se setkal u Canonu s problémem AF. Je to hodně probírané téma a asi jediná viditelná slabiny objektivů Sigma. Četl jsem, že na Canon 5DII je to v pohodě, na Canonu 5DIII už je to problém, není zajištěna kompatibilita s budoucími modely atd. Nevím, které z těchto informací produkuje Canon a co jsou reálné problémy…..Co se týče obrazové kvality – je tedy 50 víceméně stejná jako 35? Díky!

Tomáš

13.5.2014 09:51

AF problémy už nejsou

Problémy s Autofokusem jsem na nové ART řadě objektivů už nikdy neměl. V minulosti s tím bývaly trable, ale u ART objektivů už jsem to nezažil (mám 5D II). Takže ani s touto padesátkou jsem problém s autofokusem žádný neměl, ostřil opravdu spolehlivě. Paradoxně jsem chtěl udělat srovnání s Canonem 50/1.2L (který jsem si půjčil od kolegy) a až doma jsem zjistil, že z elkové padesátky od Canonu byly skoro všechny fotky proostřené! :O Takže to srovnání nakonec bohužel nedopadlo, protože ze Sigmy byly fotky v pořádku, ale z Canonu ne. Tahle padesátka mi osobně přijde stejná, jako 35ka ART od Sigmy, nicméně dle DXO laboratorních výsledků (v recenzi je link) je prý ještě lepší než 35ka.

Michal Kroupa

13.5.2014 13:15

taky mam sigmu 35 ART a pujde na reklamaci. kupoval jsem ji hned jak vysla (jeden z prvnich kusu ve fotoskoda). bohuzel jsem pred 14 dny zjisitl, ze pri ostreni na nekonecno je fotka vzdy proostrena (na canonu 5d II a 6d), ale pri foceni portretu ne! pouzival jsem ji celou dobu hlavne na foceni lidi a ke krajinam jsem se moc nedostal.. takze to pro me bylo celkem prekvapeni. bohuzel se neda nepresne ostreni korigovat ani nastavenim ve fotaku, protoze se jedna o komplexni chybu autofokusu (foceni neceho do ca 3-4m je uplne bez problemu..). Pri porovnani fotek porizenych s AF a s MF je to proste dost znat. asi nejsem sam, protoze s podobnym problemem je na google vic lidi http://www.dpreview.com/forums/thread/3502775 .. je to skoda, protoze opticky je sigma perfektni.. snad nebudou zadne problemy s reklamaci..

Tomáš

13.5.2014 13:38

Tak to mě mrzí Michale... a jiné světelné objektivy v pohodě? V minulosti jsem u některých objektivů měl podobnou zkušenost, ale zjistil jsem nakonec, že na vině byl nespolehlivý autofokus v těle 5D II. Tehdy jsem to víc zkoumal, mrkni sem: http://www.lensrentals.com/blog/2012/07/autofocus-reality-part-1-center-point-single-shot-accuracy Má to víc dílů. Takže otázkou je, zda-li tělo předává objektivu správné nebo špatné informace.

MartyM

13.5.2014 19:57

srovnani s nikon 1,8

nikon 50 1,8 stoji 1/4 opravdu tam je takovy rozdil v kvalite?

Michal Kroupa

13.5.2014 21:55

tomas: diky moc, mrku na to. prislo mi jenom zvlastni, ze na 5d II i 6d je stejna chyba.. MartyM: noo, nikon ma na f1,8 nizsi ostrost na stredu fotky nez sigma art v extremnich okrajich na 1,4.. navic u sigmy art na f1,4 je stred fotky ostrejsi nez u nikonu na f4.. takze nikon je ve srovnani se sigmou jako plastova cocka jednorazoveho Kodaku ve srovnani se Summiluxem.. ale neni se cemu divit- sigma silne konkuruje zeissu za 90 tisic.. konstrukcne ma snad 13 optickych clenu (jednou tolik nez vetsina 50mm objektivu) - z toho dva lepene triplety (konstrukcne dost narocna zalezitost).. ma perfektni kontrast atd.. proste opticky je to bezkonkurencni narez

Martin B

14.5.2014 21:43

není náhodou možné kompenzovat FF a BF pro různé zaostřovací vzdálenosti pomocí SIGMA USB dock station? ( http://www.mall.cz/doplnky-foto/sigma-usb-dock-pro-nikon?gclid=CJD3s4KTrL4CFagEwwodMy0A4g )? Dle obrázků je možné nastavit kompenzace pro 4 intervaly viz. obrázky. To by mohlo řešit tento problém ne?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa