Brand

Recenze stativu Manfrotto 055XPROB PRO

Manfrotto 055XPROB PRO

Manfrotto 055XPROB PRO je kvalitní stativ, který nabízí celkově vysokou univerzálnost použití. Dnes vám přinášíme recenzi tohoto fotografického stativu. Ukážeme, jak pohodlná a pohotová je manipulace se stativem. Také se v testu zaměříme na pracovní rozměry, tuhost a polohovatelnost stativu.

Jak dopadl stativ Manfrotto 055XPROB PRO v našem redakčním testu? Čtěte dále.

Základní vlastnosti stativu 055XPROB PRO

Manfrotto 055XPROB PRO je fotografický stativ, který uspokojí i náročnější fotografy. Díky velmi solidním parametrům se jedná o velmi univerzální stativ, který umožňuje nadstandardní polohovatelnost i pracovní rozměry. Vyrobený je poctivě v italské továrně, kde se stativy Manfrotto vyrábějí - není to tedy výrobek "Made in China".

Jedná se o klasický fotografický stativ bez radiálních vzpěr (od středového sloupku k nohám), takže je velmi dobře polohovatelný. V základním balení se dodává bez fotografické hlavy - tu je nutné ke stativu samotnému navíc dokoupit. Stativ je vyroben za použití hliníku.

Název

Manfrotto 055XPROB PRO

nápovědaVýška maximální (cm)178.5 cm
nápovědaVýška ve složeném stavu (cm)65.5 cm
nápovědaMinimální pracovní výška (cm)10 cm
nápovědaPočet sekcí nohou3
nápovědaRadiální vzpěry od středové tyče k nohámne
nápovědaZpůsob aretace vysunutých nohousvorky
nápovědaMožnost otočit středovou tyč vzhůru nohamane
Zakončení nohou stativupogumované
nápovědaVodováhaano
nápovědaMaximální doporučené zatížení (kg)7 kg
Materiálhliník
Hmotnost (g)2400 g

Kompletní souhrn parametrů naleznete ve specifikaci pro stativ Manfrotto 055XPROB PRO.

Manipulace se stativem 055XPROB PRO

Stativ Manfrotto 055XPROB PRO nabízí velmi dobrou úroveň manipulace. Nohy stativu jsou složeny ze tří sekcí, takže v terénu stačí ovládat dvě rychloupínací páčky na každé noze. Stativ nemá radiální vzpěry od středového sloupku k nohám, takže nohy lze polohovat zcela nezávisle na sobě. To je velmi šikovné a praktické, když fotíme například na svahu, v kamenitém terénu nebo kdekoliv jinde, kde je potřeba se velmi přizpůsobit podmínkám krajiny.

Manfrotto 055XPROB PRO

Každou nohu lze nezávisle na sobě úhlově polohovat, a to od zcela svislé pozice (při složeném stavu) až po téměř 90° úhel! To znamená, že při maximálním rozepnutí nohou se pracovní výška stativu může dostat až na nějakých zhruba 10cm. Nohy stativu pak v takové pozici svírají zhruba 170° úhel. Díky tomuto systému je tudíž možné stativ bez problémů napozicovat třeba i na velmi příkrý svah.

Manfrotto 055XPROB PRO

Každá noha je v nastavené úhlové pozici jištěna stříbrnou klapkou, kterou je nutné zmáčknout, aby bylo možné nohu posunout do většího úhlu (víc do strany). Naopak směrem ke středovému sloupku lze nohu stativu posunout ihned bez nutnosti mačkat klapku. Každá noha má 4 základní pozice, ve kterých je pozice jištěna klapkou.

Manfrotto 055XPROB PRO

Vysunování nohou stativu je řešeno rychloupínacími svorkami, opět je možné výšku každé nohy nastavit libovolně, nezávisle na sobě. Nohy jsou zakončeny pogumovanými patkami.

Nyní se dostáváme ke středovému sloupku, který si zaslouží velké plus, protože práce s ním je pohodová a univerzální. Délka středového sloupku je 47cm - v rámci tohoto rozměru jej lze polohovat nahoru a dolu pomocí upínacího šroubu. Sloupek lze z upínacího mechanismu vysunout zcela nahoru a otočit jej směrem dolů (což se hodí na focení u země).

To ale není vše - sloupek lze ve stejném rozsahu polohovat i ve směru horizontálním (vodorovném). Stačí sloupek vysunout nahoru do maximální výšky, stlačit zespod sloupku pojistku a změnit jeho směr ze svislého na vodorovný.

Manfrotto 055XPROB PRO

Středový sloupek tak lze během pár sekund sklopit do horizontální polohy, aniž by bylo potřeba cokoliv demontovat. To s sebou přináší hned několik výhod:

 • Nižší pracovní rozměry při snaze o dosažení minimální pracovní výšky.
 • Větší pohodlí a vyšší míra polohovatelnosti fotoaparátu při focení například detailů nízko při zemi (sloupek lze vysunout zcela do strany a fotit tak prakticky "vedle" stativu").
 • Daleko vyšší pohodlí při fotografování v zenitu (směrem přímo vzhůru).
 • Při použití horizontální panoramatické hlavy lze snímat i vertikální panorama.

Na druhou stranu je ale potřeba si dát pozor na zachování těžiště stativu. Při vysunutí sloupku co nejvíc do strany a při použití těžší fotografické hlavy v kombinaci s těžkým fotoaparátem se může těžiště vychýlit a stabilita stativu se ztratí. Stačí ale nohy stativu víc roztáhnout a stabilita se vrátí.

Manfrotto 055XPROB PRO

Pohodlí při zacházení se stativem zvyšují mechovky umístěné na dvou ze tří nohou stativu - mechové povlaky jsou umístěné v horních částech nohou. Stativ tak lze nosit v holé ruce a nestudí to, jako když držíme chladný kov.

Jako bonus navíc má stativ vestavěnou vodováhu a háček na zavěšení příslušenství (nebo závaží).

Úroveň manipulace se stativem je na vysoké úrovni. Manfrotto 055XPROB PRO má velmi široký rozsah pracovních délek, středový sloupek lze ukotvit i horizontálně, celkové ovládání je velmi dobré.

Odolnost a tuhost stativu 055XPROB PRO

Manfrotto 055XPROB PRO je stativ vyrobený ze hliníkových materiálů a plastu (rychloupínání a některé další prvky). Stejně jako nohy, tak i středový sloupek je kovový, tudíž nehrozí jeho ohnutí při horizontální pozici a vysokém zatížení.

Manfrotto 055XPROB PRO

Celková tuhost stativu je na velmi dobré úrovni. Nohy jsou bytelné a tuhé, totéž platí o středovém sloupku. Svorky, které upínají středový sloupek v požadované pozici, se zdají být vyrobené z plastu - ne, že by to nějak mělo vliv na tuhost celé sestavy, ale osobně bych měl lepší pocit, kdyby byly také kovové. Nemohu proti tomuto řešení ale nic namítnout, v průběhu testování se to jako nevýhoda neprojevilo.

Zakončení středového sloupku, na které se uchycuje fotografická hlava, je již ale poctivě kovové.

Maximální nosnost daná výrobcem je 7kg, což se v praxi potvrdilo jako správný údaj. Tuhost stativu jsme testovali s různým vybavením - například i s panoramatickou hlavou Manfrotto 303Plus a s nasazeným fotoaparátem Canon EOS 30D s externím bleskem a stativ byl dostatečně tuhý.

Nosnost a tuhost stativu je v praxi nadstandardní.

Závěrečné zhodnocení

Manfrotto 055XPROB PRO je fotografický stativ, který není zrovna levný - jeho pořizovací cena se v internetových obchodech pohybuje kolem 4,5 tisíce korun, navíc je to cena za pouhý stativ (bez fotografické hlavy). Na druhou stranu ale za tu cenu dostanete víc než odpovídající výkon. Tento stativ nelze vůbec srovnávat s levnými stativy, které stojí řádově stovky korun. Univerzálností i tuhostí tento stativ zcela odpovídá své cenové kategorii. Poměr cena / výkon je tedy velmi dobrý.

Silné stránky:

 • Maximální pracovní výška stativu je 180cm (bez hlavy).
 • Středový sloupek lze otočit směrem dolů a také do vodorovné pozice.
 • Nohy stativu lze polohovat nezávisle na sobě, a to až do téměř 180° úhlu.
 • Vysoká nosnost stativu v praxi - 5kg zátěž nepředstavuje žádný problém (v praxi ověřeno až 7kg).
 • Celková solidní tuhost nohou a celé konstrukce.
 • Mechovky na horní části nohou stativu (jen na dvou nohách).
 • Vestavěná vodováha.

Slabé stránky:

 • Vyšší hmotnost 2.4kg zajišťuje, že při delších výletech se stativ dost pronese (plus ještě hmotnost hlavy).
 • Délka ve složeném stavu je 65cm, takže se nejedná o super-kompaktní stativ.
 • Cena není zrovna nejnižší - za kvalitu a funkce se musí připlatit...
Manfrotto 055XPROB PRO

Manfrotto 055XPROB PRO je kvalitní a hlavně velmi univerzální stativ. Je dost bytelný a unese nadprůměrně těžké vybavení, velkým plusem je středový sloupek, který je úžasně variabilní. Nohy stativu lze navíc libovolně polohovat. To vše v kombinaci s poctivým provedením (vyrábí se v Itálii a ne v Číně) vytváří velmi dobrý dojem kvalitního stativu.

Na druhou stranu se tento stativ poněkud pronese, protože váží 2.4kg. Pokud jej tedy plánujete nosit na delší výlety, počítejte s tím, že o něm budete vědět. A to je ještě potřeba počítat s hmotností hlavy. Zároveň bude potřeba jej uchytit třeba k batohu, protože vzhledem k délce ve složeném stavu (65cm) se vejde možná tak do nějaké krosny.

Jak ale z výše uvedeného souhrnu silných a slabých stránek vyplývá, jedná se o stativ, u kterého výrazně převyšují pozitiva. Stativ Manfrotto 055XPROB PRO mohu na základě redakčního testu vřele doporučit všem, kdo hledají vysoce univerzální a bytelný stativ, se kterým se budou moci přizpůsobit všelijakým podmínkám.

Na závěr děkuji společnosti Hama, dovozci stativů Manfrotto do ČR, za zapůjčení stativu.


Štítky: stativ, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa