Brand

Recenze výukového DVD kurzu Profesionální postprodukce v3

Light Garden Academy patří mezi oblíbený zdroj informací a návodů k úpravám fotografií. My jsme pro vás v redakci otestovali nejnovější (třetí) verzi výukových DVD s názvem Profesionální Postprodukce v3. Jedná se o výuková videa (návody) týkající se pokročilých úprav fotek. Vyplatí se tuto novou sérii koupit? Jaké je zpracování? Více v naší recenzi.

V režii Light Garden Academy vyšlo již několik sérií výukových DVD a nejnovější je třetí edice. Tu jsme měli v redakci na otestování, tedy shlédnutí a hodnocení.

ppv3.jpg

6 tematicky zaměřených DVD

Ještě než se bud věnovat jednotlivým DVD, chtěl bych zmínit jednu velmi důležitou věc. Stejně jako ve verzi 2, jsou i v "trojce" veškeré postupy jsou předváděny v prostředí Mac OS X a na Photoshopu (verze CC) v anglické verzi. Ovšem není se čeho bát i v případě, že jste zvyklí na českou verzi Photoshopu. Prostředí photoshopu je v Mac OS X v podstatě stejné, jako PC, takže to nehraje roli. A anglická verze sice může na první pohled někoho mást, ale v průvodních komentářích jsou vždy uváděny i české ekvivalenty. Takže problém mít nebudou ani začátečníci, vše je pěkně srozumitelně uváděné v obou jazycích.

Třetí edice je technicky ještě lepší, než "dvojka". Vše je ve Full HD kvalitě, video soubory jsou ve formátu mp4. Navíc je na každém DVD disku k dispozici i přehrávač, pokud by váš současný z nějakého důvodu mp4 soubory nepřehrál.

Oproti předchozím verzím je ve verzi 3 k dispozici na každém DVD i cvičení. Jedná se o zadání úkolu v PDF souboru typu: vezměte přiložené dva zdrojové soubory a zkuste je spojit dohromady tak, abyste docílili tohoto výsledku. Navíc na každém DVD jsou uvedeny užitečné klávesové zkratky.

Nyní již k samotným DVD. Co na nich naleznete?

 1. První DVD se dost detailně věnuje konverzi RAW souborů. Vše je pěkně vysvětleno a každá záložka a posuvník se dočká vysvětlení - a také hlavně ukázky, proč jej jak používat nebo nepoužívat. Jen musíte počítat s tím, že autor DVD, Stanislav Petera, preferuje program Capture One, a tak jsou veškeré úpravy RAWů prováděny právě v tomto programu. Bohužel už se nedočkáte ani Lightroomu, který byl v druhé verzi přítomný. S tím musíte při koupi DVD počítat.
 2. Druhé DVD se již věnuje samotnému Photoshopu, a to od jednotlivých ovládacích prvků, až po detailnější použití nástrojů. Oproti druhé edici je to v této "trojce" bráno víc do hloubky. Konkrétně se retušují dvě fotky, přičemž jedna z nich je nová. Je to opravdu velmi polopatické a dobře vysvětlené. Nejvíc mě asi pobavilo, že ve zkapalnění je "nástroj pro zvětšování prsou, který funguje jako pumpička" :) Takže jak vidíte, opravdu je to lidsky a selským rozumem vysvětlené.
 3. Třetí výukové DVD už jde dost víc do hloubky a jedná už se o dost pokročilé postupy. Pokud se chcete zabývat retuší pleti, tak o tom je právě toto DVD. Ale nejsou zde jen retuše pleti, ale i oblečení, bot, vlasů, atd. Zajímavé je i vysvětlení v úvodu, proč se vlastně retušuje.  Takže toto DVD není moc pro ty, kdo chtějí rychle retušovat pleť během jedné minuty. Na druhou stranu ale musím pochválit za postupy, které vedou k docela ještě normálně vypadajícím fotkám (a ne voskovým figurínám).
 4. Reklamní retuše, to je název čtvrtého DVD, které už dost výrazně přetváří fotku z hlediska světla. Doposud to bylo o technických úpravách, nyní se již fotky "nablýskávají do časopisu". Opět nečekejte jednu zázračnou formuli na úspěch,ale připravte se na delší práci, která ale přinese ovoce.
 5. Pokročilým montážím se věnuje páté DVD a to už je opravdu "nářez". Totální změna fotky, maskování a vykrývání pozadí (včetně vlasů a dalších detailů)... to vše je předvedeno v tomto DVD a klobouk dolů, je to vysvětleno dost srozumitelně (na to jak pokročilé postupy jsou ukazovány).
 6. Poslední šesté DVD tak trochu uceluje všechny předešlé postupy. Týká se totiž barevných úprav, kontrastu, barevného tónování a převodu do stupně šedi. Jsou to již jen pomyslné "třešničky na dortu".

Celkové hodnocení

Co se mi na výukových DVD líbí:

 • Full HD rozlišení obrazu, takže vše je perfektně čitelné.
 • Velmi dobrá kvalita zvuku, všemu lze bez problémů rozumět.
 • Průvodní komentář je velmi srozumitelný a hlavně není čtený z papíru. Díky tomu vyzní přirozeně a lidsky, nestrojeně. Dávám velké plus (nejsem příznivcem předříkání z papíru).
 • Vše se probírá od základních postupů, takže to zvládne i začátečník (ovšem nelze začít třeba čtvrtým DVD pokud neovládáte masky a vrstvy, to se musí od začátku).
 • K dispozici jsou zdrojové PSD soubory, takže si člověk může doma vyzkoušet probrané postupy a cvičení.
 • Probírají se i velmi pokročilé postupy, u kterých bych nečekal, že je autor prozradí.
 • Oproti předchozí verzi jsou postupy probírány víc do hloubky, upravují se nové fotky, k dispozici jsou cvičení a klávesové zkratky.

Co bych na výukových DVD vylepšil:

 • Je to samozřejmě jen otázka osobních preferencí, ale nejsem si jistý, kolik lidí používá Capture One pro konverzi RAWu. Lightroom, který byl ve verzi 2, bych i zde zachoval.

Celkově hodnotím DVD edici Profesionální Postprodukce v3 jako velmi povedenou. Oproti předchozí druhé verzi asi nepřináší nic revolučně nového, ale věřím, že i když druhou verzi máte, tak se díky "trojce" i tak něco nového naučíte. V každém případě prý již další verze nebudou.

Je jasné, že tato výuková DVD nejsou určena pro fotografy krajiny, reportáže nebo svateb. Je to celé zaměřené na portrétní a reklamní fotografii, tedy to, v čem autor Stanislav Petera vyniká. Je potřeba se připravit, že úpravy nebudou otázkou pěti minut, nicméně výsledky budou stát za to. Osobně na těchto DVD oceňuji fakt, že autor svým divákům nic neskrývá, nezatajuje a prozradí veškeré postupy, které běžně používá.

DVD edici Profesionální Postprodukce v3 mohu vřele doporučit všem fotografům, kteří se věnují nebo chtějí věnovat portrétní a reklamní fotografii a mají chuť své fotky výrazně upravovat. Jedná se o kvalitní produkt, u kterého platí, že za zaplacenou částku dostanete mnohem víc informací, než byste mohli čekat.

Štítky: recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa