Brand

Recenze: zvětšovací noname očnice z Ebay

Asi každý z nás, kdo používá (nejen) vintaž manuální objektivy, čas od času zatouží po větším hledáčku. Jak by taky ne, při malé hloubce ostrosti je při ručním ostření docela kumšt zaostřit opravdu precizně (koneckonců s tím mají problémy i AF moduly zrcadlovek). Na pískací prostřední AF bod nebo na záchytné ostření u Pentaxů se taky nedá spolehnout, velice často je nutno komponovat jinak než na střed a metoda zaostření přes prostřední AF bod a následná rekompozice není při malé HO nijak zvlášť spolehlivá. A jak z toho ven? Máme pět možností:
1) pekelně se soustředit. Jde to, ale není to komfortní.
2) pokud máme APS-C, koupit fullframe. Investice v řádech desítek tisíc a i majitelé FF občas touží po větším hledáčku (tímto zdravím Ivana Š :)).
3) LiveView a následné zvětšení náhledu a přesunutí. Jo, to by šlo, ale mně osobně se přes displej fotí strašně špatně; chybí mi možnost stabilizovat si fotoaparát opřením o hlavu a chybí mi to odříznutí od nepodstatného okolí; při focení se zvětšeným náhledem se alespoň mně osobně často stane, že si rozhodím kompozici
4) alternativní matnice, které fungují stejně jako matnice na starých filmových přístrojích – při správném zaostření nám obraz v hledáčku krásně „vyskočí“. Mají i svoje úskalí – některé modely můžou rozhodit bodové měření expozice, zhoršují možnosti kompozice, opět nabízejí jenom středové ostření a při jejich použití nemusí správně pracovat autofokus (nemám praktické zkušenosti, ale vyčetl jsem to na různých diskuzích). Tyto matnice jsou dost drahé a jejich výměna je záležitost buď pro manuálně zručné jedince a nebo pro servis.
5) zvětšovací očnice.

Výrobci zrcadlovek i výrobci třetích stran naštěstí tužby po větším hledáčku vyslyšeli a na trhu je celá řada různých modelů očnic; Pentax např. nabízí model O-ME 53 se zvětšením 1,18x, na Nikony jsem taky cosi zahlédl, u Canonů netuším. A pro nabídku produktů třetích stran stačí mrknout na ebay a zadat heslo „zoom viewfinder“. Jeden z modelů, které nám vyjedou, je předmětem dnešní recenze. Pojďme se tedy podívat, co se skrývá pod názvem 1.08x-1.60x Zoom Viewfinder Eyepiece Magnifier For Canon Nikon Sony Pentax.

První seznámení, kvalita výroby.

Po dlouhém úvodu pojďme k věci. Naše dnešní hračka mě stála asi 550 korun včetně pošty a doma jsem ji měl za 14 dní; Číňan stihl kontejner :).

Kompatibilita:
Canon: EOS/70D/60D/50D/40D/30D/20D/10D/700D/650D/600D/550D/450D/400D/1000D/ 5D/MarKII/5D/MarKIII/7D/6D/1D/1DX
Nikon: D40x/D40/D60/D70s/D80/D90/D200/D300s/D300/D600/D700/ D3100/D3200/D5100/D5200/D5300/D7000
Pentax: K5/K-R/K-M/K7/KX/K10D/K100D/K20D/K200D
Sony: a100/a200/a350/a450/a500/a550/a700/a900
Olympus: E-300/E330/E410/E420/E500/E510 
Fujifim: S2PRO/S3PRO/S5PRO
Samsung: GX10/GX20
Sigma: SD10/SD14
Minoltaz: ɑ5D/ɑ7D/x-700

Ověřené modely: částečná kompatibilita s Pentax K-r, úplná s K-5 II, K10D a Canon EOS 7D Mk. I.

U modelu K-r pozor – očnice zamezí přístupu k nastavení dioptrické korekce!

Očnice přišla v hezké černé krabičce s lesklým povrchem a potiskem v kombinaci bílého obrázku a světle modrých popisků v angličtině a čínštině (nebo je to japonština? Kdo ví :)). Na první pohled to působí velice dobrým dojmem, výrobce nám dává najevo, že si nás, zákazníků, váží.
IMGP7895.jpg

Po otevření krabičky na nás vykoukne obsah zabalený v šedé pěnové hmotě, která chrání před nárazy. A co je uvnitř?
- velká gumová očnice
- šest adaptérů pro různé značky
- samotná optická část chráněná přední a zadní krytkou
- malá očnice
IMGP7897.jpg

Kvalita výroby na mě působí dobře. Gumové části jsou měkké a příjemné na dotyk, nic nezapáchá. Jejich nasazení na optickou část je jednoduché, sundání vyžaduje trochu šikovnosti, takže nehrozí samovolné spadnutí. Plastové adaptéry sedí dobře – ani na Pentaxu, ani na Canonu nevykazují vůle, nasazení i sundání vyžaduje přiměřené množství síly a nemělo by se stát, že očnici z těla nějakým nešikovným pohybem strhnete a ztratíte. Krytky sedí dobře a jejich sundání vyžaduje trochu síly. Obě mají šikovnou packu, která usnadní jejich stažení. Optika byla z výroby čistá.

Instalace.

Vyndání jednotlivých dílů z jejich „hnízdečka“ chce trochu šikovnosti, drží tam opravdu dobře. Ale nástroje si na pomoc brát nemusíte, všechno jde pěkně rukou.
Rozlišení jednotlivých typů plastových adaptérů usnadní písmenko vylisované na vnitřní části. Takže máme P jako Pentax, C-EF jako APS Canon, C1D 5D 7D jako FF Canon, N jako Nikon, F bude asi Fuji a S/K je bůhvíco… možná Sigma (Samsung G10/G20 vychází z Pentaxu K10D/K20D).
Nejdříve bych doporučil nasadit plastový adaptér na tělo. Důvod je jednoduchý – závit očnice je o kousínek delší, než je tloušťka materiálu adaptéru, takže s našroubovanou očnicí už adaptér nenasadíte. Je to logické řešení, očnice vám nemůže vyskočit a neztratíte ji. Našroubovanou očnici pak zafixujete kontramatkou. A nakonec můžete nasadit velkou či malou gumku, záleží, kterou budete preferovat. Velká guma pěkně přilehne k obličeji, ale zase se nedá použít s brýlemi. I když, s brýlemi bych používání této hračky moc nedoporučoval obecně, zkoušel jsem to a nebylo to ono. Přece jen se spoléhá na co největší blízkost k oku.

IMGP7898.jpg
Optická část, velká a malá gumička, adaptér pro Pentax.

IMGP7901.jpg
Všiměte si pacek na krytkách, které zjednoduší sundávání.

IMGP7902.jpg
Očnice bez gumiček.

IMGP7903a.jpg
Očnice s malou gumičkou.

IMGP7904.jpg
Očnice s velkou gumičkou.


V praxi.

Očnice nefunguje jako pouhá lupa – má minimálně dva optické elementy. Při zoomování se zvětšuje celý obraz včetně okrajových partií a stavového řádku. Výrazný pokles ostrosti na krajích jsem nepozoroval.
Zoom se ovládá šroubováním. Faktor zvětšení při plně zašroubované očnici je 1.08x, na maximálním zoomu je zvětšení 1,6x. U šroubovacího mechanismu se na moment zastavím – užil bych větší odpor, v zápalu boje se vám může stát, že si mimoděk změníte úroveň zvětšení. A to přinese i další zádrhel. Při zoomování se vám rozjede nastavení dioptrické korekce, které si musíte jemně doladit. Dá se na to zvyknout, ale někomu to může vadit, tak na to raději upozorním. Toto chování považuji za slabinu celé konstrukce.
Zastavím se u použití na Pentaxu. Pentaxí adaptér je konstruován nešikovně, je dost vysoký a na tělech K10D a K-5 (plus samozřejmě jejich následovníci) zamezí pohodlnému přístupu ke „hřebínku“ ovládajícímu dioptrickou korekci. Je tedy nutno vzít pilníček a trochu zbrousit horní hranu. V tomto okamžiku na nás dýchne závan klasické nedomyšlené čínské produkce. Netvrdím, že by se dioptrická korekce nedala ovládat vůbec (to nejde u modelu K-r, tam je ovladač opravdu utopený hluboko, na to pozor!) ale není to dvakrát komfortní. Takže model DOdělejDOma
IMGP7905.jpg
Pro srovnání, Pentax s normální očnicí (tu díru jsem nevykousl já, už jsem to tak koupil v bazaru :)).

IMGP7907.jpg
Utopené ovládání dioptrické korekce.

IMGP7908.jpg

IMGP7909.jpg

Máme nasazeno, pojďme se kouknout. U zvětšení do přibližně 1,5x jsem nezaznamenal žádné problémy. Obraz je přiměřeně ostrý, zkreslení je minimální, stavový řádek hledáčku je vidět pěkně. Při zvětšení vyšším už se ale karta obrací – přišlo mi, že se zhoršila ostrost, přestože jsem si doladil dioptrie a je nutné koukat do hledáčku opravdu perfektně kolmo, jinak dojde k ořezání zorného pole. Takže na největší „zům“ se mi nepracovalo dobře.

Pomůže očnice? Rozhodně ano. Při zvětšení 1,5x máte k dispozici opravdu velký hledáček a ostření je docela jednoduché. Už samotné hledáčky u přístrojů, na kterých jsem testoval (K-5 II a EOS 7D) mají formát výlohy, zvětšení jim ještě přidá a hezky v nich jsou vidět i drobnější detaily. Ruční ostření je tedy dost jednoduché.

Očnici jsem testoval mimo jiné za velice chladného rána na koniklecích. Snímků zamítnutých z důvodu špatného zaostření jsem měl výrazně méně než při ostření přes neupravený hledáček. Takže z tohoto pohledu spokojenost. Na druhé straně jsem ale narazil na nepříjemnost – očnice má tendence mlžit se. Zkoušel jsem jak velkou, tak i malou gumku a rozdíl jsem nezaznamenal. Mlžení bylo horší než při focení s běžným hledáčkem. Celkem to obtěžovalo. Pořád jsem musel čistit a otírat mlhu ze zadní čočky.

Závěr.

Doporučím nebo ne? Co myslíte? Nejdřív body:
Klady:
+ zvětšení hledáčku a zjednodušení ručního ostření
+ optická kvalita do zvětšení 1,5x
+ dobré dílenské zpracování
+ hezké balení
+ široká kompatibilita

Zápory:
- mlžení
- zoomovací mechanismus by měl být tužší
- očnice pro Pentax znesnadní (a v případě K-r dokonce zmenožní) přístup k nastavení dioptrické korekce
- při zoomování je nutno měnit dioptrickou korekci

Za přibližně 550 korun dostanete celkem dost muziky. Pentaxí O-ME53 stojí šest stovek a nabídne menší zvětšení, úhlová očnice Seagull s dvojnásobným zvětšením stojí tisícovku až dvanáct stovek (ale zase je úhlová, což se může hodit u makra foceného blízko u země), jiné očnice nabízející podobné zvětšení jsou většinou dražší. Takže já můžu tento výrobek doporučit. I přes zmíněné mouchy jsem se s očnicí docela sžil.

Štítky: očnice

Diskuse

TOM

26.8.2016 11:40

Tak já mám tu Pentaxí asi dva týdny. Řešil jsem nespolehlivost AF starší zrcadlovky přechodem na MF. Celkem to jde, ale kdyby mi někdo neřekl, že tam je zvětšovací očnice, asi bych to ani nepoznal. Nepochopil jsem, proč je na originále tak malé zvětšení. Pokud chci fotit na cloně 1,8, pak mi stačí ostrý střed v hledáčku a překomponování, takže 1,5x zvětšení by mohlo být super a čert vem neostré kraje. Nebo ne?

Aleš

26.8.2016 18:24

Já mám také tu OME53 a s ní je lépe čitelný stavový řádek

a ruční ostření mi to také usnadňuje, jsem spokojen.

Cihla

1.3.2017 21:37

Nevíte, prosím,  jestli bude kompatibilní i s Canon EOS 100D? Díky!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa